Vliv pískavice na produkci testosteronu v těle

Vliv pískavice na produkci testosteronu v těle

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o Průvodci zdravím jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Co je pískavice řecké?

Slovo pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) je odvozeno z latinského faenugraecum, což znamená řecké seno. Je to bylina, která se pěstuje tisíce let jak k jídlu, tak k léčebným účelům. Pískavice řecké původem z jižní Evropy a Středomoří, ale nyní se pěstuje v mnoha regionech po celém světě, včetně Asie, severní Afriky a Evropy. Tato rostlina vonící javorovým sirupem patří do rodiny rostlin Fabaceae a souvisí mimo jiné se sójovými boby, cizrnou a lékořicí. Při vaření se běžně používá v indické, turecké, íránské a egyptské kuchyni. Na pultech obchodů se také nachází jako methi, hindština, urijština, bengálština, pandžábština a urdština pro stejnou rostlinu nebo hu lu ba, čínský název.

Životně důležité orgány

 • Pískavice řecké seno je bylina, která se běžně používá v tradiční a alternativní medicíně.
 • Pískavice řecké seno může mít pozitivní dopad na produkci testosteronu v těle, ale je třeba provést další výzkum, aby se prokázaly jeho účinky.
 • Výsledky klinických studií jsou smíšené pro použití pískavice řecké seno při cukrovce a laktaci.
 • Pískavice řecké seno je obecně bezpečné a dobře snášené u dospělých, ale někdy může vést k vedlejším účinkům, jako je nevolnost, zvracení, průjem a plyn.

Jaké jsou zdravotní výhody pískavice řecké?

Pískavice řecké seno je dobrým zdrojem bílkovin a vápníku. Semena pískavice řecké seno jsou obzvláště bohatá na vlákninu, vitamíny skupiny B a minerály. Ale co používání pískavice řecké pro léčebné účely?

Pískavice řecké seno se v tradiční medicíně používá již více než tisíc let. Předpokládá se, že léčí širokou škálu zdravotních stavů, od cukrovky po nízkou hladinu testosteronu. Někteří odborníci na alternativní medicínu říkají, že má protizánětlivé a antioxidační účinky a že může snížit hladinu cholesterolu a způsobit úbytek hmotnosti. Byla použita všechna semena pískavice, listy pískavice řecké seno a výtažky z pískavice řecké seno. Může být připraven na bylinkový čaj, prášky, pilulky, obklady a další formulace. Pojďme si projít vědecké důkazy za některými z těchto tvrzení, abychom zjistili, zda obstojí.

Pískavice řecké seno a testosteron

reklama

Doplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistit více

Testosteron je mužský pohlavní hormon, který má širokou škálu účinků na lidské tělo. Je důležité podporovat váš sexuální apetit, kostní hmotu, svalovou hmotu a produkci červených krvinek a spermií. Zjistěte více o testosteronu tady .

Jak muži stárnou, hladiny testosteronu přirozeně klesají. Jedna velká studie z National Institutes of Health (NIH) uvádí, že nízký testosteron (nazývaný také nízký T) ovlivnil 20% mužů ve věku 60 let, 30% mužů ve věku 70 let a 50% mužů ve věku nad 80 let (Harman, 2001). Je pochopitelné, že mnoho mužů hledá způsoby, jak zvýšit hladinu testosteronu, zvláště když stárnou.

Pískavice řecké seno může mít pozitivní dopad na produkci testosteronu v těle. Pískavice řecká obsahuje furostanolické saponiny , o nichž se předpokládá, že zvyšují hladinu testosteronu blokováním aromatázy a 5-alfa-reduktázy, dvou enzymů, které konzumují testosteron k produkci dalších hormonů (Wankhede, 2016). V studie 88 mužů výzkumníky v Koreji, dobrovolníkům byl poskytnut doplněk s výtažky z pískavice řecké seno a Lespedeza cuneata, byliny známé také jako jetel čínský (Park, 2018). Ve srovnání s placebem měli muži, kteří dostávali bylinný přípravek, významné zvýšení jejich hladiny testosteronu a jejich celkových příznaků nízké T. další malá studie z 30 mužů v Texasu dostali muži buď doplněk pískavice řecké seno, nebo placebo (Wilborn, 2010). Muži, kterým byl podáván doplněk pískavice řecké seno, zvýšili hladinu testosteronu v krvi ve srovnání s muži, kterým bylo podáváno placebo.

