Vysoký testosteron u žen

Vysoký testosteron u žen

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

jak zlepšit sexuální touhu muže

Vysoký testosteron u žen může mít na mysli ženské kulturistky s vypoulenými svaly. Ve skutečnosti tento obrázek neodpovídá většině žen s vysokou hladinou testosteronu.

Místo toho mnoho žen s vysokou hladinou testosteronu pociťuje nežádoucí příznaky, jako je přebytek vlasů a neplodnost, abychom jmenovali jen pár. Pojďme se podívat na to, jak testosteron ovlivňuje ženy, proč mohou mít některé ženy vyšší hladinu testosteronu než jiné a možné léčby.

Životně důležité orgány

 • Ženy potřebují testosteron stejně jako muži, i když na nižší úrovni. Vysoká hladina testosteronu u žen může způsobit problémy.
 • Testosteron je zodpovědný za sexuální apetit, kostní a svalovou hmotu, náladu a plodnost u žen.
 • Mezi nejčastější příčiny vysokého testosteronu u žen patří syndrom polycystických vaječníků (PCOS) a vrozená adrenální hyperplazie.
 • Léčba může zahrnovat léky, jako jsou perorální antikoncepční pilulky nebo spironolakton, antiandrogenní lék.

Co je testosteron?

Většina lidí si myslí, že testosteron je jen primární mužský pohlavní hormon ( androgen ). Muži skutečně mají přibližně 20–25krát vyšší hladiny testosteronu než ženy (Fabbri, 2016). Ale ženy také potřebují testosteron.

Specializované buňky ve vaječnících, tzv theca buňky, produkují testosteron u žen. Testosteron je nezbytný sám o sobě, ale také se přemění na estrogen, primární ženský hormon (Barbieri, 2019a).

Testosteron existuje u mužů i žen jako volný testosteron nebo testosteron vázaný na bílkoviny; kombinace těchto dvou úrovní je vaše celková koncentrace testosteronu. U mužů se asi 40% testosteronu váže na globulin vázající pohlavní hormony (SHBG) a zbytek je snadno použitelný pro použití. U žen se více než 80% jejich testosteronu váže na SHBG, takže v krvi zůstává mnohem nižší hladina volného testosteronu (Fabbri, 2016).

reklama

Doplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistit více

Proč ženy potřebují testosteron?

Testosteron je důležitou součástí zdraví a pohody ženy a hraje klíčovou roli v následujících funkce (Tyagi, 2017):

 • Zdravá sexuální touha (libido)
 • Udržování svalové hmoty a hustoty kostí
 • Stabilizující nálada
 • Plodnost

Je důležité si uvědomit, že rovnováha je zásadní - příliš vysoký nebo příliš nízký testosteron může vést k problémům. Například jisté zdravotní podmínky , podobně jako PCOS, může zvyšovat hladinu testosteronu, což má za následek další problémy (Rasquin, 2020).

Co se stane, když mají ženy vysokou hladinu testosteronu?

Když mají ženy příliš mnoho testosteronu, vyváží poměr ženských a mužských hormonů z rovnováhy. Pokud se hladina testosteronu nebo jiných androgenů příliš zvýší, mohou ženy zaznamenat následující příznaky (Hall, 2019):

 • Nadměrné ochlupení těla a ochlupení na obličeji (hirzutismus)
 • Přírůstek hmotnosti nebo obezita
 • Problémy s neplodností
 • Nepravidelné menstruační cykly
 • Akné
 • Plešatění
 • Změny nálady
 • Prohloubení hlasu
 • Rozšíření klitorisu

Některé studie naznačují, že vysoká hladina testosteronu může zvýšit riziko rozvoje vysokého cholesterolu a srdečních chorob (Udoff, 2020).

Příčiny vysokých hladin testosteronu u žen

Zvýšený testosteron, také známý jako hyperandrogenismus , může být způsobeno několika zdravotní podmínky , včetně syndromu polycystických ovarií (PCOS), vrozené hyperplazie nadledvin a dalších (Hall, 2020; Barbieri, 2020).

