Zánět žaludku

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 7. dubna 2020.
Co je to gastritida?

Harvard Health Publishing

Gastritida je zánět sliznice žaludku. Sliznice žaludku často vypadá zarudlá, podrážděná a oteklá a může mít neošetřená místa, která mohou krvácet.

Zánět žaludkuInfekce s Helicobacter pylori ( H. pylori ) bakterie — Kromě toho, že způsobuje gastritidu, H. pylori infekce byly spojeny s rozvojem peptického vředu, otevřených vředů uvnitř žaludku nebo části tenkého střeva. Mnoho lidí má však H. pylori v žaludku a nemá žádné příznaky. Zánět gastritidy může vyvolat mnoho různých nemocí a dráždivých látek – působících buď samostatně, nebo v kombinaci. Některé z nejběžnějších spouštěčů zahrnují:

  Virové infekce— Krátké záchvaty gastritidy jsou běžné během krátkodobých virových infekcí. Dráždivé látky— Chemické a environmentální dráždivé látky mohou poškodit žaludeční výstelku a způsobit gastritidu. Mezi běžné dráždivé látky patří alkohol; Cigaretový kouř;aspirina nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako napřibuprofen(Advil, Motrin a další) anaproxen(Aleve,Naprosyna další).

Příznaky

Příznaky gastritidy mohou zahrnovat:

 • Obtíže v oblasti břicha
 • Přetrvávající bolest mezi pupkem a dolními žebry
 • Nevolnost, někdy se zvracením
 • Nechutenství
 • Řípání, nadýmání nebo pocit plnosti v břiše
 • Při těžkém zánětu žaludku, někdy krvavé zvracení a černá stolice.

Ačkoli se gastritida může objevit u lidí všech věkových kategorií a původu, je častější u:

 • Lidé starší 60 let
 • Lidé, kteří pijí příliš mnoho alkoholu
 • Kuřáci
 • Lidé, kteří běžně užívají aspirin nebo NSAID, zejména ve vysokých dávkách

Diagnóza

Po přezkoumání vašich příznaků se vás lékař zeptá na váš životní styl. Konkrétně bude lékař chtít vědět:

 • Množství alkoholu, které vypijete
 • Léky, které užíváte, zejména aspirin nebo NSAID
 • Zda jste vyzkoušeli volně prodejná antacida nebo jiné léky k léčbě vašich příznaků a zda vám tyto léky pomohly.

Váš lékař vás vyšetří a bude věnovat zvláštní pozornost vašemu břichu. Může provést digitální rektální vyšetření, aby získal malý nátěr výkalů nebo rektálních tekutin, které mají být zkontrolovány na přítomnost krve.

Na základě vaší anamnézy, příznaků a fyzického vyšetření váš lékař rozhodne, zda byste měli nejprve vyzkoušet lékařskou léčbu, abyste zjistili, zda se příznaky zlepší, nebo zda potřebujete další vyšetření. Možná budete potřebovat test stolice nebo dechový test, abyste zjistili, zda máte H. pylori infekce.

V některých případech může váš lékař chtít přímo zkontrolovat žaludeční výstelku pomocí postupu zvaného gastroskopie, při kterém se do vašeho žaludku zavede pružný, osvětlený nástroj. Během procedury může váš lékař odebrat biopsii, malý vzorek tkáně, který má být vyšetřen v laboratoři.

Gastroskopie se také provádí, pokud:

 • Výsledky vaší první fyzické nebo rektální zkoušky nejsou normální.
 • Viděli jste krev ve zvratcích nebo stolici.
 • Máte neobvyklé příznaky, jako je ztráta hmotnosti nebo extrémní únava.

Očekávaná doba trvání

Pokud máte mírnou, nekomplikovanou gastritidu, vaše příznaky se pravděpodobně zlepší již po několika dnech léčby.

Prevence

Pro prevenci gastritidy:

 • Nekuřte.
 • Pokud pijete alkohol, dělejte to s mírou. Většina odborníků doporučuje, aby ženy omezily pití alkoholu na maximálně jeden drink denně a aby muži nepili více než dva drinky denně.
 • Pokud užíváte NSAID k léčbě zdravotního problému a lék vám trápí žaludek, přestaňte lék užívat a promluvte si se svým lékařem.

Léčba

Pokud máte mírnou, nekomplikovanou gastritidu, možná budete muset:

 • Přestat kouřit
 • Přestaňte dočasně pít alkohol. Po vyléčení gastritidy vám lékař doporučí nekonzumovat více než jeden až dva nápoje denně nebo vůbec žádný
 • Vyhněte se potravinám, o kterých si myslíte, že mohou zhoršit vaše příznaky. Mezi potraviny, které způsobují potíže, patří nejčastěji jídla tučná, kořeněná nebo velmi kyselá (káva, pomerančový džus, rajčatová šťáva).
 • Používejte léky na snížení žaludečních kyselin. Můžete vyzkoušet volně prodejná antacida (jako je Maalox, Mylanta, Tums nebo generické formy) nebo H2 blokátor, jako je cimetidin,famotidinnebo nizatidin. H2 blokátory jsou také dostupné v síle na předpis. Inhibitory protonové pumpy (PPI) jsou ještě silnější blokátory kyselin. Některé, jako napřomeprazolalansoprazol, jsou dostupné bez lékařského předpisu. Váš lékař může předepsat silnější PPI.

Tento přístup by vám měl pomoci začít se cítit lépe během několika dní, s maximálními výsledky po týdnu nebo dvou.

Pokud stále máte příznaky a další testování potvrdí, že máte H. pylori infekce, váš lékař vás bude léčit léky, které zabíjejí bakterie. Pokud příznaky přetrvávají, lékař doporučí další vyšetření, jako je esofagogastroduodenoscopy (EGD), což je vyšetření sliznice jícnu, žaludku a horní části střeva.

Kdy volat profesionála

Domluvte si schůzku se svým lékařem, pokud máte příznaky gastritidy, které vás probouzejí ze spánku, brání vám v jídle nebo narušují váš pracovní nebo školní výkon. Zavolejte svého lékaře, pokud k léčbě příznaků používáte antacida bez předpisu nebo H2 blokátory více než dvakrát týdně.

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte silnou bolest břicha, krev ve zvratcích nebo stolici, která vypadá jako černá a dehtovitá.

Prognóza

Jakmile lékař identifikuje příčinu vaší gastritidy a zahájí léčbu, vyhlídky na úplné uzdravení jsou velmi dobré. Pokud však vaše gastritida souvisí s kouřením nebo užíváním alkoholu, musíte být ochotni změnit svůj životní styl, abyste tyto dráždivé látky odstranili.

Externí zdroje

National Institute of Diabetes & Digestive & Kidney Disorders
https://www.niddk.nih.gov/

Americká vysoká škola gastroenterologie
https://www.gi.org/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.