Potraviny, které způsobují akné: zde jsou obvyklí podezřelí

Potraviny, které způsobují akné: zde jsou obvyklí podezřelí

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud jste se někdy s akné zabývali, je pravděpodobné, že se budete zabývat i příležitostnými, dobře míněnými, ale velmi dráždivými komentáři a radami. Vyzkoušeli jste tento konkrétní čisticí prostředek? Možná by tenhle ošetřující krém mohl něco změnit? A neměli byste si vyčistit stravu?jak zvýšit váš sexuální apetit

Pravdou je, že ačkoli akné je jedním z nejčastější kožní onemocnění na světě na to neexistuje jediné vysvětlení ani lék. A zatímco tam jsou tun teorií pokud jde o to, co zvyšuje pravděpodobnost a co může pomoci uzdravit, pouze některé z těchto myšlenek jsou ve skutečnosti podpořeny vědou. Uprostřed všech mýtů a dezinformací však existuje solidní výzkum, který podporuje představu, že to, co jíte, může do značné míry ovlivnit to, co se stane na vaší tváři.

Dieta může být mocným spouštěčem, pokud jde o mnoho kožních stavů, říká Deanne Mraz Robinson, MD, FAAD , asistent klinického profesora dermatologie v nemocnici Yale New Haven Hospital a spolutvůrce Pure BioDerm. I když existuje mnoho nuancí k jednotlivým spouštěčům každé osoby, existuje několik běžných pachatelů, kteří jsou ve své podstatě viníky za vyvolání zánětu, který může zhoršit zánětlivé kožní stavy, jako je akné, ekzém, psoriáza a růžovka.

reklamaZjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Akné je výsledkem a řada přispívajících faktorů , včetně zvýšené produkce oleje (nebo kožního mazu), zánětlivých faktorů, určitých bakterií, genetiky a dalších. Lékaři a vědci se však shodují, že u některých lidí může hrát důležitou roli také strava a znalost nejběžnějších pachatelů akné může pomoci lidem, kteří jsou náchylní k tvorbě pupínků, vyhnout se zhoršení kožních problémů.Nejlepší potraviny, které s největší pravděpodobností způsobí akné

Zatímco mnozí z nás vyrostli a slyšeli, jak mastná nezdravá jídla mohou způsobit zmatek na našich pokožkách (mastné jídlo se rovná mastné tváři?), Věda není tak jednoduchá. Existuje celá řada potravin, které mají potenciál vyvolat průniky z různých důvodů - pokud máte podezření, že vaše strava může přispívat k vašim průlomům, zvažte bližší pohled na vaši spotřebu těchto potravin:

Mléko a mléčné výrobky

Zjistil jsem, že když moji pacienti vylučují mléčné výrobky, mají tendenci vidět zlepšení akné, říká Robinson. Výzkum, který toto pozorování podporuje začal stavět ve 40. letech 20. století a řada studií naznačila negativní dopad mléčných výrobků na kůži v průběhu let. Několik studií našli pozitivní souvislost mezi příjem mléka a akné u dospívajících, pravděpodobně kvůli přítomnosti hormonů a jiných bioaktivních molekul v mlékárně. A další studie mít také nalezeno asociace mezi vysokým příjmem mléčných výrobků a akné u mladých dospělých. Většina výzkumu však naznačuje asociace mezi mléčnými výrobky a akné, nikoli přímou příčinnou souvislost. Zatímco je známo, že mléko a jiné mléčné výrobky obsahují hormony a aminokyseliny v souvislosti s vývojem akné ještě není jasné, zda je mléko pro většinu lidí jednoznačným spouštěčem akné.

Vysoce glykemické potraviny

The glykemický index (GI) měří, kolik potravin bohatých na sacharidy ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Potraviny s vysokým GI jsou obvykle (ale ne vždy) zpracované nebo rafinované formy sacharidů , jako jsou některé chleby, sladké obiloviny, lehká jídla atd. Nějaký výzkum naznačuje, že častá konzumace potravin s vysokým GI, stejně jako tuků a cukru, byla spojena s vývojem akné. Důvodem může být to, že vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi zvýšené hladiny hormonu inzulínu , o kterém je známo, že přispívá k akné. Když jíme stravu s vysokým glykemickým indexem, náš inzulín prudce stoupá a způsobuje zánět, který může akné zhoršovat, říká Robinson. Spárujte uhlohydráty s bílkovinami a tuky, což sníží tento efekt špičky a pádu.

