Zde jsou příznaky a příznaky přípravku COVID-19

Zde jsou příznaky a příznaky přípravku COVID-19

Důležité

Informace o novém koronaviru (virus, který způsobuje COVID-19) se neustále vyvíjí. Náš nový obsah koronavirů budeme pravidelně obnovovat na základě nově publikovaných recenzovaných nálezů, ke kterým máme přístup. Nejspolehlivější a nejaktuálnější informace naleznete na Web CDC nebo Rady WHO pro veřejnost.

Koronaviry jsou rodina virů, které způsobují nemoci včetně nachlazení, respiračního syndromu na Středním východě (MERS) a těžkého akutního respiračního syndromu (SARS). Některé z těchto virů mohou skákat mezi zvířaty a lidmi. Koronavirové onemocnění 2019 (COVID-19) je způsobeno virem zvaným těžký akutní respirační syndrom koronavirus 2 (SARS-CoV-2), který patří do stejné rodiny virů a je nejnovějším koronavirem infikujícím člověka.

Případy viru byly poprvé hlášeny ve Wuhan v provincii Chu-pej v Číně v prosinci 2019.

Světová zdravotnická organizace konstatuje, že i když nejčastějšími příznaky COVID-19 jsou horečka, potíže s dýcháním (nebo dušnost) a kašel, u některých lidí se mohou objevit bolesti, ucpání nosu, rýma, bolest v krku nebo průjem. . Přibližně jeden ze šesti lidí, kteří dostanou COVID-19, vážně onemocní a má potíže s dýcháním.

Známky a příznaky koronaviru

Příznaky přípravku COVID-19 jsou velmi podobné ostatním respiračním virům, což ztěžuje odlišení od ostatních patogenů, říká Dr. Patrick J. Kenney, DO, FACOI, který má dvouplášťovou certifikaci pro interní lékařství a infekční onemocnění. Vysvětluje, že časné příznaky zahrnují dušnost, kašel a horečku. Tyto časné příznaky se mohou objevit 2–14 dní po expozici, Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) poznámky (Symptoms of Coronavirus Disease 2019, 2020). Byl však hlášen jeden případ, kdy se příznaky neobjevily do 27 dnů po infekci.

CDC v současné době uvádí příznaky COVID-19 jako horečka, zimnice, kašel, dušnost nebo potíže s dýcháním, únava, bolesti svalů nebo těla, bolesti hlavy, bolest v krku, nová ztráta chuti nebo vůně, přetížení nebo rýma nevolnost, zvracení a průjem.

Tento virus má u zdravých pacientů většinou mírné příznaky a pacienti se do dvou týdnů plně uzdraví, vysvětluje Kenney. Dodává, že asi 80% případů koronaviru je mírných, jako většina infekcí horních cest dýchacích. Ale virus se může pohybovat od mírného až po těžký. Asi jeden ze šesti lidí, kteří dostanou COVID-19, vážně onemocní a objeví se mu potíže s dýcháním Světová zdravotnická organizace (WHO) zprávy (Q&A on coronaviruses, 2020). Existují určité skupiny lidí, u nichž je riziko vzniku závažných příznaků vyšší.

Nouzové varovné příznaky mohou zahrnovat potíže s dýcháním, přetrvávající bolest nebo tlak na hrudi, nový zmatek nebo neschopnost probudit se a namodralé rty nebo obličej.

Ačkoli většina lidí s přípravkem COVID-19 bude mít pouze příznaky horních cest dýchacích, je také možné, že u nich dojde k pneumonii (plicní infekci), pokud jsou nakaženi virem. Pokud se u člověka objeví zápal plic - například v případech poprvé hlášených v Číně - jsou obvykle postiženy obě plíce.

Příznaky COVID-19 vs. běžné koronaviry

COVID-19 je těžké diagnostikovat, protože některé příznaky mohou vypadat podobně jako jiné infekce dýchacích cest, jako je chřipka a nachlazení.

Nejvíc se liší v tom, jak závažné jsou infekce. Ano, přibližně 81% COVID-19 je mírných, ale celosvětová míra úmrtnosti u tohoto kmene koronaviru je horší než u chřipky. Na tiskovém briefingu 3. března 2020 uvedl Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel WHO, úmrtnost 3,4% z COVID-19. Míra úmrtnosti případu však bude pravděpodobně záviset na řadě faktorů a může se lišit. Jedna studie zjistil, že ke dni 11. února 2020 činila úmrtnost na případy v Číně 2,3%, zatímco k 17. březnu 2020 byla úmrtnost na případy v Itálii 7,2% (Onder, 2020). The průměrná úmrtnost za posledních deset let je u chřipky asi 0,1% (Knight, 2020).

Co dělat, pokud máte příznaky

Pokud se u vás vyskytnou příznaky, nejprve nezapomeňte provést karanténu, abyste omezili přenos, doporučuje Kenney. Vysvětluje, že stejně jako většina virových infekcí bude i COVID-19 pravděpodobně vyžadovat podpůrnou péči nebo léčbu příznaků. To zahrnuje užívání acetaminofenu na horečku a zvýšení příjmu tekutin, aby nedošlo k dehydrataci.

V mírných případech není obvykle nutné osobní ošetření. To znamená, že existuje mnoho možností pro bezkontaktní posouzení zdraví, aby se zjistilo, zda může být vyžadováno osobní ošetření. Mnoho míst má screeningové protokoly zahrnující technologii - například posílání textových zpráv se zdravotnickým pracovníkem - k omezení expozice během diagnostiky. Využijte je, pokud jsou vám k dispozici. Pokud trpíte mírnými příznaky infekce dýchacích cest, zůstaňte doma a umístěte do karantény, abyste omezili vystavení ostatním. Zavolejte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte nějaké dotazy, vaše příznaky jsou závažné nebo pokud se vaše příznaky náhle zhorší.

Reference

  1. Knight, V. (2020, 2. března). Při výměně informací o koronaviru se šéf vnitřní bezpečnosti mýlí s úmrtností na chřipku. Citováno z https://khn.org/news/fact-check-coronavirus-homeland-security-chief-flu-mortality-rate/
  2. Onder, G., Rezza, G., & Brusaferro, S. (2020). Míra úmrtnosti a charakteristiky pacientů umírajících ve vztahu k COVID-19 v Itálii. JAMA . doi: 10.1001 / jama.2020.4683, https://jamanetwork.com/journals/jama/fullar Article/2763667
  3. Otázky a odpovědi týkající se koronavirů (COVID-19). (2020, 23. února). Citováno 29. února 2020, z https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses
  4. Příznaky koronavirové nemoci 2019 (COVID-19). (2020, 29. února). Citováno 2. března 2020 z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/about/symptoms.html
Vidět víc