Esomeprazol: vše, co potřebujete vědět

Esomeprazol: vše, co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Co je esomeprazol a jak funguje?

Esomeprazol (značka Nexium) je lék, který pomáhá snižovat produkci žaludeční kyseliny. Používá se k léčbě stavů, jako je pálení žáhy, gastrointestinální reflux (GERD) a žaludeční vředy.

Esomeprazol se dodává v různých formách spojených s různými solemi: esomeprazol hořečnatý (se zpožděným uvolňováním a tekutý), esomeprazol stroncium (se zpožděným uvolňováním) a esomeprazol sodný (intravenózní). Tyto formy se liší z hlediska toho, jak je berete, ale všechny fungují stejně.

Životně důležité orgány

 • Esomeprazol (značka Nexium) je inhibitor protonové pumpy (PPI), který se běžně používá k léčbě pálení žáhy, gastrointestinálního refluxu (GERD), žaludečních vředů a hypersekrečních poruch, jako je Zollinger-Ellisonův syndrom.
 • Generické i značkové formy esomeprazolu jsou k dispozici jako léky na předpis nebo volně prodejné léky.
 • Mezi časté nežádoucí účinky esomeprazolu patří bolesti hlavy, průjem, nevolnost, plynatost (plynatost), bolesti břicha, zácpa a sucho v ústech.
 • Závažné nežádoucí účinky jsou pravděpodobnější u lidí s dlouhodobou léčbou. Zahrnují zvýšené riziko akutní intersticiální nefritidy, zlomeniny kostí, polypy žaludku na pozadí, průjem spojený s C. difficile, zhoršení příznaků lupusu a nízké hladiny hořčíku a vitaminu B12.

Esomeprazol je součástí skupiny léků s inhibitorem protonové pumpy (PPI), která zahrnuje také omeprazol, lansoprazol a pantoprazol. Inhibitory protonové pumpy působí specializovaná čerpadla v buňkách žaludku, nazývaných protonové pumpy, odpovědné za produkci žaludeční kyseliny (DailyMed, 2020).

Tyto protonové pumpy jsou odpovědné za vylučování žaludeční kyseliny; jejich inhibicí snižuje esomeprazol množství kyseliny, kterou tvoří žaludek. Pokud však uvažujete o zahájení léčby esomeprazolem, vězte, že nezačne okamžitě fungovat - může to trvat 1–4 dny aby lék nabyl účinku (MedlinePlus, 2020).

kolik stojí léčba testosteronem

Na co se esomeprazol používá

Esomeprazol je Schváleno FDA za následujících podmínek (FDA, 2014):

 • Gastroezofageální refluxní choroba (GERD)
 • Zabraňte žaludečním (žaludečním) vředům z NSAID
 • Zacházet Helicobacter pylori ( H. pylori ) infekce a prevence duodenálních (střevních) vředů
 • Zollinger-Ellisonův syndrom

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Gastroezofageální refluxní choroba (GERD):

GERD (také nazývaný kyselý reflux) je zdravotní stav, který způsobuje nepohodlí, když žaludeční kyselina proudí zpět do jícnu. Očekávají se občasné epizody refluxu; pokud však zjistíte, že máte časté příznaky, můžete mít GERD. Pálení žáhy, regurgitace (jídlo stoupající v zadní části krku), kyselá chuť v ústech, bolest v krku a chronický kašel jsou některé z běžné příznaky GERD (Kahrilas, 2020).

Bohužel GERD způsobuje více problémů než jen nepříjemné příznaky. Nadměrný reflux kyseliny může poškodit váš jícen (trubice, která spojuje vaše ústa se žaludkem). Barrettův jícen je stav, při kterém se výstelka jícnu zesiluje ze všech žaludečních kyselin. I když to zní dost špatně, Barrettův jícen může také zvýšit vaše riziko vzniku rakoviny jícnu. GERD může také způsobit erozivní ezofagitida —Porody a eroze ve vašem jícnu (Kahrilas, 2020).

