Jak funguje metformin? Vědci přesně nevědí

Jak funguje metformin? Vědci přesně nevědí

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Metformin se používá k léčbě cukrovky od 50. let 20. století spolu se změnami životního stylu, jako je nízkosacharidová strava a zvýšená fyzická aktivita. I po celou tu dobu vědci stále přesně nevědí, jak to funguje.

Životně důležité orgány

 • Metformin (značka Glucophage) je jedním z nejčastěji předepisovaných léků k léčbě cukrovky 2. typu.
 • Funguje několika způsoby, jak zastavit příliš vysokou hladinu glukózy (cukru) v krvi, včetně ovlivnění jater, svalů a střev.
 • Nesprávné použití metforminu zahrnuje syndrom polycystických vaječníků (PCOS), gestační diabetes, prediabetes a prevenci přírůstku hmotnosti spojeného s antipsychotickými léky.
 • Metformin je považován za účinný a bezpečný pro kontrolu hladiny cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu, přičemž nejčastějším vedlejším účinkem je průjem.
 • Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal varování před černou skříňkou informující, že metformin může zřídka způsobit laktátovou acidózu, což je lékařská pohotovost.

Za normálních okolností, když jíte nebo pijete, vaše krev přenáší glukózu (cukr) do buněk ve vašem těle, aby ji využila na energii. Úkolem inzulínu je dostat glukózu z krve do buněk.

U cukrovky typu 2 se vaše hladina cukru v krvi příliš zvyšuje (hyperglykémie), obvykle proto, že vaše tělo nereaguje na inzulín tak, jak by mělo, nebo proto, že vaše tělo neprodukuje dostatek inzulínu, aby drželo krok s vysokými cukry. Vysoká hladina cukru v krvi může způsobit poškození nervů, očí, krevních cév a ledvin a zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění, infarktu a mrtvice.

Metformin patří do třídy léků zvaných biguanidy. Blokováním snižuje množství cukru (glukózy) v krvi glukoneogeneze , produkce glukózy v játrech (Rena, 2017). To však nemusí být vše. Výzkum naznačuje, že metformin může také snížit hladinu cukru v krvi tím, že zvýší vaši hladinu schopnost svalové tkáně odstranit glukózu z krevního řečiště a použít ji pro energii (Musi, 2002).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Metformin navíc stimuluje dobré bakterie kteří žijí ve vašich střevech a používají více glukózy, čímž snižují hladinu cukru v krvi (Rena, 2017). Zvyšuje také vaše tělo citlivost na inzulín schopnost reagovat na hormonální inzulin (MedlinePlus, 2020). Metformin nefunguje u diabetu 1. typu, což je stav, kdy vaše tělo netvoří inzulín.

jak dlouho přežívá koronavirus mimo tělo

O metforminu a o tom, jak funguje, je toho ještě hodně. Je však jasné, že se jedná o účinnou léčbu diabetu 2. typu - je to jedna z nejvíce široce předepisované léky na cukrovku 2. typu (Wang, 2014).

Na základě pokynů z Americká diabetická asociace (ADA), pokud jste diagnostikováni s diabetem 2. typu, váš poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně předepíše metformin - spolu s pokyny k pravidelné fyzické aktivitě a zdravé stravě (ADA, 2020). Cíl? Pomůže vám získat kontrolu nad hladinou glukózy v krvi.

Dávkování metforminu: Jaká je pro mě správná dávka?

7 minut čtení

Na co se metformin používá?

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil metformin k léčbě cukrovky typu 2 v roce 1995. Stejně jako mnoho jiných léků se metformin používá mimo označení k léčbě dalších stavů, které nejsou schváleny FDA, včetně (UpToDate, n.d.):

 • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) : PCOS je běžná ženská endokrinní (hormonální) porucha, která postihuje tolik lidí 10% žen . Ženy s tímto onemocněním často pociťují menstruační nepravidelnost, vysokou hladinu androgenu (mužského hormonu), přibývání na váze, růst ochlupení na obličeji a inzulínovou rezistenci (což znamená, že tělo nereaguje na inzulín tak, jak by mělo). Metformin může pomoci zvýšit citlivost žen s PCOS na inzulín, což vede ke snížení hladiny glukózy v krvi a úbytku hmotnosti. Pomáhá také normalizovat hormonální nerovnováhu, čímž zlepšuje celkové příznaky (Banaszewska, 2019). I když důkazy nejsou přesvědčivé, mnoho žen s PCOS je léčeno metforminem.
 • Těhotenský diabetes: Během těhotenství se u ženy může vyvinout cukrovka - říká se tomu gestační diabetes. Léčba obvykle vyžaduje úpravu životního stylu a stravy, ale pokud to nestačí, mohou být zapotřebí léky. Gestační diabetes často zmizí po narození dítěte, ale může v budoucnu zvýšit riziko vzniku cukrovky 2. typu. Metformin je jednou z možností nabízených ženám, které se zabývají gestačním diabetem, protože je jak bezpečná, tak účinná (Balsells, 2015).
 • Prediabetes: Prediabetes je stav, kdy máte zvýšenou hladinu cukru v krvi, ale ne dostatečně vysokou na to, abyste jej mohli nazývat cukrovkou. Metformin vám pomáhá získat kontrolu nad hladinou cukru v krvi - cílem je zabránit zhoršení kontroly cukru v krvi a přechodu na plnohodnotný diabetes. ADA doporučuje užívat metformin spolu s dietou a cvičením, k léčbě prediabetes u některých vysoce rizikových jedinců, jako jsou lidé mladší 60 let, ti s a index tělesné hmotnosti (BMI) 35 kg / m nebo více a ženy, které měly gestační diabetes (ADA, 2019)
 • Prevence přírůstku hmotnosti způsobená antipsychotiky: Lidé se schizofrenií nebo jinými psychotickými poruchami jsou často léčeni antipsychotiky; příklady zahrnují klozapin a olanzapin. I když mohou pomoci při psychiatrických onemocněních, tyto léky často přicházejí s vedlejším účinkem přibývání na váze. Metformin mohou být podávány lidem na těchto lécích, aby se zabránilo souvisejícímu přírůstku hmotnosti, což vede k obezitě a zvýšenému riziku srdečních onemocnění (de Silva, 2016).

Může metformin způsobit hubnutí?

Zatímco metformin není schválen FDA pro hubnutí u lidí s (nebo bez) cukrovky, lidé při užívání metforminu často po delší dobu hubne —Průměrně kolem 5–6 liber (DPP Research Group, 2012). Vědci si nejsou přesní jisti mechanismus pro hubnutí, ale zdá se, že metformin snižuje chuť k jídlu, zvyšuje produkci hormonu podporujícího hubnutí a ovlivňuje, jak střevo absorbuje potravu (Yerevanian, 2019).

Jaké jsou časté nežádoucí účinky metforminu?

Většina lidí se cítí dobře s metforminem. Je široce používán a zvažován bezpečné a efektivní pro diabetes 2. typu.

Nejčastějším vedlejším účinkem, který lidé u metforminu hlásí, je průjem 50% lidí bude mít průjem, zejména při zahájení léčby (DailyMed, 2017). Naštěstí se tento vedlejší účinek v průběhu času obvykle zlepšuje. Až třetina lidí má nežádoucí účinky jako nevolnost, zvracení a bolest břicha.

Odborníci doporučují užívat metformin s jídlem, aby se tyto nežádoucí účinky zmírnily. Tyto účinky můžete zlepšit tím, že budete postupně zvyšovat dávku metforminu místo času najednou (DPP Research Group, 2012). Požádejte o radu svého poskytovatele zdravotní péče nebo lékárníka.

Pokud jste užívali metformin mnoho měsíců nebo let, může váš poskytovatel zdravotní péče čas od času zkontrolovat hladinu vitaminu B-12; protože metformin ovlivňuje to, jak vaše střeva absorbuje živiny, může snížit absorpci vitaminu B-12 a vést k nedostatku vitaminu B-12.

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistit více

Je metformin považován za bezpečný? Nebo nějak nebezpečný?

Celkově metformin ano považováno za bezpečné pro prevenci a léčbu cukrovky typu 2. Existuje malé riziko, že užívání metforminu způsobuje nízkou hladinu cukru v krvi, stav nazývaný hypoglykemie. To se však pravděpodobněji stane, když současně užíváte jiné léky, které snižují hladinu cukru v krvi, jako je inzulín (DPP Research Group, 2012).

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal a Černá skříňka varování, že metformin může vzácně způsobit laktátovou acidózu, nejzávažnější nepříznivý účinek metforminu (DailyMed, 2017). Laktátová acidóza znamená, že kyselina mléčná se v krvi hromadí na nebezpečně vysokých úrovních. Je to vzácné, ovlivňuje to jen 1 z 30 000 lidí ročně , a je pravděpodobnější u lidí, kteří mají jiné závažné problémy s ledvinami nebo játry (Wang, 2017).

