Chřipka a nový koronavirus

Chřipka a nový koronavirus

Důležité

Informace o novém koronaviru (virus, který způsobuje COVID-19) se neustále vyvíjí. Náš nový obsah koronavirů budeme pravidelně obnovovat na základě nově publikovaných recenzovaných nálezů, ke kterým máme přístup. Nejspolehlivější a nejaktuálnější informace naleznete na Web CDC nebo Rady WHO pro veřejnost.

Co je to chřipka?

Chřipka, známá také jako chřipka, je běžná a vysoce nakažlivá infekce plic, nosu a krku způsobená chřipkovou skupinou virů. Obvykle způsobuje horečku, kašel, bolest v krku, bolesti svalů a bolesti hlavy a je častější v zimních měsících. Chřipka se šíří z člověka na člověka drobnými kapičkami, které vznikají, když člověk kašle, kýchá nebo mluví. Typicky se šíří, když existuje těsný kontakt mezi jednotlivci, a zatímco se kdysi předpokládalo, že se přenáší po kontaktu s kontaminovanými povrchy, vědci našli to je nepravděpodobné (Goldman, 2020).

Většina chřipkových infekcí trvá 1–2 týdny a tělo se z infekce může často samo zotavit. Přestože je relativně běžná, často se nedoceňuje, jak nebezpečná chřipka může být. Každý rok onemocní chřipkou mezi 5% a 20% populace USA a následkem toho zemře 12 000 až 61 000 lidí, přičemž většina z těchto úmrtí se stane u lidí, kteří jsou starší nebo mají jiné chronické zdravotní problémy. Existují jak léčby lidí, kteří mají chřipku, tak vakcíny, které snižují pravděpodobnost chřipky. Zatímco očkování je nejlepší způsob, jak se vyhnout nakažení, další kroky, které lze podniknout, zahrnují časté mytí rukou , nedotýkejte se očí, nosu a úst, omezte kontakt s nemocnými lidmi nebo zůstaňte doma, pokud máte příznaky chřipky, a kašlete nebo kýchejte do tkáně, poté tuto tkáň zahoďte a umyjte si ruce.

Když se necháte zaočkovat proti chřipce, sníží se nejen vaše šance na chřipku, ale také se sníží, jak onemocníte, pokud chřipku náhodou chytíte.

Co je to chřipka a měl bych ji dostat?

Vakcína proti chřipce nebo vakcína proti chřipce je způsob, jak vám zabránit v chytání chřipky a snížit, jak jste nemocní, pokud chřipku chytíte. Vakcíny fungují tak, že vystavují vaše tělo neaktivní nebo oslabené formě infekčního agens. To umožňuje vašemu imunitnímu systému vyvinout schopnost bojovat s touto konkrétní infekcí, pokud jí později budete znovu vystaveni. Vakcíny používají přirozený systém vašeho těla v boji proti infekcím a učí ho bojovat s konkrétní infekcí, než se s ní setkáte.

Vakcína proti chřipce se doporučuje všem starším než šest měsíců, včetně dětí, starších osob, lidí se sníženou imunitou a těhotných žen. Jedinou výjimkou z tohoto doporučení jsou jedinci, kteří v minulosti těžce reagovali na vakcínu proti chřipce, nebo ti, kteří jsou v současné době středně či těžce nemocní. Ti nemocní by měli dostat vakcínu proti chřipce, jakmile se z nemoci dostanou.

Má vakcína proti chřipce vedlejší účinky?

Nejběžnějším vedlejším účinkem vakcíny proti chřipce je bolestivost v místě vpichu a rýma nebo ucpání vakcíny podané sprejem do nosu. Vakcína proti chřipce může velmi zřídka způsobit horečku a ve výjimečně vzácných případech (přibližně 1 případ na milion podaných vakcín) je spojována s problémem s nervovým systémem zvaným Guillain-Barré syndrom. Navzdory těmto možným vedlejším účinkům se vakcína proti chřipce doporučuje všem, protože přínosy očkování značně převažují nad těmito riziky.

Existuje docela málo obav z vakcíny proti chřipce - je na těchto obavách něco pravdy?

