Gabapentin: Top 9 faktů, které potřebujete vědět

Lékařsky zkontrolovánoLeigh Ann Anderson, PharmD. Naposledy aktualizováno 15. ledna 2021.
jak velký je normální velikost penisu
Zobrazit jako prezentaci Zobrazit předchozí snímek Zobrazit další snímek

Gabapentin: Všestranný lék

Gabapentin je lék na epilepsii ve třídě léků známých jako antikonvulziva, ale je to mnohem víc než to.

 • Mezi běžné názvy značek patříGralise,Horizant, aNeurontin.
 • Gabapentin je jedním z nejběžnějších léků v USA, protože má tolik použití a v roce 2020 zůstal v žebříčku 20 nejčastěji předepisovaných léků.

Gabapentin ovlivňuje chemické látky a nervy v těle, které jsou zapojeny do příčiny záchvatů a některých typů bolesti nervů.Gabapentin byl poprvé schválen v roce 1993 a často se používá pro tyto zdravotní stavy:

 • Záchvatyu lidí trpících epilepsií
 • Bolest nervůpostherpetická neuralgiepo pásovém oparu
 • Syndrom neklidných nohou(RLS), bolestivá porucha hybnosti nohou.

Gabapentin se používá při záchvatech

Pokud znáte Neurontin (gabapentin), pamatujete si, že byl poprvé schválen FDA pro pacienty se záchvaty.

 • Gabapentin se používá k léčbě záchvatů u dospělých a dětí ve věku nejméně 3 let. Dodává se také v atekutá dávková forma pro malé dětikteří mají potíže s polykáním tobolek.
 • Gabapentin můžete užívat s jídlem nebo bez jídla. Po užití však počkejte alespoň dvě hodinyantacidum, které obsahuje hořčík, vápník nebo hliníkpřed užitím dávky gabapentinu. Tato léková interakce mezi antacidem a gabapentinem může bránit správné absorpci léku proti záchvatům a snížit jeho účinnost.
 • Měli byste se vyhnout nebo omezitužívání alkoholu(ethanol) při léčbě gabapentinem.
 • Pokud užíváte gabapentin třikrát denně kvůli záchvatům, nenechte mezi dvěma dávkami gabapentinu uplynout více než 12 hodin.

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že rekordní počet Američanů žije s epilepsií. Mezi důvody zvýšeného počtu patří růst populace, lepší diagnostika a delší životnost.

Co je to postherpetická neuralgie?

Většina lidí zná záchvaty, ke kterým docházíepilepsie, ale co je to postherpetická neuralgie (PHN)?

Postherpetická neuralgie se může objevit v důsledku propuknutí pásového oparu.Pásový opar, také známý jakopásový opar, nastane, když se virus planých neštovic hluboko ve vašem nervu aktivuje později v životě a způsobí kožní vyrážku.

 • Většina případů pásového oparu zmizí během několika týdnů a váš lékař vám může pomoci antivirotikem.
 • Nicméně,postherpetická neuralgieje palčivá bolest, která trvá déle než měsíc po vymizení vyrážky a puchýřů. Ve skutečnosti může palčivá bolest, která postihuje nervy, trvat měsíce nebo dokonce roky.
 • Ne každý dostane postherpetickou neuralgii z pásového oparu, pouze asi 10% až 15% lidí, podle CDC.

Riziko postherpetické neuralgie se zvyšuje s věkem, primárně postihuje osoby starší 60 let. Pokud se pásový opar objeví i na vaší tváři, můžete být více ohroženi přetrvávající bolestí PHN.

Co je to syndrom neklidných nohou?

Syndrom neklidných nohou (RLS) vede k nekontrolovatelnému nutkání pohybovat nohama, obvykle kvůli nepohodlí nohou.

Příznaky se obvykle objevují večer nebo v noci, když sedíte, ležíte nebo se snažíte spát. Pohyb zmírňuje nepohodlí nohou, ale pouze dočasně.

Syndrom neklidných nohouobecně se zhoršuje, jak stárnete, ale může se to stát v jakémkoli věku. Může narušit spánek – vést k denní ospalosti – a ztížit cestování, jako je cestování letadlem nebo dlouhé jízdy autem.

Odborníci stále neznají příčinu syndromu neklidných nohou. Některé důkazy naznačují, že existuje problém související s mozkovou chemickou látkou nebo neurotransmiterem zvaným dopamin.

Jak Gabapentin přichází: Formulář s okamžitým uvolněním

Gabapentin se vyskytuje v mnoharůzné formy a dávkyv lékárně. Používejte pouze značku a formu gabapentinu předepsanou lékařem. Je moudré zkontrolovat svůj lék v lékárně pokaždé, když dostanete náplň, abyste se ujistili, že máte správný formulář.

