Jícnové varixy

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 1. června 2021.
Co jsou jícnové varixy?

Harvard Health Publishing

Jícnové varixy jsou oteklé žíly ve výstelce dolního jícnu v blízkosti žaludku. Žaludeční varixy jsou oteklé žíly ve sliznici žaludku. Oteklé žíly v jícnu nebo žaludku připomínají křečové žíly, které mají někteří lidé na nohou. Vzhledem k tomu, že žíly v jícnu jsou tak blízko povrchu jícnu, mohou oteklé žíly v této lokalitě prasknout a způsobit nebezpečné krvácení.

Jícnové varixy se téměř vždy vyskytují u lidí, kteří mají cirhózu jater. Cirhóza způsobuje zjizvení jater, které zpomaluje průtok krve játry. Zjizvení způsobuje zálohování krve v portální žíle, hlavní žíle, která dodává krev ze žaludku a střev do jater. Tato „záloha“ způsobuje vysoký krevní tlak v portální žíle a dalších blízkých žilách. Toto se nazývá portální hypertenze.Mezi méně časté příčiny portální hypertenze a jícnových varixů patří krevní sraženiny v žilách vedoucích do az jater a schistosomiáza. Schistosomiáza je parazitární infekce, která může ucpat játra, což způsobí zvýšení tlaku v portální žíle.

potřebujete předpis na drysol

Záloha krve nutí zvětšovat se žíly v okolí žaludku a jícnu. Žíly se nezvětšují rovnoměrně. Jícnové varixy mají obvykle zvětšené, nepravidelně tvarované baňaté oblasti (varikózy), které jsou přerušovány užšími oblastmi. Tyto abnormální rozšířené žíly snadno prasknou a mohou silně krvácet, protože:

  • Tlak uvnitř varixů je vyšší než tlak uvnitř normálních žil
  • Stěny varixů jsou tenké
  • Varixy jsou blízko povrchu jícnu.

Příznaky

Portální hypertenze často nezpůsobuje žádné příznaky. Někdy se poprvé zjistí, když varixy krvácejí. Když dojde k výraznému krvácení, člověk bude zvracet krev, často ve velkém množství. Lidé s masivním krvácením pociťují závratě a mohou ztratit vědomí.

Někteří lidé krvácejí v menším množství po delší dobu a raději krev polykají, než aby zvraceli. Jejich stolice může obsahovat červenou nebo dehtově černou krev.

Lidé s jícnovými varixy způsobenými cirhózou budou mít obvykle další příznaky související s onemocněním jater.

Diagnóza

K diagnostice jícnových varixů lékař použije nástroj zvaný endoskop. Je to tenká, ohebná trubice s kamerou na špičce. Lékař zavede endoskop do úst. Puškohled se jemně posune do jícnu, aby se hledaly jícnové varixy. Pokud varixy aktivně krvácejí nebo nedávno krvácely, bude tento postup proveden jako nouzový. K endoskopu mohou být připojeny drobné nástroje, které současně poskytují léčbu.

jak ztratit 3 kameny za 6 měsíců

Očekávaná doba trvání

Krvácení z jícnových varixů se většinou nezastaví bez léčby. Krvácení z jícnových varixů je život ohrožující stav. Asi u 50 % lidí, kteří mají krvácení z jícnových varixů, se problém vrátí během prvního roku až dvou let. Riziko recidivy lze snížit léčbou.

Prevence

Nejlepší prevencí jícnových varixů je snížit riziko cirhózy. Mezi hlavní příčiny cirhózy patří nadměrné užívání alkoholu, hepatitida B, hepatitida C a ztučnění jater.

Děti, mladiství a všichni zdravotničtí pracovníci a starší dospělí ohrožení hepatitidou B by měli být očkováni proti této nemoci. Neexistuje žádná vakcína, která by lidem zabránila nakazit se hepatitidou C.

Pokud máte jícnové varixy, léčba může zabránit krvácení. Tato léčba zahrnuje endoskopické bandáže nebo skleroterapii (popsané v části Léčba) ke zmenšení varixů. Léky na snížení portálního krevního tlaku -- napřpropranolol(Inderal) nebo nadolol (Corgard) - lze také použít samostatně nebo v kombinaci s endoskopickými technikami.