Čokoláda

Nikdy není příjemné bavit se argumenty proti konzumaci čokolády, ale léčba je dlouho podezřelým spouštěčem akné. Jedna studie zjistili, že muži, kteří byli náchylní k akné a kteří zvýšili svou každodenní spotřebu čokolády, také zvýšili své pupínky během několika týdnů. A některé průzkumy naznačili, že konzumace čokolády zvyšuje pravděpodobnost akné. Neexistuje žádný prokázaný příčinný vztah mezi těmito dvěma, ale někteří vědci mají podezření, že by spotřeba čokolády mohla vzrůst zánět v těle .

Kofein a alkohol

Pokud je vaše „akné“ ve skutečnosti papulopustulární růžovka, existují další spouštěče tohoto stavu pokožky, včetně kořeněných jídel, kofeinu a alkoholu, říká Robinson. Papulopustular rosacea nebo PPR má za následek zarudnutí a pustuly na obličeji - může to vypadat jako akné, ale ve skutečnosti jde o odlišný stav pokožky, který má různé příčiny a způsoby léčby. I když neexistují žádné spolehlivé vědecké důkazy, které by spojovaly kávu, alkohol a kořeněná jídla s akné, tyto složky stravy související s teplem bylo ukázáno spustit růžovku.

Potraviny k jídlu, pokud si myslíte, že vaše strava zvyšuje vaše akné

Nemusí existovat žádná jediná léčba - všechno jídlo, které kouzelně zlepšuje akné (nebo jediné jídlo, které kouzelně zlepšuje cokoli jiného), ale určité přísady mají určité vědecké důkazy, že by mohly alespoň pomoci udržet pokožku klidnou. Bobule jsou skvělé, protože jsou také nabité antioxidanty, říká Robinson. Také si myslím, že kurkuma, kurkumin, zázvor a šípek jsou skvělé protizánětlivé byliny a lze je najít v mnoha populárních čajích nebo jako doplňky k smoothie nebo čerstvému ​​džusu. Rád bych do láhve s vodou přidal kousek čerstvého zázvoru se stlačeným citronem.

Zde jsou některé z potravin a doplňků, které podle vědy mohou pomoci předcházet nebo léčit akné:

Omega-3 mastné kyseliny

Výzkum naznačuje, že konzumace potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, které jsou protizánětlivé, může pomoci snížit riziko vzniku akné. Potraviny bohaté mezi omega-3 patří vlašské ořechy, lněná semínka a tučné ryby jako losos a sardinky. Doplnění rybími oleji může také pomoci zlepšit závažnost akné.

Kurkuma

Další přírodní protizánětlivý prostředek je kurkuma, která výzkum ukázal může pomoci zlepšit akné a další kožní onemocnění.

Zelený čaj

Je známo, že polyfenoly, antioxidační molekuly nalezené v zeleném čaji, stejně jako v jiných potravinách, jako jsou některé ořechy a ovoce, mají antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Nějaký výzkum naznačuje, že začlenění potravin bohatých na polyfenoly, jako je zelený čaj, by mohlo pomoci snížit produkci oleje a udržet akné pod kontrolou.

Paleo nebo středomořská strava

Může to znít jednoduše, ale vyhýbání se rafinovaným a zpracovaným možnostem a volba celých potravin, jako je ovoce, zelenina a ořechy, vám může pomoci udržet lepší zdraví pokožky (a celkově). Byly spojovány diety ve stylu paleo s nízkým obsahem obilovin, mléčných výrobků a luštěnin snižují hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu , což může pomoci udržet akné pod kontrolou. Středomořská strava, která je bohatá na ryby, zdravé oleje a celozrnné potraviny a má nízký obsah nasycených tuků a mléčných výrobků, byla také spojené se zlepšením akné .

Ať už si myslíte, že vaše strava přispívá k vašemu akné, nebo si nejste jisti, co by mohlo způsobit průjmy, je nejlepší poradit se s lékařem, než vyzkoušíte jakoukoli konkrétní dietu nebo doplňky.

Je důležité, aby se na vaši pokožku podíval dermatolog certifikovaný deskou, abyste se vyhnuli celoživotním jizvovým komplikacím po akné, říká Robinson. Můžeme pomoci uklidnit aktivní záchvaty a dostat se před nové záchvaty a, pokud je to vhodné, provést testování náplastí na běžné dráždivé látky pro pokožku a také provést krevní testy, pokud máme podezření na autoimunitní onemocnění nebo jiný základní problém. Vždy se rádi obrátíme na gastroenterologa kvůli jeho odbornosti, protože může být kritickým prvkem v plánu léčby, pokud je akné sekundární k citlivosti na stravu nebo alergii.