Esenciální oleje pro alergie: životaschopná léčba?

Esenciální oleje pro alergie: životaschopná léčba?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Senná rýma, sezónní alergie, alergická rýma. Ať už to chcete nazvat jakkoli, ucpaný nos a svědění očí mohou být přímo oslabující. A když nastalo jaro, všichni pachy a pyl ve vzduchu kdysi mnoho z nás usilovně hledalo řešení (a krabici Kleenexu).

Pokud to zní povědomě, nejste sami. Zhruba 30% dospělých Američanů hlásili sezónní příznaky alergie někdy v roce (Nathan, 2008). Existuje spousta léčby alergií, nicméně některé vyžadují předpisy a jiné mají obtěžující vedlejší účinky. To je místo, kde přicházejí éterické oleje.

Životně důležité orgány

 • Pokud jde o léčbu sezónních alergií, možná jste slyšeli, že éterické oleje jsou dobrou volbou.
 • Bylo prokázáno, že některé éterické oleje snižují dopravní zácpy a záněty spojené s alergiemi.
 • Je důležité používat éterické oleje opatrně. Pouze pár z nich lze aplikovat přímo na pokožku. Mnohé mohou být škodlivé a některé jsou náchylné k alergickým reakcím samy.

Mohou éterické oleje léčit alergie?

Použití éterických olejů jako léčebných postupů není čarodějnictví ani kouzlo. Je to věda. Mnoho sloučenin v éterické oleje se přirozeně vyskytují jako antibakteriální látky k ochraně rostlin před cizími útočníky (Ruiz, 2016).

Vědci si samozřejmě kladli otázku, zda tyto pozoruhodné ochranné účinky u lidí budou fungovat. Mohly by éterické oleje zmírnit příznaky sezónních alergií? Možná, ale výzkumu je málo.

reklama

Úleva od alergie na předpis, bez čekárny

Nalezení správné léčby alergie by nemělo být hádací hrou. Promluvte si s lékařem.

Zjistěte více

Většina alergií je výsledkem nadměrně aktivní imunitní odpovědi na věci, které naše těla vnímají jako útočníky, i když jsou pravděpodobně neškodné. Příkladem toho je prach nebo pyl. Když je člověk s alergiemi vystaven spouštěči, jako je tento, začne jeho imunitní systém uvolňovat do krve a tkání takzvaný histamin. Histamin je to, co způsobuje příznaky spojené s alergiemi, jako je rýma, kašel, svědění nebo slzení očí a škrábání v krku.

Přestože existuje jen málo výzkumů, které by prokázaly, že éterické oleje mohou léčit alergie, existují důkazy, že některé z nich ano zmírnit otravné příznaky . Jedna studie zjistila vdechování výparů éterického oleje naplněného santalovým dřevem, pelargónie a ravensara zlepšené příznaky účastníků s alergickou rýmou (Choi, 2016).

Zde je více o běžných éterických olejích vyhledávaných pro úlevu od alergií.

Heřmánek

Vědci zjistili, že výtažek z heřmánku může blokovat počáteční uvolňování histaminu - což způsobuje začátek příznaků alergie - v krysy (Chandrashekhar, 2011). Podobně bylo prokázáno, že levandulový éterický olej snižuje zánět dýchacích cest u myší , ale u lidí nejsou žádné zprávy (Ueno-Iio, 2014).

Pokud vám bylo řečeno, že máta peprná je správná cesta - vyhýbejte se. Bylo prokázáno, že mátový olej nejen zmírňuje alergie, ale může u některých lidí vyvolat alergickou reakci.

Eukalyptus

Eukalyptus obsahuje protizánětlivou sloučeninu zvanou eukalyptol , který byl zkoumán jako potenciální léčba astmatu (Juergens, 2003). Jedna malá studie zjistila, že použití eukalyptového éterického oleje v aromaterapii zlepšené příznaky alergické rýmy jako kýchání, překrvení a svědění očí, nosu a krku (Song, 2014).

