kopřivka (kopřivka)

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 7. dubna 2020.
jak funguje prsten na penis

Co je kopřivka (kopřivka)?

Harvard Health Publishing

Kopřivka, nazývaná také kopřivka, jsou ohraničené otoky na kůži, které často svědí. Často jsou růžové nebo červené, ale nemusí. Kopřivka se objevuje, když buňky v kůži nazývané žírné buňky uvolňují histamin, chemikálii, která způsobuje únik tekutiny z malých krevních cév (kapilár). Když se tato vytékající tekutina hromadí v kůži, tvoří otoky, které poznáme jako kopřivku.

Kopřivka může být vyvolána fyzickými faktory, jako je teplo, chlad, cvičení, sluneční záření, stres, trvalý tlak na oblast kůže (například opasek nebo ramenní popruh), náhlé zvýšení tělesné teploty (z horečky nebo horké koupele nebo sprcha) nebo dráždivou chemickou látkou, kosmetikou nebo mýdlem aplikovaným na kůži. Kopřivka může být také jedním z příznaků celotělové (systémové) alergické reakce na něco, co bylo:    Nadechl se— Pyly, zvířecí srst, plísně Injekcí— Bodnutí nebo kousnutí hmyzem, zejména bodnutí včelou, nebo injekčně podávané léky Při požití— Potraviny (ořechy; ryby a korýši; mléčné výrobky; luštěniny, zejména arašídy), potravinářské přísady, léky jako např.penicilinneboaspirin

Kopřivka pravděpodobně v určitém období života postihne asi 20 % lidí ve Spojených státech, přičemž největší počet epizod se vyskytuje u lidí ve věku 20 až 30 let. Ve vzácných případech alergické reakce, které spouštějí kopřivku, spustily řetězovou reakci v celém těle, což vede k život ohrožujícímu stavu zvanému anafylaxe. Někdy kopřivka trvá šest týdnů nebo déle, stav nazývaný chronická (nebo idiopatická) kopřivka. Často není nalezena žádná příčina tohoto chronického stavu a obvykle po několika týdnech odezní sám.

Příznaky

Kopřivka se na kůži objevuje jako „whey“ (otoky), někdy růžové nebo červené a obklopené červenou skvrnou. Obvykle kulaté nebo oválné, kopřivka často svědí. Úly se liší velikostí a některé se mohou smíchat a vytvořit větší oblasti otoku. Kopřivka může postihnout kůži na jakékoli části těla, zejména na trupu, stehnech, horní části paží a obličeji. Většina jednotlivých úlů rychle mizí, ale nové plodiny se mohou objevit každých 24 až 72 hodin, pokud je osoba nadále vystavena prostředí nebo látce, která spustila úly.

kopřivka (kopřivka)

Pokud je kopřivka časným příznakem reakce celého těla, další příznaky, které je třeba hledat, zahrnují otok jazyka, rtů nebo obličeje; sípání; závrať; tlak na hrudi; a dýchací potíže. Pokud se tyto příznaky objeví, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Mohlo by se u vás rozvinout anafylaxe, život ohrožující stav.

Diagnóza

Váš lékař se vás zeptá na vaši historii alergických reakcí a na vaši nedávnou expozici domácím zvířatům, rostlinám, hmyzu nebo novým potravinám nebo lékům. Během fyzického vyšetření váš lékař obvykle dokáže rozlišit mezi kopřivkou a jinými typy kožních vyrážek. Také zkontroluje další příznaky závažné alergické reakce.

Pokud se stav vyskytuje často, může lékař nařídit krevní testy nebo provést kožní testy na alergie. Pokud má váš lékař podezření, že podstupujete anafylaxi, okamžitě zahájí léčbu a bude pečlivě sledovat váš krevní tlak a dýchání.

Očekávaná doba trvání

Jednotlivé úly obvykle vyblednou během osmi až 12 hodin, ale opakující se úly se mohou znovu objevovat týdny nebo měsíce. V případech chronické kopřivky (kopřivka) může stav trvat šest měsíců nebo déle.

žárovky na nedostatek vitaminu D

Prevence

Kopřivce můžete předcházet tím, že identifikujete a vyhnete se konkrétním okolnostem nebo látce, která spustila vaši kožní reakci. Pokud váš lékař určí, že jste alergičtí na hmyzí jed, může vám být doporučeno, abyste si ponechali epinefrinovou sadu pro nouzové injekce, abyste zabránili anafylaxi. Pokud pracujete venku nebo sportujete, uchovávejte lék na vhodném místě. Uchovávejte antihistaminikum v lékárničce a vezměte si ho při prvních známkách kopřivky nebo svědění. Starší dospělí a lidé se srdečním onemocněním by se měli před nákupem nebo užíváním antihistaminik dvakrát poradit se svým lékařem.

Léčba

K úlevě od většiny nekomplikovaných epizod kopřivky vám lékař může doporučit pleťovou vodu, jako je Sarna a antihistaminikum. K dispozici je mnoho volně prodejných antihistaminik. Generické verze fungují stejně jako značkové léky. Je důležité zmírnit svědění, protože škrábání může stimulovat více kopřivky a svědění.

Pokud tyto léky nejsou účinné, může vám být podán lék na předpis, jako je cyproheptadin (Periactin), azatadin (Optimin) nebohydroxyzin(AtaraxneboVistaril). U případů, které jsou ještě odolnější vůči léčbě, mohou být přidány blokátory H2 receptorů. Patří mezi ně nizatidin (Axid),famotidin(Pepcid) nebo cimetidin (Tagamet). Doxepin (Adapin, Sinequan) před spaním je zvláště užitečný pro lidi, kteří mají potíže se spánkem kvůli svědění. Když ostatní možnosti selžou, kortikosteroidy jako napřprednisonnebo omalizumab lze použít k potlačení imunitního systému u chronické kopřivky nebo u často se opakujících epizod.

Kdy volat profesionála

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud se objeví kopřivka poté, co jste začali užívat nový lék nebo poté, co jste byli bodnuti hmyzem. Pokud se objeví kopřivka se sípáním, závratěmi, tlakem na hrudi, dýchacími potížemi nebo otokem jazyka, rtů nebo obličeje, vyhledejte pohotovostní léčbu.

Prognóza

Většina jednoduchých případů kopřivky rychle odezní a postižená kůže se během několika hodin vrátí k normálu. I když máte epizody, které se opakují po několik týdnů, bez známé příčiny, často se po několika měsících přestanou vracet. Poraďte se se svým lékařem, pokud kopřivka přetrvává několik dní nebo pokud svědění narušuje vaši schopnost spát nebo provádět běžné denní činnosti.

Externí zdroje

Americká akademie alergie, astmatu a imunologie (AAAAI)
https://www.aaaai.org/

Americká akademie dermatologie
https://www.aad.org/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.