Oční kapky pro alergie: nejlepší svědění očních roztoků

Oční kapky pro alergie: nejlepší svědění očních roztoků

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Jaro je ve vzduchu - ptáci zpívají, květiny kvetou ... a vaše oči nepřestanou svědit ani zalévat. Pokud to zní povědomě, pravděpodobně trpíte alergickou konjunktivitidou (oční alergií).

Oční kapky na alergie vám mohou trochu ulevit od nepohodlí. Pokračujte v čtení a dozvíte se, jaké možnosti máte k dispozici.

reklama

Úleva od alergie na předpis, bez čekárny

Nalezení správné léčby alergie by nemělo být hádací hrou. Promluvte si s lékařem.

Zjistěte více

Co jsou oční alergie?

Alergie může způsobit mnoho obtěžujících příznaků, z nichž jednou z nejčastějších jsou oční alergie. Oční alergie jsou běžným problémem, přibližně 40% lidí uvádí příznaky oční alergie. Z této skupiny má 98% alergickou konjunktivitidu ( Kimchi, 2020 ).

Oči jsou zasaženy rychleji než jiné části těla, protože povrch oka je v přímém kontaktu s prostředím a spouštěčem alergií nazývaných alergen ( Dupuis, 2020 ).

Příznaky alergické konjunktivitidy nebo očních alergií mohou zahrnovat ( Leonardi, 2015 ):

 • Vodnaté oči
 • Svědění
 • Otok kolem oka
 • Oteklé víčka
 • Píchání, pálení, bolestivost nebo bolest
 • červené oči
 • Citlivost na světlo

Nejčastějším příznakem je svědění a obvykle jsou postiženy obě oči. Tyto příznaky mohou ovlivnit vaši produktivitu a způsobit, že se budete cítit nešťastně (Leonardi, 2015). Nemusíte však stále trpět. K dispozici jsou užitečné procedury.

Co způsobuje oční alergie?

Takže, co tě stejně tak svědí v očích? Je to pravděpodobně alergická konjunktivitida.

Alergická konjunktivitida je alergická reakce, při které imunitní systém vašeho těla přehnaně reaguje na látku, na kterou většina lidí není citlivá ( Akhouri, 2019 ).

Mezi látky způsobující alergickou konjunktivitidu patří (Dupuis, 2020):

 • Pyl —Ty pocházejí z venku ze stromů a rostlin. Pyl způsobuje nejběžnější typ alergické reakce, který se nazývá sezónní alergie. Říká se tomu proto, že k tomu obvykle dochází, když rostliny a stromy uvolňují pyl (obvykle kolem jara, ačkoli pyl ambrózie a plísně listů mohou na podzim vést k příznakům).
 • Zvířecí nebo domácí mazlíček —Ty pocházejí od vašich mazlíčků a trvají celý rok. Tento typ alergie se nazývá chronická nebo celoroční konjunktivitida.
 • Chemikálie —Oční make-up, parfémy nebo jiné chemikálie v blízkosti oka mohou způsobit kontaktní konjunktivitidu.
 • Kontaktní čočky —Někteří lidé jsou alergičtí na své kontakty. Mohou dostat hrbolky uvnitř víček, které se nazývají obří papilární konjunktivitida. Tato alergická reakce může způsobit, že vaše oči budou červené, svědí a budou velmi citlivé, ať už máte nebo nemáte čočky.

Allegra vs. Claritin vs. Zyrtec pro alergie: co je pro vás nejlepší?

4 minuty čtení

Alergická konjunktivitida bobtná cévy vašeho oka a způsobuje zarudnutí, slzení a svědění očí. Mnoho lidí má s alergickou konjunktivitidou další příznaky alergie, jako je kýchání a rýma nebo ucpaný nos ( Bielory, 2020 ).

Léčba alergické konjunktivitidy

Nejlepší způsob, jak najít správnou léčbu, je najít příčinu alergické konjunktivitidy. Jiné oční stavy mohou způsobit svědění a zarudnutí očí, včetně virových nebo bakteriálních infekcí. Pouze asi 10% lidí navštíví zdravotnického pracovníka, aby zjistili, co způsobuje jejich červené a svědění očí. Možná budete chtít naplánovat návštěvu zdravotnického pracovníka, abyste získali správnou diagnózu, abyste mohli okamžitě zahájit nejúčinnější léčbu svědění očí (Bielory, 2020).

Existují různé způsoby léčby a někdy budete muset vzít pilulku a použít oční kapky, abyste získali úlevu od příznaků oční alergie.

Alergické oční kapky

Oční kapky pro alergickou konjunktivitidu můžete použít dvěma různými způsoby. Některé se používají, pokud máte příznaky, a jiné se používají dříve, než se u vás objeví svědění, otok a zarudnutí (Dupuis, 2020).

Je velmi důležité zkontrolovat složení vašich očních kapek (OTC), které můžete zakoupit. Některé z těchto očních kapek obsahují konzervační látky, které mohou zvýšit příznaky oční alergie, jako je svědění a zarudnutí. Benzalkoniumchlorid, který se nachází v 70% očních kapek, může při dlouhodobém užívání nebo u citlivých jedinců způsobit poškození očí ( Walsh, 2019 ).

