Alergie na jídlo

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 13. května 2021.
Co je to potravinová alergie?

Harvard Health Publishing

Potravinová alergie je reakce imunitního systému těla na něco v potravině, obvykle na bílkovinu; tělo se mylně chová, jako by to byl zárodek nebo nějaký jiný vetřelec, a snaží se co nejlépe bránit.

co může způsobit erektilní dysfunkci u mladého muže

I když jakákoliv potravina může způsobit alergii, u některých potravin je to mnohem pravděpodobnější. U dětí potraviny, které nejčastěji způsobují alergické reakce, jsou: • Arašídy
 • Vejce
 • Mléko
 • Dopoledne
 • Pšenice
 • měkkýši
 • Stromové ořechy

Většina alergických reakcí se objeví do 30 minut po konzumaci problémového jídla. Často se reakce objeví během 5 až 10 minut, ale může se objevit až 4 až 6 hodin po požití.

Potravinová alergie se liší od potravinové intolerance. Při potravinové intoleranci dochází k fyzické reakci na potravinu, ale tato reakce není alergická. Častým příkladem je intolerance laktózy. Lidé, kteří tímto trpí, mají potíže s trávením jednoho z cukrů v mléce a mohou mít bolesti žaludku nebo průjem, když pijí mléko nebo jí mléčné výrobky.

Zatímco příznaky potravinové intolerance mohou být nepříjemné, tento stav není nebezpečný. Existují také další stavy, jako je celiakie, která může způsobit reakce na potraviny (lidé s celiakií mají potíže s čímkoli, co obsahuje lepek), které nejsou alergické.

Další forma alergie se nazývá orální alergický syndrom. Lidé, kteří to mají, po konzumaci určitého ovoce nebo zeleniny pociťují svědění rtů, úst a krku (a někdy i oteklé rty). To je zřídka nebezpečné.

Potravinové alergie jsou stále častější, zejména u dětí. I když přesná příčina potravinové alergie není známa, má tendenci se vyskytovat v rodinách.

Příznaky

Není vždy snadné poznat, kdy má někdo potravinovou alergii, protože existuje mnoho různých příznaků. Obsahují:

 • Kopřivka (vyvýšená, růžová, svědivá vyrážka)
 • Škrábání v krku
 • Bolení břicha
 • Nevolnost nebo zvracení
 • Průjem
 • Otoky, zejména kolem úst a obličeje
 • Svědění očí
 • Nosní kongesce/výtok z nosu
 • Jiné vyrážky, včetně ekzému
 • Sípání nebo jen potíže s dýcháním
 • Potíže s polykáním
 • Rychlý srdeční tep
 • Točení hlavy
 • U kojenců a malých dětí špatný růst nebo krev ve stolici

V závažných případech může dojít k něčemu, co se nazývá anafylaxe. Tato celotělová alergická reakce kombinuje mnoho z výše uvedených příznaků a může vést k úmrtí, pokud není okamžitě léčena.

Diagnóza

Mnohokrát lze diagnózu potravinové alergie stanovit na základě anamnézy. Například, pokud má dítě kopřivku nebo otok obličeje poté, co sní něco s arašídy, je pravděpodobně alergické na arašídy. Ale protože příznaky mohou být tak různé, je někdy těžší stanovit diagnózu. Užitečný může být podrobný deník příjmu potravy a příznaků a informace o potravinových alergiích v rodině. Váš lékař však možná bude muset provést testování, abyste si byli jisti. Existují dva běžně používané testy:

Kožní testy. Test alergie na kůži zahrnuje píchání do kůže roztokem podezřelé potraviny. Pozitivní test vyvolá malou reakci podobnou úlu.

Nevýhodou tohoto testu je, že je nepříjemný – a pro děti s ekzémem nebo jinými kožními onemocněními může být obtížné interpretovat výsledky. A u dětí s těžkými alergiemi může i malé množství jídla vstříknutého do kůže způsobit výrazné reakce.

Dalším problémem kožních testů je, že aby byly skutečně spolehlivé, pacient nemůže zhruba dva týdny před testem užívat žádná antihistaminika. Pro děti, které trpí špatnou sennou rýmou nebo jinými alergiemi, mohou být dva týdny bez antihistaminik nemožné.

