Kapavka (dále jen „tleskání“): příčiny, příznaky a léčba

Kapavka (dále jen „tleskání“): příčiny, příznaky a léčba

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

obsah

 1. Co je kapavka?
 2. Příznaky a symptomy
 3. Přenos
 4. Možné komplikace
 5. Diagnóza
 6. Léčba
 7. Prevence

Co je kapavka?

Kvapavka je jednou z nejčastějších pohlavně přenosných infekcí (STI). Může ovlivnit genitálie, ústa, hrdlo, oči a konečník. Albert Neisser objevil skupinu bakterií, které způsobují kapavku v roce 1879, konkrétně bakterie Neisseria gonorrhoeae. Ještě předtím však byla nemoc dobře známá. Ve skutečnosti se odkazy na kapavku objevují v Starý zákon Bible (Haney, 1976). Slovo pochází z řeckého gonos, což znamená spermie, a rhoia, což znamená tok. Slangové výrazy pro kapavku zahrnují tleskání nebo kapání.reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).Zjistit více

Prevalence kapavky

Podle CDC se ve Spojených státech každý rok vyskytne přibližně 820 000 nových případů kapavky a více než šedesát procent je u mladých lidí ve věku 15-24 let (CDC, 2019). Jak muži, tak ženy mohou nakazit kapavkou, ale má tendenci více ovlivňovat muže. Také v USA je kapavka častější u afroameričanů.

Rizikové faktory pro získání kapavky zahrnují (Abraha, 2018):

jak dlouho může koronavirus přežít bez hostitele
 • Stáří<25 years
 • Pohlaví - muži mají vyšší míru infekce než ženy
 • Afroameričané mají vyšší míru infekce
 • Muži, kteří mají sex s muži, mají vyšší míru infekce než muži, kteří mají sex pouze se ženami
 • Nový sexuální partner
 • Sexuální partner se souběžnými partnery
 • Sexuální partner se STI
 • Nekonzistentní používání kondomů ve vzájemně nemonogamním vztahu
 • Předchozí nebo koexistující STI
 • Výměna sexu za drogy nebo peníze

Známky a příznaky kapavky

U lidí infikovaných kapavkou se nemusí nikdy rozvinout příznaky, ale u těch, kteří k nim obvykle dojde, dojde do dvou až 14 dnů po expozici. I když člověk nemá žádné příznaky, je stále nakažlivý. Stejně jako u mnoha infekcí, příznaky závisí na místě infekce. Kapavka také ovlivňuje muže a ženy odlišně.

U mnoha mužů se nikdy neobjeví žádné příznaky. Když tak učiní, mohou si nejprve všimnout bolesti nebo pálení močí. Tyto příznaky jsou způsobeny infekcí močové trubice, trubice, která přenáší moč z močového měchýře přes penis, kde opouští tělo. Infekce močové trubice se také nazývá uretritida. Jak stav postupuje, mohou nastat další příznaky, včetně:

 • Zvýšená frekvence nebo naléhavost močení
 • Bílý, žlutý nebo zelený hnisavý (hnisavý) výtok z penisu
 • Edém (otok) nebo erytém (zarudnutí) při otevření penisu
 • Bolest ve varlatech
 • Otok šourku

Někdy kapavka může ovlivnit konečník způsobující rektální bolest, svědění, výtok nebo zácpu (Skerlev, 2014). Pokud jsou infikovány jiné oblasti, například hrdlo nebo oči, můžete pociťovat bolest v krku nebo těžkou konjunktivitidu (oční infekci), která může při neléčení vést k oslepnutí.U většiny žen (přibližně 70%) se neobjeví žádné příznaky kapavkové infekce. Pokud se tak stane, nejčastější příznaky jsou způsobeny cervicitidou (infekce děložního čípku) a zahrnují:

 • Vaginální výtok
 • Vaginální krvácení
 • Vaginální svědění
 • Bolest s močením

Tyto příznaky však nejsou specifické pro kapavku a lze je najít i v jiných podmínkách, jako jsou kvasinkové infekce, vaginitida atd. Výsledkem je, že mnoho žen je kapavkou nakaženo a nikdy si to neuvědomují. Ženy mohou také dostat gonorrhealální infekce v konečníku, krku nebo očích s podobnými příznaky jako u mužů.

Jak se kapavka přenáší?