Nicméně, další studie neprokázaly žádný účinek na testosteron při suplementaci pískavice řecké (Bushey, 2009). A přehled výzkumu publikované na pískavici řecké seno a dalších bylinných doplňcích zjistilo, že ze sedmi celkových studií na pískavici řecké u lidí čtyři ukázaly zlepšení testosteronu, zatímco výsledky ostatních tří byly neurčité (Balasubramanian, 2019).

Dosavadní studie o testosteronu byly malé a mnoho z nich bylo podporováno výrobci doplňků pískavice řecké seno. V této oblasti je třeba provést další výzkum, aby se přesvědčivě zjistily účinky pískavice řecké seno na testosteron. Pokud se obáváte nízkého T, promluvte se svým poskytovatelem zdravotní péče, aby vám otestoval hladinu testosteronu a určil pro vás správnou léčbu.

Pískavice řecké seno a cukrovka

Pískavice řecké seno se široce používá na Středním východě a v Asii jako tradiční lék na léčbu cukrovky. V Saúdské Arábii, Iráku, Ománu a Jordánsku je to jeden z tři nejběžnější bylinné léky pro cukrovku (Alsanad, 2018). Celosvětově je cukrovka obrovským problémem Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že v roce 2014 mělo přibližně 1 z 12 dospělých na celém světě cukrovku (WHO, n.d.) (Get Roman, n.d.). Pískavice řecká věřila, že snižuje hladinu cukru v krvi u diabetiků tím, že podporuje vylučování inzulínu a zlepšuje využití glukózy (cukru) v celém zbytku těla.

Bylo provedeno několik studií, které zkoumaly, zda je pískavice užitečná při cukrovce. Účinky v klinických studiích byly dosud smíšené. v některé studie , je vidět výhoda v snížení hladiny glukózy v krvi u pacientů s diabetem typu 2 (Madar, 1988) (Kassaian, 2009). v ostatní , žádný účinek (Florentin, 2019). Pokusy, které byly dosud u pískavice řešeny, byly malé a mnoho z nich bylo navrženo špatně.

Celkově není k dispozici dostatek přesvědčivých důkazů, které podporují použití pískavice řecké jako antidiabetika. The Úřad pro kontrolu potravin a léčiv určil, že pískavice řecká je „obecně uznávána jako bezpečná“, ale neschválila ji pro žádné léčebné použití (FDA, 2019). Pokud se rozhodnete k léčbě cukrovky použít pískavici řeckou, informujte o tom svého poskytovatele zdravotní péče.

Pískavice řecké seno a kojení

Vzhledem k tomu, že stále více a více výzkumů podporuje zdravotní výhody kojení nad umělým mlékem, je o čerstvé matky velký zájem o kojení kojenců. Ve skutečnosti oba SZO a Americká pediatrická akademie doporučuji kojit prvních šest měsíců života dítěte. (WHO, n.d.) (Eidelman, 2012). Nicméně, 10-15% všech kojících matek je neschopný produkovat dostatek mléka pro jejich dítě (Lee, 2016). Aby tento problém vyřešilo, mnoho žen se uchýlilo k pískavici řecké. Pískavice řecké seno je populární na mnoha blogech o zdraví po celém internetu jako způsob, jak zvýšit produkci mléka (známého také jako galaktagoga) bez použití léků. Existují však vědecké důkazy na podporu používání pískavice řecké seno pro kojení?

Byly publikovány dva přehledy výzkumu používání pískavice řecké seno ke zvýšení dodávky mléka. První, Tulane University , zjistili, že ze dvou randomizovaných studií, které používaly pískavici řeckou a testovaly ji proti placebu, pouze jedna prokázala, že má pozitivní účinek (Bazzano, 2016). Druhý , výzkumníky v Malajsii, použili techniku ​​(také známou jako metaanalýza) k společné analýze výsledků čtyř studií o pískavici řecké (Khan, 2018). Ukázalo se pozitivní výsledky, ale účinky byly menší než u dvou dalších bylinných doplňků.