 • Gabapentin s okamžitým uvolňováním (IR) se dodává v kapslích (100, 300, 400 mg), tabletách (600 a 800 mg) a jako tekutý perorální roztok (250 mg na 5 ml).
 • Dávky IR formy se obvykle podávají třikrát denně u záchvatů a postherpetické neuralgie. IR forma gabapentinu (Neurontin) je také k dispoziciobecně. Tyto obecné možnosti jsou velmi levné, zvláště pokud používáte online kupón.
 • Zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka, zda jste schopni u svého onemocnění použít generickou formu gabapentinu s okamžitým uvolňováním (toto nemusí být vždy možné), ale můžeušetříte stovky dolarůkaždý měsíc nebo může být dokonce levnější než vaše pojištění.
 • Pamatujte však, že ceny mohou prudce kolísat, takže pokud se vám cena nezdá být nedosažitelná, informujte se v jiných lékárnách. Nezapomeňte zkontrolovatonline kupony, což vám může ušetřit peníze za generika i značky.

Formuláře s prodlouženým vydáním (ER): Jaký je rozdíl?

 • Gralise(gabapentin) se dodává jako 300 a 600 miligramová (mg) tableta s prodlouženým uvolňováním (ER) a v praktickém počátečním balení po 78 tabletách.
 • Horizant(gabapentin enacarbil) je dostupný v 300 a 600 mg ER tabletě.

Tyto produkty nejsou zaměnitelné s jinými formulacemi gabapentinu a dosud neexistují žádná generika. Bezpečnost a účinnost Gralise nebo Horizantu u pacientů s epilepsií nebyla studována.

Protože působí déle, celková dávka se podává pouze jednou nebo dvakrát denně, což může být pohodlnější a zlepšit vaši schopnost dodržet správné dávkování. Dávky se obvykle zvyšují postupně, aby se předešlo nežádoucím účinkům.

Gralise by se měl užívat s večerním jídlem. Horizant by se měl také užívat s jídlem. Vzhledem k tomu, že tyto produkty mají prodloužené uvolňování, je důležité pilulky nežvýkat, nedrtit, dělit ani se nepokoušet rozpustit.

 • Gralise jako značka je schválena pouze FDAk léčběpostherpetická neuralgie.
 • Horizant jepoužívásyndrom neklidných nohou a postherpetická neuralgie u dospělých. Horizant se nedoporučuje pacientům, kteří musí přes den spát a v noci zůstat vzhůru.
 • Pro tyto značky zatím neexistují žádná generika. Generic Gralise nemusí být k dispozici do roku 2024 a generikum pro Horizant nemusí být k dispozici až do roku 2025 nebo 2026.

Je důležité, abyste používali pouze značku nebo generickou formu gabapentinu, kterou vám předepsal lékař. Zkontrolujte svůj lék pokaždé, když dostanete v lékárně náplň; ujistěte se, že jste obdrželi správnou značku.

Když váš lékař rozhodne, že byste měli přestat nebo změnit tento lék, měl by být pomalu vysazován po dobu alespoň jednoho týdne. U pacientů s onemocněním ledvin může být nutné upravit jejich dávky.

Off-label použití gabapentinu

Neschváleno, popř„off-label“ použitígabapentinu jsou použití, která nebyla schválena FDA a nenachází se v označení obalu. Někteří lékaři však mohou mít dobré zkušenosti s používáním gabapentinu v off-label způsobem a může to být akceptované použití, i když není konkrétně uvedeno na štítku.

Například gabapentin byl mimo označení používán při léčbě:

 • odvykání alkoholu
 • neuropatická (nervová) bolest
 • fibromyalgie
 • neuralgie trojklaného nervu

Nicméně, FDA odmítl schválení pro menopauzální návaly horka kvůli nedostatečné účinnosti a vedlejším účinkům, jako jsou závratě, únava a problémy s rovnováhou.

pilulky, aby se vaše peins větší

Studie zveřejněná v Ordinace JAMA poznamenal, že gabapentin byl používán u chirurgických pacientů, aby pomohl snížit množství opioidních léků proti bolesti potřebných pro bolest. Když pacienti dostávali gabapentin před a po operaci, podle výzkumníků z lékařské fakulty Stanfordské univerzity se potřeba pokračujících opioidních léků proti bolesti snížila o 24 %.

A výzkum publikovaný v Žurnál kanadské lékařské asociace ukázal omezené použití několika antikonvulziv při léčbě bolesti dolní části zad, včetně gabapentinu, pregabalinu nebo topiramátu.

Používejte lék pro off-label použití pouze tehdy, pokud vám váš lékař výslovně napsal předpis s vhodným dávkováním.

Gabapentin Nežádoucí účinky a potenciál zneužití

Gabapentin je obvykle dobře tolerován, ale může existovatvedlejší efektykteré se vyskytují častěji, zejména na začátku léčby.

Časté nežádoucí účinky gabapentinoidů, jako je gabapentin, zahrnují:

 • ospalost, závratě, rozmazané nebo dvojité vidění
 • potíže s koordinací a koncentrací
 • otoky rukou, nohou a chodidel
 • deprese a sebevražedné sklony
 • závažné alergické reakce
 • přibývání na váze

Vyhněte se nebo omezte užívání alkoholu (v nápojích nebo lécích) s gabapentinem, protože může zhoršit ospalost.

