Kvapavka: příznaky a příznaky, které byste měli vědět

Kvapavka: příznaky a příznaky, které byste měli vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Kapavka, také známá jako tleskání, je jednou z nejčastějších pohlavně přenosných infekcí (STI) - třetí nejčastější STI na celém světě (Newman, 2015). A je na vzestupu. V roce 2017 bylo ve Spojených státech hlášeno více než 550 000 případů, což je podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí 75% nárůst od roku 2009.Životně důležité orgány

 • V roce 2017 bylo ve Spojených státech hlášeno více než 550 000 případů kapavky - což je 75% nárůst od roku 2009.
 • U mužů i žen mohou příznaky kapavky nebo gonokokové infekce zahrnovat bolestivé močení a výtok z penisu nebo pochvy, i když často nezpůsobují žádné příznaky, zejména u žen.
 • I když kapavka často nemá žádné příznaky, může to být nakažlivá.
 • Pokud není kapavka léčena, může vést k zánětlivému onemocnění pánve (PID). PID může způsobit tvorbu jizev a abscesů ve vejcovodech, což ovlivní plodnost ženy.

Kapavka je způsobena bakterií známou jako Neisseria gonorrhoeae, která má tendenci vzkvétat ve sliznicích. Přenáší se pohlavním stykem - vaginálním, análním nebo orálním sexem - a může infikovat penis, pochvu, hrdlo, konečník nebo oči. Příznaky kapavky se obvykle projevují 2 až 30 dnů po infekci. Toto jsou nejčastější příznaky kapavky, které je třeba sledovat.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčněPřepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Příznaky kapavky u mužů

 • Bolestivé močení. Pocit bolesti nebo pocit pálení při močení, spolu s výtokem, jsou nejčastějšími příznaky kapavky, říká Amesh A. Adalja, MD, lékařka pro infekční medicínu a vědecký pracovník Centra zdravotní bezpečnosti Johns Hopkins.
 • Výtok z penisu. Může to být bílý, nažloutlý nebo zelený výboj.
 • Bolest nebo otok varlat. Vaše šourek může nabobtnat nebo bolet, ale to je vzácné, říká Adalja. Může to být způsobeno epididymitidou - zánětem stočené trubice (epididymis) v zadní části varlat, která uchovává a přenáší spermie.
 • Bolavý krk. Kapavka se může šířit orálním sexem a bolest v krku je primárním příznakem orální kapavky.
 • Rektální svědění nebo výtok. Kapavka může být také přenášena prostřednictvím análního sexu a infekce může způsobit svědění, bolest nebo výtok z konečníku.
 • Žádné známky. Někteří lidé nemají vůbec žádné příznaky, říká Adalja. Přesto jsou stále nakažlivé.
 • Bolesti a horečka. V některých případech se kapavka může šířit po celém těle, říká Adalja. Lidé mohou mít horečku, bolesti svalů, vyrážku a otoky kloubů.

Pokud máte jakékoli příznaky kapavky, je nezbytné navštívit svého poskytovatele zdravotní péče. Podle informačního listu CDC u subjektu může neléčená kapavka způsobit infekci ve zkumavkách připojených k varlatům, což může způsobit sterilitu nebo se rozšířit do krve nebo kloubů, což může být život ohrožující. Může to také zvýšit vaše šance na nákazu HIV.

Příznaky kapavky u žen

U žen je méně pravděpodobné, že budou vykazovat známky kapavky, než u mužů, říká Adalja. Ale kromě bolestivého močení nebo vaginálního výtoku mohou ženy mezi obdobími pociťovat pánevní bolest nebo vaginální krvácení. Pokud se kapavka neléčí, může vést k zánětlivému onemocnění pánve (PID), infekci ženských reprodukčních orgánů, včetně dělohy, děložního čípku, vejcovodů a vaječníků. Pokud se neléčí, zánětlivé onemocnění pánve může způsobit tvorbu jizev a abscesů ve vejcovodech, což může ovlivnit plodnost ženy, včetně mimoděložního těhotenství, které může být smrtelné.Kdy byste měli navštívit poskytovatele zdravotní péče?