Stejně jako máta peprná by měl být eukalyptový olej používán opatrně, protože má způsobil u některých lidí alergické reakce (Kartal, 2016).

Citrón

Citronové éterické oleje mohou pomoci se sezónními příznaky alergie, je však zapotřebí dalšího výzkumu. Jedna malá studie zjistila, že nosní sprej obsahující citronovou kůru zmírnil ucpání nosu a problémy s dýcháním u účastníků s alergickou rýmou. Vědci také zaznamenali méně známek zánětu nosu u těch, kteří používali tento sprej (Ferrara, 2012).

Olej z čajovníku

Olej z čajovníku je skvělou volbou pro zmírnění svědění pokožky hlavy a svědění z akné. Tady je slibný výzkum zkoumání, zda může být olej z čajovníku účinný při léčbě alergických kožních reakcí, ale neexistují důkazy, které by ho podporovaly jako léčbu sezónních alergií (Koh, 2002).

Mohu použít olej z čajovníku na akné?

4 minuty čtení

Jak používat éterické oleje

Ať už jde o úlevu od alergie nebo o uklidnění stresu, je důležité správně používat éterické oleje. Ne všechny oleje jsou stvořeny rovnocenně, takže je důležité koupit si značku, které důvěřujete.

Existuje několik způsobů, jak můžete začlenit éterické oleje do své rutiny. Pro aromaterapii můžete do vzduchu nastříkat oleje. Případně je můžete použít k lokální léčbě, jako jsou pleťové vody.

Nezapomeňte použít nosný olej ke zředění éterických olejů, pokud si je chcete dát na tělo. Neutrální oleje často používané v produktech péče o pleť - jako je kokosový olej, jojobový olej a mandlový olej - fungují dobře. Nezapomeňte tyto směsi před aplikací na velké části pokožky otestovat.

Zaměřte se na identifikaci panenských olejů, což je termín, který popisuje oleje extrahované bez přidaných chemikálií nebo přísad. Jiné éterické oleje, například oleje extrahované parou nebo jinými technikami, často obsahují přísady, které mohou dráždí pokožku (NEA, 2018).

Nikdy nekonzumujte éterické oleje. Jejich požití zvyšuje vstřebávání, což může zvýšit riziko nežádoucích účinků při užívání jakýchkoli léků. Tohle je obzvláště nebezpečné pro děti , kteří jsou zranitelnější vůči špatným reakcím z expozice kůže éterickým olejům (Smith, 2016).

Pokud jste těhotná, promluvte si s poskytovatelem zdravotní péče o tom, zda je používání éterických olejů bezpečné a jak by se měly používat.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nereguluje éterické oleje dříve, než se dostanou na trh, proto předem proveďte průzkum, abyste se ujistili, že kupujete vysoce kvalitní výrobky z důvěryhodného místa (FDA, 2020).

Léčba příznaků alergie: běžné chyby

6 minut čtení

Jaký je nejlepší způsob léčby sezónních alergií?

Nejlepší způsob, jak se vyhnout příznakům alergie, je vyhnout se tomu, co vaše příznaky způsobilo.

jak přimět můj penis růst přirozeně

To samozřejmě není vždy možné. Pokud se nevyhnete vinníkovi vašich svědivých očí a rýmy, jako léčba první linie se běžně používají léky na alergie, jako jsou antihistaminika (Hossenbaccus, 2020).

Další dobrou volbou jsou nosní spreje, které používají kortikosteroidy potlačit zánět související s příznaky alergie (Canonica, 2009). Pokud máte mírné příznaky, které většinou postihují oči, mohou stačit oční kapky.

Možnosti předpisu jsou k dispozici pro osoby s těžkými příznaky sezónní alergie. Tyto léky mohou snížit zánět kolem vašich dutin a nosu.

