Jak funguje test COVID-19 z tampónu?

Jak funguje test COVID-19 z tampónu?

Důležité

Informace o novém koronaviru (virus, který způsobuje COVID-19) se neustále vyvíjí. Náš nový obsah koronavirů budeme pravidelně obnovovat na základě nově publikovaných recenzovaných nálezů, ke kterým máme přístup. Nejspolehlivější a nejaktuálnější informace naleznete na Web CDC nebo Rady WHO pro veřejnost.

Testování na koronavirovou chorobu 2019 (COVID-19) může být ohromující, i když jste již měli jeden test nebo mnoho. Ale až do pandemie by testování mělo být něco, co zmírňuje stres - ne něco, co ho způsobuje.

Přesto existuje tolik stále se vyvíjejících informací o testování COVID-19, že se můžete cítit, jako byste museli být lékařem, abyste věděli, kam se obrátit jako první. Pokud se snažíte zjistit, zda a jak se nechat otestovat, jsme tu, abychom vám pomohli. Tady je to, co potřebujete vědět o testech COVID z výtěru z úst a dalších možnostech, jak zjistit, zda máte COVID-19.

Životně důležité orgány

 • Chcete-li zjistit, zda máte přípravek COVID-19, můžete provést několik testů, včetně tamponů z úst, tamponů z nosu a dalších, které vyžadují plivání do zkumavky.
 • Během testu z ústního tamponu se vatový tampon používá k odběru vzorku z vašich úst. To se liší od testu na sliny, který vyžaduje, abyste vyplivli do malé nádoby.
 • Různé testovací weby mají různé testovací metody.

Jaké typy testů COVID-19 existují?

Pokud jde o diagnostiku COVID-19, obvykle se provádějí dva hlavní typy testů:

 • Molekulární testy, jako jsou testy polymerázové řetězové reakce (PCR), které hledají genetický materiál viru
 • Antigenové testy, které hledají vnější obal viru

Oba tyto testy se provádí pomocí tamponů z nosu nebo úst . Testy PCR lze provést také pomocí slin (FDA, 2020-a). Testy na sliny a výtěry z úst zní jako totéž, ale nejsou. Jaký je v tom rozdíl? Test na sliny vyžaduje, abyste plivali do zkumavky, zatímco test na výtěr z úst zahrnuje otření vnitřku úst vatovým tamponem, abyste získali vzorek.

Nosní výtěry se řídí stejným protokolem, kromě toho, že vy nebo zdravotnický pracovník odeberete vzorek výtěru z nosu místo z úst.

jak mu zvětšit péro

Možná jste také slyšeli o testech na protilátky. Tyto testy hledají protilátky, které jsou reakcí těla, když se ve vašem systému vyskytují útočníci - jako je koronavirus.

Testy protilátek se obvykle provádějí pomocí krevního vzorku a na rozdíl od testů na antigeny vám nemohou říci, zda v současné době máte COVID-19. Tyto testy místo toho zjistí, zda váš imunitní systém v minulosti reagoval na infekci COVID-19. Test na protilátky může také ukázat, zda jste byli očkováni.

Který test COVID-19 je nejspolehlivější?

Jaký typ testu COVID-19 získáte, obvykle závisí na tom, kde bydlíte a co je k dispozici.

Možná jste viděli kolující tvrzení, že testy z ústních výtěrů jsou méně spolehlivé než výtěry z nosu. Ale jak se to měří? Bez ohledu na typ je popsána přesnost všech testů COVID-19 z hlediska citlivosti a specifičnosti , který odkazuje na to, jak přesně testy identifikují virus ve vašem systému (Swift, 2020). Například test, který má 97% citlivost, může přesně identifikovat 97 ze 100 případů COVID-19. V ostatních třech případech však bude uvádět falešné negativy, což znamená, že říká, že nemáte COVID-19, i když ano.

jak získat tvrdý penis

Molekulární testy jako PCR jsou obecně považovány za nejpřesnější Testy COVID-19, ale i tyto mají svá omezení a v reálném životě jsou obvykle méně přesné než v laboratorních podmínkách (Yohe, n.d.). Kromě toho testy PCR trvají déle než rychlé testy na antigeny a vyžadují speciální strojní zařízení, což znamená, že nejsou vždy tou nejlepší volbou.