Znamení laktátové acidózy zahrnují rychlé a mělké dýchání, zvracení, nevolnost, bolesti břicha, slabost, letargii nebo neobvyklou ospalost a bolesti hlavy. Laktátová acidóza je lékařská pohotovost vyžadující okamžitou lékařskou pomoc (DailyMed, 2017). Opět se jedná o vzácný výskyt.

Jaké jsou kontraindikace užívání metforminu?

Existuje několik scénářů, ve kterých je užívání metforminu kontraindikováno (DailyMed, 2017).

 • Onemocnění ledvin nebo špatná funkce ledvin
 • Současná nebo anamnéza laktátové acidózy
 • Alergie nebo přecitlivělost na metformin

Pokud potřebujete rentgenologické studie s intravenózní kontrast podobně jako CT byste měli dočasně zastavit užívání metforminu (podle pokynů poskytovatele zdravotní péče), abyste předešli problémům s ledvinami. Lidé s onemocněním jater by se obecně měli vyhnout užívání metforminu, protože zvyšuje riziko vzniku laktátové acidózy (DailyMed, 2017).

Interakce s metforminem

Metformin má na tělo široké účinky, takže je dobré si uvědomit, jak může interagovat s jinými věcmi, jako je alkohol, jídlo a jiné léky.

Metformin a alkohol

Během užívání metforminu nepijte silně, protože užívání obou může zvýšit kyselinu mléčnou hladiny, což může vést k laktátové acidóze. Aby se zabránilo tomuto vzácnému, ale závažnému riziku, měli by lidé užívající metformin omezit příjem alkoholu (DailyMed, 2017).

potřebujete recept na viagru nebo cialis

Metformin a jídlo

Neexistují žádné potraviny, které by byly metforminem neomezené. Měli byste se však zdravě stravovat, abyste měli lepší kontrolu nad cukrovkou. Když budete jíst cukr a metformin, vaše tělo bude muset usilovněji pracovat na snížení hladiny cukru v krvi. Podívejte se na štítky s přísadami, abyste zjistili, kolik cukru číhá na vaše obiloviny, těstoviny nebo jiné jídlo. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče a pokud máte stále otázky týkající se stravy, zvažte konzultaci s odborníkem na výživu nebo dietologem.

Interakce s metforminem

Před zahájením léčby metforminem se poraďte se svým lékárníkem nebo poskytovatelem zdravotní péče ohledně jiných léky možná užíváte, zejména ty, které mohou ovlivnit hladinu cukru v krvi a potenciálně vaši kontrolu glykémie, včetně (DailyMed, 2017):

 • Kortikosteroidy, jako prednison
 • Thiazidy a další diuretika (pilulky na vodu), jako je furosemid
 • Jiné léky na cukrovku, včetně sulfonylmočovin, jako je glyburid
 • Léky na krevní tlak, jako jsou blokátory kalciových kanálů
 • Léky na astma a nachlazení
 • Estrogeny nebo perorální antikoncepční pilulky

Jak používat metformin?

Mnoho lidí slyšelo o Glucophage a přemýšleli, jak to souvisí s metforminem. Odpověď? Je to značková verze metforminu. Mezi další formulace značek patří Fortamet, Riomet a Glumetza.

Kromě tablet s okamžitým uvolňováním a tekutin, které se obvykle užívají dvakrát denně, existují formulace s prodlouženým uvolňováním, které užíváte pouze jednou denně. Váš poskytovatel zdravotní péče vás obvykle zahájí nízkou dávkou a postupně vybudovat na sílu, která nejlépe kontroluje hladinu cukru v krvi (UpToDate, n.d.).

Lidé se ptají, jestli je lepší užívat metformin v noci nebo ráno. Pokud užíváte metformin dvakrát denně, vezměte si ho k snídani a večeři. Pro ty, kteří to užívají pouze jednou denně, většina lidí užívá večer. Nejdůležitější je však užívat jej důsledně - s vaším největším jídlem - každý den ve stejnou dobu.

jestli ty přeskočit dávku, užijte ji, jakmile si vzpomenete; pokud je však téměř čas na další pilulku, neužívejte dvojnásobnou dávku, abyste nahradil (a) vynechanou (MedlinePlus, 2020).

