Léčba kapavky: ceftriaxon a azithromycin

Léčba kapavky: ceftriaxon a azithromycin

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Kvapavka je jednou z nejčastějších pohlavně přenosných infekcí (STI). Může ovlivnit pohlavní orgány, ústa, hrdlo, oči a konečník a je způsobena bakteriemi Neisseria gonorrhoeae.Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) „Každý rok se ve Spojených státech vyskytne přibližně 820 000 nových případů kapavky (CDC, 2019). Přes šedesát procent z toho jsou u mladých lidí ve věku 15-24 let. Jediná interakce s infikovaným partnerem vám dává 30-70% šanci dostat od nich kapavku (Sherrard, 2014)). Sexuální kontakt jakéhokoli typu může vést ke gonoreální infekci, včetně vaginálního, análního a orálního sexu.

můžete se dostat vysoko na imitrex

Životně důležité orgány

 • Kapavka se obvykle léčí dvěma různými typy antibiotik podávaných současně, obvykle jako jednorázová dávka.
 • Okamžitá léčba je nezbytná, protože neléčená kapavka může vést k významným komplikacím, jako jsou abscesy, jizvy, zánětlivé onemocnění pánve a problémy s plodností.
 • Kvapavka rezistentní na antibiotika je problém, který je trvalým problémem.
 • Příznaky by měly odeznít během několika dnů po léčbě.

U mnoha mužů a většiny žen se nikdy neobjeví příznaky kapavky. Někdy je to detekováno jedině skrz screeningové testy. The CDC má specifické pokyny pro screening pro lidi, kteří by měli být každoročně testováni na kapavku (CDC, 2015).

 • Všechny sexuálně aktivní ženy mladší 25 let
 • Starší ženy se zvýšeným rizikem kvůli vysoce rizikovému sexuálnímu chování
 • Sexuálně aktivní muži, kteří mají sex se mnou (MSM) na všech místech expozice (močová trubice, konečník, hltan)
 • Sexuálně aktivní pacienti s HIV

Těhotné ženy musí být také vyšetřeny a ošetřeny, aby se zabránilo přenosu na jejich novorozence.reklama

clomid pro nízké vedlejší účinky testosteronu

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).Zjistěte více

Neléčené komplikace kapavky

Kapavka, která zůstává neléčená, může mít komplikace. Ty se liší u mužů a žen, ale oba mohou vést k dlouhodobým problémům s plodností. Proto musíte být vy i váš partner léčeni.

Neléčené komplikace kapavky u mužů patří následující (CDC, 2019):

 • Abscesy v penisu
 • Epididymitida (infekce a zánět trubice, která uchovává a přenáší spermie)
 • Zjizvení močové trubice (trubice, která nese sperma a moč v penisu)
 • Neplodnost (vzácné)

Ženy mají vyšší riziko komplikací z neléčených gonoreálních infekcí než u mužů (Sherrard, 2014). Zánětlivé onemocnění pánve (PID) je jednou z nejčastějších z těchto komplikací. Tento stav nastává, když se neléčená infekce šíří nahoru do dělohy, vejcovodů a vaječníků.

Mezi příznaky PID patří:

 • Bolesti dolní části břicha nebo pánve
 • Vaginální výtok nebo krvácení
 • Bolest nebo krvácení při pohlavním styku
 • Bolest s močením
 • Horečky a / nebo zimnice
 • Nevolnost a / nebo zvracení

Pokud je PID nalezen brzy, může být léčen. Jakékoli poškození způsobené infekcí a zánětem však nelze zvrátit. Přibližně 1 z 8 žen kteří měli PID někdy v minulosti, budou mít potíže s otěhotněním. PID, který se neléčí, může mít komplikace včetně (CDC, 2015):

antidepresiva, která způsobují hubnutí 2015
 • Endometritida (zánět stěny dělohy)
 • Abscesy ve vaječnících nebo vejcovodu (tuboovariální absces)
 • Jizvová tkáň jak uvnitř, tak uvnitř vejcovodů (trubice, které vedou vajíčka z vaječníku do dělohy); toto zjizvení může vést k trvalému zablokování.
 • Mimoděložní těhotenství (oplodněné vajíčko implantované mimo dělohu).
 • Neschopnost otěhotnět (neplodnost)
 • Dlouhodobá bolest pánve / břicha

U mužů i žen existuje riziko šíření infekce po těle šířené gonokokové infekci (DGI). Naštěstí k tomu dochází pouze u 0,4–3% pacientů s kapavkou, často 2–3 týdny po infekci (Morgan, 2016). Mezi běžné příznaky DGI patří tenosynovitida (zánět kolem šlach), artralgie / artritida (bolest / zánět kloubů), horečka a vyrážka. DGI může nastat bez příznaků infekce pohlavních orgánů, konečníku nebo ústní kapavky (Lohani, 2016). Tento stav může být život ohrožující, pokud nebude léčen.

Duální antibiotická léčba kapavky

Jakmile je diagnostikována kapavka, musíte vy i váš partner (partneři) podstoupit rychlou léčbu. Ve většině případů lze kapavku léčit jednou dávkou antibiotik. Stejně jako u mnoha jiných bakterií však začínáme pozorovat vznik kapavky rezistentní na antibiotika (ARG). To znamená, že bakterie přicházejí s způsoby, jak odolat tomu, aby byly zabity našimi aktuálně dostupnými léky.