Někteří lidé chtějí úlevu tak strašně, že budou používat dva nebo více typů očních kapek. Je důležité znát jak značku, tak obecný název očních kapek, abyste to nepřeháněli. Příliš mnoho může snížit účinnost a zvýšit nežádoucí účinky i dávku. Pokud příliš mnoho použijete, můžete také způsobit poranění očí (Walsh, 2019).

Existují čtyři hlavní typy očních kapek používaných k léčbě alergické konjunktivitidy:

 • Antihistaminikum oční kapky
 • Oční kapky se stabilizátorem žírných buněk
 • Steroidní oční kapky
 • Nesteroidní protizánětlivé oční kapky

Alergie nebo růžové oko? Rozdíl poznáte takto

2 minuty čtení

Antihistaminikum oční kapky

Antihistaminika blokují histamin, jednoho z hlavních viníků alergických reakcí. U alergické konjunktivitidy blokují histamin v očích a zmírňují svědění, zarudnutí a otoky (Kimchi, 2020).

Tyto kapky použijte, pokud máte příznaky. Over-the-counter (OTC) kapky fungují dobře, ale neměli byste je používat déle než tři dny bez konzultace s poskytovatelem zdravotní péče. Některé antihistaminové oční kapky jsou kombinovány s dekongestivy a říkají, že zmírňují zarudnutí. Pokud je používáte déle, než je uvedeno na obalu, mohou způsobit zarudnutí při odrazu, kde se zarudnutí vrátí silnější. Tyto kapky mohou být pro některé lidi s glaukomem problematické, proto se nejprve poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud vám byl diagnostikován glaukom a máte alergickou konjunktivitidu (Kimchi, 2020).

Pokud máte předepsané antihistaminové oční kapky, použijte je podle pokynů.

Toto jsou hlavní dostupné antihistaminové oční kapky dostupné na prodej:

 • Opcon-A, Naphcon-A, Visine-A (dekongestant a antihistaminikum)
 • Zaditor (ketotifen fumarát)
 • Patanol a Pataday (olopatadin)

Antihistaminové oční kapky na předpis zahrnují:

 • Optivar (azelastin hydrochlorid)
 • Zerviate (oční cetirizin)
 • Emadin (emedastin difumarát)
 • Livostin (levokabastin)

Oční kapky se stabilizátorem žírných buněk

Stabilizátory žírných buněk fungují tak, že zabraňují uvolňování histaminu ze žírných buněk (buněk, které vytvářejí a ukládají histamin). Stabilizátory žírných buněk ve formě očních kapek mohou při podávání způsobit pálení, píchání nebo rozmazané vidění. Jiné oční kapky kombinují antihistaminika spolu se stabilizátory žírných buněk ( Amin, 2012 ).

Oční kapky se stabilizátorem mastocytů zahrnují:

 • Crolom (kromolyn)
 • Alomid (lodoxamid)
 • Alocril (nedocromil sodný)
 • Alamast (draselný pemirolast)

Mezi kombinované oční kapky s antihistaminikem a stabilizátorem žírných buněk patří (Kimchi, 2020):

 • OTC: Alaway, Claritin Eye, Refresh Eye Itch Relief, Visine All Day Eye Itch Relief a Zaditor (ketotifen fumarate), stejně jako Patanol a Pataday (olopatadin)

Jak se zbavit alergií? Zaměřte se na zvládnutí příznaků

4 minuty čtení

Steroidní oční kapky mohou pomoci při těžkých očních alergiích, ale mohou způsobit závažné nežádoucí účinky, zejména pokud jsou používány delší dobu nebo u lidí s glaukomem. Obvykle jsou předepisovány pouze na krátkou dobu a vyžadují dohled poskytovatele zdravotní péče (Kimchi, 2020).

Předepsané steroidní kapky zahrnují:

 • Alrex, Lotemax (loteprednol)
 • Maxidex (oční dexamethason)

Nesteroidní protizánětlivé oční kapky

Tyto oční kapky jsou lokální formou orálních protizánětlivých léků, jako je Advil. Pokud jste alergičtí na aspirin, neměli byste tyto oční kapky používat (Dupuis, 2020).

Mezi nesteroidní protizánětlivé oční kapky patří:

 • Acular, Acuvail (ketorolac)

Pokud máte i nadále příznaky oční alergie, navštivte svého poskytovatele zdravotní péče. Možná budete muset vyměnit oční kapky, přidat orální léky nebo pořídit injekce nebo pilulky na alergickou imunoterapii.

Perorální léky

V některých případech možná budete muset vyzkoušet perorální léky, často ve formě antihistaminových pilulek.

Mezi běžné antihistaminové OTC perorální léky patří:

mohu pít alkohol při užívání methylprednisolonu
 • Allegra (fexofenadin)
 • Benadryl (difenhydramin): tato pilulka může způsobit ospalost
 • Claritin, Alavert (loratadin)
 • Zyrtec (cetirizin)

Xyzal vs Zyrtec: antihistaminika jdou proti sobě

5 minut čtení

Imunoterapie

Alergenová imunoterapie, známá také jako alergické výstřely nebo pilulky pod jazykem, je formou dlouhodobé léčby, která postupně zvyšuje vaši schopnost snášet alergeny. Pokud trpíte přetrvávající alergickou konjunktivitidou nebo alergickou rýmou, může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit imunoterapii (Dupuis, 2020).