Krevní testy. Laboratorní testy mohou měřit množství IgE specifického pro potraviny v krvi. IgE protilátky jsou vytvářeny tělem v reakci na alergeny. Jakmile si vytvoříte tyto IgE protilátky, neustále kolují ve vaší krvi. Proto lze tento krevní test provést kdykoli. Čím větší je množství IgE, tím vyšší je pravděpodobnost, že osoba bude mít alergii na danou konkrétní potravinu.

zvýšit průtok krve do penisu přirozeně

Tyto testy mají výhodu v tom, že jsou méně nepohodlné (jedna jehla na krevní test místo hromady píchnutí na kožní test) a lze je provést bez vysazení antihistaminik. Nevýhodou těchto testů (kromě nákladů) je, že mohou mít falešně pozitivní i falešně negativní výsledky

Prevence

Dříve odborníci říkali, že vyhýbat se potravinám, které běžně způsobují alergie, brzy v životě může pomoci předcházet alergiím. Výzkum nyní ukazuje, že opak je pravdou. Vystavení kojenců potravinám, jako jsou arašídy (buďte opatrní, abyste se vyhnuli riziku udušení), může zabránit alergiím. To platí zejména pro kojence, kteří mají těžký ekzém nebo kteří mají v rodinné anamnéze potravinové alergie. Poraďte se se svým lékařem o nejlepším plánu pro vaše dítě.

U starších dětí, u kterých se vyvinula alergie, je nejlepším způsobem, jak se alergické reakci vyhnout, vyhnout se potravinám nebo potravinám, které reakci způsobují. Zde je několik kroků, které můžete podniknout:

 • Vzdělávejte se, abyste dokázali rozpoznat jiné formy nebo drobné stopy alergenů v potravinách, které vaše dítě jí. Čtěte etikety potravin (nové zákony o označování to usnadnily) a ptejte se, když jíte v restauracích. Pokud má vaše dítě například alergii na mléko, vyhněte se potravinám s přísadami, které zahrnují kasein, kaseinát, syrovátku nebo sušinu z mléka. A některé potraviny, i když neobsahují arašídy, jsou vyráběny na strojích, které také vyrábějí potraviny s arašídy, což je činí nebezpečnými pro alergiky.
 • Poučte své dítě o potravinách, kterým je třeba se vyhnout a proč.
 • Informujte všechny dospělé, kteří jsou v kontaktu s vaším dítětem, o alergii a o tom, co dělat v případě nouze.
 • Naučte se kardiopulmonální resuscitaci (KPR).
 • Pokud má vaše dítě v anamnéze závažné reakce na určité potraviny, měli byste vy i vaše dítě nosit adrenalin po celou dobu a užívat jej při prvních známkách alergické reakce. Epinefrin se obvykle podává injekčním zařízením; požádejte svého lékaře o několik z nich (abyste mohli jeden pro jistotu nechat všude, kam vaše dítě často chodí), a ujistěte se, že každý, kdo se o vaše dítě stará, věděl, jak jej používat.
 • Ujistěte se, že škola nebo školka vašeho dítěte o alergii ví. Nebezpečné může být například i malé množství arašídového másla ve třídě nebo na obědovém stole. Mnoho škol má učebny bez arašídů a jídelní stoly.

Očekávaná doba trvání

Zatímco většina dětí z potravinových alergií vyroste, některé si je přenesou až do dospělosti. Teenageři si musí být vědomi potravinových alergií, které měli jako děti, a nepředpokládat, že je přerostli. Zejména alergie na arašídy, stromové ořechy, ryby a měkkýše obvykle nepřerostou.

Léčba

U menších alergických reakcí lze ke zmírnění příznaků použít volně prodejná nebo na předpis antihistaminika nebo nosní spreje. Poraďte se se svým lékařem o nejlepším léku pro vaše dítě.

Závažné reakce vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. Epinefrin prostřednictvím injekčního zařízení může zachránit život. Pokud se používá epinefrin, dítě stále potřebuje lékařskou pomoc, protože příznaky se mohou vrátit, jakmile léky odezní. Všichni, kdo se o dítě starají, by měli být poučeni, aby buď zavolali 911, nebo vzali dítě přímo na pohotovost (nikdy dítě neodnášejte sami, pokud má potíže s dýcháním nebo se zdá nemocné – vždy volejte 911).

Existují nové způsoby léčby alergie, které procházejí výzkumem; doufejme, že v budoucnu budeme mít více způsobů, jak jim předcházet a léčit.

Kdy zavolat profesionála

Pokud se u vás nebo u vašeho dítěte po jídle objeví alergické příznaky, okamžitě zavolejte zdravotníka. Pokud se vyskytnou dýchací potíže, volejte 911.

Prognóza

Příznaky potravinové alergie se mohou pohybovat od mírných až po život ohrožující. Pokud se potravině nebo přísadě lze snadno vyhnout, může alergie jen velmi málo zasahovat do každodenního života. Některé potraviny a přísady jsou však rozšířené a vyhýbat se jim bude vyžadovat pečlivé sledování. Některé potravinové alergie mizí, když dítě stárne.

Externí zdroje

Síť potravinové alergie a anafylaxe
http://www.foodallergy.org/

skutečné způsoby, jak získat větší péro

Národní institut pro alergie a infekční nemoci (NIAID)
http://www.niaid.nih.gov/

Americká akademie alergie, astmatu a imunologie (AAAAI)
http://www.aaaai.org/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.