Žaludeční bypass: před a po operaci hubnutí

Žaludeční bypass: před a po operaci hubnutí

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


Žaludeční bypass je běžná operace hubnutí, která pomáhá lidem s obezitou zhubnout.

Mezi 60–70% všech provedených postupů hubnutí jsou operace bypassu žaludku, účinná léčba obezity ( Mitchell, 2020 ). Kromě pomoci lidem zhubnout může operace bypassu žaludku zlepšit stavy spojené s obezitou cukrovka a vysoký cholesterol.

Zde je vše, co potřebujete vědět o operaci bypassu žaludku, rizicích a výhodách a jaké to je před a po operaci.

Životně důležité orgány

 • Žaludeční bypass je efektivní postup hubnutí. Obvykle se nabízí jako možnost léčby lidí s obezitou a nemocemi souvisejícími s obezitou.
 • Lidé ztrácejí zhruba 31% své celkové tělesné hmotnosti do jednoho roku po bypassu.
 • Po bypassu se předpokládá opětovné zvýšení hmotnosti, ale výzkumy ukazují, že lidé si deset let po operaci udržují asi 28% z celkové původní tělesné hmotnosti.
 • Rychlá ztráta hmotnosti po zákroku vám může zanechat ochablou pokožku, ale některé postupy vám s tím mohou pomoci.

Kolik váhy zhubnou po operaci bypassu žaludku?

Operace bypassu žaludku může pomoci některým lidem s obezitou zhubnout, když nestačí změny v stravě a životním stylu.

Po bypassu žaludku můžete ztratit zhruba 30-35% své celkové tělesné hmotnosti, ale přesné množství se u jednotlivých lidí liší ( Wolfe, 2017 ). Ve srovnání s nechirurgickou léčbou hubnutí, jako je dieta a cvičení, lidé, kteří podstoupili operaci bypassu žaludku, výrazně zhubli ( Mitchell, 2020 ).

reklama

Seznamte se s plností —Nástroj pro správu hmotnosti očištěný FDA

Plenity je léčba pouze na lékařský předpis. Pro bezpečné a správné použití přípravku Plenity se poraďte se zdravotnickým pracovníkem nebo se obraťte na Návod k použití .

průměrná velikost pro mužský pennis
Zjistěte více

Určité faktory mohou ovlivnit, kolik váhy zhubnete po bypassu žaludku, včetně věku, biologického pohlaví, stravy, úrovně cvičení a dalších zdravotních podmínek, jako je cukrovka ( Wolfe, 2017 ).

Ne každý s obezitou tento typ postupu potřebuje. Kvalifikace pro operaci hubnutí je založena na vašem index tělesné hmotnosti (BMI) . BMI je způsob, jak měřit tělesný tuk pomocí výšky a hmotnosti. Vzorec se vypočítá pomocí metrického systému a rovná se vaší hmotnosti v kilogramech děleno vaší výškou v metrech čtverečních. K dispozici je spousta online kalkulaček BMI.

Lidé, kteří mají nárok na operaci bypassu žaludku, obecně splňují jedno z následujících kritérií ( Ocel, 2020 ):

 • Ti s BMI rovným nebo větším než 40
 • Ti s BMI rovným nebo vyšším než 35, kteří mají základní onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka typu 2, vysoký cholesterol, astma, kyselý reflux nebo onemocnění jater
 • Lidé s cukrovkou a BMI mezi 30 a 35

Jak funguje bypass žaludku?

Žaludeční bypass zahrnuje změnu tvaru žaludku, aby se omezilo, kolik jídla pojme. To omezuje počet kalorií, které tělo může absorbovat - proces zvaný malabsorpce. Výzkum také naznačuje, že řezání a přetváření žaludku může ovlivnit hormony, které regulují hlad ( Tremaroli, 2017 ).

Během procedury je část žaludku oddělena a spojena se středem tenkého střeva, přičemž přeskočí část trávicího traktu. Výsledkem je, že vaše tělo absorbuje méně kalorií, takže se budete cítit sytí poté, co budete jíst méně ( Mitchell, 2020 ).

Chudnutí chirurgie se obvykle provádí pomocí nástrojů zavedených do břicha malými řezy, technikou známou jako laparoskopická chirurgie.

Bariatrická chirurgie - chirurgické zákroky při hubnutí

9 minut čtení

pumpičky na penis to zvětší

Jaké jsou možné komplikace?

Laparoskopická chirurgie je považována za bezpečnou a ve srovnání s otevřenou operací přináší výhody kratší doby hospitalizace a nižšího rizika komplikací ( Reoch, 2011 ).