Celkově není k dispozici dostatek přesvědčivých důkazů, které podporují používání pískavice řecké seno ke zvýšení laktace. A protože je výzkum pískavice řecké omezený, není příliš známo, jak se pískavice vylučuje do mateřského mléka a zda ovlivňuje dítě během kojení. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv opět rozhodl, že pískavice řecká je „obecně uznávána jako bezpečná“ a má nízké riziko toxicity, ale neschválila ji pro žádné léčebné použití (FDA, n.d.). Pokud se rozhodnete použít pískavici na podporu produkce mateřského mléka, informujte svého poskytovatele zdravotní péče.

Možné vedlejší účinky užívání pískavice řecké seno

Pískavice řecké seno je obecně bezpečné a dobře snášené u dospělých. Používání pískavice řecké může někdy vést k vedlejší efekty jako je nevolnost, zvracení, průjem, zažívací potíže, podrážděný žaludek a plyn (Bethesda, 2019). Jiný, závažnější nežádoucí účinky byly pozorovány exacerbace astmatu, poškození jater a v jednom případě život ohrožující kožní léková reakce zvaná toxická epidermální nekrolýza (Bentele-Jaberg, 2015). Existuje také riziko lékových reakcí s léky na cukrovku a warfarinem nebo jinými ředidly krve. Pokud jste alergičtí na arašídy nebo jiné luštěniny, uvědomte si, že existuje riziko alergické reakce na pískavice řecké seno. Těhotná žena by neměl užívat pískavice řecké, protože by to mohlo ovlivnit kontrakce dělohy (Abdo, 1969). Tam může být také rizikem že podporuje růst rakoviny citlivé na hormony u žen (Sreeja, 2010). Není také jasné, zda jsou velmi vysoké dávky pískavice toxické - jeden zdroj navrhuje užívat méně než 350 mg na kg tělesné hmotnosti denně (Drugs.com, 2018).

co std je známé jako tleskání

Jedna poznámka ke všem pravidlům FDA pro všechny doplňky stravy: na rozdíl od léků výrobci nemusí prokazovat bezpečnost nebo účinnost svých produktů, než se dostanou na trh. Stejně jako u každého doplňku by pískavice neměla nahrazovat léky, které vám předepsal váš poskytovatel zdravotní péče.

Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o každém doplňku zdraví, který používáte. Mohou vám poskytnout lékařskou pomoc, pomoci vám zvážit rizika a přínosy a zajistit, že budete v bezpečí při správě svého zdraví.