V alarmující zprávě bylo uvedeno, že 1 z 5opioidní (narkotické) lékyuživatelé mohou také zneužívat a zneužívat gabapentin. Gabapentin může být zneužíván ke zvýšení ožehavosti, kterou člověk dostává z opioidních léků proti bolesti, jako jsouoxykodon, svalové relaxanty jakoSoma, aléky na úzkost, jako je Valium a Xanax.

V roce 2019 vydala FDA výstrahu, že u gabapentinu a dalších příbuzných léků, jako jsou např.Lyrica(pregabalin) u osob s rizikem zpomaleného dýchání. To zahrnuje:

 • lidé, kteří užívají opioidní léky proti bolesti a jiné léky, které tlumí centrální nervový systém. Mezi látky tlumící CNS patří opioidy, léky proti úzkosti, antidepresiva a antihistaminika.
 • lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), která snižuje funkci plic
 • starší lidé

Tyto vážné problémy s dýcháním mohou být smrtelné.Přečtěte si více o tomto vážném varování FDA zde.

Nepřestávejte náhle Gabapentin

Přemýšlíte o ukončení užívání gabapentinu? Zamyslete se znovu a nejprve kontaktujte svého lékaře.

Náhlé vysazení jakékoli formy gabapentinu může vést ke zhoršení záchvatů a nepříjemným abstinenčním účinkům, takže je nejlepší lék pomalu vysazovat po určitou dobu. Váš lékař vám poradí, jak to správně provést. Při onemocnění ledvin může být také nutné snížit dávky.

Sečteno a podtrženo?

 • Je důležité, abyste si přečetli průvodce léky, který je dodáván s vaším předpisem gabapentinu, ať už je to onobecný, nebo značkuNeurontin,HorizantneboGralise.
 • Existuje mnoho vedlejších účinků a většinu z nich nezažijete; přesto je důležité si je uvědomovat a probrat se svým lékařem.

Chcete-li se dozvědět více o gabapentinu, připojte seSkupina podpory gabapentinu a sekce otázek a odpovědí. Ptejte se, mějte přehled o novinkách a přispějte svými zkušenostmi pacientům, jako jste vy.

Dokončeno: Gabapentin: Top 9 faktů, které potřebujete vědět

ADHD a vaše dítě: Příznaky a možnosti léčby

Děti jsou přirozeně temperamentní a často mohou zůstat na útěku dlouho před spaním. Ale co když vaše dítě má také ADHD? Zjistěte více o příčinách ADHD, diagnostice a...

Poznámky o menopauze – co každá žena potřebuje vědět

Společnost má tendenci léčit menopauzu jako nemoc; čemu je třeba se za každou cenu vyhnout. Ale menopauza může být pozitivní. Už žádné měsíční výkyvy nálad, menstruační nehody nebo těhotenské starosti. Sebevědomí a sebevědomí...

Prameny

 • Panelový průzkum lékařských výdajů (MEPS) 2007-2017. Agentura pro výzkum a kvalitu zdravotnictví (AHRQ), Rockville, MD. ClinCalc DrugStats Database verze 20.0. Přístup k 15. lednu 2021 na https://clincalc.com/DrugStats/Top200Drugs.aspx
 • FDA varuje před vážnými dýchacími problémy s léky na záchvaty a bolesti nervů Gabapentin (Neurontin, Gralise, Horizant) a pregabalin (Lyrica, Lyrica ČR) u pacientů s respiračními rizikovými faktory. Drugs.com. Přístupné 15. ledna 2021 na https://www.drugs.com/fda/fda-warns-serious-breathing-problems-seizure-nerve-pain-medicines-gabapentin-neurontin-gralise-14336.html
 • Léky proti záchvatům bolesti dolní části zad nezmírní. Drugs.com. 6. července 2018. Zpřístupněno 23. ledna 2020.
 • CDC. Dohled nad pásovým oparem. Přístup k 15. lednu 2021 na https://www.cdc.gov/shingles/surveillance.html
 • 1 z 5 uživatelů opioidů by také mohl zneužívat drogu proti záchvatům: studie. Drugs.com. Zpřístupněno 23. ledna 2020.
 • Informace o produktu Gabapentin. Drugs.com. Přístup k 23. lednu 2020 https://www.drugs.com/pro/gabapentin.html.
 • Gabapentin: Informace o léku pro pacienty. Aktuální (Lexicomp). Zpřístupněno 23. ledna 2020.
 • Gabapentin může chirurgickým pacientům pomoci zastavit opioidy dříve. Drugs.com. Zpřístupněno 23. ledna 2020.
 • Počet Američanů s epilepsií na rekordní úrovni. Drugs.com. Zpřístupněno 23. ledna 2020.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.