Komplikace se vyskytují přibližně 1% času a mohou zahrnovat infekci v místě chirurgického zákroku, poranění střeva nebo vedlejší účinky anestézie ( Ocel, 2020 ).

Žaludeční bypass mění, jak vaše tělo absorbuje jídlo a živiny. Není neobvyklé, že po operaci dojde k deficitu určitých živin. Poskytovatel zdravotní péče by měl po operaci sledovat vaše hladiny, aby se ujistil, že zůstáváte zdraví. Pokud máte nízkou hladinu jakýchkoli živin, možná budete potřebovat doplňky jako je kyselina listová, železo, vitamin D a vitamin B12 ( Shine, 2018 ).

jak fungují léky na erektilní dysfunkci

Jak vypadá život po bypassu žaludku?

Zatímco se zotavujete po operaci bypassu žaludku, tekutá strava usnadňuje přechod do vašeho nového trávicího systému.

Jakmile vám bude tekutá strava příjemnější, můžete se pomalu přizpůsobit konzumaci měkkých pevných potravin. Váš poskytovatel zdravotní péče bude sledovat váš dietní pokrok při pravidelných návštěvách kliniky.

V prvním roce po operaci žaludku lidé hlásili významné zlepšení kvality života. Některé hlášené výhody zahrnovaly lepší fyzické fungování, aktivnější společenský život a větší nezávislost při každodenních činnostech, jako je koupání a oblékání ( Major, 2015 ).

Pokud jde o dlouhodobé výsledky, studie ukazují, že bypass žaludku pomohl lidem zhubnout a udržet je. Po jednom roce lidé obvykle ztratili asi 31% své celkové tělesné hmotnosti. Za 10 let si lidé udrželi asi 28% své původní tělesné hmotnosti ( Duvoisin, 2018 ).

Může bypass žaludku zlepšit další zdravotní stavy?

Někteří pacienti vidí zlepšení s dalšími zdravotními problémy po operaci hubnutí.

Jedním z příkladů je cukrovka. Jedna malá studie zkoumala lidi s diabetem 2. typu a BMI nad 35 let a zjistila, že bypass žaludku byl spojen s vyšší remisí u diabetu ( Wolfe, 2017 ).

Vysoký krevní tlak je dalším stavem, který se může zlepšit po operaci žaludku. Jedna studie zjistila, že ti, kteří podstoupili bypass žaludku, zaznamenali zlepšení krevního tlaku, potřebovali k léčbě méně léků, měli menší obvod pasu a měli lepší hladinu cukru v krvi než ti, kteří neměli operaci ( Schiavon, 2018 ).

Léčba cukrovky: inzulín, metformin, strava a další

7 minut čtení

Operace bypassu žaludku může také pomoci hladinu cholesterolu nebo snížení LDL nebo špatného cholesterolu. Někteří lidé s nealkoholickým ztučněním jater také zaznamenali zlepšení po postupu. ( Wolfe, 2017 ).

A pokud je vaší věcí střevní bakterie, vědci zjistili, že operace žaludku může změnit způsob, jakým se bakterie chovají, což přispívá k výraznějšímu úbytku tuku ( Tremaroli, 2017 ).

Budu mít po operaci bypassu žaludku přebytečnou kůži?

Významným zdrojem utrpení pro pacienty je, zda skončí s přebytkem nebo ochablá kůže po operaci.

rozdíl mezi herpesem 1 a herpesem 2

Mnoho lidí uvedlo, že po bypassu žaludku mají značné množství přebytečné kůže, zejména ženy ( Biörserud, 2014 ).

Je těžké předvídat, kdo po operaci pocítí přebytečnou kůži a kdo ne. Konečným způsobem léčby přebytečné pokožky je kosmetická procedura zvaná konturování těla.

Konturování těla odstraňuje přebytečnou kůži a tkáň a zlepšuje tvar těla. Konturování těla může také pomoci zabránit nárůstu hmotnosti po bypassu. V jedné studii bylo méně pravděpodobné, že lidé, kteří podstoupili bypass žaludku a konturování těla, o několik let později přibrali ( Balagué, 2013 ).

Pro správné lidi může být bypass žaludku účinnou a život měnící léčbou. Pokud máte zájem o operaci hubnutí, je prvním krokem konzultace s bariatrickým chirurgem.

