Obecný Prilosec: použití, dávky a vedlejší účinky

Obecný Prilosec: použití, dávky a vedlejší účinky

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


průměrná velikost penisu ve věku 15 let

Pokud často pálíte žáhu nebo žijete s chronickým onemocněním, jako je GERD (gastroezofageální refluxní choroba), víte, že každodenní antacida to neřeší vždy.

K léčbě chronického pálení žáhy může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit volně prodejné léky (OTC) nebo léky na předpis, které zahrnují inhibitory protonové pumpy (PPI), jako je Prilosec nebo H2 antagonisté jako Zantac - jeden z prvních léků vyvinutých k léčbě peptických vředů (Nugent, 2020).

Životně důležité orgány

 • Prilosec je lék běžně používaný k léčbě stavů způsobených nebo zhoršených vysokými hladinami kyseliny v žaludku, včetně častého pálení žáhy, gastroezofageálního refluxu (GERD), ezofagitidy a peptických vředů.
 • Prilosec je inhibitor protonové pumpy (PPI), který působí snížením produkce kyseliny v žaludku, aby zabránil pálení žáhy.
 • Aktivní složkou přípravku Prilosec je omeprazol, který je také dostupný v obecné formě.
 • Obecný omeprazol i značka Prilosec jsou k dispozici ve stejných dávkách a mají stejný účinek a bezpečnostní profil.

Prilosec a jeho generická verze, omeprazol, jsou PPI, účinné při léčbě určitých gastrointestinálních stavů, a jsou k dispozici v OTC nebo na lékařský předpis. Tady je to, co potřebujete vědět o přípravku Prilosec, k čemu se používá, o jeho potenciálních vedlejších účincích a o srovnání s obecnou alternativou.

Co je Prilosec?

Prilosec, známý ve své generické formě jako omeprazol, je lék běžně používaný k léčbě chronických zažívacích stavů, jako je GERD. Zatímco prevalence GERD se liší, studie to ukazují zhruba 23% dospělých v Severní Americe žije s tímto onemocněním (El-Serag, 2014). Prilosec byl původně k dispozici pouze jako lék na předpis do doby, než US Food and Drug Administration (FDA) schválil OTC verzi v roce 2015 (FDA, 2015).

Prilosec se dodává v kapslích se zpožděným uvolňováním nebo je k dispozici ve formě perorální suspenze, kterou můžete zamíchat do jablečného pyré pro osoby, které mají potíže s polykáním pilulek. Doporučeno dávky jsou 10 mg, 20 mg, 40 mg a 60 mg, v závislosti na tom, pro jaký stav jej používáte (FDA, 2018). Váš věk a váha mohou také ovlivnit vaši dávku. Přestože Prilosec začíná pracovat okamžitě, může trvat až čtyři dny, než ucítíte všechny účinky. Neber Prilosec OTC více než 14 dní v řadě bez konzultace s poskytovatelem zdravotní péče (Prilosec, 2019).

Stejně jako ostatní PPI, i Prilosec pomáhá léčit stavy způsobené vysokou hladinou žaludeční kyseliny. Studie také zjistily, že hraje preventivní roli u rizikových pacientů krvácení z horní části gastrointestinálního traktu nebo ti, kteří užívají léky, které mohou zvýšit riziko krvácení z horního GI, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) (Khan, 2018). Zde jsou hlavní použití Prilosec (NLM, 2019):

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

GERD

I když téměř každý pociťuje občasné pálení žáhy, pokud se vyskytuje častěji, může to být známka GERD, což je zažívací onemocnění, které způsobuje podráždění a zánět jícnu (trubice vedoucí z úst do žaludku) v důsledku vycházející kyseliny vašeho žaludku. Příznaky se liší, ale lidé s GERD často zkušenosti opakované pálení žáhy, regurgitace, potíže s polykáním, říhání, kašel nebo špatná chuť v ústech (Sandhu, 2017). PPI, jako je Prilosec, jsou účinnou léčbou GERD a působí snížením množství kyseliny v žaludku.

Ezofagitida

Podmínky, jako je GERD, mohou vést k ezofagitidě, kdy dochází k podráždění nebo zánětu jícnu v důsledku častého kyselého refluxu. Mezi příznaky ezofagitidy patří pálení žáhy, regurgitace a potíže s polykáním. Pokud se neléčí, může způsobit trvalé poškození jícnu. Volal potenciálně prekancerózní stav Barrettův jícen může se také vyvinout, což je situace, kdy se výstelka v jícnu změní na tkáň podobnou žaludku (Wang, 2015). Při správné léčbě jsou tyto změny reverzibilní. Pokud však nebude diagnostikován, může Barrettův jícen způsobit vážné zdravotní problémy.

