Jemné linie: jak se tvoří a jak jim zabránit

Jemné linie: jak se tvoří a jak jim zabránit

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Jsou pojmenovány podle vran, zajíčků a akordeonů, ale způsobují větší reakce, než jakákoli z těchto tří věcí mohla. Jsou to jemné linie a vrásky, které se tvoří na vaší tváři. Ušetříme vám dotyčný vzhled, který může tyto výrazové linie prohloubit: Zde je potřeba vědět o jemných liniích a strategiích, které se ukázaly jako účinné při jejich minimalizaci (pokud je to vaše věc).

Životně důležité orgány

 • Kolagenová a elastinová vlákna dodávají pokožce strukturu, která ji udržuje vláčnou a hladkou.
 • Tyto struktury se mohou rozpadnout jako součást procesu přirozeného stárnutí a v důsledku vnějších faktorů, jako je vystavení slunci a kouření.
 • Když se tato vlákna rozpadnou, způsobí to záhyby známé jako jemné linie a vrásky.
 • Různé výrobky a terapeutické ošetření mohou snížit vzhled jemných linek.

Jediným skutečným rozdílem mezi jemnými liniemi a vráskami je hloubka záhybu. Jemné linky jsou mělčí než vrásky, ale postupem času se mohou k vráskám vyvinout. Když se pokožka zvrásní, vytvoří se jemná čára - obvykle jako přirozená součást formování výrazu obličeje. Postupné pohyby obličejových svalů mohou v průběhu času způsobit, že tyto linie budou trvalé. Tato neschopnost pokožky odskočit, jako když jste byli mladší, je přirozený (ne-li velmi vítaný) proces způsobený rozpadem produkce elastinu a kolagenu.

Co způsobuje jemné linie?

Většina z nás je ušetřena jemných linek a vrásek až do konce 20. nebo počátku 30. let. Jak stárneme, začíná se rozpadat základní struktura naší pokožky - která jí dodává ten pružný, pevný a pružný vzhled. Pod horní vrstvou naší pokožky (známé jako epidermis) je další vrstva zvaná dermis.

Právě tato vrstva obsahuje struktury zvané kolagenová a elastinová vlákna, která podporují výše uvedenou pokožku. Dermis je v podstatě základ, na kterém je postavena epidermis. Jak stárneme, elastinová a kolagenová vlákna se přirozeně degradují. A stejně jako dům s rozpadajícím se základem začínají části epidermy padat dovnitř bez jejich nezbytných podpěr a vytvářejí záhyby, kterým říkáme jemné linie a vrásky.

reklama

jak dlouho trvá zbavit se oparu

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Možná se nám tento proces nebude líbit, ale je to normální. Bohužel existují faktory, které mohou tento proces urychlit a způsobit, že jemné linie se vytvoří ještě dříve. Faktory životního prostředí a návyky, jako je kouření, mohou urychlit stárnutí pokožky, ale poškození sluncem je největším vnějším faktorem. Ultrafialová (UV) část slunečních paprsků způsobuje rozpad elastinových a kolagenových vláken, což vede k fotopoškození a předčasnému stárnutí (Avci, 2013).

Jak se zbavit jemných čar

První věc první: Zatímco chirurgické možnosti mohou nabídnout dramatické výsledky, nic trvale nevymaže jemné linie a vrásky a nezabrání tomu, aby se objevily nové. Existuje však několik produktů péče o pleť a dermatologických ošetření, které vám mohou přinést ten vzhled hladké pokožky, po kterém jste alespoň dočasně.

Dáme vám vědět, jak dlouho mohou výsledky trvat, i když lidé a typy pleti reagují odlišně, takže výsledky se mohou lišit. Aktivní produkty mohou být také účinné, zvláště pokud začínáte řešit jemné linie brzy, ale stojí za zmínku, že výhody těchto produktů péče o pleť sklízíte, pouze pokud je používáte. Jakmile přestanete, jejich účinky se začnou vytrácet.

Odstraňovač vrásek: existuje něco takového?

9 minut čtení

Retinoidy

Retinoidy jsou třídou syntetických nebo přirozeně se vyskytujících látek souvisejících s retinolem, který je také známý jako vitamin A. Deriváty vitaminu A, jako je tretinoin a kyselina retinová, se také často používají při klinické léčbě různých kožních stavů. Retinoidy zvýšit obrat kožních buněk , nebo jak rychle vaše tělo vytváří nové vrstvy a zbavuje se starých. To znamená, že pravidelné používání těchto produktů vám pomůže odhalit mladší vzhled pokožky níže. Ale také zvyšují schopnost vašich kožních buněk doplňovat jejich kolagen a podporují tu strukturu, která udržuje plnou a hladkou pokožku (Mukherjee, 2006).

