Testování kapavky: jak se provádí a jak přesné je?

Testování kapavky: jak se provádí a jak přesné je?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Kvapavka je velmi častá pohlavně přenosná infekce (STI), která může ovlivnit genitálie, ústa, hrdlo, oči a konečník. U mnoha lidí infikovaných kapavou se nemusí nikdy objevit příznaky. I když však člověk nemá příznaky, může infekci přenést na svého partnera. Sexuální kontakt jakéhokoli druhu může vést k této infekci, zvláště pokud máte nechráněný sex. Screeningové testy jsou nutné, protože lidé většinou nemají příznaky a mohou kapavku přenést na své sexuální partnery, aniž by o tom někdo věděl. Neléčená kapavka může vést k závažným komplikacím, jako je zánětlivé onemocnění pánve, mimoděložní těhotenství a život ohrožující rozšířená kapavka.Životně důležité orgány

 • Postupujte podle pokynů CDC pro screening kapavky
 • Vzorky pro testování lze odebrat pomocí testu moči nebo vaginálních / uretrálních výtěrů.
 • Gramovy skvrny mohou poskytnout výsledky u mužů se symptomatickou kapavkou uretry během několika minut.
 • Testování amplifikace nukleové kyseliny je přesná metoda diagnostiky kapavky a výsledky jsou k dispozici za jeden až tři dny.
 • K dispozici jsou domácí testovací soupravy a jsou dobrou volbou pro lidi, kteří se nemohou dostat na kliniku.

The Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučit následující pokyny pro screening (CDC, 2015):

můžeš si zlomit penis?
 • Sexuálně aktivní ženy mladší 25 let a starší ženy s dalšími rizikovými faktory by měly být každoročně vyšetřovány
 • Ženy, u kterých je diagnostikována kapavka a jsou léčeny, by měly být znovu otestovány tři měsíce po léčbě.
 • Těhotné ženy by měly být při první návštěvě vyšetřeny, pokud jsou mladší než 25 let; Měly by být také testovány starší těhotné ženy s dalšími rizikovými faktory
 • Sexuálně aktivní muži, kteří mají sex s muži (MSM), by měli být každoročně testováni na všech místech expozice (močová trubice, konečník, hltan)
 • Pacienti s vysokým rizikem MSM by měli být vyšetřováni každé 3–6 měsíců
 • Sexuálně aktivní pacienti s HIV by měli být každoročně testováni

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčněPřepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Každý, kdo má příznaky kapavky, jako je penilní nebo vaginální výtok, pálení během močení nebo vředy na pohlavních orgánech, by měl přestat mít sex a navštívit poskytovatele zdravotní péče k testování a vyhodnocení. Lidé, kteří mají jednu pohlavně přenosnou chorobu, jsou vystaveni riziku, že budou mít další. Proto by měli být také lidé, u kterých je diagnostikována kapavka testováno na jiné pohlavně přenosné choroby , včetně chlamydií, syfilis a HIV (CDC, 2014).

Co se stane během testu na kapavku?

Testování na kapavku hledá přítomnost Neisseria gonorrhoeae (bakterie kapavky) ve vašem těle. Vzorky moči lze použít k testování mužů i žen. Nejpřesnějším způsobem provedení testu je odběr moči prvního úlovku. Toto je počáteční část vašeho proudu moči, která odchází, když začnete močit.

Někdy vám poskytovatel zdravotní péče odebere výtěr z potenciálně postižené oblasti. U mužů lze odebírat výtěry z močové trubice. U žen lze vzorky odebírat pomocí vaginálních nebo cervikálních výtěrů. Odebírání vzorků se děje během vyšetření pánve, nebo si to žena může udělat sama (vlastní odběr). Při vyšetření pánve ležíte na zádech na vyšetřovacím stole, kolena ohnutá a nohy v podpěrách zvaných třmeny. Nástroj zvaný zrcátko jemně otevírá pochvu, aby bylo možné vyšetřit děložní čípek. Váš poskytovatel poté odebere vzorek pomocí tamponu a odešle jej do laboratoře k vyhodnocení. Někdy je třeba zkontrolovat buňky nebo sekrece z jiných oblastí, které mohou být infikovány, jako je konečník nebo hrdlo. To lze provést také pomocí tamponu nebo měkkého kartáče.

Existuje několik způsobů, jak zkontrolovat vzorek na přítomnost infekce. Nátěr vzorku lze umístit na mikroskopické sklíčko a ošetřit speciálními skvrnami (Gramovo zbarvení), aby se zjistily bakterie ve vzorku. Pod mikroskopem vypadají bakterie jako kulaté růžové buňky v párech (gramnegativní diplokoky). Alternativně může být vzorek použit k pěstování bakteriálních kolonií (kultura), které pak mohou být zkoumány. Nejběžnější technika používaná v dnešní době se nazývá test amplifikace nukleové kyseliny (NAAT) (Morgan, 2016). Tento test hledá přítomnost genetického materiálu (DNA) N. gonorrheae ve vzorku; pokud je přítomen, máte infekci.

Před provedením testování kapavky byste měli informovat svého poskytovatele zdravotní péče, pokud jste užívali některá antibiotika za posledních 24 hodin. Ženy by také měly informovat své poskytovatele, pokud používají vaginální krémy nebo sprchy, protože mohou ovlivnit výsledky testu. Můžete být požádáni, abyste počkali 1–2 hodiny po posledním močení, než odeberete vzorek moči. Menstruace neovlivňuje výsledky testu.

