Giardiáza

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 12. října 2020.
Co je giardiáza?

Harvard Health Publishing

Giardiáza je střevní onemocnění způsobené infekcí parazitem Giardia lamblia , který žije v kontaminované vodě. Ačkoli se toto onemocnění nejčastěji vyskytuje v rozvojových zemích, giardióza je také běžnou příčinou onemocnění přenášených vodou ve Spojených státech. Člověk může zůstat nakažen Giardia dokud není infekce diagnostikována a léčena. V rozvojových oblastech světa je běžné, že více než 20 % populace dané země trvá Giardia infekce. Ve Spojených státech má pouze 1 nebo 2 z každých 10 000 lidí Giardia v typickém roce, ale infekce se vyskytuje asi u 1 ze 3 lidí, kteří mají dlouhodobé příznaky průjmu, pokud nedávno cestovali do rozvojové země.

Jako součást jejich životního cyklu, G. lamblia parazité se mění v cysty. Nakažlivé cysty se nacházejí ve výkalech infikovaných lidí nebo zvířat. Můžete se nakazit G. lamblia podle: • Pitná voda, která byla kontaminována cystami Giardia (obvykle proto, že voda přišla do kontaktu s odpadními vodami)
 • Jíst tepelně neupravené ovoce nebo zeleninu, které byly omyty v kontaminované vodě
 • Jíst tepelně neupravené ovoce nebo zeleninu ze zahrady, kde bylo použito kontaminované hnojivo
 • Dotýkat se výkalů, plen nebo předmětů znečištěných výkaly a poté si nedostatečně umýt ruce
 • Mít přímý kontakt s infikovanou osobou nebo zvířetem a poté si nedostatečně umýt ruce

G. lamblia může přežít ve studené, chlorované vodě až dva měsíce a ohniska se objevila v obecních vodovodech.

Mezi osoby s největším rizikem giardiázy patří:

 • Děti v denních stacionářích a jejich rodiny
 • Pracovníci denní péče
 • Cestovatelé do rozvojových zemí
 • Táborníci, kteří pijí neupravenou vodu
 • Homosexuální muži (kvůli análnímu sexu)

Děti mají třikrát vyšší pravděpodobnost rozvoje giardiázy než dospělí. Je možné, že si lidské tělo časem vytvoří vůči parazitovi určitou imunitu.

prášky opravdu zvětší váš penis

Příznaky

Až dvě třetiny lidí infikovaných organismem nemají žádné příznaky. Když se příznaky objeví, mohou se objevit náhle a být zřejmé nebo se mohou pomalu zhoršovat. Příznaky obvykle začínají jeden až tři týdny po expozici a zahrnují:

 • Vodnatý průjem
 • Břišní křeče
 • Nadýmání
 • Nevolnost se zvracením nebo bez zvracení
 • Plyn
 • Plovoucí nebo neobvykle páchnoucí stolice
 • Ztráta váhy
 • Nová intolerance mléka a mléčných potravin ve vaší stravě
 • Horečka nízkého stupně
 • Ztráta chuti k jídlu

Některé z příznaků mohou začít několik měsíců nebo déle, protože jsou způsobeny postupnými změnami ve výstelce vašeho střeva. G. lamblia narušuje schopnost těla absorbovat tuky, takže vaše stolice může obsahovat více tuku během a Giardia infekce. To je důvod, proč vaše stolice může plavat a zapáchat.

Diagnóza

Váš lékař se vás zeptá na vaši cestovatelskou anamnézu, na to, zda jste mohli mít kontakt s kontaminovanou vodou během kempování nebo pěší turistiky a zda máte doma vodu ze studny. Pokud je pacientem dítě, které navštěvuje denní péči, lékař se zeptá na jakékoli nedávné propuknutí průjmu v denním stacionáři. On nebo ona také zkontroluje symptomy pacienta.