Testy na antigeny nemusí být tak dobré při identifikaci každého případu COVID-19, ale testy, které se vrátí pozitivní, jsou považovány za extrémně přesné . Možná budete potřebovat test PCR, pokud se váš test na antigeny vrátí negativní, zvláště pokud máte známou expozici osobě, která měla pozitivní test, nebo pokud máte příznaky COVID-19 (FDA, 2020-a). Různé testy antigenu mají různou přesnost, ale jeden studovaný test může přesně identifikovat 80 ze 100 případů COVID-19 když lidé mají příznaky a 40 ze 100 případů, kdy jsou lidé asymptomatičtí (Pray, 2020).

Proč mají některé testy falešné negativy?

Někdy testy nejsou přesné. Pokud má osoba COVID-19, ale test říká, že ne, nazývá se to falešně negativní.

Falešně negativní výsledek se může objevit u jakéhokoli typu testu, ale je obvykle častější, pokud máte v těle jen malé množství viru. K tomu může dojít na počátku infekce - často ještě předtím, než se u člověka objeví příznaky. Vývoj příznaků COVID-19 od okamžiku, kdy jste byli vystaveni, může trvat dva až 14 dní ( CDC , 2021). Na začátku infekce můžete mít ve svém těle velmi málo virů a test může chybět.

Co se stane, když dostanu výsledky testů?

I když je váš test COVID-19 negativní, neznamená to, že je čas navštívit vaše prarodiče.

Výsledky mohou být v některých případech nejen nepřesné, ale testy COVID-19 jsou také jen momentkou z celkového obrazu. Virus byste mohli mít, ale ve vašem systému toho nebylo dost na to, aby se objevil na testu. I když jste předtím testovali negativně, stále můžete chytit COVID-19 na čerpací stanici nebo na jakékoli jiné zastávce na cestě za rodinou nebo přáteli. Proto je důležité procvičovat si sociální distancování, vyhýbat se chodit bez masky zakrývající nos a ústa a trávit čas s lidmi, kteří nejsou součástí vaší domácnosti, dokud nebudete plně očkováni (CDC, 2020-b).

Pamatujte: výsledek testu COVID-19 není konečným slovem, i když jste již očkováni. Pokud máte příznaky COVID-19 a váš test je negativní, poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče dostat další test a zvažte izolaci od ostatních lidí ve vašem domě (CDC, 2020-b). Váš poskytovatel zdravotní péče vezme v úvahu vaše příznaky a případné expozice, které byste mohli mít při rozhodování, zda vás poslat na další test či nikoli.

Ne každý případ COVID-19 vyžaduje osobní hodnocení zdravotnickým pracovníkem. Studie to zjistily mezi 20 a 31% lidí s COVID-19 bude bez příznaků po celou dobu jsou nemocní (Buitrago-Garcia, 2020). Podle Světové zdravotnické organizace 80% lidí s potvrzenými případy COVID-19 mají mírné až středně závažné příznaky (WHO, 2020). Pokud vaše příznaky zůstanou mírné, můžete být požádáni, abyste zůstali doma a izolovali se, než abyste opustili dům, abyste podstoupili testování a potenciálně vystavili ostatní lidi COVID-19.

Než začnete navštěvovat lidi mimo vaši domácnost, je důležité se ujistit, že jste plně očkováni. Nyní, když jsou vakcíny tak široce dostupné, je mnohem snazší získat vaše snímky. Jakmile jste plně očkováni, můžete podle CDC navštívit i jiné očkované osoby.

