Jak funguje vakcína COVID-19?

Jak funguje vakcína COVID-19?

Důležité

Informace o novém koronaviru (virus, který způsobuje COVID-19) se neustále vyvíjí. Náš nový obsah koronavirů budeme pravidelně obnovovat na základě nově publikovaných recenzovaných nálezů, ke kterým máme přístup. Nejspolehlivější a nejaktuálnější informace naleznete na Web CDC nebo Rady WHO pro veřejnost.

Záběry spalniček, tetanu a chřipky - všechny vakcíny, o kterých jste slyšeli, fungují v podstatě stejným způsobem.Vakcíny bezpečně vystaví váš imunitní systém choroboplodným zárodkům způsobem, který nezpůsobí úplnou infekci. Některé vakcíny například použijí malou část viru, proti kterému pracují, zatímco jiné používají neaktivní nebo oslabenou verzi viru.

Konečným cílem je nechat váš imunitní systém vidět virus, vyvolat proti němu imunitní odpověď a vytvořit dlouhodobé protilátky. Váš imunitní systém poté tyto protilátky ukládá jako vzpomínky pro budoucí použití. Takže pokud jste někdy vystaveni skutečnému viru, vaše tělo již má nástroje, které potřebuje k boji proti němu - žádný čas! Váš imunitní systém se vrhne do bitvy a rozběhne armádu protilátek k útoku na virus. Podívejme se blíže na to, jak celý tento proces skutečně funguje.

Životně důležité orgány

 • Vakcína COVID-19 funguje tak, že trénuje váš imunitní systém, aby rozpoznal konkrétní část viru, takže když s ním přijdete do kontaktu ve skutečném světě, váš imunitní systém je připraven a připraven bránit se.
 • Koronavirus má vnější korunu (corona znamená latinsky korunu) proteinů špice, které používá k vstupu do vašich buněk.
 • Vakcíny COVID-19 poskytují výrobním závodům na výrobu bílkovin ve vašem těle plány pro tvorbu virových špičkových proteinů, takže proti nim můžete vytvářet protilátky.
 • COVID-19 z vakcíny nedostanete, protože neobsahuje aktivní virus. Pokud trpíte vedlejšími účinky, je to známkou toho, že váš imunitní systém pracuje proti těmto špičkovým proteinům.

Jak funguje vakcína COVID-19?

Vakcíny proti koronavirovým chorobám 2019 (COVID-19) fungují tak, že váš imunitní systém bezpečně vystavíte některé části viru. Toho se dosáhne zaměřením na konkrétní část virové částice, kterou jsme dříve zaznamenali a která se nazývá spike protein. Tyto špičaté proteiny podobné koruně umožňují viru vstoupit do vašeho systému.Virus, který způsobuje COVID-19, nazývaný virus SARS-CoV-2, má vnější korunu (nebo korónu) proteinových špiček.

Tyto proteinové špičky jsou jednou z prvních věcí, které vaše tělo detekuje, když narazí na virus. Poté, co je vaše tělo rozpozná jako cizí bílkoviny, spustí imunitní odpověď. Tento proces může chvíli trvat, což dává viru čas na reprodukci a šíření po celém těle.

Možná by vás zajímalo, proč nemůžete onemocnět, pokud jste vystaveni virovým špičkovým proteinům. Vzhledem k tomu, že vakcína vystavuje vaše buňky pouze proteinům a nikoli zbytku viru, nemůže vám způsobit nevolnost. Jak toho tedy vakcína dosahuje? Vlastně velmi chytrým způsobem.Vakcína COVID-19 obsahuje genetický materiál, který kóduje tyto spike proteiny. Stejně jako architekt potřebuje plány pro stavbu domu, virové částice potřebují genetický materiál k vytvoření špičkových proteinů.

