Ezetimib: Vše, co potřebujete vědět o této droze

Ezetimib: Vše, co potřebujete vědět o této droze

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Ezetimib (značka Zetia nebo Ezetrol) je lék používaný ke snížení vysokých hladin cholesterolu v krvi. Přichází jako tableta užívaná ústy a funguje snížení množství cholesterolu, které vaše tělo absorbuje z trávicího systému, což snižuje množství cholesterolu v těle. Zřídka se předepisuje samostatně a běžněji se používá v kombinované léčbě s léky známými jako statiny nebo inhibitory HMG reduktázy (jako atorvastatin, simvastatin a rosuvastatin), které se také používají ke snižování vysokého cholesterolu (Rosenson, 2020).

Životně důležité orgány

 • Ezetimib (značka Zetia) je lék používaný ke snížení hladin LDL (špatného) cholesterolu v krvi.
 • Může být použit samostatně nebo v kombinaci s jinými léky na snížení lipidů, jako jsou statiny.
 • Ukázalo se, že snižování špatného cholesterolu snižuje šance člověka na rozvoj kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční infarkt a mrtvice.
 • Nejběžnějším vedlejším účinkem ezetimibu je průjem.

Na co se ezetimib používá?

O vysokém cholesterolu je již dlouho známo, že je problémem, ale pokud jste si mysleli, že je to jen něco, na co si musíte dávat pozor ve svém jídle, mýlili byste se. Naše těla ve skutečnosti produkují cholesterol a hraje mnoho důležitých rolí, včetně trávení jídla, vstřebávání vitamínů, budování buněk a produkce hormonů, které pomáhají našim orgánům komunikovat a správně fungovat. To je správně. Ne každý cholesterol je špatný .

Cholesterol cestuje v našem těle v různých formách a některé formy (jako je LDL, což je špatný druh) mají tendenci zanechávat kousky tuku v našich cévách, když procházejí krevním řečištěm. Tento tuk se může hromadit a způsobovat poškození, blokovat naše cévy a bránit správnému průtoku krve, což vede k podmínkám, jako jsou infarkty a mrtvice (Huff, 2020).

cialis jak dlouho to trvá

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Jaký je mechanismus účinku?

Vědci prokázali, že snižování hladiny LDL cholesterolu v krvi hraje obrovskou roli při prevenci stavů, jako je mozková mrtvice a infarkt. Jedna studie ukázala, že pacienti s vysokým rizikem, kteří snížili hladinu cholesterolu pomocí určitých léků, měli 28% nižší riziko úmrtí během studie než lidé, kteří tak neučinili. Pacienti užívající kombinaci ezetimibu a statinů prokázali nižší riziko srdečního infarktu nebo cévní mozkové příhody než pacienti užívající pouze statiny (Vallejo-Vez, 2017).

Zatímco samotné statiny jsou nejčastěji předepisovanými léky ke snižování LDL cholesterolu, druhým nejběžnějším předepsaným lékem je ezetimib. Léčba pouze statiny (monoterapie) vyžaduje vyšší dávky, což zvyšuje riziko nežádoucích účinků. Kombinace dva léky umožňují zdravotnickým pracovníkům předepisovat nižší dávky statinových léků a vyhnout se vedlejším účinkům užívání vysokých dávek statinů (například poškození svalů) (Rosenson, 2020).

Lipitor a grapefruit: jak nebezpečné je míchat je?

4 minuty čtení

Je důležité vědět, že léky na snížení hladiny cholesterolu jsou nejúčinnější v kombinaci s a dieta snižující hladinu cholesterolu . Výzkum ukázal, že přijetí stravy bohaté na ovoce a zeleninu může významně snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění (jako je cévní mozková příhoda a infarkt) u člověka (Sotos-Prieto, 2015). Navíc kouření nebo užívání tabákových výrobků, stejně jako nedostatek fyzické aktivity, mohou přispívat k vysokému cholesterolu a kardiovaskulárním chorobám.

Jaké jsou vedlejší účinky ezetimibu?

Celkově je ezetimib dobře snášen. The nejčastěji hlášené nežádoucí účinky mezi lidi užívající ezetimib patří:

průměrná doba odolnosti pro 40 let
 • Průjem
 • Neobvyklá únava
 • Bolest svalů
 • Bolest kloubů

Při užívání tohoto léku se mohou vyskytnout další nežádoucí účinky. Bolesti svalů spojené s tímto lékem jsou obvykle závažnější, pokud jsou kombinovány se statinovým lékem (jako je atorvastatin). Tyto kombinované léky, které obsahují jak ezetimib, tak statinové léky, zahrnují mimo jiné značky jako Liptruzet a Atozet (UpToDate, n.d.).