Jak provést test výtěru z úst COVID-19

Existuje několik způsobů, jak lze provést test výtěru z úst COVID-19:

jak získat více testosteronu jako muž
 • Lékař vám může otřít ústa.
 • Může na to dohlížet zdravotnická profese, zatímco vy to děláte sami.
 • Na testovacím místě vám může být podána souprava s pokyny, jak si otřít ústa.
 • Můžete použít domácí tamponovou sadu.

Možná budete muset před testem podniknout určité kroky, abyste se ujistili, že výsledky jsou co nejpřesnější. Pokud si potřebujete objednat schůzku, zeptejte se, jestli je něco, čemu byste se měli v den zkoušky vyhnout. Některé typy testů, které používají sliny vyžadovat, abyste to neudělali jíst, pít, kouřit, čistit si zuby nebo žvýkat žvýkačku 30 minut před testem (FDA, 2020).

Možná vám to bude připomenuto silně kašlete 3-5krát a udržujte hlen v ústech před provedením výtěru, pokud lékař provádí nebo dohlíží na test. Je to proto, že kašel vyvolává sekreci z vašich plic a předběžný výzkum naznačuje, že to zlepšuje šanci na identifikaci koronaviru ve vzorcích (Kojima, 2020).

Pokud někdo provádí test, provede vám výtěr z úst. Pokud se jedná o test samoobsluhy, budete mít list s pokyny s popisem procesu.

Kde získat test výtěru z úst COVID-19

Pokud v současné době máte příznaky COVID-19, pokud jste byli v úzkém kontaktu (do šesti stop po dobu 15 minut nebo více) s někým s potvrzeným případem COVID-19, nebo pokud vám to váš poskytovatel zdravotní péče řekne tak, měli byste se jít nechat otestovat . Lidé, kteří se zúčastnili jakékoli činnosti, která je vystavuje vyššímu riziku pro COVID-19, protože se nemohou společensky distancovat, by měli také podstoupit test. To zahrnuje cestování, velká setkání nebo přeplněné vnitřní prostředí (CDC, 2020-d).

Pokud si nejste jisti, zda se potřebujete nechat otestovat, můžete použít Nástroj pro automatickou kontrolu CDC (CDC, 2020-e).

Pokud víte, že jste byli v blízkém kontaktu s někým, kdo má COVID-19, nebo v situaci, která vám hrozí jeho získání, můžete si promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče, místní naléhavou péčí nebo vaším státem nebo místní zdravotní oddělení zjistit, kde se nechat otestovat (CDC, 2020-a).

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) udělil povolení pro nouzové použití některým domácím osobám molekulární a antigen testy, které nevyžadují lékařský předpis a lze je objednat online, ale oba jsou testy na výtěry z nosu (FDA, 2020-b; FDA, 2020-c). Molekulární testy je třeba zaslat zpět do laboratoře k analýze.

Některé lékárny mohou nabízet přístup k testům COVID-19, ale většina nabízí tampony namísto tamponů z úst. Tyto testy jsou stejně rychlé jako testy z úst. I když mohou být trochu nepohodlní, nejsou bolestivé. CVS's MinuteClinic má nářadí pro vyhledání účastnické lokality ve vaší oblasti (CVS, n.d.). Pomoc obřadu a Walgreens nabízejí podobné služby (Rite Aid, n.d., Walgreens, n.d.). Diagnostika úkolu také nabízí testování na vybraných místech Walmart (Quest Diagnostics, n.d.).