Zmínili jsme, že fotopoškození je jedním z hlavních přispěvatelů k tvorbě jemných linií a vrásek. Retinoidy bojují proti fotopoškození. Ukázalo se, že tretinoin konkrétně zlepšuje pružnost a vzhled pokožky poškozené sluncem. A možná budou moci zabránit tomu, aby budoucí jemné linie neměly vliv na to, jak UV světlo interaguje se strukturou vaší pokožky. Retinoidy blokují rozklad kolagenu, který tento druh světla obvykle způsobuje (Mukherjee, 2006). Stále je však důležité používat opalovací krém s minimem SPF 30, než vyrazíte na slunce při používání retinoidů.

Séra s antioxidanty

Antioxidanty nám mohou pomoci chránit před poškozením, které pochází z našich vlastních těl. Přirozeným vedlejším produktem našich buněk je něco, co se nazývá reaktivní formy kyslíku (ROS), které mohou být škodlivé do našich těl (Schieber, 2014). Antioxidanty nás mohou chránit před tímto druhem poškození, a proto jsou oblíbenými složkami produktů péče o pleť. Vitamin C je skvělým příkladem antioxidantů, které mohou pomoci v boji proti některým faktorům, které přispívají ke stárnutí pokožky.

Produkty péče o pleť s vitaminem C jsou skvělou volbou, protože existuje spousta výzkumů o jejich účincích. Výzkum ukázal, že aktuální vitamin C může významně snížit vzhled jemných čar (Traikovich, 1999), zlepšit fotopoškození (včetně zmenšení hlubokých rýh v kůži) (Humbert, 2003) a zvýšit produkci kolagenu (Nusgens, 2001).

Zvlhčovače

Zní to jednoduše, ale důsledná aplikace zvlhčovače opravdu může pomoci snížit vzhled jemných čar. Spolu s elastiny a kolagenovými vlákny naše pokožka je také domovem glykosaminoglykanů nebo GAG. GAG jsou molekuly, které milují vodu a přitahují ji do buněk. Přidržením vody pomáhají GAG dodávat pokožce objem a pevnost.

Mám užívat tretinoin každou noc? Co je nejlepší pro mou pleť?

6 minut čtení

Problém je v tom, že GAG ​​nemohou dělat tuto práci efektivně ve fotoagmentované pokožce, takže je třeba přidat vlhkost, kterou již nemohou držet (Ganceviciene, 2012). Zvlhčovače mohou pomoci zvrátit výskyt ztráty struktury způsobené fotostárnutím, ale k úplnému vyhlazení jemných čar nemusí stačit.

Další termín, který jste možná slyšeli, pokud jde o péči o pleť, je kyselina hyaluronová . Je vytvářen přirozeně našimi těly a stejně jako GAG je skvělý při zadržování vlhkosti. Jak stárneme, ztrácíme ještě jednu věc (Ganceviciene, 2012).

Naštěstí je nyní na trhu spousta produktů péče o pleť, od čisticích prostředků po séra a oční krémy, které používají kyselinu hyaluronovou, aby pomohly čelit této přirozené ztrátě a udržovaly pokožku rosnou tím, že jí umožní lépe absorbovat zvlhčovače. K dispozici jsou také injekce s kyselinou hyaluronovou. Tyto injekce se také nazývají plniva na bázi kyseliny hyaluronové lze použít k vyplnění vrásek , objemné rty nebo objem pultu ztracený ve tvářích (Gold, 2007).

Chemický peeling

Chemický peeling je dermatologické ošetření, při kterém se odstraní povrchové vrstvy starých a odumřelých kožních buněk, aby se odhalila mladší a přísněji vypadající kůže. Existují tři různé typy chemických peelingů: povrchové peelingy, peelingy se střední hloubkou a peelingy hluboké. Názvy odkazují na to, kolik kůže je odstraněno nebo jak hluboko do vrstev kůže kůra proniká.

Obecně tato léčba používá stejné aktivní sloučeniny a liší se pouze z hlediska koncentrace, což zvyšuje hloubku jejich účinků. Bylo prokázáno, že hluboké peelingy zvyšují kolagenová vlákna, vodu a GAG v dermis, ačkoli vědci si nejsou zcela jisti, jak přesně fungují (Ganceviciene, 2012).

