Interakce finasteridu: co potřebujete vědět

Interakce finasteridu: co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o Průvodci zdravím jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Finasterid je perorální lék, který je schválen FDA k léčbě vypadávání vlasů a benigní hyperplazie prostaty. Pokud se používá k léčbě vypadávání vlasů, lze jej prodávat pod značkou Propecia a dodává se v dávce 1 mg. Při použití k léčbě BPH může být prodáván jako značka Proscar a dodává se v dávce 5 mg.Životně důležité orgány

 • Mužská plešatost je způsobena dihydrotestosteronem (DHT), pohlavním hormonem známým jako androgen.
 • Perorální léčba finasteridem je účinným inhibitorem DHT.
 • Ale stejně jako mnoho léků může finasterid interagovat s jinými léky a doplňky.
 • Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o tom, zda je finasterid pro vás vhodný.

Jak to funguje?

Finasterid je známý jako inhibitor 5-alfa-reduktázy (5-AR). Funguje tak, že zabraňuje přeměně testosteronu na dihydrotestosteron (DHT), hormon, který je hlavní příčinou plešatosti u mužů. U některých mužů napadá DHT vlasové folikuly, což způsobuje jejich miniaturizaci nebo zmenšení. V některých případech tyto folikuly přestanou produkovat vlasy.

5-AR převádí testosteron na DHT ve varlatech a prostatě. Když je inhibován 5-AR, je potlačena také produkce DHT. Užívání finasteridu v dávce 1 mg denně může snížit hladinu DHT o as až 60% (Mysore, 2012).

Podle a 2017 metaanalýza studií zveřejněno v Journal of the American Academy of Dermatology Bylo zjištěno, že finasterid je při opětovném růstu vlasů lepší než placebo. Vědci dospěli k závěru, že je účinný na podporu růstu vlasů u mužů s plešatostí mužů (Adil, 2017). A Americká asociace pro vypadávání vlasů říká, že finasterid zastavil progresi vypadávání vlasů u 86% mužů, kteří užívali drogu v klinických studiích, a 65% z nich zaznamenalo zvýšený růst vlasů (AHLA, n.d).reklama

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarma

Najděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovujeZjistit více

BPH může způsobit mírné až střední zvětšení prostaty, což může mít za následek příznaky jako časté nebo urgentní močení, potíže s močením, slabý proud moči. Finasterid je často předepisován v dávce 5 mg (značka Proscar) k léčbě BPH. Funguje na zmenšení prostaty prevencí hormonálních změn, které způsobují růst prostaty.

Interakce finasteridu s jinými léky

Během užívání finasteridu vždy informujte svého poskytovatele zdravotní péče o všech lécích nebo doplňcích, které užíváte nebo plánujete užívat.

Finasterid může ovlivnit výsledky krevních testů použitých k detekci rakoviny prostaty.

Cytochrom P450 je rodina enzymů, které pomáhají játrům metabolizovat léky. Nezdá se, že by finasterid ovlivňoval systém enzymů metabolizujících léky spojený s cytochromem P450. Mezi sloučeniny, které byly testovány na lidech, patří antipyrin, digoxin, propranolol, theofylin a warfarin a nebyly nalezeny žádné klinicky významné interakce (DailyMed, 2018).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Ačkoli studie o tom, jak finasterid interaguje s každým konkrétním lékem, nebyly provedeny, byly ve studiích současně použity dávky finasteridu 1 mg nebo více spolu s acetaminofenem, kyselinou acetylsalicylovou, α-blokátory, analgetiky, inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE), antikonvulzivy, benzodiazepiny , beta blokátory, blokátory kalciových kanálů, srdeční dusičnany, diuretika, antagonisté H2, inhibitory HMG-CoA reduktázy, inhibitory prostaglandin syntetázy (také označované jako NSAID) a chinolonová antiinfektiva. Bylo tam n o důkazy klinicky významných nežádoucích interakcí (DailyMed, 2018).