Kapavka se u dospělých šíří sexuální aktivitou. Pokud máte jedinou interakci s infikovaným partnerem, máte a 30-70% šance, že z nich dostanete kapavku (Sherrard, 2014). Jakýkoli typ sexuálního kontaktu může vést ke kapavkové infekci, včetně vaginálního, análního nebo orálního sexu. Je to často bez příznaků, takže si možná neuvědomujete, že je váš partner infikován. N. kapavka, bakterie, která kapavku způsobuje, nepřežije dlouho mimo tělo. Jedním z důsledků toho je, že při dotyku záchodových sedadel nemůžete dostat kapavku.

Těhotné ženy s kapavou jsou vystaveni vyššímu riziku předčasného prasknutí membrán, předčasného porodu a spontánních potratů (Morgan, 2016). Mohou také přenášet gonoreální infekci na své dítě. Pokud je těhotná matka nakažena v době porodu, existuje 30% riziko, že dítě zachytí infekci při průchodu porodními cestami. Tento typ přenosu se nazývá vertikální přenos.

Gonorrhealní infekce novorozence se obvykle projeví během prvního týdne života a může způsobit oční infekci zvanou ophthalmia neonatorum, která může při neléčení vést k oslepnutí. V USA dostávají všichni novorozenci do 24 hodin po narození antibiotickou mast do očí, aby se zabránilo ophthalmia neonatorum. V některých případech mohou novorozenci dostat do krve kapavkovou infekci, což vede k sepse - potenciálně život ohrožujícímu stavu způsobenému reakcí těla na infekci. Po prvních několika týdnech života by jakákoli kapavková infekce u dítěte měla vzbuzovat podezření na zneužívání dětí.

Komplikace kapavky

Komplikace kapavky vznikají z infekcí, které se neléčí. U mužů to může vést k abscesům v penisu nebo zjizvení močové trubice. Jizvy mohou v závislosti na rozsahu způsobit neplodnost.

Ženy mají vyšší riziko komplikací z neléčených gonoreálních infekcí (Sherrard, 2014). Jednou z nejčastějších komplikací je rozvoj zánětlivého onemocnění pánve (PID). K tomu dochází, když se neléčená infekce šíří nahoru do dělohy, vejcovodů a vaječníků; příznaky PID zahrnují:

jak dlouho může koronavirus přežít bez hostitele
 • Bolesti dolní části břicha nebo pánve
 • Vaginální výtok nebo krvácení
 • Bolest při pohlavním styku
 • Bolest s močením
 • Horečky a / nebo zimnice
 • Nevolnost a / nebo zvracení

PID může vést k endometritidě (zánět stěny dělohy), abscesům ve vaječnících nebo vejcovodech (tuboovariální absces), zjizvení pánve a obstrukci vejcovodů, což může mít za následek neplodnost nebo mimoděložní těhotenství (implantace oplodněného vajíčka venku). dělohy).

Existuje riziko šíření infekce (tj. Šíření v krvi po celém těle) u mužů i žen, i když naštěstí je to vzácné. To se vyskytuje pouze u 0,4–3% pacientů s kapavkou , často 2-3 týdny po infekci a bez předchozích příznaků (Morgan, 2016). Mezi příznaky patří vysoká horečka, bolesti a záněty kloubů a bezbolestné kožní léze.

čistí tlusté střevo pomáhá zhubnout

Kapavka a riziko HIV

HIV je STI, stejně jako kapavka. Pokud se věnujete vysoce rizikovým sexuálním aktivitám, jako je sex bez kondomu, můžete být nakaženi jednou nebo více pohlavně přenosnými chorobami. Vztah mezi HIV a kapavkou však jde nad rámec obou, což jsou pohlavně přenosné choroby.

Infekce kapavou současně s expozicí HIV mění vaše riziko vzniku HIV. Studie ukázaly, že kapavka způsobuje, že HIV je infekčnější (šíření virů) a také usnadňuje přenos HIV. Jinými slovy, pokud máte kapavku a jste vystaveni HIV, jste je pravděpodobnější, že z tohoto setkání dostane HIV než kdybyste neměli kapavku současně (Fleming, 1999). Pokud vaše tělo je již bojuje s kapavkovou infekcí , může být jednodušší, aby se infekce HIV uchytila ​​(CDC, 2019).

Testování na kapavku

Kdokoli, kdo se věnuje sexuální aktivitě, může dostat infekci kapavky. Screeningové testy jsou nezbytné, protože lidé často nemají příznaky a je pravděpodobné, že přenesou kapavku na své sexuální partnery, aniž by o tom věděli.