Změny v tom, jak čistíte a jaké produkty používáte, vám mohou také pomoci zvládnout alergie způsobené prachem nebo plísněmi. Častější mytí prádla, rychlé řešení mokrých míst, kde se mohou tvořit plísně, a vyhýbání se známým spouštěčům, jako je cigaretový kouř, prach a srst zvířat, jsou všechny tipy pro snížení alergenů.

Reference

 1. Bingham, L. J., Tam, M. M., Palmer, A. M., Cahill, J. L., & Nixon, R. L. (2019). Kontaktní alergie a alergická kontaktní dermatitida způsobená levandulí: Retrospektivní studie australské kliniky. Kontaktujte Dermatitis, 81 (1), 37–42. doi: 10,1111 / cod.13247. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/cod.13247
 2. Borish L. (2003). Alergická rýma: systémový zánět a důsledky pro léčbu. The Journal of Allergy and Clinical Immunology, 112 (6), 1021–1031. doi: 10.1016 / j.jaci.2003.09.015. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14657851/
 3. Canonica, G. W. a Compalati, E. (2009). Minimální přetrvávající zánět u alergické rýmy: důsledky pro současné léčebné strategie. Klinická a experimentální imunologie, 158 (3), 260–271. doi: 10.1111 / j.1365-2249.2009.04017.x. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2792821/
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2018). Souhrnná statistika v oblasti zdraví: Národní průzkum veřejného zdraví, 2018 [Přehled souhrnné statistiky v oblasti zdraví: Národní průzkum v oblasti veřejného zdraví, 2018]. https://ftp.cdc.gov/pub/Health_Statistics/NCHS/NHIS/SHS/2018_SHS_Table_A-2.pdfm
 5. Chandrashekhar, V. M., Halagali, K. S., Nidavani, R. B., Shalavadi, M. H., Biradar, B. S., Biswas, D., & Muchchandi, I. S. (2011). Antialergická aktivita německého heřmánku (Matricaria recutita L.) v modelu alergie zprostředkované žírnými buňkami. Journal of Ethnopharmacology, 137 (1), 336–340. doi: 10.1016 / j.jep.2011.05.029. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21651969/
 6. Choi, S. Y., & Park, K. (2016). Vliv inhalace aromaterapeutického oleje na pacienty s trvalou alergickou rýmou: randomizovaná kontrolovaná studie. Na základě důkazů doplňková a alternativní medicína: eCAM, 2016, 7896081. doi: 10.1155 / 2016/7896081. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4808543/
 7. Ferrara, L., Naviglio, D., a Armone Caruso, A. (2012). Cytologické aspekty účinků nosního spreje sestávajícího ze standardizovaného extraktu z citrusového citronu a éterických olejů při alergické rinopatii. ISRN Pharmaceutics, 2012, 1–6. doi: 10.5402 / 2012/404606. Citováno z https://www.hindawi.com/journals/isrn/2012/404606/
 8. ErHerro, E., & Jacob, S.E. (2010). Mentha piperita (máta peprná). Dermatitis, 21 (6), 327–329. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21144345/
 9. Juergens, U. R., Stöber, M., & Vetter, H. (1998). Protizánětlivá aktivita L-mentolu ve srovnání s mátovým olejem v lidských monocytech in vitro: nová perspektiva jeho terapeutického použití při zánětlivých onemocněních. European Journal of Medical Research, 3 (12), 539–545. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9889172/
 10. Juergens, U. R., Dethlefsen, U., Steinkamp, ​​G., Gillissen, A., Repges, R., & Vetter, H. (2003). Protizánětlivá aktivita 1,8-cineolu (eukalyptol) u bronchiálního astmatu: dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie. Respirační medicína, 97 (3), 250–256. doi: 10.1053 / rmed.2003.1432. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12645832/