Obnova některých z těchto strukturních prvků pokožky může pomoci snížit výskyt vrásek. Lidé se obvykle mohou vrátit do práce a k běžným činnostem dva týdny po hlubokém chemickém peelingu Kosmetický dermatolog Dr. Michele Green a u mírnější léčby je prostoj kratší.

Stejné účinné látky, které se používají v chemickém peelingu, jsou k dispozici i pro domácí použití - v mnohem jemnějších formulacích. Hydroxykyseliny, skupina chemických látek, které zahrnují alfa-hydroxykyseliny (AHA) a beta hydroxykyseliny (BHA), jako je kyselina glykolová a kyselina mléčná, jsou běžnými přísadami v produktech péče o pleť, které jsou k dispozici na přepážce v typických koncentracích 5–10%. Tyto sloučeniny mohou pomoci rozjasnit pokožku a snížit vzhled jemných linek. Ukázal minulý výzkum že hydroxykyseliny mohou zvýšit obrat kožních buněk. Alfa-hydroxykyseliny také snižují ochranu pokožky před UVA paprsky, proto je při používání těchto produktů důležité nosit ochranný krém (Tang, 2018).

Laserové ošetření

Existuje široká škála laserových ošetření a postupy mohou pomoci s několika kožními problémy, včetně vzhledu jemných linií. Největší rozdíly v těchto laserových ošetřeních z pohledu pacienta jsou doba hojení a náklady. Laserová ošetření, která mohou pomoci snížit jemné linie, zahrnují:

jednoduché způsoby, jak zvětšit penis
 • Nonablative resurfacing lasers (Fraxel Restore)
 • Ablativní resurfacingové lasery (Fraxel, Sciton Profractional)
 • LLLT (nízkoúrovňová světelná terapie) lasery

Laserová ošetření fungují tak, že způsobují mikroskopické poškození kůže. I když to může znít neintuitivně, ve skutečnosti dává pokožce šanci regenerovat a doplnit se novým kolagenem, zlepšuje pevnost a zmírňuje prvky, které přispívají k rozvoji jemných linií (Ganceviciene, 2012).

Laserové resurfacingové ošetření obvykle funguje nejlépe, když se provádí v sérii. Zotavení po každém ošetření však může trvat týdny, takže váš dermatolog nebo odborník na pokožku může nabídnout osobně přizpůsobený harmonogram, jak často byste si je měli nechat udělat. I když výsledky nejsou trvalé, některé silnější léčby mohou mít účinky, které trvají roky. Některé intenzivnější lasery, například Fraxel a Thermage, mají výsledky, které mohou trvat dva roky, říká Dr. Green.

Nízkoúrovňová laserová (světelná) terapie nebo LLLT používá LED světla a bylo prokázáno, že omezuje výskyt vrásek odstraňováním poškozených kolagenových vláken a pokládáním nových. Na rozdíl od jiných laserových terapií není LLLT na kůži zdaleka tak drsný. To znamená, že prostoje obvykle nejsou problémem a na trhu jsou k dispozici dokonce i domácí zařízení.

Výzkum ukazuje, že i pacienti jsou spokojeni se svými výsledky. Z těch, kteří dostali pouze ošetření LED, 90% uvedlo, že si všimli, že jejich pokožka byla měkčí, struktura byla rovnoměrnější a jejich jemné linie byly sníženy. Minulé studie, které se zabývaly účinky léčby prováděné dvakrát týdně, nezjistily žádné vedlejší účinky léčby (Avci, 2013).

Microneedling

Během této procedury dermatolog pomocí jehel vytváří tisíce vpichů do pokožky, které mohou nebo nemusí být doprovázeny aplikací sér, určených k řešení konkrétních obav o pleť. Výzkum zjistil že mikro-jehlování zvyšuje produkci elastinových a kolagenových vláken i kapilár, což vede k těmto podpůrným strukturám pokožky. Výsledkem je pevnější a mladší pokožka po šesti sešitích prováděných ve dvoutýdenních intervalech. Ale můžete vidět ještě lepší výsledky, pokud váš dermatolog během léčby používá tretinoin, retinoid nebo sérum vitaminu C (Singh, 2016).