Alergické záběry snižují citlivost na alergeny a často vedou k trvalé úlevě od příznaků alergie i po ukončení léčby. To z něj činí nákladově efektivní a prospěšný léčebný přístup pro mnoho lidí.

Přirozené způsoby, jak snížit příznaky alergické konjunktivitidy

Existují také některé přírodní léky nebo techniky, které můžete použít ke snížení alergických příznaků. Patří mezi ně (Baab, 2020; Dupuis, 2020):

 • Snižte alergeny ve vaší domácnosti díky zásadě zákazu používání domácích zvířat, podložkám na matraci a ložnímu prádlu snižujícím alergii, vysavačům HEPA filtru, čističům vzduchu, udržováním zavřených oken a spuštěním klimatizace, odstraňováním koberců a závěsů a zastavením používání chemikálií způsobit podráždění očí.
 • Po příjezdu domů použijte na oči a obličej čistou, studenou a vlhkou žínku, zvláště pokud máte oteklé oči.
 • K vypláchnutí očí používejte OTC solné oční kapky bez konzervačních látek (značky zahrnují Refresh a Systane).
 • Používejte OTC umělé slzy nebo oční kapky s lubrikantem, aby vaše oči byly vlhké, pokud jsou suché (značky zahrnují Refresh, TheraTears, Bion Tears, Visine Tears, GenTeal, Systane, Blink Tears a Murine Tears).
 • Snažte se nemasírovat si oči, protože to bude mít ještě větší svědění.
 • Nespejte ve svých kontaktních čočkách.
 • Blokujte vnější alergeny slunečními brýlemi, abyste chránili oči před pylem.
 • Omezte svůj čas venku, když je vysoký počet pylů.

Pokud se u vás objeví bolest očí nebo ztráta zraku, okamžitě se obraťte na svého lékaře. Toto je lékařská pohotovost. Pokud máte silné bolesti očí, zhoršené vidění, plovoucí černé skvrny, barevné halo nebo zvýšenou citlivost na světlo, přejděte na pohotovost.

Dávej pozor

I když oční alergie nemusí být život ohrožující, mohou skutečně ovlivnit kvalitu vašeho života. Existuje mnoho možností léčby, které snižují nebo v některých případech eliminují vaše příznaky. Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče a vyhledejte nejlepší oční kapky a úlevu od příznaků pro vaše svědění očí.

Reference

 1. Akhouri, S., & House, S.A. (2019). Alergická rýma. StatPearls [Internet]. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538186/
 2. Amin, K. (2012). Úloha žírných buněk při alergickém zánětu. Respirační medicína, 106 (1), 9-14. doi: 10.1016 / j.rmed.2011.09.007. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0954611111003325
 3. Baab, S., Le, P. H. a Kinzer, E. E. (2020). Alergická konjunktivitida. StatPearls [Internet]. Citováno z https://www.statpearls.com/ArticleLibrary/viewarticle/19890
 4. Bielory, L., Delgado, L., Katelaris, C. H., Leonardi, A., Rosario, N., & Vichyanoud, P. (2020). IKONA: diagnostika a léčba alergické konjunktivitidy. Annals of Allergy, Asthma & Immunology, 124 (2), 118-134. doi: 10.1016 / j.anai.2019.11.014. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1081120619313948
 5. Dupuis, P., Prokopich, C. L., Hynes, A., & Kim, H. (2020). Moderní pohled na alergickou konjunktivitidu. Alergie, astma a klinická imunologie, 16 (1), 5. doi: 10,1186 / s13223-020-0403-9. Citováno z https://link.springer.com/article/10.1186/s13223-020-0403-9
 6. Kimchi, N., & Bielory, L. (2020). Alergické oko: doporučení týkající se farmakoterapie a nejnovějších terapeutických látek. Aktuální názor na alergii a klinickou imunologii, 20 (4), 414-420. doi: 10,1097 / ACI.0000000000000669. Citováno z https://journals.lww.com/co-allergy/Fulltext/2020/08000/The_allergic_eye__recommendations_about.15.aspx
 7. Leonardi, A., Castegnaro, A., Valerio, A. L. G. a Lazzarini, D. (2015). Epidemiologie alergické konjunktivitidy: klinický vzhled a vzorce léčby v populační studii. Aktuální názor na alergii a klinickou imunologii, 15 (5), 482-488. doi: 10,1097 / ACI.0000000000000204. Citováno z https://www.ingentaconnect.com/content/wk/aci/2015/00000015/00000005/art00014
 8. Walsh, K., & Jones, L. (2019). Použití konzervačních látek v suchých očních kapkách. Klinická oftalmologie (Auckland, NZ), 13 , 1409. doi: 10,2147 / OPTH.S211611. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6682755/
Vidět víc