Úpravy genů a možná léčba herpesu

Úpravy genů a možná léčba herpesu

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Herpes není jen nemoc; je to vlastně rodina virů, označovaná jako lidské herpesviry (HHV). Tato rodina zahrnuje následující běžná virová onemocnění:jak vyprodukovat více semenového množství
Typ herpesviru Infekce
Virus Herpes simplex 1 (HSV-1) Perorální herpes / opary
Virus Herpes simplex 2 (HSV-2) Genitální opar / vředy na pohlavních orgánech
Virus Ebstein-Barr (EBV) Infekční mononukleóza / Mono
Varicella-Zoster virus (VZV) Plané neštovice a pásový opar
Cytomegalovirus (CMV) CMV infekce, závažné onemocnění u lidí se špatným imunitním systémem

Tato skupina virů je zařazena do stejné rodiny částečně kvůli společné vlastnosti: Všechny herpesviry mohou buď způsobit aktivní infekci, nebo přejít do latentního (neaktivního) stavu. Právě tento latentní stav je činí tak obtížně léčitelnými.

Herpesviry se mohou skrývat ve vašem těle a nezpůsobovat žádné příznaky ani problémy po celé týdny, měsíce nebo dokonce roky - ve skutečnosti si většina lidí ani neuvědomuje, že má infekci. Více než 87% lidí v USA s genitální herpetickou infekcí nejsou nikdy diagnostikováni, protože nevědí, že mají infekci (CDC, 2017). Během latentního stavu mohou herpesviry způsobit, že infikované buňky leží ve vašem imunitním systému, takže si tělo myslí, že jsou zdravé buňky. Toho dosáhnou vložením vlastní virové DNA do DNA normální buňky. Herpesviry pak mohou buňce říct, aby vytvořila více herpesvirů - ale protože se vše děje uvnitř buňky, je chráněno a imunitní systém neví, že se něco děje. Bohužel, i když nezpůsobují žádné příznaky, mohou být tyto viry v latentním stavu stále nakažlivé.

reklamaLéčba genitálního herpesu na předpis

Poraďte se s lékařem o tom, jak léčit a potlačit ohniska před prvním příznakem.

proč mají kondomy data expirace
Zjistit více

Životně důležité orgány

  • Herpesviry jsou rodina virů, která mezi mnoho dalších nemocí zahrnuje ty, které jsou odpovědné za způsobování neštovic, pásových oparů, genitálních oparů, orálních oparů (opary) a mononukleózy (mono).
  • Orální opar je primárně způsoben virem herpes simplex 1 (HSV-1) a nejčastějším příznakem jsou opary.
  • Genitální herpes je způsoben hlavně virem herpes simplex 2 (HSV-2) a je jednou z nejčastějších pohlavně přenosných nemocí.
  • Neexistuje žádný lék na herpes, protože tato skupina virů může přejít do latentního stavu a skrýt se před imunitním systémem uvnitř buněk těla. Aktuálně dostupné léčby schválené FDA zahrnují acyklovir, famciklovir a valacyklovir.
  • Genová terapie systémem pro úpravu genů CRISPR / Cas9 je vzrušující novou oblastí studia, která má potenciál léčit opar, i když je zapotřebí ještě mnoho dalších studií a klinických studií.

Co je editace genů a může pomoci vyléčit herpes?

Systém CRISPR / Cas9 je metoda úpravy genů, která byla mnoho let studována na zvířecích modelech. Bakterie používají tento systém chránit se před viry (Chen, 2018). Když virus infikuje bakterii, vloží svou DNA do DNA bakterie - bakterie se však může bránit. Využívá k tomu systém CRISPR / Cas9 identifikovat a odstranit virovou DNA z vlastního genetického kódu , který se účinně vyléčil z viru (Chen, 2018). Vědci studují potenciální aplikace systému CRISPR / Cas9 k léčbě lidských infekcí, jako jsou herpesviry. Systém CRISPR / Cas9 byl studován na zvířecích modelech, ale nový vývoj ve výzkumu lidských buněk ukazuje, že tato technologie úpravy genomu má potenciál léčit opar. Vědci byli schopni použít tento systém ke snížení počtu nových virů vytvářených lidskými buňkami infikovanými herpesviry. V některých případech ano eliminoval virus z infikovaných buněk (Chen, 2018). Odstranění virové DNA z DNA infikované buňky v podstatě léčí lidskou buňku z infekce herpesvirem. Je zapotřebí mnoho dalších studií a klinických studií, ale genová terapie pomocí systému CRISPR / Cas9 vykazuje velký potenciál v léčbě latentních virových infekcí, jako je herpes.Současná léčba herpesu

I když existují způsoby léčby herpesu, neexistuje léčba. Po infikování budete mít virus po zbytek svého života. Aktuálně dostupné léčby schválené FDA jsou acyklovir, famciklovir a valacyklovir. Obvykle užíváte tyto léky při prvních známkách aktivní infekce, abyste zkrátili ohnisko. Někteří lidé je musí užívat pravidelně, aby zabránili propuknutí ohniska (toto se nazývá supresivní terapie). Vývoj využívající technologii úpravy genů CRISPR / Cas9 je vzrušující, protože představuje potenciální terapii, která by mohla poskytnout definitivnější možnost léčby.

Reference

  1. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC): Fakta STD - genitální herpes (podrobná verze). (31. ledna 2017). Citováno 14. února 2020, z https://www.cdc.gov/std/herpes/stdfact-herpes-detailed.htm
  2. Chen, Y., Sheng, J., Trang, P., & Liu, F. (2018). Potenciální aplikace systému CRISPR / Cas9 proti infekcím herpesvirem. Viry, 10 (6), 291. doi: 10,3390 / v10060291, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29844277
  3. Světová zdravotnická organizace (WHO). (2017, 31. ledna). Virus herpes simplex. Citováno z https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/herpes-simplex-virus
Vidět víc