Duodenální a žaludeční vředy

Peptické vředy - léze, které se vyvíjejí v žaludku nebo tenkém střevě v důsledku poškození výstelky v těchto orgánech - jsou také léčeny PPI, které pomáhají poskytnout úlevu od příznaků a pomáhají léčit vředy. Řada věcí může způsobit vznik peptických vředů , ale nejčastějšími viníky jsou Helicobacter pylori infekce v žaludku a časté užívání NSAID (jako je aspirin, Advil nebo Motrin) (ACG, 2012).

Zollinger-Ellisonův syndrom

Zollinger-Ellisonův syndrom je velmi vzácný podmínka, která vede k uvolňování nadměrného gastrinu , hormon, který stimuluje sekreci kyselin v žaludku (NORD, n.d.). Tato kyselina může způsobit pálení žáhy nebo tvorbu vředů v žaludku nebo tenkém střevě.

Jak Prilosec, tak generická verze omeprazol, které se budeme věnovat níže, jsou relativně levné, pokud jde o léky, i když se ceny mohou lišit v závislosti na tom, zda máte či nemáte zdravotní pojištění a jaký druh máte.

Co je obecný Prilosec?

Omeprazol je obecná forma přípravku Prilosec a je stejně účinný jako značkový produkt. Další značkovou verzí omeprazolu je Losec. Omeprazol účinkuje tak, že blokuje protonové pumpy (specializované mechanismy v těle, které produkují žaludeční kyselinu), čímž snižuje hladinu kyselin v žaludku (FDA, 2018).

Kromě omeprazolu existují další typy PPI - například pantoprazol a lansoprazol - které fungují stejným způsobem. Většina z těchto léků je považována za bezpečnou i účinnou (IFFGD, 2020).

Potenciální vedlejší účinky přípravku Prilosec

The vedlejší efekty přípravku Prilosec se liší podle nejčastějších příznaků, jako jsou bolesti hlavy, závratě, nevolnost, průjem, vyrážka, kašel a zácpa. Mezi méně časté nežádoucí účinky patří ztráta chuti k jídlu, vypadávání vlasů a změny chuti (Casciaro, 2019).

Prilosec může také vyvolat méně časté nežádoucí účinky související se základními zdravotními podmínkami, jako jsou zlomeniny kostí a chronický zánět žaludku. Vážně vedlejší efekty jsou vzácné, ale mohou zahrnovat pankreatitidu, zánět ledvin a poškození jater (FDA, 2018).

Kdo by neměl používat Prilosec?

Prilosec je bezpečný pro mnoho lidí. Někteří lidé však mohou vyžadovat nižší dávku a někteří by se měli droze úplně vyhnout.

Důkladný vědecký výzkum účinků omeprazolu v roce 2006 těhotná žena chybí, což ztěžuje předvídání nežádoucích účinků nebo rizik pro plod (FDA, 2018). Zatím nebyly hlášeny žádné negativní dopady kojící matky , i když existují důkazy, že se omeprazol dostává do mateřského mléka (NLM, 2019).

Prilosec mohou užívat děti pod vedením zdravotnického pracovníka, ačkoli zatím není k dispozici dostatek výzkumu, který by určil, zda je bezpečný pro kojenci (FDA, 2018). Před podáním tohoto léku dítěti se poraďte s pediatrem.

I když užíváte pouze OTC Prilosec, je důležité nejprve promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče. Mějte také na paměti, že tento lék je určen k léčbě časté pálení žáhy —Nechat okamžitě zmírnit příznaky nebo občasné pálení žáhy (FDA, 2015).

Pokud máte alergii (nebo máte podezření, že byste mohli) na léky podobné omeprazolu nebo pokud užíváte určité antiretrovirové léky (léky, které pomáhají léčit HIV), neužívejte tento lék (NLM, 2019).

Prilosec může interagovat s mnoha dalšími léky. Některé interakce mohou být mírné, ale jiné mohou být závažné. Zde jsou některé z nejdůležitější léky být si vědom při užívání omeprazolu (FDA, 2018):