Snížením produkce žaludeční kyseliny pomáhají PPI jako esomeprazol zlepšit vaše příznaky a snížit poškození vašeho jícnu.

Žaludeční vředy z NSAID

Žaludeční vředy (žaludeční vředy) často vyplývají z užívání příliš mnoha nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako je aspirin, ibuprofen nebo naproxen. Užívání NSAID vás dělá čtyřikrát pravděpodobnost vzniku žaludečních vředů nebo duodenálních (střevních vředů), známých také jako peptická vředová choroba (Vakil, 2020). Lidé, kteří užívají NSAID a mají žaludeční vředy, mají také vyšší riziko komplikací z těchto vředů.

jak si zvýšit hladinu testosteronu

Esomeprazol může pomoci snížit pravděpodobnost vzniku žaludečních vředů u lidí, kteří musí být dlouhodobě léčeni NSAID a je u nich vysoké riziko vzniku vředů. Tato vysoce riziková skupina zahrnuje lidi starší 60 let a / nebo ty, kteří v minulosti měli žaludeční vředy.

H.pylori infekce způsobující duodenální (střevní) vředy

H. pylori je bakterie, která infikuje váš žaludek a způsobuje vředy v žaludku a dvanáctníku. Přibližně 30–40% Američanů nakaženi H. pylori , nejčastěji v dětství (MedlinePlus, n.d.). Pokud máte H. pylori , ty jsi 6–10krát s větší pravděpodobností vzniku duodenálních vředů nebo žaludečních vředů než u lidí bez bakterií (Vakil, 2020).

Duodenální vředy z H. pylori jsou často léčeni kombinací antibiotik a PPI, jako je esomeprazol. Tento trojitá terapie obvykle zahrnuje esomeprazol a antibiotika amoxicilin a klarithromycin (DailyMed, 2020).

rozdíl mezi metoprolol tartarátem a metoprololovým nálevem

Zollinger-Ellisonův syndrom (SIX)

ZES, typ hypersekrečního stavu, nastává, když se v pankreatu nebo v horní části tenkého střeva tvoří abnormální výrůstky (nazývané gastrinomy). Tyto výrůstky uvolňují látku zvanou gastrin, což je hormon, který říká žaludku, aby vylučoval více kyseliny. Lidé se ZES produkují tolik kyseliny, že se u nich často objevuje pálení žáhy spolu s žaludečními a duodenálními vředy. Esomeprazol pomáhá snižováním produkce žaludeční kyseliny a zlepšováním příznaků.

Nežádoucí účinky esomeprazolu

Časté nežádoucí účinky omeprazolu zahrnují (DailyMed, 2020):

 • Bolesti hlavy
 • Průjem
 • Nevolnost
 • Nafukování (plyn)
 • Bolest břicha
 • Zácpa
 • Suchá ústa

Vážné nežádoucí účinky (DailyMed, 2020):