Ujistěte se, že to berete podle pokynů. Pokud máte problémy s průjmem nebo jinými vedlejšími účinky, pamatujte, že obvykle ustoupí přibližně za dva týdny po úpravě dávky. Nepřestávejte užívat metformin samostatně. Metformin kontroluje cukrovku, ale neléčí ji a neměli byste ji přestat užívat, aniž byste se poradili se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Reference

 1. Americká diabetická asociace. Diabetes Care 2020 Farmakologické přístupy k glykemické léčbě: Standardy lékařské péče o diabetes - 2020 Jan; 43 (dodatek 1): S98-S110. Citováno dne 13. října 2020 z https://doi.org/10.2337/dc20-S009
 2. Americká diabetická asociace. Prevence nebo zpoždění při cukrovce typu 2 Diabetes Care 2019: Standardy lékařské péče při cukrovce - 2019. Jan; 42 (dodatek 1): S29-S33. Citováno dne 13. října 2020 z https://doi.org/10.2337/dc19-S003
 3. Balsells, M., García-Patterson, A., Solà, I., Roqué, M., Gich, I., & Corcoy, R. (2015). Glibenklamid, metformin a inzulin pro léčbu gestačního diabetu: systematický přehled a metaanalýza. BMJ (Clinical research ed.), 350, h102. https://doi.org/10.1136/bmj.h102
 4. Banaszewska, B., Pawelczyk, L., & Spaczynski, R. (2019). Současné a budoucí aspekty několika strategií doplňkové léčby syndromu polycystických vaječníků. Reprodukční biologie, 19 (4), 309–315. https://doi.org/10.1016/j.repbio.2019.09.006
 5. DailyMed - tableta metforminu HCl (2017) Americká národní lékařská knihovna. Citováno dne 13. října 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=2d98aea3-35ba-447a-b88f-a5a20b612b2f
 6. de Silva, V. A., Suraweera, C., Ratnatunga, S. S., Dayabandara, M., Wanniarachchi, N., & Hanwella, R. (2016). Metformin v prevenci a léčbě antipsychoticky indukovaného přírůstku hmotnosti: systematický přehled a metaanalýza. BMC psychiatrie, 16 (1), 341. https://doi.org/10.1186/s12888-016-1049-5
 7. Výzkumná skupina pro prevenci diabetu (DPP). Dlouhodobá bezpečnost, snášenlivost a úbytek hmotnosti související s metforminem ve studii s výsledky programu prevence diabetu. (2012). Diabetes Care, 35 (4), 731–737. https://doi.org/10.2337/dc11-1299 , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3308305/
 8. Inzucchi, S. E., Bergenstal, R. M., Buse, J. B., Diamant, M., Ferrannini, E., Nauck, M.,… Matthews, D. R. (2012). Léčba hyperglykémie u diabetu 2. typu: Přístup zaměřený na pacienta: Stanovisko Americké diabetologické asociace (ADA) a Evropské asociace pro studium diabetu (EASD). Diabetes Care, 35 (6), 1364–1379. https://doi.org/10.2337/dc12-0413 , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3357214/
 9. MedlinePlus - Metformin (2020) Citováno dne 13. října 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a696005.html
 10. Musi, N., Hirshman, M. F., Nygren, J., Svanfeldt, M., Bavenholm, P., Rooyackers, O., ... Goodyear, L. J. (2002). Metformin zvyšuje aktivitu proteinkinázy aktivovanou AMP v kosterním svalu subjektů s diabetem 2. typu. Diabetes, 51 (7), 2074–2081. doi: 10,2337 / diabetes.51.7.2074, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12086935
 11. https://care.diabetesjournals.org/content/42/supplement_1/s29.full
 12. Rena, G., Hardie, D. G. a Pearson, E. R. (2017). Mechanismy působení metforminu. Diabetologia, 60 (9), 1577–1585. https://doi.org/10.1007/s00125-017-4342-z , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5552828/
 13. Zaměstnanci, F. E. (2019, 30. července). Syndrom polycystických vaječníků - příznaky. familydoctor.org. https://familydoctor.org/condition/polycystic-ovary-syndrome/
 14. UpToDate - Metformin: informace o lécích (n.d.). Citováno dne 13. října 2020 z https://www.uptodate.com/contents/metformin-drug-information
 15. Wang, Y.-W., He, S.-J., Feng, X., Cheng, J., Luo, Y.-T., Tian, ​​L., & Huang, Q. (2017). Metformin: přehled jeho potenciálních indikací. Návrh, vývoj a léčba drog, svazek 11, 2421–2429. https://doi.org/10.2147/dddt.s141675 , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5574599/
 16. Jerevanian A, Soukas AA. Metformin: Mechanismy lidské obezity a hubnutí. Curr Obes Rep.2019 Červen; 8 (2): 156-164. https://doi.org/10.1007/s13679-019-00335-3
Vidět víc