Domácí léky na ekzémy - tady je to, co říká věda

Domácí léky na ekzémy - tady je to, co říká věda

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Před konzultací s poskytovatelem zdravotní péče ohledně léků na předpis - nebo navíc k nim - možná budete chtít vyzkoušet domácí léky na suchou pokožku způsobenou vzplanutím ekzému. Zde jsou některé, které odborníci tvrdí, že jsou účinné.

Životně důležité orgány

 • Ekzém je skupina kožních stavů, které způsobují zánět kůže, což může mít za následek suchou, červenou, svědící, popraskanou, puchýřkovanou nebo šupinatou pokožku.
 • Ekzém není léčitelný, ale je k dispozici několik účinných způsobů léčby, včetně domácích a přírodních prostředků.
 • Patří mezi ně zvlhčovače dostupné na prodej, určité typy koupelí, oleje a změny životního stylu.
 • Pokud domácí léky nezmírní vaše příznaky, navštivte poskytovatele zdravotní péče.

Přírodní / domácí léky na ekzémy

Zvlhčovače a masti

Po koupeli, sprchování, mytí rukou nebo kdykoli je vaše pokožka suchá, použijte zvlhčovač bez vůně a bez barviv. Hydratační krémy, jako je Vanicream, a masti jsou silnější než krémy a mohou být pro váš ekzém účinnější. Po sprchování nebo koupeli pokožku osušte a naneste zvlhčovač, zatímco pokožka je stále mírně vlhká k zajištění vlhkosti (AAAAI, n.d.).

reklama

Pohodlný způsob, jak kontrolovat vzplanutí ekzému

Navštivte lékaře online. Nechte si předvést léčbu ekzému na předpis.

Zjistěte více

Teplé koupele

Národní asociace pro ekzémy doporučuje koupat se nebo sprchovat každý den vlažnou vodou - ne teplou - a ne déle než 10 až 15 minut. Použijte jemný čisticí prostředek. Vysušte, naneste topické léky a zvlhčete do tří minut k prevenci sucha (NEA, n.d.).

Koloidní ovesné vločky nebo jedlá soda

Přidávání koloidní ovesné vločky nebo jedlá soda na teplou koupel - nebo lokální aplikací jedné z nich - může zmírnit nepohodlí a pomoci při svědění kůže (NEA, n.d). Oves obsahuje antioxidanty a protizánětlivé sloučeniny, včetně avenanthramidy (polyfenol) a vitamin E. (Shi, 2019).

Bělicí koupele

Zředěné bělicí koupele (obvykle jedna čtvrtina až polovina šálku bělidla přidaného do 40 galonů koupelové vody) jednou nebo dvakrát týdně může pomoci zlepšit příznaky ekzému (AAAAI, n.d.).

Mokré obvazy nebo terapie za mokra

Mokré obvazy mohou uklidnit krustou nebo mokvající pokožku. Terapie mokrým obalem může být účinný při silném vzplanutí: Gázový nebo bavlněný oděv je navlhčen vodou a aplikován na postižená místa po dobu několika hodin nebo přes noc. (NEA, n.d.)

Kokosový olej

Studie ukazují že použití kokosového oleje snižuje typ bakterií na pokožce známých jako stafylokok. To může snížit pravděpodobnost infekce. Kokosový olej také obsahuje prospěšné mastné kyseliny, které mohou chránit kožní bariéru (NEA, n.d).

Aloe vera

Aloe vera gel je přirozeně protizánětlivý a antibakteriální a může být užitečný pro některé lidi s ekzémem (Chau, 2019).

Přepněte na jemná mýdla a čisticí prostředky

Používání jemných mýdel a pracích prostředků bez barviv a vůní může pomoci lidem s ekzémy, kteří zjistí, že jejich citlivá pokožka je podrážděna drsnějšími čisticími prostředky.

jak trvale zvětšit penis

Vyvarujte se extrémních teplot

Během chladného počasí mohou vnitřní ohřívače vysychat na vzduchu a na pokožce lidí s ekzémy. Použití zvlhčovače vzduchu v ložnici může zvýšit vlhkost vzduchu a zabránit vysušení pokožky.

Změna stravy

Vyhýbat se zánětlivé potraviny - například jednoduché škroby, přidaný cukr a zpracovaná a rychlá jídla - mohou být užitečné pro některé lidi s ekzémem (Jones, 2018). Někteří lidé zjistí, že konkrétní potraviny, jako je určité ovoce nebo zelenina, jsou spouštěči ekzémů.

Redukce stresu

Techniky snižování stresu, jako např biofeedback, meditace a všímavost , může zlepšit náladu a snížit stres a úzkost, což může zhoršit příznaky ekzému (NEA, n.d.).

Změny životního stylu

Kromě vyhýbání se známým dráždivým látkám mohou být užitečné i další změny životního stylu, včetně nošení rukavic při práci venku, čištění, používání chemikálií nebo mytí nádobí, vyhýbání se přiléhavému oblečení a oděvům ze syntetických tkanin nebo vlny a netření a poškrábání postižených oblastí. .

Co je to ekzém?

Ekzém (také známý jako atopická dermatitida) se týká skupiny kožních stavů, jejichž příznaky zahrnují červenou, zanícenou, olupující se, popraskanou nebo puchýřkovanou pokožku. Často se objevuje v kožních záhybech, například na vnitřní straně loktů nebo kolen. Některé příčiny ekzému zahrnují:

 • Dráždivé látky na kůži, jako jsou barviva, vonné látky, chemikálie a mýdla
 • Tkaniny (jako vlna nebo syntetická vlákna)
 • Zvířecí srst
 • Pocení
 • Roztoči
 • Stres
 • Alergie na jídlo
 • Genetická náchylnost

Polovina lidí se středně těžkým až těžkým ekzémem mají také astma, sennou rýmu nebo potravinové alergie (AAAAI, n.d.).

Ekzém není léčitelný, ale je k dispozici mnoho účinných způsobů léčby. Pokud domácí nebo přírodní prostředky nezmírňují vaše příznaky, promluvte si o možnostech léčby ekzému se svým poskytovatelem zdravotní péče nebo dermatologem certifikovaným radou. Mohla by vám prospět kombinace životního stylu, léků na předpis a léků na předpis.

Reference

 1. Může přírodní léčba pomoci zvládnout váš ekzém? (n.d.). Citováno 6. března 2020 z https://nationaleczema.org/eczema/treatment/complementary-and-alternative/
 2. Chau, J. (2019, 12. září). 10 levných způsobů, jak zvládnout svůj ekzém. Citováno 6. března 2020 z https://nationaleczema.org/inexpensive-eczema-tips/
 3. Ekzém Atopická dermatitida: AAAAI. (n.d.). Citováno 6. března 2020 z https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/eczema-atopic-dermatitis
 4. Jak používat koupele k léčbě ekzému. (n.d.). Citováno 6. března 2020 z https://nationaleczema.org/eczema/treatment/bathing/
 5. Jones, K. (2018, 14. prosince). Vše, co potřebujete vědět o ekzémech a potravinových alergiích. Citováno 7. března 2020 z https://nationaleczema.org/eczema-food-allergies/
 6. Shi, V. (2019, 11. května). Existují nějaké přírodní a alternativní léčby ekzémem, které stojí za vyzkoušení? Citováno 6. března 2020 z https://nationaleczema.org/alternative-treatments-dr-shi/
Vidět víc