The CDC doporučuje následující pokyny pro screening (CDC, 2015a):

 • Každoroční screening u všech sexuálně aktivních žen mladších 25 let au starších žen se zvýšeným rizikem
 • Screening pro ženy tři měsíce po diagnostice a léčbě kapavky
 • Těhotné ženy při první návštěvě, jsou-li mladší než 25 let nebo starší ženy s dalšími rizikovými faktory
 • Každoroční screening sexuálně aktivních mužů, kteří mají sex s muži (MSM) na všech místech expozice (močová trubice, konečník, hltan)
 • Screening každé 3–6 měsíce u vysoce rizikových pacientů s MSM
 • Každoroční screening u sexuálně aktivních pacientů s HIV

Také kdokoli s genitálními příznaky, jako je výtok, pálení během močení, vředy nebo vyrážka, by měl přestat mít sex a navštívit poskytovatele zdravotní péče k testování a vyhodnocení. Lidé, u kterých je diagnostikována kapavka, by také měli být testováno na jiné pohlavně přenosné choroby , včetně chlamydií, syfilis a HIV (CDC, 2014).

Testování na kapavku hledá přítomnost bakterií N. kapavka ve vašem těle. Váš poskytovatel zdravotní péče obvykle odebere vzorek moči nebo výtěr z potenciálně ovlivněného místa. Tyto oblasti mohou zahrnovat děložní čípek, otvor močové trubice, ústa, oko nebo konečník. Jakmile jsou vzorky získány, jsou testovány na N. gonorrhea. Nátěr vzorku lze umístit na mikroskopické sklíčko a ošetřit speciálními skvrnami, aby se zjistily bakterie ve vzorku. Pod mikroskopem vypadají bakterie jako kulaté růžové buňky v párech (gramnegativní diplokoky). Alternativně lze vzorek umístit na kultivační destičku; tato metoda však potřebuje čas na růst bakteriálních kolonií. Běžnější je použít techniku ​​zvanou test amplifikace nukleové kyseliny (NAAT) (Unemo, 2014). Tento test hledá genetický materiál (DNA) bakterií N. gonorrhea; pokud je přítomen, máte infekci.

Léčba kapavky a vznikající rezistence

Naštěstí je kapavka léčitelná antibiotiky. Kombinace rozšířeného používání antibiotik a schopnosti N. kapavky rozvíjet rezistenci na antibiotika však vedla ke vzniku kmenů kapavky rezistentních na antibiotika nebo superbugů. Minulé trendy ukazují, že kapavka rezistentní na antibiotika (ARG) se objevuje každých 10-20 let (Morgan, 2016). Vzhledem k tomu, že vzniká rezistence na aktuálně užívané léky, bude nutné najít alternativní možnosti léčby. FDA je v současné době provádějí klinické studie zkoumání nových antibiotik na pomoc při boji s ARG (NIH, 2018).

V současné době CDC doporučuje duální léčba dvěma různými antibiotiky: ceftriaxon a azithromycin (CDC, 2015b). Každé z těchto antibiotik má odlišný mechanismus účinku proti N. kapavka, což zvyšuje šance, že léčba bude účinná, a doufejme, že zabrání rezistenci na antibiotika. Tato dvě antibiotika se obvykle podávají jako jednorázová dávka současně, čímž se u většiny lidí infekce vyléčí.

Po léčbě byste se měli zdržet sexuální aktivity po dobu nejméně sedmi dnů. Většina případů opakujících se příznaků pochází z opakované infekce, a nikoli z neúplné léčby (Morgan, 2016). Lidé léčení na kapavku by měli být o tři měsíce později přezkoušeno (CDC, 2015b).

Kromě okamžité léčby kapavky je zásadní, aby byl léčen i některý z vašich nedávných sexuálních partnerů. Váš poskytovatel zdravotní péče vám může pomoci orientovat se v této potenciálně nepohodlné konverzaci. Pro dlouhodobé zdraví vašeho sexuálního partnera je zásadní, aby si byl vědom svého potenciálního rizika infekce a nechal se vyhodnotit.

Jak zabránit kapavce

Neexistují žádné vakcíny nebo léky, které by zabránily kapavce. Vzhledem k tomu, že kapavka je STI, můžete se jí vyhnout používáním bezpečných sexuálních praktik, jako je používání kondomů. Infekce kapavou vás nechrání před budoucími infekcemi. Každý výskyt vysoce rizikového sexuálního chování s sebou nese šanci na získání kapavky.