Žaludeční bypass vede ke krátkodobému a dlouhodobému úbytku hmotnosti. I když existují některé potenciální vedlejší účinky, jako jsou výživové nedostatky, většina lidí si všimne významného zlepšení kvality života během prvního roku po operaci.

Reference

 1. Balagué, N., Combescure, C., Huber, O., Pittet-Cuénod, B., & Modarressi, A. (2013). Plastická chirurgie zlepšuje dlouhodobou kontrolu hmotnosti po bariatrické operaci. Plastická a rekonstrukční chirurgie, 132 (4), 826–833. doi: 0,1097 / PRS.0b013e31829fe531. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24076675/
 2. Biörserud, C., Olbers, T., Søvik, T. T., Mala, T., Elander, A., & Olsén, M. F. (2014). Zkušenosti s přebytečnou kůží po bypassu žaludku nebo po duodenálním přepnutí u pacientů se superobezitou. Chirurgie pro obezitu a související nemoci, 10 (5), 891–896. doi: 10.1016 / j.soard.2014.01.033. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24837559/
 3. Dent, R., McPherson, R. a Harper, M. E. (2020). Faktory ovlivňující variabilitu úbytku hmotnosti i n obezita. Metabolism: Clinical and Experimental, 113, 154388. doi: 10,1016 / j.metabol.2020.154388. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33035570
 4. Duvoisin, C., Favre, L., Allemann, P., Fournier, P., Demartines, N., & Suter, M. (2018). Roux-en-Y žaludeční bypass: desetileté výsledky v kohortě 658 pacientů. Annals of Surgery, 268 (6), 1019–1025. doi: 10,1097 / SLA.0000000000002538. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29194086/
 5. Maciejewski, M. L., Arterburn, D. E., Van Scoyoc, L., Smith, V. A., Yancy, W. S., Jr, Weidenbacher, H. J., Livingston, E. H., & Olsen, M. K. (2016). Bariatrická chirurgie a dlouhodobá trvanlivost hubnutí. Journal of Academic Medicine Surgery, 151 (11), 1046–1055. doi: 10.1001 / jamasurg.2016.2317. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5112115/
 6. Mitchell, B. G. a Gupta, N. (2020). Roux-en-Y žaludeční bypass. StatPearls. Publishing StatPearls. Citováno 2. března 2021 z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31985950/
 7. Reoch, J., Mottillo, S., Shimony, A., Filion, K. B., Christou, N. V., Joseph, L., Poirier, P., & Eisenberg, M. J. (2011). Bezpečnost laparoskopické vs. otevřené bariatrické chirurgie: systematický přehled a metaanalýza. Archivy chirurgie, 146 (11), 1314–1322. doi: 10,1001 / archsurg.2011.270. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22106325/
 8. Schiavon, C. A., Bersch-Ferreira, A. C., Santucci, E. V. a kol. (2018). Účinky bariatrické chirurgie u obézních pacientů s hypertenzí: Randomizovaná studie GATEWAY (bypass žaludku k léčbě obézních pacientů se stabilní hypertenzí). Náklad, 137 (11), 1132–1142. doi: 10.1161 / CIRCULATIONAHA.117.032130. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5865494/
 9. Schijns, W., Schuurman, L. T., Melse-Boonstra, A., van Laarhoven, C., Berends, F. J., & Aarts, E. O. (2018). Snižují specializované bariatrické multivitamíny nedostatky po RYGB? Chirurgie pro obezitu a související nemoci, 14 (7), 1005–1012. doi: 10.1016 / j.soard.2018.03.029. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29903686/
 10. Stahl JM, Malhotra S. (2020) Indikace a kontraindikace chirurgického zákroku na obezitu. StatPearls. Citováno dne 6. března 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513285/#_NBK513285_pubdet_
 11. Tremaroli, V., Karlsson, F., Werling, M., Ståhlman, M., Kovatcheva-Datchary, P., Olbers, T., Fändriks, L., le Roux, CW, Nielsen, J., & Bäckhed, F. (2015). Roux-en-Y žaludeční bypass a vertikální pruhovaná gastroplastika vyvolávají dlouhodobé změny v mikrobiomu lidského střeva přispívající k regulaci tukové hmoty. Buněčný metabolismus, 22 (2), 228–238. doi: 10.1016 / j.cmet.2015.07.009. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4537510/
 12. Wolfe, B. M., Kvach, E., & Eckel, R. H. (2016). Léčba obezity: hubnutí a bariatrická chirurgie. Výzkum oběhu, 118 (11), 1844–1855. doi: 10,1161 / CIRCRESAHA.116.307591. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4888907/
Vidět víc