Diagnóza se provádí testováním stolice na Giardia antigen, protein, který je tvořen G. lamblia parazity, nebo identifikací G. lamblia cysty nebo parazity ve vzorcích stolice. Může být nutné odebrat více vzorků stolice, protože infekci lze detekovat pouze v části odebraných vzorků stolice, i když je infekce přítomna. Vzácně může diagnóza vyžadovat prohlídku střeva postupem zvaným endoskopie. Při tomto postupu je nástroj zvaný endoskop vložen ústy do střeva. Endoskop je úzký flexibilní kabelový nástroj, který je vybaven kamerou. Pokud je to nutné, může váš lékař pomocí endoskopu odebrat malý kousek tkáně z tenkého střeva (biopsii), který bude vyšetřen v laboratoři.

Očekávaná doba trvání

Nejhorší příznaky giardiázy obvykle trvají pět až sedm dní, pokud se diagnóza a léčba neodloží. Příznaky mohou po léčbě trvat až několik měsíců, než úplně odezní, protože střevo se potřebuje samo opravit. Je běžné, že prvních několik měsíců po a Giardia infekce. U některých lidí, kteří nejsou léčeni, může infekce způsobit opakované záchvaty bolesti břicha a průjem po dobu jednoho roku nebo déle.

Prevence

Neexistuje žádná vakcína, která by mohla zabránit giardiáze. Léky k prevenci infekce se nedoporučuje. Nejlepším způsobem, jak zabránit infekci, jsou dobré cestovní návyky a dobrá hygiena.

Cestovatelé by měli věnovat zvláštní pozornost tomu, aby se vyhnuli potravinám a vodě, které by mohly být kontaminovány. Nejbezpečnější je jíst produkty, které byly oloupané nebo uvařené. Vaření zabíjí Giardia parazity a cysty.

jak dostat více krve do penisu

Aby se zabránilo giardiáze způsobené kontaminovanou vodou, pijte vodu pouze ze schválených zdrojů. Při kempování a při cestách do rozvojových zemí pijte balenou vodu nebo jiné nápoje, které byly balené nebo konzervované. Táborníci mohou pít balenou vodu, upravovat vodu jódem po dobu osmi i více hodin, používat kvalitní vodní filtr nebo vodu vařit alespoň jednu minutu. Cestovatelé do rozvojových zemí by se měli vyvarovat pití nápojů, které se podávají s ledem.

Vždy je dobrým zvykem si často mýt ruce. To může snížit vaše riziko Giardia infekce doma a na cestách. Zvláště důležité je umýt si ruce po použití koupelny, před jídlem, po výměně plenky a po péči o nemocného člověka nebo zvíře.

Léčba

Pokud nedostanete léčbu pro a Giardia infekce, pravděpodobně se nakonec uzdravíte sami. Léčba je však dobrý nápad pro každého, kdo má příznaky. Léčba může také pomoci, pokud nemáte příznaky, protože léčba může zabránit šíření infekce na ostatní. To platí zejména pro děti a pro lidi, kteří připravují nebo podávají jídlo.

Běžně předepisované léky používané k léčbě Giardia infekce zahrnují tinidazol (Tindamax), nitazoxanid (Alinia) ametronidazol(Flagyl).

Lékař by měl vyšetřit a zvážit léčbu sexuálních partnerů a lidí, kteří měli blízký kontakt s infikovanou osobou, jako jsou členové domácnosti, i když nemají žádné příznaky. Těhotné ženy obecně nejsou léčeny léky během prvního trimestru.

jak dlouho trvá test na kapavku

Pokud máte giardiázu, nezapomeňte pít hodně tekutin, abyste předešli dehydrataci. Volně prodejné léky na průjem, jako je loperamid (Imodium), mohou pomoci vašim příznakům. Často si myjte ruce, pokud máte giardiázu nebo pokud pečujete o osobu nebo zvíře s touto infekcí.

Kdy volat profesionála

Navštivte svého lékaře, pokud máte průjem, zvláště pokud tento průjem trvá déle než několik dní, produkuje stolici, která plave a páchne, nebo pokud máte také křeče v břiše, nadýmání a horečku.

Prognóza

U jinak zdravých lidí giardiáza obvykle zcela odezní během týdnů, s léčbou nebo bez léčby. V některých případech, Giardia může být dlouhodobým problémem, pokud se neléčí.

Externí zdroje

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí
https://www.cdc.gov/

National Disgestive Diseases Information Clearinghouse
https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.