Jak může být screening rakoviny prostaty špatným nápadem?

Jak může být screening rakoviny prostaty špatným nápadem?

Zřeknutí se odpovědnosti

Názory zde vyjádřené jsou názory odborníka a stejně jako u zbytku obsahu Průvodce zdravím nenahrazují odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku ani léčbu. Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče.

Odpověď: Může se zdát divné si myslet, že podstoupit screeningový test může být špatný nápad. Ale v posledních letech jsme si uvědomili, že screening - zejména u rakoviny prostaty - může mít některé negativní, často život měnící důsledky.

Nyní některé screeningové postupy ze své podstaty představují určitou míru rizika. Screeningová kolonoskopie může například perforovat tlusté střevo. Test prostatického specifického antigenu nebo PSA však není jedním z nich. Vyšetřujeme PSA pomocí krevního testu, takže nepředstavuje větší riziko, než když vám krev odeberou z jakéhokoli jiného důvodu.

Problémy se začínají objevovat, když se zabýváme screeningovým testem, který má vysokou citlivost, ale nízkou specificitu.

V diagnostickém prostředí se citlivost vztahuje na schopnost testu správně identifikovat osoby s tímto onemocněním - skutečná pozitivní míra. Specifičností testu je na druhé straně schopnost testu správně identifikovat osoby bez onemocnění nebo skutečnou negativní míru.

Test PSA má velmi vysokou citlivost, což znamená, že bude jen velmi málo falešných negativů. Jinými slovy, pokud vám odeberu krev a vy budete mít rakovinu prostaty, pravděpodobně ji najdeme. Stejný test má ale velmi nízkou specificitu. To znamená, že mnoho lidí, kteří tuto nemoc nemají, bude mít často pozitivní screening.

Existuje obrovské množství úzkosti, které souvisí s tím, že vám někdo řekne, že máte zvýšené PSA. Nezajímá mě, jak tvrdý jste; žádný jednotlivec nemůže být nonšalantní ohledně přijímání této zprávy.

Úzkost je významná, protože pro některé může být ohromující. Pacienti se zpočátku obávají a často se může dostavit deprese. Dobrý lékař předem upozorní někoho na možnost falešně pozitivního čtení a zmírní před nepřiměřeným psychickým poškozením.

Rovněž vyjádří, že zvýšená hladina PSA nemusí nutně znamenat, že jde o rakovinu prostaty a že je často výsledkem infekce, zvětšené prostaty nebo něčeho jiného. Ale ani ten nejlepší způsob u postele nevyváží, jak děsivě se tato informace může zdát. Úzkost je tedy prvním způsobem, jak může mít screening PSA negativní důsledky. Existují ale i další.

Pokud hladiny PSA zůstanou zvýšené po několik měsíců a budou vyloučeny další možné příčiny, dalším krokem bude buď rentgenový test a / nebo biopsie prostaty. Biopsie prostaty je přinejmenším nepříjemná. Ale kromě toho, že to bude něco, na co se nikdo netěší, se u malého procenta mužů vyvine sepse z potenciálně smrtelné infekce krve.

Po úzkosti z toho, že vám bylo řečeno, že máte zvýšenou hladinu PSA, a nepohodlí a potenciálních rizik biopsie, přijde agonické rozhodnutí o tom, co dělat dál, pokud je přítomna rakovina prostaty. V 80. a 90. letech jsme nemoc téměř vždy léčili. Ale v posledních letech nám biopsie rakoviny prostaty ukazují, že ne každý pacient musí být léčen.reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

jak člověk dosáhne erekce

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).Zjistěte více

Některé biopsie prostaty vypadají ošklivěji než jiné a tato ošklivost může předpovídat, jak se bude rakovina chovat. Pokud biopsie odhalí normálnější buňky, je pravděpodobné, že onemocnění zůstane relativně nečinné, často po mnoho let. Naopak, čím méně normální je biopsie, tím agresivnější bude rakovina.

Rakovina prostaty často není agresivní, a to nám umožňuje podívat se na to, co se stane, což označujeme jako aktivní dohled. Aktivní dohled nyní neznamená ignorovat. V případech, kdy se zdá, že rakovina není agresivní, řekneme pacientovi: máte rakovinu prostaty nízké úrovně. Je velmi nepravděpodobné, že vás zabije, ale musíme vás sledovat během příštích čtyř až šesti měsíců a poté pravidelně.

Existuje však spousta lidí, pro které přístup, který se podívejme, co se stane, nebude fungovat. Rakovina je obecně tak děsivou diagnózou, že se z ní tito muži budou chtít vyléčit bez ohledu na následky. Jde o to, že výsledky radiační terapie nebo radikální prostatektomie, což znamená chirurgické odstranění prostaty, jsou často závažné. Mohou zahrnovat mimo jiné erektilní dysfunkci, močovou inkontinenci, fekální inkontinenci.

Existují určití lidé, pro které má zvýšené PSA větší význam. U afroamerických mužů může být rakovina prostaty mnohem agresivnější a může se vyvinout v mladším věku, takže zvýšené hodnoty PSA znamenají více. Totéž lze říci o mužích, kteří mají několik příbuzných prvního stupně s rakovinou prostaty. U starších mužů a mužů se základními zdravotními problémy je však počet často méně významný, protože je pravděpodobné, že podlehnou něčemu jinému než rakovině prostaty.

I když často hovoříme o relativně malém procentu lidí, kteří na tuto nemoc zemřou poté, co jim byla diagnostikována rakovina prostaty, jedná se o druhého největšího zabijáka rakoviny u mužů po rakovině plic. Naším úkolem je přijít na to, jak analyzovat muže, pro které může být léčba záchranou života, od mužů, kteří nezemřou nebo nebudou poškozeni touto chorobou. Zlepšujeme se v tom a můžeme předvídat lékařský pokrok, který nám dá další vodítka o tom, jak se bude pravděpodobně chovat rakovina prostaty.