Příčiny a léčba erektilní dysfunkce (ED)

Příčiny a léčba erektilní dysfunkce (ED)

Důležité

Informace o novém koronaviru (virus, který způsobuje COVID-19) se neustále vyvíjí. Náš nový obsah koronavirů budeme pravidelně obnovovat na základě nově publikovaných recenzovaných nálezů, ke kterým máme přístup. Nejspolehlivější a nejaktuálnější informace naleznete na Web CDC nebo Rady WHO pro veřejnost.

Dosažení (a udržení) erekce vyžaduje překvapivé množství věcí, které se mají napravit. Váš mozek vysílá signál prostřednictvím vašich nervů a hormonů do vašich krevních cév a svalů, než dojde k erekci. Pokud se při komplikované výměně mezi kardiovaskulárním a nervovým systémem pokazí jedna věc - plus vaše hormonální hladiny, krevní cévy a dokonce i vaše nálada - výsledkem může být erektilní dysfunkce.

Ale nepanikařte. Mnoho příčin erektilní dysfunkce (ED) je léčitelných léky a jednoduchými změnami životního stylu. Je důležité znát hlavní příčinu vaší erektilní dysfunkce, abyste s ní zacházeli co nejúčinnějším způsobem.Životně důležité orgány

 • Erekce je komplikovaná věc, která vyžaduje spolupráci mezi několika tělesnými systémy najednou.
 • Když je něco v jednom z těchto tělesných systémů, může dojít k erektilní dysfunkci (ED).
 • Několik zdravotních stavů - a léky na předpis a volně prodejné léky - mohou způsobit erektilní dysfunkci.
 • Změny životního stylu - včetně cvičení, zdravé výživy a omezení alkoholu a rekreačních drog - mohou zlepšit ED.

Co je to erektilní dysfunkce?

ED nastává, když nemůžete dosáhnout nebo udržet dostatečnou erekci pro uspokojivý sexuální život. To může zahrnovat erekce, které netrvají tak dlouho, jak chcete, nebo nejsou tak pevné, jak byste chtěli. ED je nejčastější sexuální dysfunkce. Ve skutečnosti se to odhaduje více než 30 milionů amerických mužů jste někdy měli problémy s erekcí (Nunes, 2012).

Erektilní dysfunkce je někdy včasným varovným signálem závažnějších problémů, jako je hypertenze, cukrovka a cholesterol. Proto voláme kontrolku motoru vašeho těla ED. Krevní cévy v penisu jsou menší než zbytek těla, zejména krevní cévy vedoucí do srdce a mozku. ED tedy může být prvním příznakem vysokého cholesterolu nebo vysokého krevního tlaku, než blokáda způsobí vážnější problémy, jako je infarkt nebo mrtvice.

Pokud již existují rizikové faktory pro srdeční choroby (cukrovka, obezita, rodinná anamnéza srdečních problémů, vysoký cholesterol), může být čas na kontrolu starého léčiva. Zlepšení průtoku krve a zdraví srdce může mít za následek lepší a častější erekci.

jak dlouhý je velký penis

reklama

Získejte 15 $ z první objednávky léčby EDSkutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistit více

Co způsobuje ED?

Fyzické příčiny

Zdravá erekce vyžaduje zdravý průtok krve. Erektilní dysfunkce může souviset se zdravotními podmínkami, které zhoršují krevní oběh. Tyto zahrnují:

 • Srdeční choroba
 • Vysoký cholesterol
 • Vysoký krevní tlak (hypertenze)
 • Ateroskleróza
 • Cukrovka
 • Obezita
 • Metabolický syndrom
 • Roztroušená skleróza
 • Parkinsonova choroba
 • Poruchy spánku
 • Peyronieho choroba