Ačkoli existují domácí zařízení pro mikro-jehlování, budete pravděpodobně muset navštívit dermatologa, abyste dosáhli nejlepších výsledků. Mezi jejich profesionálním vybavením a těmito domácími nástroji je velký rozdíl. Profesionální ošetření propíchne mezi 0,25 mm a 2 mm, zatímco mnoho domácích zařízení má jehly o délce od 0,25 do 0,3 mm. Kratší jehly otevírají kratší kanály v epidermální bariéře, což může ovlivnit vaše výsledky dvěma způsoby:

Rutina péče o pleť: co to znamená? Měl bys mít?

9 minut čtení

Za prvé, tyto menší vpichy nemusí aktivovat hojení ran ve stejné míře a v širším smyslu i výhody pro kůži, které s tím souvisejí; zadruhé, menší kanály neumožňují produktům, jako jsou séra, pronikat tak hluboko do pokožky, což znamená, že nevidíte plnou účinnost produktů péče o pleť (Singh, 2016).

Mikrodermabraze

Aby nedošlo k záměně s mikrojehlou, nejsou při tomto dermatologickém zákroku zahrnuty žádné jehly. Nejvyšší vrstvy starých a odumřelých kožních buněk (nazývané stratum corneum) jsou odstraněny během mikrodermabraze, aby se odhalila jasnější a mladší pokožka níže.

Když vaše tělo vytváří nové epidermální (kožní) buňky, přidávají se jako nejspodnější vrstva kůže a pomalu se propracujte k povrchu, jak se odlévají odumřelé buňky nahoře (Zasada, 2019). Takže pokožka odhalená po exfoliační mikrodermabrazi je ve skutečnosti novější pokožkou, než na jakou jste se dívali v zrcadle.

Existují důkazy, že to také funguje. V jedné malé studii kteří nechali účastníky podstoupit mikrodermabrazivní sezení jednou týdně po dobu šesti týdnů, se jemné linie zlepšily do třetího týdne. V šestém týdnu si účastníci všimli snížení viditelnosti jemných čar (Spencer, 2006). Ale našel další výzkum že léčba jde hlouběji, než se dříve myslelo.

Mikrodermabáze způsobuje zvýšení hustoty kolagenových vláken, což může zlepšit pružnost pokožky a vyhladit vzhled jemných linek. Tato technika je také upřednostňována pro svou schopnost zlepšit penetraci kůží v kombinaci s různými produkty péče o pleť, jako jsou AHA a vitamin C, což jim umožňuje dodávat přesně tam, kde nejlépe fungují (Shah, 2020).

Jak zabránit jemným liniím a vráskám

V boji proti poškození sluncem, největšímu vnějšímu přispěvateli k jemným liniím a vráskám, je obrovský krok správným směrem. To znamená vždy mít na sobě opalovací krém s minimem SPF 30, když víte, že budete vystaveni slunečnímu záření bez ohledu na váš věk. Čím dříve začnete důsledně používat opalovací krém, tím více poškození UV můžete zabránit. Cigaretový kouř je také hlavním viníkem stárnutí pokožky - je to jen jeden další důvod, proč se mu vyhnout (Morita, 2007). Zůstat zdravý tím, že budete jíst vyváženou stravu, pít dostatek vody a cvičit, může zlepšit vaše celkové zdraví, včetně pokožky.

Botulotoxin (nebo Botox, jak se to obvykle označuje) si v posledních letech získal také přitažlivost jako příznivý způsob, jak zlepšit vzhled jemných linek a vrásek. Botulotoxin, který se vstřikuje do pokožky profesionálem v oblasti péče o pleť, se nazývá neuromodulátor, což znamená, že mění způsob, jakým vaše nervy ovládají vaše obličejové svaly, a dočasně tak zmrazí vaše obličejové svaly.

To může vyhladit stávající jemné linie a vrásky, což je účinek, který trvá zhruba čtyři měsíce, a může pomoci předcházet nebo oddálit vývoj budoucích vrásek. Vzhledem k tomu, že se při opakovaném používání svalu nebo tvorbě výrazu obličeje ve spojení se zhoršováním strukturálních vláken pod kůží tvoří jemné linie a vrásky, zmrazení svalů těmto opakovaným pohybům brání a omezuje rozvoj těchto známek přirozeného stárnutí.

test plazmatické glukózy nalačno (fpg).

Pokud uvažujete o neuromodulátoru - Botox není jediný na trhu. Poraďte se se svým dermatologem, abyste se dozvěděli o různých možnostech.