Reference

 1. Buitrago-Garcia, D., Egli-Gany, D., Counotte, M. J., Hossmann, S., Imeri, H., Ipekci, A. M.,. . . Nízká, N. (2020). Výskyt a přenosový potenciál asymptomatických a presymptomatických infekcí SARS-CoV-2: Živý systematický přehled a metaanalýza. PLOS Medicine, 17 (9). doi: 10,1371 / journal.pmed.1003346. Citováno z https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1003346
 2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2020 a, 6. srpna). Státní a územní zdravotnická oddělení - brána STLT. Citováno 08.01.2021, z https://www.cdc.gov/publichealthgateway/healthdirectories/healthdepartments.html
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2020-b, 21. října). Test na aktuální infekci. Citováno 08.01.2021, z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/testing/diagnostic-testing.html
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2020-c, 1. prosince). Informační list pro pacienty: Diagnostický panel RT-PCR v reálném čase CDC 2019-nCoV. Citováno 08.01.2021, z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/downloads/Factsheet-for-Patients-2019-nCoV.pdf
 5. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2020-d, 7. prosince). Testování na COVID-19. Citováno 08.01.2021, z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/testing.html
 6. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2020-e, 28. prosince). Samokontrola koronaviru. Citováno 08.01.2021, z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/coronavirus-self-checker.html
 7. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2021, 7. ledna). Klinické otázky o COVID-19: Otázky a odpovědi. Citováno 09.01.2021, z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/faq.html
 8. CVS. (n.d.). Testování a umístění COVID-19. Citováno 09.01.2021, z https://www.cvs.com/minuteclinic/covid-19-testing?icid=poct-covid19-mc-cliniclocator
 9. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2020 a, 6. listopadu). Základy testování na koronavirovou chorobu 2019. Citováno 12. ledna 2021 z https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/coronavirus-disease-2019-testing-basics
 10. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2020-b, 9. prosince). Aktualizace koronaviru (COVID-19): FDA autorizuje první testovací systém COVID-19 přímo pro spotřebitele. Citováno 09.01.2021, z https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-authorizes-first-direct-consumer-covid-19-test-system
 11. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2020-c, 15. prosince). Aktualizace koronaviru (COVID-19): FDA autorizuje test antigenu jako první volně prodejný plně domácí diagnostický test na COVID-19. Citováno 09.01.2021, z https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-authorizes-antigen-test-first-over-counter-fully-home-diagnostic
 12. Kojima, N., Turner, F., Slepnev, V., Bacelar, A., Deming, L., Kodeboyina, S., & Klausner, J. (2020). Samoobslužné orální tekutiny a výtěry z nosu prokazují srovnatelnou citlivost na odběry z nosohltanu od klinického lékaře pro detekci Covid-19. doi: 10.1101 / 2020.04.11.20062372. Citováno z https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.04.11.20062372v1.full-text
 13. Modlete se IW, Ford L, Cole D a kol. Provedení testu založeného na antigenu pro asymptomatické a symptomatické testování SARS-CoV-2 na dvou univerzitních kampusech - Wisconsin, září – říjen 2020. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2021; 69: 1642–1647. DOI: 10,15585 / mmwr.mm695152a3. Citováno z https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/mm695152a3.htm
 14. Diagnostika úkolu. (n.d.). Zajet. Nechte se otestovat. Citováno 12. ledna 2021 z http://patient.questdiagnostics.com/myquestcovidtest
 15. Pomoc obřadu. (n.d.). Bezplatné testování COVID-19 přes disk. Citováno 12. ledna 2021 z https://www.riteaid.com/pharmacy/services/covid-19-testing
 16. Swift A, Heale R, Twycross A. Co jsou citlivost a specificita ?. Evid Based Nurs. 2020; 23 (1): 2-4. doi: 10.1136 / ebnurs-2019-103225. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31719126/
 17. Walgreens. (n.d.). Testování a umístění COVID-19: Walgreens Find Care. Citováno 12. ledna 2021 z https://www.walgreens.com/findcare/covid19/testing?group=b&
 18. Světová zdravotnická organizace (WHO). (2020, únor). Zpráva společné mise WHO-Čína pro koronavirovou chorobu 2019 (COVID-19). Citováno z https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid-19-final-report.pdf
Vidět víc