Léky

Mnoho běžně užívaných léků na předpis a volně prodejných léků může způsobit erektilní dysfunkci. Mohou snížit libido, narušit normální průtok krve nebo dokonce způsobit nepřítomnost semenných emisí (nedostatek spermatu po ejakulaci) nebo retrográdní ejakulaci (kdy sperma během orgasmu ustupuje do močového měchýře). Mezi léky, které mohou způsobit ED, patří: • SSRI (třída antidepresiv známých jako selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu)
 • Beta-blokátory
 • Antihypertenziva
 • Diuretika (běžně známé jako pilulky na vodu)
 • Antimykotika, jako je ketokonazol
 • Antihistaminika, která lze použít k léčbě příznaků alergií nebo refluxu
 • Nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen
 • Svalové relaxanci

Pokud trpíte ED, informujte svého poskytovatele zdravotní péče o lécích, které užíváte. Upřímná diskuse může vést k alternativním lékům nebo léčbě a lepší diskusi o ED. Nezapomeňte, že byste nikdy neměli přestat užívat léky na předpis bez dohledu poskytovatele zdravotní péče.

Psychologické příčiny ED

Úzkost, deprese a spánek

Duševní zdraví může významně přispívat k ED. Deprese je často spojována se sexuální dysfunkcí - a někteří vědci naznačují že pokud zažíváte jednu, měli byste být vyšetřeni na druhou (Atlantis, 2012). Deprese i úzkost jsou u mužů s ED běžné. Tak jsou poruchy spánku jako nespavost (Jankowski, 2008).

jak se nazývá generikum pro lipitor

Problémy ve vztahu

Pokud jste se v poslední době s partnerem neshodli - ať už jste spolu trávili méně času nebo se hádali -, je přirozené, že celkové napětí může přelévat do postele a potenciálně ovlivnit vaši schopnost mít erekci.

Výkonová úzkost

Mohli byste se obávat, že nebudete měřit - fyzicky, dovedně ani jinak - což vede k úzkosti s výkonem kolem sexu. Je to běžný jev se společným účinkem ED.

můžete pít pivo s viagrou?

Životní styl způsobuje ED

Být sedavý

Sedavý životní styl je hlavním rizikovým faktorem pro erektilní dysfunkci. Podle studie publikovaná v časopise Journal of Sexual Medicine , muži, kteří byli neaktivní nebo mírně aktivní (30 až 149 minut fyzické aktivity týdně), měli o 40–60% vyšší pravděpodobnost ED ve srovnání s aktivními muži, kteří dostávali 150 nebo více minut fyzické aktivity týdně (Janiszewski, 2009).

Špatná strava

Strava, která je dobrá pro vaše srdce, je také dobrá pro vaši erekci. Mastné, smažené, zpracované potraviny s nízkým obsahem vlákniny vedou k srdečním onemocněním, protože způsobují vysokou hladinu cholesterolu v krvi. V průběhu času to může poškodit a zúžit tepny, což snižuje průtok krve v celém těle. To vytváří problémy na severu i na jihu: Penis spoléhá na to, že tok krve bude vztyčen. Jednou z nejlepších diet pro zdraví srdce a erekce je středomořská strava, která zdůrazňuje ovoce a zeleninu, ryby a jiné chudé bílkoviny, celozrnné výrobky a olivový olej. Podle studie publikovaná v časopise American Journal of Medicine , konzumace středomořské stravy může pomoci zabránit rozvoji ED (Widmer, 2015).

Zneužívání nebo nadužívání alkoholu

Whisky péro je pro mnohé z nás nepříjemnou vzpomínkou. Z dlouhodobého hlediska mírná konzumace alkoholu nezvyšuje vaše riziko ED (Wang, 2018), ale chronické nadměrné pití může poškodit játra, srdce a nervy a snížit hladinu testosteronu - to vše může vést k problémům s ED a sexuální výkonností.