Promluvte si s poskytovatelem zdravotní péče o tom, zda je finasterid pro vás vhodný.

Alternativy k finasteridu

Pokud váš poskytovatel zdravotní péče radí, že byste neměli užívat finasterid, jsou k dispozici další alternativy k léčbě mužské plešatosti a BPH. Obsahují:

 • Minoxidil: Volně prodejná tekutina nebo pěna nanášená na pokožku hlavy dvakrát denně ke zpomalení nebo zastavení progrese mužské plešatosti a ztenčení vlasů. Musí být používán nepřetržitě. Pokud minoxidil vysadíte, může se nový růst vlasů obrátit a vypadávání vlasů bude pokračovat.
 • Chirurgická operace: Při transplantaci vlasů se dárcovské chloupky odstraní ze stran a zadní části pokožky hlavy (oblasti, které jsou odolnější vůči DHT) a implantují se do oblastí mužské plešatosti.
 • Laserové ošetření: Nízkoúrovňová laserová světelná terapie (LLLT) je způsob léčby vypadávání vlasů schválený FDA. Tato zařízení mohou mít podobu hůlky, kterou míříte na pokožku hlavy, nebo čepici, kterou můžete nosit. Vyzařují konstantní červené LED světlo, o kterém se předpokládá, že snižuje zánět a zvyšuje průtok krve do vlasových folikulů.

Podle a Meta recenze z roku 2017 zveřejněno v Journal of the American Academy of Dermatology , bylo zjištěno, že jak minoxidil, tak LLLT jsou účinné při opětovném růstu vlasů ztracených kvůli plešatosti mužského typu (Adil, 2017).

 • Ošetření PRP (plazma bohatá na destičky): Při tomto ošetření se pacientovi odebere krev a umístí se do centrifugy, aby se extrahovala plazma, která se vstřikuje do pokožky hlavy. Teorie spočívá v tom, že růstové faktory v krevních destičkách mohou urychlit růst vlasů. Studie zveřejněná v International Journal of Molecular Sciences zjistili, že léčba PRP zvýšila počet vlasů a celkovou hustotu vlasů ve srovnání s oblastmi léčeno placebem (Vážený, 2017).
 • Léčba BPH: Pokud nemůžete užívat finasterid (značka Proscar) pro BPH, jsou k dispozici další léčby, včetně léčby dutasteridem (značka Avodart) a léků známých jako alfa blokátory, které mohou uvolnit močový měchýř a prostatu a usnadnit tak močení. Váš poskytovatel zdravotní péče může také navrhnout minimálně invazivní chirurgický zákrok nebo laserovou terapii ke snížení velikosti prostaty.

Reference

 1. Adil, A. a Godwin, M. (2017). Účinnost léčby androgenetické alopecie: Systematický přehled a metaanalýza. Journal of the American Academy of Dermatology, 77 (1), 136–141.e5. https://doi.org/10.1016/j.jaad.2017.02.054
 2. Americká asociace pro vypadávání vlasů. (n.d.). Léčba. Citováno 07. července 2020, z https://www.americanhairloss.org/men_hair_loss/treatment.html
 3. DailyMed - tableta FINASTERIDE. (n.d.). Citováno 02.10.2020, z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=81b424d3-8418-4497-9395-59eae6755230
 4. Gentile, P., Cole, J. P., Cole, M. A., Garcovich, S., Bielli, A., Scioli, M. G., Orlandi, A., Insalaco, C., & Cervelli, V. (2017). Hodnocení neaktivovaného a aktivovaného PRP při léčbě vypadávání vlasů: Úloha koncentrací růstového faktoru a cytokinů získaných různými systémy sběru. Mezinárodní žurnál molekulárních věd, 18 (2), 408. https://doi.org/10.3390/ijms18020408
 5. Mysore V. (2012). Finasterid a sexuální vedlejší účinky. Indický dermatologický online časopis, 3 (1), 62–65. https://doi.org/10.4103/2229-5178.93496
Vidět víc