Léčba

Pohotovostní léčba krvácejících jícnových varixů začíná podáním krve a tekutin intravenózně (do žíly), aby se kompenzovala ztráta krve. Současně se obvykle podávají intravenózní léky, které snižují průtok krve v portální žíle a pomáhají zpomalit rychlost krvácení z varixů. Poté se vynaloží úsilí k zastavení krvácení.

K identifikaci místa krvácení se provádí endoskopie. Pokud je krvácení způsobeno prasklými jícnovými varixy, často se používá jedna ze dvou endoskopických léčeb:

jak zvýšit produkci spermií
    Podvázání pásu.K podvázání krvácející části žíly se používá gumička. Skleroterapie.Do krvácející žíly je vstříknut lék, který způsobí její zúžení (zúžení). To zpomalí krvácení a umožní vytvoření krevní sraženiny nad prasklou cévou.

Krvácení z jícnových varixů může mít za následek velmi velké ztráty krve a může být zapotřebí transfuze mnoha jednotek krve. Jakmile je krvácení pod kontrolou, léčba se provádí, aby se zabránilo dalšímu krvácení v budoucnu. V některých případech se provádí více procedur podvázání pruhů, aby se pokusili zbavit varixů. U lidí s těžkou cirhózou je někdy nutný postup k minimalizaci tlaku v žilách. Tlak se snižuje vytvořením 'shuntu', což je kanál nebo 'potrubí', které odvádí krev pryč z vysokotlakých žil. Možnosti pro vytvoření bočníku zahrnují:

  • T ransjugulární intrahepatický portálně-systémový zkrat (TIPSS). Krev musí obvykle protékat jaterní tkání, aby mohla cestovat z žil pod játry (vrátnice) do tří žil, které odvádějí játra shora (jaterní žíly). Toto „prskání“ je příliš pomalé, když jsou játra zjizvená. Procedura TIPSS implantuje do jater širokou trubici (stent), aby velká část krve putující játry mohla rychle protékat játry. Při tomto postupu se katétr zavede žilou na krku do jedné z jaterních žil. Lékař vede katétr uvnitř jater do místa, kde jedna z portálních žil sedí blízko jaterní žíly. Lékař navlékne drát do katétru. Špička drátu je protlačena stěnou jaterní žíly do portální žíly. Vychází drát a katétr. Do nově vytvořeného kanálu se přesune jiný katétr s balónkem a stentem na špičce. Stent je trubice z drátěného pletiva, která je navržena tak, aby podporovala otevření žíly nebo tepny. Balónek je nafouknutý. Stent se otevře, když se balónek nafoukne. To zůstane. Balónek se vypustí a katétr se odstraní. Uvnitř jater byl vytvořen tunel, který umožňuje rychlejší proudění krve portální žílou do jaterní žíly. Tato léčba snižuje přetlak v jícnových varixech a snižuje riziko krvácení v budoucnu. Zákrok TIPS provádí specializovaný radiolog (intervenční radiolog).
  • Chirurgická operace.Vzácně pacienti potřebují operaci k vytvoření zkratu k odvedení portální krve z jater do jiné žíly. Stejně jako TIPSS tato léčba snižuje tlak ve varixech.

Kdy zavolat profesionála

Krvácení z jícnových varixů může být život ohrožující. Pacienti mohou ztratit obrovské množství krve v krátké době, což způsobí extrémně nízký krevní tlak a šok. Pokud zvracíte krev nebo si všimnete krve ve stolici, měli byste vždy okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Prognóza

Nejméně 50 % lidí, kteří přežijí krvácivé jícnové varixy, je ohroženo větším krvácením během příštího jednoho až dvou let. Riziko lze snížit endoskopickou a medikamentózní léčbou.

Pokud je vyžadována procedura TIPSS nebo jiná procedura shuntu, část krve projde játry, aniž by byla důkladně detoxikována enzymy v játrech. Přirozené odpadní produkty v krvi se mohou hromadit, pokud krev není detoxikována játry. Kvůli tomu se u některých lidí, kteří podstoupili proceduru TIPS, rozvinou příznaky zmatenosti, nazývané encefalopatie. Léky mohou snížit příznaky encefalopatie.

Externí zdroje

American College of Gastroenterology (ACG)
http://www.acg.gi.org/

volně prodejné alternativy viagry

Americká gastroenterologická asociace
http://www.gastro.org/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.