Med jako léčba alergií: skutečnost vs. fikce

Med jako léčba alergií: skutečnost vs. fikce

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

V éře humbuku kolem konzumace čisté a živé zeleně může být lákavé hledat přírodní léky na běžné zdravotní problémy. Jedním z nejčastějších a nepříjemných zdravotních stavů, kterým někteří z nás čelí, jsou sezónní alergie - každý rok, jako hodinky. Mnoho lidí věří, že konzumace místního medu může uklidnit příznaky alergie; lidový lék se traduje po generace. Ale med opravdu funguje na sezónní alergie? Tady je teorie a to, co říká věda.

Životně důležité orgány

  • Konzumace místního medu (neboli surového medu nebo nezpracovaného medu) je obecně považována za prospěšnou pro lidi, kteří mají sezónní alergie.
  • To bohužel není vědecky prokázáno.
  • Teorie spočívá v tom, že konzumace místního medu vystaví alergickou osobu malému množství místního pylu, což ji znecitliví na tento alergen.
  • Konzumace medu může představovat riziko pro lidi s těžkými alergiemi nebo pro děti.

Co jsou sezónní alergie?

Sezónní alergie mohou být zdrojem utrpení pro 40 až 60 milionů Američanů, kteří jsou každý rok postiženi alergickou rýmou. Sezónní alergie, označované také jako senná rýma, mohou způsobit alergickou rýmu, zánět nosního kanálu, který vyvolává klasické příznaky alergie na kýchání, rýmu, svědění nebo slzení očí a kašel.

Máme sklon myslet si, že sezóna alergií začíná na jaře, kdy vrcholí pyl z kvetoucích stromů a kvetoucích rostlin. (Ve skutečnosti má senná rýma svůj název podle období sekání sena, což by u některých farmářů způsobilo alergickou reakci.) Sezónní alergie se však mohou objevit po celý rok, a to nejen ve špičkách, jako je jaro a podzim. Existují vnitřní alergeny (prach, plísně) i venkovní alergeny, které mohou vyvolat podobné příznaky a mohou trpět úlevou.

Stávající léčba sezónních alergií zahrnuje léky na předpis a léky na předpis, jako jsou antihistaminika, kortikosteroidy, dekongestiva, nosní spreje a oční kapky. Alergické záběry jsou formou imunoterapie, při které se pravidelné injekce malého množství alergenů snaží aklimatizovat imunitní systém a omezit alergickou reakci. A někteří lidé sledují přírodní léky na své sezónní alergie. Jedním z nejčastěji zmiňovaných v posledních letech je místní med.

Jak může med pomoci se sezónními alergiemi?

Myšlenka konzumace místního medu jako léku na sezónní alergie spočívá v tom, že by to mohlo fungovat podobně jako při alergii. Když včely produkují med, obsahuje malé množství pylu z nedalekých květů. Konzumace tohoto medu - a tedy i pylu - může na určitém místě bojovat proti sezónním alergiím. Požití pylu z určité oblasti, myšlení jde, může způsobit, že budete méně citliví na to.

Je to zajímavý nápad, který bohužel není prokázán. Výzkum je nedostatečný a neprůkazný. Zatímco jeden malá studie v Malajsii zjistili, že konzumace medu byla prospěšná pro alergickou rýmu (Asha’ari, 2019), an dřívější malá studie na univerzitě v Connecticutu nezjistil žádný přínos pro alergiky, kteří konzumovali místní med, komerčně zpracovaný med nebo placebo (Rajan, 2002).

Jíst med jako lék na alergii má zásadní slabost: Množství pylu, který včely ukládají do medu, se může velmi lišit. Neexistuje tedy žádný standard pro to, kolik pylu konzumujete - nemusí to být ani ten druh, který způsobuje vaše příznaky alergie - takže spoléhat se na med, který uklidní sennou rýmu, je jakousi střelou do tmy.

Neexistuje žádný vědecký důkaz, že konzumace místního medu zlepší sezónní alergie, říká Americká vysoká škola alergie, astmatu a imunologie (ACAAI, 2018).

Potenciální rizika místního medu jako léčby alergie

A použití místního medu jako léku na alergii přináší rizika. U lidí s těžkými alergiemi může med vyvolat anafylaxi (život ohrožující alergickou reakci, při níž se otéká hrdlo a ústa a zhoršuje dýchání). A konzumace místního medu není pro kojence bezpečná, protože surový med může obsahovat spory bakterie, která způsobuje botulismus. (Zpracovaný med zakoupený v obchodě může také obsahovat tyto spory, takže doporučuje CDC že dětem do dvanácti měsíců by se med neměl dávat vůbec.) (CDC, 2019)

Reference

  1. Asha’ari, Z. A., Ahmad, M. Z., Jihan, W. S., Che, C. M., & Leman, I. (2013). Požití medu zlepšuje příznaky alergické rýmy: důkazy z randomizované placebem kontrolované studie na východním pobřeží poloostrovní Malajsie. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24188941 .
  2. Rajan, T. V., Tennen, H., Lindquist, R. L., Cohen, L., & Clive, J. (2002, únor). Vliv požití medu na příznaky rinokonjunktivitidy. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11868925 .
  3. Prevence. (2019, 7. června). Citováno z https://www.cdc.gov/botulism/prevention.html
  4. Zmírní med moje sezónní alergie? (2018, 5. února). Citováno z https://acaai.org/resources/connect/ask-allergist/will-honey-relieve-my-seasonal-allergies
Vidět víc