Měli byste navštívit lékaře, pokud máte některý z výše uvedených příznaků nebo jste byli upozorněni sexuálním partnerem, že má kapavku nebo jinou pohlavně přenosnou chorobu, říká Adalja.

Kapavka je diagnostikována testem moči a lékař by vám mohl otřít hrdlo nebo konečník, aby tam zkontroloval kapavku, pokud jste měli orální nebo vnímavý anální sex. Antibiotika mohou infekci odstranit. Pokud vám byla diagnostikována infekce, informujte sexuální partnery, které jste měli za posledních 60 dní, aby mohli být také testováni.

Jak předejdete kapavce?

Je důležité praktikovat bezpečný pohlavní styk a používat kondomy, říká Adalja. Kapavka je vysoce rozšířená a nemusí mít zjevné příznaky.

Pokyny pro léčbu CDC doporučují duální terapii dvěma různými antibiotiky: ceftriaxon a azithromycin. Každé z těchto antibiotik má odlišný mechanismus působení proti N. kapavka - bakterie, která kapavku způsobuje. Tento přístup se dvěma hroty zvyšuje šance, že léčba bude účinná.

Zde se můžete dozvědět více o léčbě kapavky.

Proč se kapavka někdy nazývá tleskání?

Gonorrheaova přezdívka, tleskání, se objevuje v knihách starých více než 500 let a je předmětem nepatrné debaty. Většina historiků věří, že to přišlo z Les Clapiers, čtvrti červených luceren v Paříži, kde obchodovali prostitutky. Jiní si myslí, že to mohlo vzniknout z lidového léku - tleskání penisu mezi rukama nebo dvěma předměty, aby se odstranil výtok. (Léčba kapavky z doby druhé světové války zahrnovala mačkání antibiotického krému do močové trubice a její masírování po celé délce penisu, ale nedoporučovalo se žádné bouchání.) Přesto si ostatní myslí, že to mohlo pocházet ze staroanglického slova označujícího bolest.

Přečtěte si více o teoriích, které stojí za přezdívkou kapavky tady .

Co je super kapavka?

Kromě názvu nejméně zábavné komiksové knihy, kterou je ještě třeba napsat, je super kapavka zkratkou pro to, co zdravotníci nazývají super rezistentní kapavka, nebo kapavka, která se vyvinula tak, aby se stala rezistentní vůči lékům první linie dostupným k léčbě. Zdravotničtí úředníci s obavami sledují nástup kapavky rezistentní na léky, protože ještě není třeba vyvinout další antibiotika.

Přečtěte si více o super kapavce zde.

Jak častá je kapavka?

CDC uvádí, že v USA bylo v roce 2017 diagnostikováno 555 608 hlášených případů kapavky, což je nárůst o 19% oproti předchozímu roku a 75% nárůst oproti rekordnímu minimu hlášenému v roce 2009. Od té doby vědci říkají pokles používání kondomů a škrty v programech prevence STI urychlily šíření nemoci (Dall, 2018). USA nejsou jediné, kdo hlásí nárůst kapavky: V roce 2017 Spojené království oznámilo, že případy kapavky se od předchozího roku zvýšily o 22%.

Reference

 1. Dall, C. (2018, 4. září). Odborníci se obracejí na superodolnou kapavku. Citováno z http://www.cidrap.umn.edu/news-perspective/2018/09/experts-brace-more-super-resistant-gonorrhea
 2. Gonokokové infekce - Pokyny pro léčbu STD z roku 2015. (2015, 4. června). Citováno z https://www.cdc.gov/std/tg2015/gonorrhea.htm
 3. Newman, L., Rowley, J., Vander Hoorn, S., Wijesooriya, N. S., Unemo, M., Low, N.,… Temmerman, M. (2015, 8. prosince). Globální odhady prevalence a incidence čtyř léčitelných pohlavně přenosných infekcí v roce 2012 na základě systematické kontroly a globálních hlášení. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4672879/
Vidět víc