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)

PCOS je běžnou příčinou vysokých hladin testosteronu. PCOS ovlivňuje 5–15% žen ve věku 15–49 let ve Spojených státech. Jedná se o komplexní zdravotní stav, který může způsobit zmatek na těle ženy (Rasquin, 2020).

jaká by měla být hladina testosteronu u muže

PCOS je hormonální nerovnováha, která vede k nepravidelným menstruačním cyklům, obezitě, zvýšenému ochlupení těla a ochlupení na obličeji (hirzutismus), obezitě, inzulínové rezistenci a vzniku několika malých folikulů na vaječnících. Je to také jedna z nejčastějších příčin neplodnosti. Užívání PCOS zvyšuje u ženy riziko vzniku cukrovky, vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, srdečních chorob a mozkové mrtvice. Příčina PCOS není dobře známa, ale je pravděpodobně způsobena kombinací životního stylu a genetických faktorů (CDC, 2020).

Vrozená hyperplazie nadledvin

Kongenitální adrenální hyperplazie (CAH) je skupina genetických poruch postihujících nadledviny. Nadledviny jsou malé struktury, které sedí na vašich ledvinách a jsou zodpovědné za produkci několika hormonů potřebných pro normální fungování.

Ženy s CAH tvoří příliš mnoho androgenů a mohou mít příznaky velmi podobné PCOS, včetně zvýšeného ochlupení těla a obličeje, nepravidelných menstruačních cyklů a neplodnosti. Tento stav je obvykle diagnostikován speciálními krevními testy a je častější u vyšší riziko skupiny jako středomořské, hispánské a aškenázské židovské ženy (Nieman, 2019).

Další příčiny vysokého testosteronu u žen

V minulosti byly ženy s abnormálním růstem vlasů, normálními menstruačními cykly a normální hladinou testosteronu diagnostikovány idiopaticky hirsutismus nebo růst vlasů z neznámých příčin. Protože se však definice idiopatického hirsutismu i PCOS v průběhu let měnily, je pravděpodobné, že mnoho žen s tímto onemocněním PCOS skutečně mohlo mít (Barbieri, 2019b).

Jeden studie ukázaly, že ženy s idiopatickým hirsutismem mohou mít hladinu testosteronu ve vyšším rozmezí normálu. Vědci také zjistili, že tyto ženy mohou mít genetické změny, které způsobují, že produkují více testosteronu v kůži, což vede ke zvýšenému růstu vlasů (Taheri, 2015).

Cushingův syndrom je další potenciální příčinou vysoký testosteron u žen. V tomto stavu vaše nadledviny vylučují více hormonů, jako je kortizol a androgeny, než obvykle. Podobně, pokud máte nádor nadledvin nebo vaječníků, který vylučuje příliš mnoho androgenů, budou vaše hladiny testosteronu příliš vysoké (Barbieri, 2019b).

jak ejakulovat velké množství spermií

Nakonec léky jako anabolické steroidy, substituční léčba testosteronem nebo suplementace DHEA může způsobit vyšší než normální hladinu testosteronu (Barbieri, 2019b).

Možnosti léčby

Pokud máte podezření, že byste mohli mít vysokou hladinu testosteronu, vyhledejte lékařskou pomoc od svého poskytovatele zdravotní péče. Dobrá historie a fyzický stav spolu s krevními testy vám mohou pomoci zjistit, zda máte skutečně abnormální hladiny. Váš poskytovatel může zkontrolovat některou nebo všechny následující položky:

 • Celkový testosteron a volný testosteron
 • Luteinizační hormon (LH)
 • Folikuly stimulující hormon (FSH)
 • DHEA-S
 • Ultrazvukové zobrazování vaječníků a nadledvin

Pokud váš poskytovatel odhalí základní příčinu vašeho vysokého testosteronu, jako je Cushingův syndrom, nádory nebo užívání drog, může léčba této příčiny zlepšit hladinu testosteronu. Mnoho lidí však bude potřebovat léky, které jim pomohou, včetně (Barbieri, 2020):

 • Perorální antikoncepční pilulky (OCP) nebo antikoncepční pilulky - Mohou pomoci léčit vysoký testosteron zvýšením hladiny estrogenu a progesteronu při současném snížení androgenů.
 • Spironolakton - jedná se o antiandrogenní léčivo, které snižuje produkci testosteronu.
 • Kombinovaná léčba využívající obě výše uvedené

Postupujte podle pokynů svého poskytovatele zdravotní péče

Testosteron je nezbytný pro zdraví a wellness pro ženy i muže. Rovnováha mezi ženskými a mužskými hormonálními hladinami je však zásadní, a pokud máte nerovnováhu testosteronu, mohou nastat problémy. Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče - společně můžete přijít se správným plánem pro vás.