Na základě údajů shromážděných v průběhu let se ARG objevuje každých 10–20 let (Morgan, 2016). Podle CDC , kapavka se stala rezistentní vůči téměř všem antibiotikům, která byla použita k její léčbě (CDC, 2019). V současné době existuje jedna třída antibiotik, cefalosporiny, která je stále účinná. FDA je provádění klinických studií o nových antibiotikách, která mohou být užitečná při léčbě ARG (NIH, 2018)

The Pokyny pro léčbu CDC doporučit duální terapii dvěma různými antibiotiky: ceftriaxon (cefalosporin) a azithromycin (CDC, 2015). Každé z těchto antibiotik má odlišný mechanismus působení proti kapavce N. (bakterie způsobující kapavku). Tento přístup se dvěma hroty zvyšuje šance, že léčba bude účinná. Víme, že cefalosporiny působí proti kapavce a přidání azithromycinu snad zpomalí vznik rezistence na antibiotika vůči cefalosporinům (CDC, 2019).

Existuje další důvod pro použití azithromycinu v kombinaci s ceftriaxonem. Mnoho lidí infikovaných kapavou je také infikováno chlamydií, další STI; azithromycin je účinný při léčbě chlamydií. Tato dvě antibiotika se obvykle podávají v jedné dávce současně; pro většinu lidí to vyléčí infekci. V případě DGI musí léčba pokračovat po dobu nejméně sedmi dnů.

Po léčbě byste se měli zdržet sexuální aktivity po dobu nejméně sedmi dnů, abyste zabránili přenosu. Bylo zjištěno, že lidé, kteří mají opakující se příznaky, mají opakovanou infekci a nejsou nedokončeni (Morgan, 2016). Pokud jste léčeni na kapavku, měli byste být o tři měsíce později přezkoušeno (CDC, 2015). Měli byste být také vyšetřeni na další pohlavně přenosné choroby, jako jsou chlamydie, syfilis a HIV.

Kvůli riziku komplikací z neléčené kapavky a riziku šíření musí být také léčen kterýkoli z vašich nedávných sexuálních partnerů. Vaše sexuální partneři musí být upozorněni na jejich potenciální riziko infekce, aby mohli být v případě potřeby testováni a léčeni.

je omeprazol stejný jako pantoprazol

Jak dlouho léčba trvá?

Po léčbě kapavky trvá několik dní, než příznaky úplně vymizí. Antibiotika jsou velmi účinná při léčbě kapavky. Bohužel nemohou zvrátit žádné poškození, jako je jizvení, které mohla infekce způsobit. Včasná léčba je zásadní, aby se zabránilo budoucím problémům. Pokud příznaky nezmizí ani po několika dnech, měli byste se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče o možné přehodnocení.

Jak zabránit kapavce

Bohužel neexistují žádné léky nebo vakcíny, které by bránily kapavce. Nejlepší způsob, jak se vyvarovat kapavky, je používání praktik bezpečného sexu, včetně používání kondomů. Infekce kapavky vás nechrání před budoucími infekcemi.

Kapavka je běžná STI, která je léčitelná. Pokud však na léčbu počkáte příliš dlouho, riskujete vážné komplikace, jako je zjizvení, PID a možné budoucí problémy s plodností. Poznejte svůj status STI a povzbuďte svého sexuálního partnera, aby učinil totéž. Jediným způsobem, jak zabránit přenosu kapavky, je praktikování bezpečných sexuálních praktik.

Reference

 1. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí - základní informace o ARG - informace o STD od CDC. (2019, 5. listopadu). Citováno z https://www.cdc.gov/std/gonorrhea/arg/basic.htm
 2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Gonorrhea - informační list CDC. (Listopad 2019) Obnoveno z https://www.cdc.gov/std/gonorrhea/stdfact-gonorrhea-detailed.htm
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Informační list o zánětlivé nemoci pánve (PID) - CDC. (2015, 11. prosince). Citováno z https://www.cdc.gov/std/pid/stdfact-pid.htm . Zpřístupněno 20. srpna 2019.
 4. Web Centers for Disease Control and Prevention. Pokyny pro léčbu pohlavně přenosných nemocí z roku 2015: Gonokokové infekce. (2015, 4. června). Citováno z https://www.cdc.gov/std/tg2015/gonorrhea.htm
 5. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Doporučení pro screening STD - Pokyny pro léčbu STD z roku 2015. (2015, 4. června). Citováno z https://www.cdc.gov/std/tg2015/screening-recommendations.htm
 6. Lohani S, Nazir S, Tachamo N, Patel N. (2016). Šíření gonokokové infekce: neobvyklý projev. J Community Hosp Intern Med Perspect , 6 (3): 31841. doi: 10,3402 / jchimp.v6.31841, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4942509/
 7. Morgan MK a Decker CF. (2016) Kapavka. Nemoc za měsíc, 62: 260-268. http://dx.doi.org/10.1016/j.disamonth.2016.03.009
 8. Národní instituty zdraví (NIH). (2018, 20. listopadu) Nové antibiotikum pro kapavku pokročilo ve studiích. Citováno z https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/new-antibiotic-gonorrhea-advances-trials
 9. Sherrard, J. (2014). Kapavka. Lék , 42 (6), 323–326. doi: 10.1016 / j.mpmed.2014.03.011, https://www.medicinejournal.co.uk/article/S1357-3039(14)00077-2/abstract
Vidět víc
Kategorie Sti