STI mohou vést k dlouhodobým zdravotním problémům, pokud nebudou okamžitě rozpoznány a léčeny. Udržování bezpečného sexuálního životního stylu může být dlouhá cesta k udržení zdraví vás i vašeho partnera. Procvičujte bezpečný sex pomocí kondomů a znalostí stavu STI testováním, je-li to vhodné. Kvapavka je pouze jednou z několika pohlavně přenosných chorob, které mohou být přítomné a nakažlivé bez zjevných příznaků. Máte-li jakékoli dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče.

Životně důležité orgány

 • Muži i ženy mohou mít kapavku bez příznaků.
 • Více než 60% postižených v USA je ve věku od 15 do 24 let.
 • Rizikové faktory souvisejí s vysoce rizikovými sexuálními praktikami.
 • Mezi dlouhodobé komplikace patří zjizvení močové trubice u mužů a zánětlivé onemocnění pánve u žen; oba mohou vést k budoucím problémům s plodností.
 • Kapavka zvyšuje riziko vzniku HIV.
 • Léčba antibiotiky je ve většině případů úspěšná.

Reference

 1. Abraha, M., Egli-Gany, D., & Low, N. (2018). Epidemiologické, behaviorální a klinické faktory spojené s antimikrobiální rezistentní kapavou: přehled. F1000Research, 7, 400. doi: 10,12688 / f1000research.13600.1, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29636908
 2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2014, 30. června). Které STD testy bych měl dostat? Citováno z https://www.cdc.gov/std/prevention/screeningreccs.htm
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2015a). Doporučení pro screening STD - Pokyny pro léčbu STD z roku 2015. Citováno z https://www.cdc.gov/std/tg2015/screening-recommendations.htm .
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2015b). Gonokokové infekce - Pokyny pro léčbu STD z roku 2015. Citováno z https://www.cdc.gov/std/tg2015/gonorrhea.htm .
 5. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2019, 5. listopadu). Podrobná fakta o pohlavních chorobách - kapavka. Citováno z https://www.cdc.gov/std/gonorrhea/stdfact-gonorrhea-detailed.htm .
 6. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2019, 8. října). Podrobná fakta o pohlavních chorobách - HIV / AIDS a pohlavní choroby. Citováno z https://www.cdc.gov/std/hiv/stdfact-std-hiv-detailed.htm .
 7. Fleming, D. T. a Wasserheit, J. N. (1999). Od epidemiologické synergie k politice a praxi v oblasti veřejného zdraví: příspěvek dalších pohlavně přenosných nemocí k pohlavnímu přenosu infekce HIV. Sexuálně přenosné infekce, 75 (1), 3–17. doi: 10,1136 / sti.75.1.3, https://www.researchgate.net/publication/12852160_From_Epidemiological_Synergy_to_Public_Health_Policy_and_Practice_the_Contribution_of_Other_Sexually_Transmission_Diseases_to_Sexual_Transmission_of_HIV_Infection
 8. Haney, D. N., & Bunn, H. F. (1976). Glykosylace hemoglobinu in vitro: afinitní značení hemoglobinu glukóza-6-fosfátem. Sborník Národní akademie věd, 73 (10), 3534–3538. doi: 10,1073 / pnas.73.10.3534, https://www.pnas.org/content/73/10/3534
 9. Morgan, M. K., & Decker, C. F. (2016). Kapavka. Nemoc za měsíc, 62 (8), 260–268. doi: 10.1016 / j.disamonth.2016.03.009, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27107780
 10. Národní institut zdraví. (2018, 4. prosince). Nové antibiotikum pro kapavku pokročilo ve studiích. Citováno z https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/new-antibiotic-gonorrhea-advances-trials .
 11. Sherrard, J. (2014). Kapavka. Medicine, 42 (6), 323–326. doi: 10.1016 / j.mpmed.2014.03.011, https://www.medicinejournal.co.uk/article/S1357-3039(14)00077-2/abstract
 12. Skerlev, M., & Čulav-Košćak, I. (2014). Kapavka: Nové výzvy. Kliniky v dermatologii, 32 (2), 275–281. doi: 10.1016 / j.clindermatol.2013.08.010, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24559563
 13. Unemo, M., & Shafer, W. M. (2014). Antimikrobiální rezistence u Neisseria gonorrhoeae v 21. století: minulost, evoluce a budoucnost. Recenze klinické mikrobiologie, 27 (3), 587–613. doi: 10,1128 / cmr.00010-14, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24982323
Vidět víc
Kategorie Sti