 • Akutní intersticiální nefritida: U některých lidí, kteří užívají esomeprazol, se objeví alergická (hypersenzitivní) reakce, která postihuje jejich ledviny - k tomu může dojít kdykoli během léčby a nazývá se intersticiální nefritida. Naštěstí pro většinu lidí se intersticiální nefritida po ukončení léčby esomeprazolem zlepšuje.
 • Clostridium difficile - související průjem: užívání esomeprazolu zvyšuje riziko vzniku Clostridium difficile - ( C. rozdíl -) související průjem, zvláště pokud jste v nemocnici.
 • Zlomeniny kostí: Dlouhodobé užívání esomeprazolu zvyšuje pravděpodobnost zlomenin kostí kyčle, zápěstí nebo páteře souvisejících s osteoporózou. Pokud budete užívat esomeprazol rok nebo déle, zvažte užívání vápník a vitamin D doplňky (UpToDate, n.d.).
 • Kožní lupus erythematodes (CLE) a systémový lupus erythematodes (SLE): U pacientů užívajících esomeprazol se mohou vyvinout nebo zhoršit některá autoimunitní onemocnění, jako je kožní lupus erythematodes (CLE) nebo méně často systémový lupus erythematodes (SLE). Většina lidí se po vysazení esomeprazolu zlepší.
 • Nedostatek vitaminu B12 (kyanokobalamin): Užívání esomeprazolu po dobu delší než dva roky může snížit absorpci vitaminu B12 a vést k jeho nedostatku. Ženy do 30 let jsou vystaveni zvýšenému riziku a nedostatek vitaminu B12 se zdá být horší při vyšších dávkách esomeprazolu; to se zlepšuje po ukončení léčby (UpToDate, n.d.).
 • Nízká hladina hořčíku (hypomagnezémie): Užívání esomeprazolu po dobu delší než tři měsíce (ve většině případů déle než jeden rok) může způsobit pokles hladiny hořčíku, zvláště pokud se užívá s jinými léky, které také snižují obsah hořčíku (jako jsou diuretika). Hypomagnezémie nemusí vždy způsobovat příznaky, ale může vést ke svalovým křečím (tetanie), abnormálním srdečním rytmům (arytmie) a záchvatům.
 • Základní polypy žaludku: U lidí, kteří používají esomeprazol k dlouhodobé léčbě, zejména po dobu delší než jeden rok, se mohou vyskytnout základní polypy žaludku. Tyto polypy jsou malé hmoty v horní části žaludku (fundus) a nejsou rakovinné. Většinou nezpůsobují žádné příznaky a jsou náhodně viděny na endoskopii.

Tento seznam nezahrnuje všechny možné vedlejší účinky esomeprazolu a mohou se objevit další. Další informace získáte od svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

přirozené způsoby, jak zvětšit obvod penisu

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistit více

Lékové interakce

Před zahájením léčby jakýmkoli lékem nezapomeňte vyhledat lékařskou pomoc a probrat potenciální lékové interakce. Lékové interakce zahrnout (DailyMed, 2020):

 • Clopidogrel (značka Plavix): Esomeprazol narušuje schopnost klopidogrelu (ředidla pro krev) zastavit shlukování krevních destiček. Pokud užíváte esomeprazol, zvažte použití jiného ředidla krve.
 • Třezalka tečkovaná a rifampin: Tyto léky interagují se systémem cytochromu P450 v játrech a snižují účinnost esomeprazolu.
 • Methotrexát: Užívání methotrexátu s esomeprazolem může zvýšit hladinu methotrexátu, což může způsobit toxicitu methotrexátu.
 • Antivirová léčiva proti HIV: Užívání atazanaviru (značka Reyataz) a nelfinaviru (značka Viracept) v kombinaci s esomeprazolem snižuje hladinu obou antivirotik. Díky tomu jsou při boji s infekcí HIV méně účinné a zvyšuje se riziko vzniku rezistence na léky. Užívání sachinaviru s esomeprazolem však zvyšuje antivirové hladiny, což může vést k toxicitě sachinaviru.
 • Takrolimus: Esomeprazol může zvýšit hladinu takrolimu v krvi (lék pro příjemce transplantátu k prevenci odmítnutí štěpu).
 • Léky, jejichž metabolismus vyžaduje žaludeční kyseliny: Léky, jako je ketokonazol, soli železa, erlotinib a mykofenolát mofetil, potřebují nízké pH žaludeční kyseliny, aby fungovaly. Užívání esomeprazolu může snížit účinnost těchto léků.
 • Digoxin: Esomeprazol zvyšuje hladinu digoxinu v krvi a zvyšuje riziko toxicity.
 • Warfarin (značka Coumadin): Užívání warfarinu s esomeprazolem může vést ke zvýšenému riziku krvácení.