Užívání drog

Rekreační užívání drog je součástí ED. To zahrnuje:

 • Amfetaminy
 • Barbituráty
 • Kokain
 • Marihuana
 • Metadon
 • Nikotin
 • Opiáty

Rekreační drogy ovlivňují centrální nervový systém. Mohou také způsobit vážné poškození cév a jakékoli poškození cév nebo normální průtok krve nakonec způsobí erektilní dysfunkci. Pokud máte podezření, že užíváte rekreační drogy příliš často, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče. Můžete převzít kontrolu nad situací, zlepšit svůj sexuální život a celkové zdraví v tomto procesu.

Jaké léčby jsou k dispozici pro ED?

Perorální léky na ED jsou vysoce účinné. K dispozici je několik, včetně Viagry (sildenafil), Cialisu (tadalafilu) a Levitry (vardenafilu).

Pokud je za vaše ED zodpovědný nízký testosteron, může substituční terapie testosteronem (TRT) zvýšit hladinu testosteronu injekcí, nositelnou náplastí nebo gelem naneseným na pokožku. U některých mužů s ED bylo při obnovení sexuální funkce účinné použití zařízení, jako je pumpa na penis, erekční kroužek nebo - v závažných případech - chirurgicky umístěný implantát penisu.

Někteří muži považují přírodní léky na ED za účinné. Některé studie ukázaly, že mohou být užitečné určité doplňky (jako DHEA, ženšen, L-arginin, L-karnitin a yohimbe). Přečtěte si vše, co chcete vědět o přírodních lécích na ED tady .

Vaše erekce bude nejlepší, když budete zdraví. Ke zlepšení ED může stačit jednoduché změny životního stylu, například pravidelné cvičení, zdravá strava, přestat kouřit a omezit konzumaci alkoholu.

Pokud trpíte ED, je dobré si promluvit s poskytovatelem zdravotní péče. Pomohou vám najít řešení, které je pro vás to pravé - a potenciálně zachytí další zdravotní problémy dříve, než se stanou vážnými.

Reference

 1. Atlantis, E., & Sullivan, T. (2012). Obousměrná asociace mezi depresí a sexuální dysfunkcí: Systematický přehled a metaanalýza. The Journal of Sexual Medicine, 9 (6), 1497–1507. doi: 10.1111 / j.1743-6109.2012.02709.x https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22462756
 2. Janiszewski, P. M., Janssen, I., a Ross, R. (2009). PŮVODNÍ VÝZKUM - EREKTILNÍ DYFUNKCE: Abdominální obezita a fyzická nečinnost jsou spojeny s erektilní dysfunkcí bez ohledu na index tělesné hmotnosti. The Journal of Sexual Medicine, 6 (7), 1990–1998. doi: 10.1111 / j.1743-6109.2009.01302.x https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19453892
 3. Jankowski, J. T., Seftel, A. D., & Strohl, K. P. (2008). Erektilní dysfunkce a poruchy spánku. Journal of Urology, 179 (3), 837–841. doi: 10.1016 / j.juro.2007.10.024 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18221960
 4. Nunes, K. P., Labazi, H., & Webb, R. C. (2012). Nové poznatky o erektilní dysfunkci spojené s hypertenzí. Aktuální názor na nefrologii a hypertenzi, 21 (2), 163–170. doi: 10,1097 / mnh.0b013e32835021bd https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4004343/
 5. Wang, X.-M., Bai, Y.-J., Yang, Y.-B., Li, J.-H., Tang, Y., & Han, P. (2018). Příjem alkoholu a riziko erektilní dysfunkce: metaanalýza pozorovacích studií závislá na dávce. International Journal of Impotence Research, 30 (6), 342–351. doi: 10.1038 / s41443-018-0022-x https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30232467
 6. Widmer, R. J., Flammer, A. J., Lerman, L. O. a Lerman, A. (2015). Středomořská strava, její složky a kardiovaskulární onemocnění. The American Journal of Medicine, 128 (3), 229–238. doi: 10.1016 / j.amjmed.2014.10.014 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4339461/
Vidět víc