Pokud jsou uvedeny výsledky, negativní znamená žádnou infekci a pozitivní znamená, že je přítomna infekce kapavky.Jak přesné je testování kapavky?

Tradičně roste N. kapavka na destičkách zvaných kultury byly zlatým standardem pro diagnostiku. Růst bakteriálních kolonií však vyžaduje čas. Další metody Gramova barvení a testování NAAT poskytují rychlejší výsledky.

Provedení Gramova barvení na vzorku nátěru je přesné metoda diagnostiky kapavky u symptomatických mužů s výtokem z močové trubice. U lidí s jinými formami infekce, jako je cervikální, rektální, faryngální (hrdlo) nebo asymptomatická kapavka, však tato metoda může chybět u infikovaných lidí (Unemo, 2014). V tomto testu pozitivní výsledek znamená infekci, ale negativní výsledek ji nevylučuje.

NAAT jsou rychlé a přesné. V NAAT se buňky rozbijí a speciální chemikálie se používají k navázání na DNA živých i mrtvých gonokokových buněk (Unemo, 2014). NAAT jsou účinné při detekci urogenitální kapavky. Jsou o něco méně účinné při detekci orofaryngeální (orální) kapavky, ale test je stále užitečný; větší vzorek buněk může být zapotřebí pro orofaryngeální kapavku (Lewis, 2015).

dělá čištění tlustého střeva pomoc při hubnutí

Jak dlouho trvají výsledky?

Gramově obarvené vzorky získají výsledky několik minut; jsou však užitečné, pouze pokud je test pozitivní. Negativní gramová skvrna nemusí nutně znamenat, že nedochází k žádné infekci. Musí být potvrzeno jiným testem, buď NAAT nebo kultivací.

Kulturám trvá růst bakteriálních kolonií tři po dobu pěti dnů.

NAAT, které jsou odesílány do laboratoře, se obvykle vrátí s výsledky do jednoho až tří dnů.

Existují rychlejší testy v kanceláři, které mohou poskytnout výsledky během několika hodin. Ty však nejsou tak přesné jako NAAT vyslané do laboratoře a musí být potvrzeny pomocí jiných testů.

Domácí testování

Mnoho lidí se obrací na domácí testovací soupravy které umožňují osobě sebrat vzorek a poslat jej do laboratoře bez přechodného kroku na kliniku. Odběr vzorku doma může být méně invazivní, protože nezahrnuje vyšetření pánve u žen, stejně jako většina vzorků odebraných v nemocničním prostředí. Muži mohou poslat první vzorek moči a ženy vaginální výtěr. Vzorek je poté odeslán na NAAT a výsledky jsou stejně dobré jako výsledky ze vzorků odebraných lékařem (Fajardo-Bernal, 2015). Někteří lidé považují tuto metodu za soukromější a méně vyvolávající úzkost než chodit na kliniku.

Domácí testování však nenahrazuje lékařskou péči. Je nezbytné pečlivě dodržovat pokyny pro odběr vzorků, protože pro přesné výsledky je nutný dobrý vzorek. Provedení testu je pouze prvním krokem; stále musíte navštívit poskytovatele zdravotní péče a být léčeni pro tento stav. Musíte také informovat své sexuální partnery o své diagnóze, aby mohli být v případě potřeby testováni a léčeni.

Znalost vašeho stavu STI je efektivní způsob, jak zajistit, abyste zůstali zdraví. Dodržujte pokyny pro testování a procvičujte bezpečné sexuální návyky. Pokud máte jakékoli dotazy nebo si nejste jisti, zda je třeba vás otestovat, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Sexuální zdraví je nedílnou součástí vašeho celkového zdraví a mělo by být zachováno.

Reference

 1. Web Centers for Disease Control and Prevention. Sexuálně přenosné nemoci (STD): Který STD test bych měl dostat? (2014, 30. června). Citováno z https://www.cdc.gov/std/prevention/screeningreccs.htm
 2. Web Centers for Disease Control and Prevention. Pokyny pro léčbu pohlavně přenosných nemocí z roku 2015: Screeningová doporučení a úvahy uvedené v pokynech pro léčbu a původních zdrojích. (2015, 4. června). Citováno z https://www.cdc.gov/std/tg2015/screening-recommendations.htm
 3. Fajardo-Bernal L, Aponte-Gonzalez J, Vigil P, Angel-Müller E, Rincon C, Gaitán HG, Low N. (2015). Odběr vzorků z domácí versus z klinické praxe při léčbě infekcí způsobených Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae. Cochrane Database of Systematic Review, Issue 9. Art. Č .: CD011317. DOI: 10.1002 / 14651858.CD011317.pub2, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26418128
 4. Lewis DA. (2015) Zpomalí cílení na orofaryngeální kapavku další vznik kmenů Neisseria gonorrhoeae rezistentních na léky? Infekce pohlavního přenosu , 91: 234–237. doi: 10.1136 / sextrans-2014-051731, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25911525
 5. Morgan MK a Decker CF. (2016). Kapavka. Nemoc za měsíc, 62: 260-268. http://dx.doi.org/10.1016/j.disamonth.2016.03.009
 6. Unemo M, Shafer WM. (2014) Antimikrobiální rezistence u Neisseria gonorrhoeae v 21. století: minulost, vývoj a budoucnost. Clin Microbiol Rev ,; 27 (3): 587–613. https://doi.org/10.1016/j.disamonth.2016.03.009, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24982323
Vidět víc
Kategorie Sti