Reference

 1. Barbieri, R.L. a Ehrmann, D.A. (2020). Hodnocení premenopauzálních žen s hirsutismem. Snyder, P.J., Crowley, W.F., Martin, K.A. (Eds.). Citováno dne 3. března 2021 z https://www.uptodate.com/contents/evaluation-of-premenopausal-women-with-hirsutism
 2. Barbieri, R.L. (2019a). Metabolismus steroidních hormonů u syndromu polycystických vaječníků. Snyder, P.J., Crowley, W.F., Martin, K.A. (Eds.). Citováno dne 3. března 2021 z https://www.uptodate.com/contents/steroid-hormone-tabolism-in-polycystic-ovary-syndrome
 3. Barbieri, R.L. a Ehrmann, D.A. (2019b). Patofyziologie a příčiny hirsutismu. Snyder, P.J., Crowley, W.F., Martin, K.A. (Eds.). Citováno dne 3. března 2021 z https://www.uptodate.com/contents/pathophysiology-and-causes-of-hirsutism
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2020, březen). PCOS (syndrom polycystických vaječníků) a cukrovka. Citováno dne 3. března 2021 z https://www.cdc.gov/diabetes/basics/pcos.html
 5. Clark, R. V., Wald, J. A., Swerdloff, R. S., Wang, C., Wu, F., Bowers, L. D., & Matsumoto, A. M. (2019). Velká divergence v koncentracích testosteronu mezi muži a ženami: referenční rámec pro elitní sportovce v soutěžích specifických pro pohlaví ve sportu, narativní přehled. Klinická endokrinologie, 90 (1), 15–22. doi: 10,1111 / cen.13840. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30136295/
 6. Fabbri, E., An, Y., Gonzalez-Freire, M., Zoli, M., Maggio, M., & Studenski, S. a kol. (2016). Biologicky dostupný testosteron lineárně klesá v širokém věkovém spektru u mužů a žen z Baltimorské longitudinální studie stárnutí. The Journals of Gerontology Series A: Biological Sciences And Medical Sciences, 71 (9), 1202-1209. doi: 10,1093 / gerona / glw021. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26921861/
 7. Hall, J.E. (2019, únor). Hodnocení a léčba postmenopauzálního hyperandrogenismu. Crowley, W.F., Barbieri, R.L, Martin, K.A. (Eds.). Citováno dne 3. března 2021 z https://www.uptodate.com/contents/evaluation-and-management-of-postmenopausal-hyperandrogenism
 8. Nieman, L.K. & Merke, D.P. (2019, říjen). Diagnostika a léčba neklasické (pozdní) vrozené adrenální hyperplazie způsobené nedostatkem 21-hydroxylázy. Lacroix, A., Martin, K.A. (Eds.). Citováno dne 3. března 2021 z https://www.uptodate.com/contents/diagnosis-and-treatment-of-nonclassic-late-onset-congenital-adrenal-hyperplasia-due-to-21-hydroxylase-deficiency
 9. Rasquin Leon LI, Mayrin JV. Polycystická ovariální choroba. (2020). In: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; 2021 - leden Dostupný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459251/
 10. Taheri, S., Zararsiz, G., Karaburgu, S., Borlu, M., Ozgun, M., Karaca, Z. a kol. (2015). Je idiopatický hirsutismus (IH) skutečně idiopatický? Exprese mRNA kožních steroidogenních enzymů u žen s IH. European Journal of Endocrinology, 173 (4), 447-454. doi: 10,1530 / EJE-15-0460. Citováno 4. března 2021 z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26194504
 11. Tyagi, V., Scordo, M., Yoon, R. S., Liporace, F. A., & Greene, L. W. (2017). Přehodnocení role testosteronu: Chybí nám něco ?. Recenze v urologii, 19 (1), 16–24. doi: 10,3909 / riu0716. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28522926/
 12. Udoff, L.C .. (2020, květen). Přehled nedostatku androgenu a terapie u žen. Crowley, W.F., Barbieri, R.L, Martin, K.A. (Eds.). Citováno dne 3. března 2021 z https://www.uptodate.com/contents/overview-of-androgen-deficiency-and-therapy-in-women
Vidět víc