 • Antiretrovirotika: Prilosec může způsobit, že některá antiretrovirotika, která se používají k léčbě HIV, budou méně účinná. Mezi příklady těchto léků patří rilpivirin, atazanavir, nelfinavir a saquinavir.
 • Warfarin: Warfarin je antikoagulant, který zabraňuje tvorbě krevních sraženin. V kombinaci s warfarinem může omeprazol zvýšit riziko krvácení.
 • Methotrexát: Terapeutické léčivo používané k léčbě artritidy a některých druhů rakoviny, které kombinuje omeprazol s methotrexátem, může vést k toxickým hladinám methotrexátu v krvi.
 • Clopidogrel: Užívání léků na ředění krve, jako je klopidogrel, s přípravkem Prilosec, by mohlo snížit jeho účinnost a zvýšit pravděpodobnost vzniku krevní sraženiny u člověka. Je to proto, že na tento lék mají játra. Mezi další léky, které jsou podobně ovlivněny omeprazolem, patří citalopram, cilostazol, fenytoin, diazepam a léky na srdce známé jako digoxin.
 • Takrolimus: Takrolimus je lék používaný k prevenci odmítnutí orgánu po transplantaci. PPI jako Prilosec mohou zvyšovat hladiny takrolimu v těle.

To nezahrnuje všechny potenciální lékové interakce s přípravkem Prilosec. Před podáním PPI se nejprve poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, zvláště pokud máte základní zdravotní stav nebo užíváte jiné léky. Další informace o vedlejších účincích, bezpečnosti a informacích o předepisování najdete v dokumentu schváleném FDA Informace o předepisování přípravku Prilosec .

Reference

 1. Ali Khan, M. a Howden, C. W. (2018). Úloha inhibitorů protonové pumpy při léčbě poruch horního gastrointestinálního traktu. Gastroenterology & Hepatology, 14 (3), 169–175. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29928161/
 2. American College of Gastroenterology (ACG) - Peptic Ulcer Disease (2012). Citováno 23. září 2020 z: https://gi.org/topics/peptic-ulcer-disease/
 3. Antunes, C., Aleem, A. a Curtis, S.A. (2020). Refluxní choroba jícnu. StatPearls. Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441938/
 4. Casciaro, M., Navarra, M., Inferrera, G., Liotta, M., Gangemi, S., & Minciullo, P. L. (2019). Nežádoucí účinky PPI na léky: retrospektivní studie. Klinická a molekulární alergie, 17 (1). dva: https://doi.org/10.1186/s12948-019-0104-4
 5. El-Serag, H. B., Sweet, S., Winchester, C. C., & Dent, J. (2014). Aktualizace o epidemiologii gastroezofageálního refluxu: systematický přehled. Gut, 63 (6), 871–880. doi: 10.1136 / gutjnl-2012-304269. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23853213/
 6. Mezinárodní nadace pro gastrointestinální poruchy (IFFGD) - inhibitory protonové pumpy (PPI) (2020, 16. března). Citováno 10. srpna 2020 z https://www.aboutgerd.org/medications/proton-pump-inhibitors-ppis.html
 7. Kinoshita, Y., Ishimura, N., & Ishihara, S. (2018). Výhody a nevýhody dlouhodobého používání inhibitorů protonové pumpy. Journal of Neurogastroenterology and Motility, 24 (2), 182-196. doi: 10,5056 / jnm18001. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29605975/
 8. Národní organizace pro vzácné poruchy (NORD) - Zollinger-Ellisonův syndrom (n.d.). Citováno 23. září 2020 z: https://rarediseases.org/rare-diseases/zollinger-ellison-syndrome/
 9. Nugent, C. C, Falkson, S. R, & Terrell, J. M. (2020). H2 blokátory. StatPearls. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK525994/
 10. Monografie OTC produktů Prilosec. (2019, 30. září). Procter & Gamble. https://prilosecotc.com/en-us/article/product-monograph
 11. Sandhu, D. S. a Fass, R. (2018). Současné trendy v léčbě refluxní choroby jícnu. Střeva a játra, 12 (1), 7–16. https://doi.org/10.5009/gnl16615
 12. US Food and Drug Administration (FDA) - Highlights of Prescribing Information, PRILOSEC (červen 2018). Citováno 21. srpna 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2018/022056s022lbl.pdf
 13. Americká národní lékařská knihovna (NLM) - PRILOSEC - omezaprolová hořčíková granule, opožděné uvolňování (2019, 27. listopadu). Citováno 11. srpna 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=b6761f84-53ac-4745-a8c8-1e5427d7e179
 14. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) - Otázky a odpovědi týkající se Prilosec OTC (omeprazol) (2015, 27. listopadu). Citováno 8. srpna 2020 z https://www.fda.gov/about-fda/center-drug-evaluation-and-research-cder/questions-and-answers-prilosec-otc-omeprazol
 15. Wang R. H. (2015). Od refluxní ezofagitidy po Barrettův jícen a adenokarcinom jícnu. World Journal of Gastroenterology, 21 (17), 5210–5219. https://doi.org/10.3748/wjg.v21.i17.5210
Vidět víc