Tento seznam nezahrnuje všechny možné lékové interakce s esomeprazolem a mohou existovat další. Další informace získáte u svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

Kdo by neměl užívat esomeprazol (nebo jej používat opatrně)

Určité skupiny lidí by měly nepoužívejte esomeprazol nebo jej používejte opatrně (UpToDate, n.d.):

 • Těhotná žena: Esomeprazol je klasifikován jako těhotenství kategorie C. , což znamená, že není dostatek informací k určení rizika pro těhotenství (FDA, 2104). Ženy a jejich poskytovatelé zdravotní péče by měli zvážit výhody esomeprazolu a rizika pro plod.
 • Kojící matky: Esomeprazol se dostává do mateřského mléka, ale nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky. Pokud kojíte během užívání esomeprazolu, buďte opatrní.
 • Lidé s onemocněním jater: Protože játra štěpí esomeprazol, mohou mít lidé s onemocněním jater potíže s metabolizací léku a skončit s vyššími než očekávanými hladinami v jejich systému - možná budou potřebovat nižší dávku esomeprazolu.
 • Lidé s lupusem: Pokud máte kožní lupus erythematodes nebo systémový lupus erythematodes, užívání esomeprazolu zvyšuje riziko zhoršení příznaků lupusu.
 • Lidé s osteoporózou: Esomeprazol zvyšuje riziko zlomenin kostí. Pokud již máte osteoporózu, používejte esomeprazol opatrně.

Tento seznam nezahrnuje všechny možné rizikové skupiny a mohou existovat další. Další informace získáte u svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

Dávkování

Esomeprazol (značka Nexium) se dodává ve třech různých formách: hořčík esomeprazolu, esomeprazol stroncium a sodná sůl esomeprazolu. Esomeprazol hořečnatý se dodává jako pilulky se zpožděným uvolňováním (síly 20 mg a 40 mg) a kapalina (síly 2,5 mg, 5 mg, 10 mg, 20 mg, 40 mg). Esomeprazol stroncium se dodává v tobolkách se zpožděným uvolňováním 49,3 mg. Intravenózní (IV) injekční formulace je k dispozici pouze se sodnou solí esomeprazolu a dodává se v síle 40 mg.

Esomeprazol hořečnaté 20 mg pilulky jsou také k dispozici na přepážce, buď jako generikum nebo pod značkou Nexium 24HR. Většina pojistných plánů pokrývá esomeprazol na předpis a náklady na 30denní dodávku se pohybují od 12 do 200 dolarů, v závislosti na formě a síle.

Reference

 1. DailyMed - esomeprazol. (2020) Citováno dne 14. září 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=f4ae091d-9b74-4a0e-ac68-057effd91e17
 2. GoodRx.com Esomeprazol (n.d.) Citováno 14. září 2020 z https://www.goodrx.com/esomeprazole
 3. Kahrilas, PJ. (2020) UpToDate- Klinické projevy a diagnóza gastroezofageálního refluxu u dospělých. Citováno dne 14. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-and-diagnosis-of-gastroesophageal-reflux-in-adults
 4. MedlinePlus - esomeprazol (2020). Citováno dne 14. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a699054.html
 5. Infekce MedlinePlus - Helicobacter Pylori (n.d.). Citováno dne 14. září 2020 z https://medlineplus.gov/helicobacterpyloriinfections.html
 6. UpToDate - Esomeprazol: Informace o lécích (n.d.). Citováno dne 14. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/esomeprazole-drug-information
 7. US Food and Drug Administration (FDA): Nexium (esomeprazol) tablety (2014). Citováno dne 14. září 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/022101s014021957s017021153s050lbl.pdf
 8. Vakil, N. B. (2020). UpToDate: Peptická vředová choroba: Epidemiologie, etiologie a patogeneze. Citováno 10. srpna 2020, z https://www.uptodate.com/contents/peptic-ulcer-disease-epidemiology-etiology-and-pathogenesis
Vidět víc