Existuje docela dost dezinformací ohledně chřipky a vakcíny proti chřipce. Mezi nejběžnější patří:

Mýtus: Získání vakcíny proti chřipce vám dá chřipku.
Skutečnost: Někteří lidé mají mírnou reakci na vakcínu proti chřipce a velmi zřídka to může být doprovázeno horečkou. Tyto příznaky nejsou chřipka. Místo toho jakékoli příznaky, které po aplikaci vakcíny zaznamenáte, mohou být způsobeny tím, že váš imunitní systém vytváří obranu proti chřipce.

Mýtus: Zdraví lidé se nemusí očkovat.
Skutečnost: Vakcína proti chřipce se doporučuje všem osobám starším než šest měsíců, až na několik výjimek, včetně předchozí závažné reakce na vakcínu proti chřipce nebo v současné době nemocného. Chřipka může nakazit mladé, zdravé lidi a může způsobit vážné nemoci nebo dokonce smrt. Očkování také pomáhá chránit ostatní lidi, kteří sami očkování možná neumí, protože čím více lidí je očkováno, tím těžší je šíření chřipky v komunitě.

Mýtus: Těhotné ženy nemohou dostat chřipku.
Skutečnost: Těhotné ženy jsou vystaveny zvýšenému riziku vážného onemocnění chřipkou a jsou jednou z klíčových skupin, které by měly být očkovány.

Souvisí chřipka a současné vypuknutí nového koronaviru?

Chřipkové viry a nový koronavirus, který je zodpovědný za způsobení COVID-19, jsou různé viry - ale mají určité podobnosti. Mnoho virů, včetně nového koronaviru, může způsobit příznaky podobné chřipce, včetně horečky a kašle.

Existuje léčba a vakcíny proti chřipce a také široce dostupné vakcíny pro prevenci COVID-19. Možnosti léčby lidí, kteří již byli nakaženi přípravkem COVID-19, jsou omezené, ale většina případů se vyřeší sama pomocí podpůrné péče.

V říjnu 2020 FDA schválil Remdesivir , antivirotikum, pro léčbu COVID-19 (FDA, 2020). Ukázalo se, že léčba zlepšuje příznaky a zkrátit pobyt v nemocnici ve srovnání s placebem u pacientů hospitalizovaných s koronavirem (Beigel, 2020). Pokud jde o chřipku, existují léčby, které mohou zkrátit dobu trvání nemoci, jakož i další techniky používané k prevenci přenosu (jako je časté mytí rukou, vyhýbání se doteku očí, nosu a úst, omezení kontaktu s nemocnými nebo pobyt doma, pokud máte příznaky podobné chřipce a kašlete nebo kýcháte do tkáně a poté tuto tkáň odhodíte a umyjete si ruce), což také pomáhá předcházet přenosu nového koronaviru.

Naštěstí existují vakcíny pro koronaviry i chřipku. Očkování vám zabrání v chytání těchto chorob a ochrání lidi kolem vás. Vzhledem k tlaku na systém zdravotní péče ze strany COVID-19 je velmi důležité, abychom udělali vše, co je v našich silách, pro snížení infekcí z jiných zdrojů, včetně chřipky.

Když se necháte zaočkovat proti chřipce, sníží se nejen vaše šance na chřipku, ale také se sníží, jak onemocníte, pokud chřipku náhodou chytíte. Získání vakcíny proti chřipce navíc pomáhá chránit lidi kolem vás před onemocněním. To platí zejména pro osoby, které jsou vystaveny vysokému riziku vážného onemocnění chřipkou, včetně starších osob, dětí, těhotných žen a lidí, kteří mají oslabený imunitní systém nebo chronická onemocnění. Když je většina lidí v komunitě očkována proti nemoci, vytváří se situace, kdy se nemoc nemůže snadno šířit a dramaticky pomáhá při ukončení ohnisek (tzv. Stádová imunita).

Reference

  1. Beigel, J. (2020, 8. října). Remdesivir pro léčbu Covid-19 - závěrečná zpráva. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32445440/
  2. FDA: Úřad komisaře. (n.d.). FDA schvaluje první léčbu COVID-19. Citováno 27. října 2020, z https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-first-treatment-covid-19
  3. Goldman, E. (2020, 3. července). Přehnané riziko přenosu COVID-19 fomity. The Lancet: Vol. 20, číslo 8, P892-893, 1. srpna 2020. Citováno z https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(20)30678-2/fulltext
Vidět víc