Reference

 1. Avci, P., Gupta, A., Sadasivam, M., Vecchio, D., Pam, Z., Pam, N., & Hamblin, M. R. (2013). Nízkoúrovňová laserová (světelná) terapie (LLLT) v kůži: stimulace, hojení, obnova. Semináře v kožní medicíně a chirurgii, 32 (1), 41–52, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4126803/
 2. Ganceviciene, R., Liakou, A. I., Theodoridis, A., Makrantonaki, E., & Zouboulis, C. C. (2012). Strategie proti stárnutí pokožky. Dermato-Endocrinology, 4 (3), 308-319. doi: 10,4161 / derm.22804. Citováno z https://www.tandfonline.com/doi/full/10.4161/derm.22804
 3. Gold, M. (2007). Použití výplní kyseliny hyaluronové k ošetření stárnoucího obličeje. Klinické intervence ve stárnutí, svazek 2, 369-376. doi: 10,2147 / cia.s1244. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2685277/
 4. Humbert, P. G., Haftek, M., Creidi, P., Lapiere, C., Nusgens, B., Richard, A.,. . . Zahouani, H. (2003). Aktuální kyselina askorbová na pokožce stárnuté. Klinické, topografické a ultrastrukturální hodnocení: dvojitě zaslepená studie vs. placebo. Experimental Dermatology, 12 (3), 237-244. doi: 10.1034 / j.1600-0625.2003.00008.x. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1034/j.1600-0625.2003.00008.x
 5. Morita, A. (2007, 24. října). Tabákový kouř způsobuje předčasné stárnutí pokožky. J Dermatol Sci. Prosinec 2007; 48 (3): 169-75. doi: 10.1016 / j.jdermsci.2007.06.015. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17951030/
 6. Mukherjee, S., Date, A., Patravale, V., Korting, H. C., Roeder, A., & Weindl, G. (2006). Retinoidy v léčbě stárnutí pokožky: Přehled klinické účinnosti a bezpečnosti. Klinické intervence ve stárnutí, 1 (4), 327-348. doi: 10,2147 / ciia.2006.1.4.327. Citováno z http://europepmc.org/article/med/18046911
 7. Nusgens, B. V., Colige, A. C., Lambert, C. A., Lapière, C. M., Humbert, P., Rougier, A., Creidi, P. (2001). Topicky aplikovaný vitamin C zvyšuje hladinu mRNA kolagenů I a III, jejich zpracovatelských enzymů a inhibitorů tkáně matricové metaloproteinázy 1 v lidské pokožce. Journal of Investigative Dermatology, 116 (6), 853-859. doi: 10,1046 / j.0022-202x.2001.01362.x. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X15412564
 8. Schieber, M., & Chandel, N. (2014). Funkce ROS v redoxní signalizaci a oxidačním stresu. Aktuální biologie, 24 (10). doi: 10.1016 / j.cub.2014.03.034, R453-R462. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24845678/
 9. Shah, M., & Crane, J. S. (2020). Mikrodermabraze. Treasure Island, FL: StatPearls Publishing. Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535383/
 10. Singh, A. a Yadav, S. (2016). Microneedling: pokroky a rozšiřování obzorů. Indian Dermatology Online Journal, 7 (4), 244. doi: 10.4103 / 2229-5178.185468, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4976400/
 11. Spencer, J. M. a Kurtz, E. S. (2006). Přístupy k dokumentaci účinnosti a bezpečnosti postupu při mikrodermabrazi. Dermatologic Surgery, 32 (11), 1353-1357. doi: 10.1097 / 00042728-200611000-00006. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17083587/
 12. Tang, S., a Yang, J. (2018). Duální účinky alfa-hydroxykyselin na pokožku. Molecules, 23 (4), 863. doi: 10,3390 / molekuly 23040863. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6017965/
 13. Traikovich, S. S. (1999). Použití topické kyseliny askorbové a její účinky na topografii kůže s poškozeným fotem. Archivy otolaryngologie - chirurgie hlavy a krku, 125 (10), 1091. doi: 10,1001 / archotol.125.10.1091. Citováno z https://jamanetwork.com/journals/jamaotolaryngology/fullar Article/509859
 14. Zasada, M., & Budzisz, E. (2019). Retinoidy: Aktivní molekuly ovlivňující tvorbu struktury pokožky při kosmetických a dermatologických ošetřeních. Advances in Dermatology and Allergology, 36 (4), 392-397. doi: 10,5114 / ada.2019.87443. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6791161/
Vidět víc