Vážné nežádoucí účinky

 • Poškození svalu: Ezetimib, zvláště v kombinaci se statinovým léčivem (jako je simvastatin nebo atorvastatin, například v kombinaci s léky Vytorin a Liptruzet), může zvýšit riziko poškození svalů. I když to obvykle způsobuje jen mírnou bolest svalů, ve vzácných případech může být poškození svalů závažné a vést ke stavu zvanému rhabdomyolýza (což je rozpad svalů a uvolňování vedlejších produktů do krevního řečiště). Mezi příznaky rhabdomyolýzy patří silná bolest svalů a slabost a tmavá moč. Tento stav může způsobit problémy s ledvinami, pokud se neléčí. Pokud se u vás tyto příznaky objeví, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (UpToDate, n.d.).
 • Zvýšené jaterní enzymy: Váš poskytovatel zdravotní péče může provést jednoduchý krevní test před zahájením léčby, protože v některých případech může způsobit zvýšení jaterních markerů. Tento stav z velké části nezpůsobuje žádné problémy; váš poskytovatel zdravotní péče se však může rozhodnout přestat užívat tento lék, pokud k tomu dojde (UpToDate n.d.).
 • U pacientů se závažnými problémy s ledvinami, jako je selhání ledvin, zůstává tento lék v těle na vyšších úrovních, což zvyšuje riziko závažných vedlejších účinků léku. Pokud trpíte onemocněním ledvin, měl by vás váš poskytovatel zdravotní péče sledovat na nežádoucí účinky, jako je bolest svalů, která je častější u pacientů užívajících určité léky snižující hladinu lipidů, kteří mají problémy s ledvinami (UpToDate n.d.).
 • U pacientů s onemocněním jater není tento lék z těla odstraněn tak účinně. Výsledkem je, že tito pacienti mohou mít v těle vyšší hladiny léčiva než ostatní pacienti užívající stejnou dávku, což zvyšuje riziko nežádoucích účinků, jako je poškození svalů. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud jste někdy měli problémy s játry (UpToDate n.d.).

Jaká jsou varování?

Ezetimib se nedoporučuje používat u kojících nebo těhotných žen. Pokud kojíte nebo jste těhotná nebo plánujete otěhotnět, poraďte se s lékařem a vyhledejte alternativní způsob kontroly hladiny cholesterolu. Váš poskytovatel zdravotní péče může také sledovat funkci jater zatímco užíváte ezetimib, protože u některých lidí bylo zjištěno, že při jeho užívání mají zvýšené hladiny určitých jaterních enzymů.

Vzhledem k tomu, že se tento lék rozpadá v játrech, může se stát, že pokud zjistíte, že máte problém s játry, může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit použití jiného léku. Totéž platí pro lidi se sníženou funkcí ledvin. Váš poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně sníží dávku vašeho ezetimibu a bude vás sledovat, zda nenastane nějaký problém (Rosenson, 2020).

jak dosáhnout zvětšení penisu

Užívání ezetimibu v kombinaci s léky snižujícími hladinu cholesterolu nazývanými fibráty (jako je gemfibrozil) může vést k rozvoji žlučových kamenů. I když tento stav může být asymptomatický, může způsobit bolesti v horní části břicha, pokud vám kameny zablokují žlučovod, zejména po jídle s vysokým obsahem tuku.

Neužívejte ezetimib, pokud jste někdy měli alergickou reakci na tento lék. Než začnete užívat ezetimib, může váš poskytovatel zdravotní péče zkontrolovat hladinu lipidů v krvi a znovu je zkontrolovat, jak budete pokračovat v léčbě.

Někteří lidé také předepisují léky známé jako sekvestranty žlučových kyselin, jako je cholestyramin (značka Prevalite), colestipol (značky Colestid a Colestipid) nebo colesevelam (značka Welchol). Tyto léky mohou snižují schopnost těla absorbovat ezetimib, takže váš poskytovatel zdravotní péče vám dá pokyn, abyste užívali ezetimib buď více než dvě hodiny před sekvestrantem žluči nebo čtyři hodiny po (UpToDate, n.d.). Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud užíváte nějaké rostlinné produkty nebo doplňky, protože mohou interferovat s léky, které vám byly předepsány.

Dávkování a náklady

Ezetimib je dostupný ve formě pilulek užívaných jednou denně ústy v dávce 10 mg. Ezetimib a značka Zetia jsou k dispozici za 10–30 $ za 30denní dodávku (GoodRx, n.d.).

Reference

 1. GoodRx: Ceny ezetimibu, kupóny a tipy na úspory. (n.d.). Citováno 16. září 2020, z https://www.goodrx.com/ezetimibe
 2. Huff, T. (2020, 15. dubna). Fyziologie, Cholesterol. Citováno 31. srpna 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470561/
 3. Rosenson, R. S. (2020, 2. června). Snižování hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou cholesterolu jinými léky než statiny a inhibitory PCSK9. Citováno 30. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/low-density-lipoprotein-cholesterol-lowering-with-drugs-other-than-statins-and-pcsk9-inhibitors?search=ezetimibe
 4. Sotos-Prieto, M., Bhupathiraju, S. N., Mattei, J., Fung, T. T., Li, Y., Pan, A. Hu, F. B. (2015). Změny skóre kvality stravy a rizika kardiovaskulárních chorob u mužů a žen v USA. Circulation, 132 (23), 2212-2219. doi: 10,1161 / oběhaha.115.017158 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26644246/
 5. UpToDate Ezetimibe: Informace o drogách. (n.d.). Citováno 30. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/ezetimibe-drug-information?search=ezetimibe
 6. Vallejo-Vaz, A. J., Robertson, M., Catapano, A. L., Watts, G. F., Kastelein, J. J., Packard, C. J., Ray, K. K. (2017). Snížení hladiny lipoproteinů v krvi s nízkou hustotou pro primární prevenci kardiovaskulárních chorob u mužů s primárním zvýšením hladin v krvi s nízkou hustotou lipoproteinů 190 mg / dL nebo vyšší. Circulation, 136 (20), 1878-1891. doi: 10,1161 / oběhaha.117.027966 Citováno z https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.117.027966
Vidět víc