Místo toho, aby se vědci pokusili vtesnat samotné proteiny do vakcíny, použili místo toho plány genetického materiálu, aby architekti ve vašich buňkách mohli znovu vytvořit špičkové proteiny. Virový genetický materiál (mRNA nebo DNA, v závislosti na značce vakcíny) se nelepí kolem a rychle degraduje , takže nemáte navždy plovoucí virové plány. Vzhledem k tomu, že ve vakcíně je pouze kód bílkovinných špiček, virus se nemůže ve vašich buňkách hromadit (CDC, 2020).

Co se stane poté, co vakcína COVID-19 vstoupí do mého těla?

Jakmile dostanete vakcínu, vaše buňky začnou produkovat virové bílkoviny. Imunitní systém vidí tyto proteiny a rozpoznává je jako cizí proteiny, které by tam neměly být. Poté připojuje imunitní odpověď a vytváří protilátky proti špičatým proteinům. Tímto způsobem, pokud někdy přijdete do styku se skutečným virem, je váš imunitní systém připraven zaútočit.

Všechny vakcíny COVID-19, které jsou v současné době k dispozici, vyžadují dvě dávky, aby účinně oživily váš imunitní systém. Vzhledem k tomu, že vakcíny aktivují imunitní odpověď, je běžné zaznamenat vedlejší účinky, jako je bolestivost v místě vpichu, bolesti hlavy a únava. Tyto příznaky neznamenají, že máte plnohodnotný COVID-19, jsou spíše známkou toho, že váš imunitní systém tvrdě pracuje proti těmto špičkovým proteinům. Jelikož druhá dávka vám může poskytnout větší odezvu než první, někteří lidé si po druhé vakcíně všimnou více nežádoucích účinků.

Po podání obou dávek může trvat 1–2 týdny (podle toho, jakou vakcínu dostanete), než budete plně chráněni proti COVID-19. Vakcíny jsou také velmi účinné díky vakcíně Moderna 94,5% efektivní a verze Pfizer / BioNTech 95% efektivní (FDA, 2020a; FDA, 2020b).

Vědci stále nevědí, zda můžete po podání vakcíny nosit COVID-19 a dát jej někomu jinému (aniž byste sami onemocněli). I poté, co jste byli očkováni, byste měli pokračovat ve všech protokolech COVID-19, jako je nošení obličejové masky, nácvik sociálního distancování se, vyhýbání se velkým shromážděním a časté mytí rukou.

Odhalování mýtů o tom, jak vakcína COVID-19 funguje

Mýtus: Vakcína COVID-19 mění vaši DNA

Vakcíny, stejně jako vakcíny vyvinuté společnostmi Pfizer-BioNTech a Moderna, využívají takzvané mRNA k přenosu podél plánů proteinů s hroty. Vaše DNA je uložena v jádro vašich buněk, kam mRNA nemůže vstoupit. Proto ne jakýmkoli způsobem interagujte nebo změňte svoji DNA. Jediným účelem použití virového genetického materiálu je spustit vaše tělo v produkci virových špičkových proteinů. Poté je virová bílkovina mRNA přirozeně štěpena vašimi buňkami přirozeně (CDC, 2021). Váš imunitní systém poté vytváří protilátky, které bojují proti špičatým proteinům a chrání vás před budoucími infekcemi COVID-19.

Mýtus: Vakcína vás onemocní COVID-19

Žádná z vakcín COVID-19, která se dnes používá, neobsahuje živé viry COVID-19, takže vám nemohou způsobit nevolnost. Poskytují pouze informace, které vaše buňky potřebují k tvorbě virových bílkovin, což podporuje váš imunitní systém v produkci protilátek. Abyste onemocněli přípravkem COVID-19, potřebujete, aby se celá virová částice rozmnožovala v celém těle.

Můžete zaznamenat nežádoucí účinky injekce, jako je bolestivost v místě vpichu, bolesti hlavy a únava. To jsou známky toho, že váš imunitní systém pracuje proti těmto špičkovým proteinům, a nikoli známka onemocnění COVID-19. Trvá týdny, než si vaše tělo vytvoří úplnou ochranu proti COVID-19. Proto je možné onemocnět přípravkem COVID-19 krátce po aplikaci vakcíny, pokud jste byli vystaveni viru dříve, než si vaše tělo stihlo vybudovat imunitu.