Reference

 1. Abdo, M. S. a Al-Kafawi, A. A. (1969). Experimentální studie o účinku Trigonella Foenum-Graecum. Planta Medica, 17 (1), 14–18. doi: 10,1055 / s-0028-1099821, https://europepmc.org/article/med/5814423
 2. Alsanad, S., Aboushanab, T., Khalil, M., & Alkhamees, O. A. (2018). Popisný přehled prevalence a využití tradiční a doplňkové medicíny u saúdskoarabských pacientů. Scientifica, 2018. doi: 10.1155 / 2018/6303190, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30228928
 3. Balasubramanian, A., Thirumavalavan, N., Srivatsav, A., Lipshultz, L., & Pastuszak, A. (2019). Testosteronové podvodníci: Analýza populárních doplňků pro zvýšení testosteronu online. The Journal of Sexual Medicine, 16 (2), 203–212. doi: 10.1016 / j.jsxm.2018.12.008, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6407704/
 4. Bazzano, A. N., Hofer, R., Thibeau, S., Gillispie, V., Jacobs, M., & Theall, K. P. (2016). Recenze bylinných a farmaceutických galaktagogů pro kojení. Ochsner Journal, 16 (4), 511–524. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27999511
 5. Bentele-Jaberg, N., Guenova, E., Mehra, T., Nägeli, M., Chang, Y.-T., Cozzio, A.,… Hoetzenecker, W. (2015). Fytoterapeutický pískavice řecká jako spouštěč toxické epidermální nekrolýzy. Dermatology, 231 (2), 99–102. doi: 10.1159 / 000433423, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26138328
 6. Bethesda (MD): National Library of Medicine. (2019, 1. května). Databáze léků a laktace (LactMed): pískavice řecké seno. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501779/
 7. Bushey, B., Taylor, L., Wilborn, C. W., Poole, C., Foster, C. A., Campbell, B.,… Willoughby, D. S. (2009). Suplementace pískavice řecké seno nemá žádný vliv na hormonální profil mužů trénovaných na odolnost. International Journal of Exercise Science: Conference Proceedings, 2 (1). doi: 10,1249 / 01.mss.0000355250.80465.30, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6191980/
 8. Drugs.com. (2018, 20. prosince). Pískavice řecké seno. Citováno z https://www.drugs.com/npp/fenugreek.html
 9. Eidelman, A. I., & Schanler, R. J. (2012). Kojení a používání lidského mléka. Pediatrics, 129 (3), e827 – e841. doi: 10,1542 / peds.2011-3552, https://pediatrics.aappublications.org/content/129/3/e827
 10. Florentin, M., Liberopoulos, E., Elisaf, M. S. a Tsimihodimos, V. (2019). Žádný účinek pískavice řecké, bergamotu a extraktu z olivových listů na homeostázu glukózy u pacientů s prediabetem: randomizovaná dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie. Archivy lékařské vědy - aterosklerotické nemoci. doi: 10,5114 / amsad.2019.86756, https://europepmc.org/article/med/31448348
 11. Získejte Romana. (n.d.). Vše, co jste kdy chtěli vědět o cukrovce. Citováno z https://www.getroman.com/health-guide/diabetes/
 12. Harman, S. M., Metter, E. J., Tobin, J. D., Pearson, J., & Blackman, M. R. (2001). Podélné účinky stárnutí na hladinu celkového a volného testosteronu u zdravých mužů. Baltimorova podélná studie stárnutí. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 86 (2), 724–731. doi: 10,1210 / jcem.86.2.7219, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11158037
 13. Kassaian, N., Azadbakht, L., Forghani, B., & Amini, M. (2009). Vliv semen pískavice na profily glukózy a lipidů v krvi u pacientů s diabetem 2. typu. International Journal for Vitamin and Nutrition Research, 79 (1), 34–39. doi: 10.1024 / 0300-9831.79.1.34, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19839001
 14. Khan, T. M., Wu, D. B.-C., & Dolzhenko, A. V. (2017). Účinnost pískavice řecké jako galaktagogy: síťová metaanalýza. Fytoterapeutický výzkum, 32 (3), 402–412. doi: 10,1002 / ptr. 5972, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29193352
 15. Lee, S., & Kelleher, S.L. (2016). Biologické základy výzev kojení: role genetiky, stravy a prostředí na fyziologii laktace. American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism, 311 (2), E405 – E422. doi: 10.1152 / ajpendo.00495.2015, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27354238
 16. Madar, Z., Abel, R., Samish, S., a Arad, J. (1988). Účinek pískavice řecké seno na snížení glukózy u diabetiků nezávislých na inzulínu. European Journal of Clinical Nutrition, 42 (1), 51–54. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3286242/
 17. Park, H. J., Lee, K. S., Lee, E. K. a Park, N. C. (2018). Účinnost a bezpečnost smíšeného extraktu ze semen trigonella Foenum-Graecum a Lespedeza Cuneata při léčbě syndromu nedostatku testosteronu: randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná klinická studie. The World Journal of Men’s Health, 36 (3), 230–238. doi: 10,5534 / wjmh.170004, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29623697
 18. Sreeja, S., Anju, V. S., & Sreeja, S. (2010). In vitro estrogenní aktivity semen pískavice Trigonella foenum graecum. Indian Journal of Medical Research, 131, 814–819. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20571172
 19. US Food and Drug Administration. (2019, 1. dubna). CFR - Kodex federálních předpisů, hlava 21. Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?fr=182.20
 20. Wankhede, S., Mohan, V., & Thakurdesai, P. (2016). Příznivé účinky suplementace glykosidů pískavice řecké u mužů během cvičení s odporem: Randomizovaná kontrolovaná pilotní studie. Journal of Sport and Health Science, 5 (2), 176–182. doi: 10.1016 / j.jshs.2014.09.005, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30356905
 21. Wilborn, C., Taylor, L., Poole, C., Foster, C., Willoughby, D., & Kreider, R. (2010). Účinky údajného aromatázy a inhibitoru 5-reduktázy na profily hormonů u mužů ve vysokoškolském věku. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 20 (6), 457–465. doi: 10.1123 / ijsnem.20.6.457, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21116018
 22. Světová zdravotnická organizace. (n.d.). Cukrovka. Citováno z https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/diabetes
 23. Světová zdravotnická organizace. (n.d.). Kojení. Citováno z https://www.who.int/health-topics/breastfeeding#tab=tab_1
Vidět víc