 11. Kartal, D., Kartal, L., Çınar, S., & Borlu, M. (2016). Alergická kontaktní dermatitida způsobená jak eukalyptovým olejem, tak smrkovým olejem. International Journal of Medical and Pharmaceutical Case Reports, 7 (2), 1-3. doi: 10,9734 / ijmpcr / 2016/25115. Citováno z http://sciencedomain.org/abstract/14127
 12. Koh, K. J., Pearce, A. L., Marshman, G., Finlay-Jones, J. J., & Hart, P. H. (2002). Olej z čajovníku snižuje zánět kůže vyvolaný histaminem. British Journal of Dermatology, 147 (6), 1212–1217. doi: 10,1046 / j.1365-2133.2002.05034.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12452873/
 13. Nam, S. Y., Chung, C. K., Seo, J. H., Rah, S. Y., Kim, H. M. a Jeong, H. J. (2014). Terapeutická účinnost a-pinenu v experimentálním myším modelu alergické rýmy. International Immunopharmacology, 23 (1), 273–282. doi: 10.1016 / j.intimp.2014.09.010. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25242385/
 14. Nathan, R. A., Meltzer, E. O., Derebery, J., Campbell, U. B., Stang, P. E., Corrao, M. A., Allen, G., & Stanford, R. (2008). Prevalence nosních příznaků přisuzovaných alergiím ve Spojených státech: zjištění z břemene rýmy v americkém průzkumu. Alergie a astma Proceedings, 29 (6), 600–608. doi: 10.2500 / aap.2008.29.3179. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19173786/
 15. Národní asociace pro ekzémy (NEA). (2018, 15. března). Existují nějaké přírodní a alternativní léčby ekzémem, které stojí za vyzkoušení? Citováno z https://nationaleczema.org/alternative-treatments-dr-shi/
 16. Národní instituty zdraví (NIH). Mátový olej. NCCIH, říjen 2020, http://www.nccih.nih.gov/health/peppermint-oil
 17. Ruiz, J. (2016). Éterické oleje. Science Direct. Citováno 27. ledna 2021 z https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/essential-oils
 18. Smith, T. (2016, 10. května). Tennessee Poison Center ve Vanderbilt vidí nárůst dětí, které konzumují éterické oleje. Citováno 05.01.2021, z https://news.vumc.org/2016/05/10/tennessee-poison-center-at-vanderbilt-sees-rise-in-children-ingesting-essential-oils/
 19. Song, M. R. a Kim, E. K. (2014). Účinky aromaterapie eukalyptu na alergickou rýmu vysokoškolských studentů. Journal of Korean Biological Nursing Science, 16 (4), 300–308. doi: 10,7586 / jkbns.2014.16.4.300. Citováno z http://koreascience.or.kr/article/JAKO201436351073538.page
 20. Ueno-Iio, T., Shibakura, M., Yokota, K., Aoe, M., Hyoda, T., Shinohata, R., Kanehiro, A., Tanimoto, M., & Kataoka, M. (2014) . Inhalace levandulového éterického oleje potlačuje alergický zánět dýchacích cest a hyperplazii sliznic u myšího modelu astmatu. Life Sciences, 108 (2), 109–115. doi: 10.1016 / j.lfs.2014.05.018. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0024320514005177?via%3Dihub
 21. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2020, 24. srpna). Aromaterapie. Citováno z https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-products/aromatherapy
 22. Vandenplas, O., Vinnikov, D., Blanc, PD, Agache, I., Bachert, C., Bewick, M., Cardell, L.-O., Cullinan, P., Demoly, P., Descatha, A ., Fonseca, J., Haahtela, T., Hellings, PW, Jamart, J., Jantunen, J., Kalayci, Ö., Price, D., Samolinski, B., Sastre, J.,… Bousquet, J . (2018). Dopad rýmy na produktivitu práce: Systematický přehled. The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice, 6 (4), 1274-1286.e9. doi: 10.1016 / j.jaip.2017.09.002. Citováno z https://santanallergy.com/wp-content/uploads/2017/11/work-and-rhinitis.pdf
Vidět víc