Mýtus: Vakcína COVID-19 implantuje sledovač mikročipů

To je rozhodně nepravdivé. Chybně citovaná internetová diskuse s Billem Gatesem Reddit , populární internetové fórum, zahájilo tyto fámy. Gates zmínil, že mít v budoucnu možnost mít digitální certifikáty pro zdravotní záznamy - ale o mikročipových implantátech nebyla žádná zmínka. Ve vyjádření poskytnutém Bill and Melinda Gates Foundation na Reuters „Odkaz na„ digitální certifikáty “souvisí s úsilím o vytvoření digitální platformy s otevřeným zdrojovým kódem s cílem rozšířit přístup k bezpečnému domácímu testování (BMGF, n.d .; Reuters, 2020).

Mýtus: Vakcína COVID-19 je vyrobena z dosud neznámé a nevyzkoušené technologie

Vědci studovali vakcíny mRNA od 90. let. Klinické studie mRNA vakcíny a DNA vakcíny u HIV, vztekliny, viru Zika a chřipky se pracuje již léta - není to tak, jako by vědci vytvořili tuto technologii speciálně pro virus COVID-19 (Pardi, 2018; Montgomery, 1997). V reakci na globální pandemii poskytly vlády peníze a sociální média pomohla s náborem dobrovolníků, což vědcům umožnilo stlačit časovou osu vývoje vakcín. Údaje o vakcíně byly poté zkontrolovány americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který stanovil, že vakcíny jsou dostatečně bezpečné a účinné, aby poskytly Nouzová oprávnění k použití (EUA), aby mohly být vakcíny distribuovány na celostátní úrovni (FDA, 2021c).

Reference

 1. Bill & Melinda Gates Foundation (BMGF) - COVID-19 FAQ (n.d.). Citováno 28. ledna 2021, z https://ww2.gatesfoundation.org/ideas/articles/covid19-faq
 2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2021, únor). Mýty a fakta o vakcínách COVID-19. Citováno dne 28. ledna 2021 z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nov/vaccines/facts.html
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2020). Porozumění vakcínám mRNA COVID-19. Citováno dne 28. ledna 2021 z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/different-vaccines/mrna.html
 4. Montgomery, D. L., Ulmer, J. B., Donnelly, J. J., & Liu, M. A. (1997). DNA vakcíny. Pharmacology & Therapeutics, 74 (2), 195-205. Citováno dne 29. ledna 2021 z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9336022/
 5. Pardi, N., Hogan, M., Porter, F. a kol. (2018) mRNA vakcíny - nová éra ve vakcinologii. Nat Rev Drug Discov 17, 261–279. https://www.nature.com/articles/nrd.2017.243
 6. Reddit AMA s Billem Gatesem: https://www.reddit.com/r/Coronavirus/comments/fksnbf/im_bill_gates_cochair_of_the_bill_melinda_gates/
 7. Zaměstnanci agentury Reuters (2020). Falešné tvrzení: Bill Gates plánuje použít mikročipové implantáty k boji s koronaviry. Citováno 28. ledna 2021, z https://www.reuters.com/article/uk-factcheck-coronavirus-bill-gates-micr/false-claim-bill-gates-planning-to-use-microchip-implants-to-fight-coronavirus-idUSKBN21I3EC
 8. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) (2020a, prosinec) Setkání poradního výboru pro vakcíny a příbuzné biologické produkty - briefingový dokument FDA: Vakcína Moderna COVID-19. Citováno 28. ledna 2021 z https://www.fda.gov/media/144434/download
 9. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) (2020b, prosinec) Zasedání poradního výboru pro vakcíny a příbuzné biologické produkty - FDA Briefing Document: Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine. Citováno 28. ledna 2021 z https://www.fda.gov/media/144245/download
 10. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) - vakcíny COVID-19 (2021c). Citováno dne 28. ledna 2021 z https://www.fda.gov/emergency-preparedness-and-response/coronavirus-disease-2019-covid-19/covid-19-vaccines
Vidět víc