Masáž energetickým polem: existuje pro ni vědecká podpora?

Masáž energetickým polem: existuje pro ni vědecká podpora?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Zdá se, že existují věci, které inspirují buď lásku, nebo nenávist, ale nic mezi tím. Nezdá se, že by existoval nějaký rým nebo důvod, proč jsou věci tak polarizující nebo proč se lidé cítí tak silně tak či onak. S mnoha z nich jste se absolutně setkali a téměř určitě máte názory, například vánoční hudbu před Dnem díkůvzdání a kočky. Ale je tu jeden, který je stále více v centru pozornosti: Gwenyth Paltrow.

Na rozdíl od mnoha jiných polarizačních subjektů má zakladatel Goopu na lidské životy větší dopad, než aby způsobil nějakou mrzutost nebo vzplanutí alergie. Její značka a wellness praktiky, které podporuje, byly příčinou nadšených recenzí i soudních sporů. Oni byli nucen zaplatit 145 000 $ například za nepravdivá tvrzení o výhodách lepení nefritového vajíčka na vaše yoni. Navzdory odporu dostala herečka a její značka show Netflix a jeden z postupů uváděných v epizodě, masáž energetickým polem, získává na síle. Kde tedy stojí věda na léčbě? Mluvili jsme s Tim Caulfield, LLM, FRSC, FCAHS , Ředitel výzkumu institutu zdravotního práva na University of Alberta a kanadská výzkumná židle v oblasti zdravotního práva a politiky, zjistit.nedostatek vitaminu d3 a přírůstek hmotnosti

Životně důležité orgány

 • Masáž energetickým polem je jen jednou z mnoha energetických terapií.
 • Zahrnuje praktikující pohybující životní sílu kolem vašeho těla rukama.
 • Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by nějaká metoda léčení energií fungovala.
 • Pokud tyto praktiky mají nějakou výhodu, může to být způsobeno účinkem placeba.
 • Největší riziko masáže energetickým polem spočívá v tom, že neuvidíte žádné výhody a možná si ji budete vybírat před něčím, co by skutečně mohlo pomoci.

Jak to funguje?

Ačkoli je téměř nemožné najít standardizovanou definici toho, co masáž energetického pole zahrnuje, myšlenka spočívá v tom, že praktický lékař upravuje, přeostřuje nebo uvolňuje energii v lidském těle pomocí léčivého dotyku na základě konkrétních potřeb, které identifikuje snímáním jakési vnitřní životní síla nebo tok energie. Při většině léčebných postupů lékař pohybuje rukama nad tělem člověka a skutečný fyzický kontakt je malý nebo žádný. Toto je jen jedna praxe širší kategorie energetické terapie nebo léčení energií.

Může pomoci pomyslet na základní myšlenky akupunktury, s nimiž jsou lidé více obeznámeni. Praktici akupunktury, klíčové součásti tradiční čínské medicíny, pohybují Qi (životní silou) nebo řídí tok energie kolem vašeho těla na základě vašich potřeb pomocí strategicky umístěných jehel. U terapií energetickým polem nebo energetické medicíny je cíl stejný, i když se nepoužívají žádné jehly. Reiki je ve stejné rodině praktik.

Možná jste viděli video, které se stalo virálním, jak se Julianne Houghová léčila na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu od svého praktického lékaře Johna Amarala. Ačkoli se jí Amaral nedotkne, Houghovo tělo křeče způsoby, které byly srovnávány s The Exorcist, a vydává zvuky, které připomínají některé orgasmy. Další neoficiální zprávy nejsou tak dramatické, ale zahrnují zprávy o otřesech těl lidí. Nikdo netvrdí, že by tyto léčebné techniky nějak ublížily.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčněPřepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Jaké jsou výhody?

Fanoušci těchto léčebných postupů tvrdí, že léčitel energie může zvýšit relaxaci, pomoci uvolnit zadržované emoce, urychlit proces hojení, zmírnit chronickou bolest a další manipulací s energií vašeho těla - ale věda se na těchto alternativních terapiích neprodává. Neexistují žádné vědecké důkazy, které by podporovaly [masáž energetickým polem], a kromě toho je tato myšlenka, že našimi těly protéká energie životní síly, kterou lze manipulovat rukama, je vědecky nepravděpodobná, říká Caulfield. Jednoduše řečeno, neexistují žádné prokázané zdravotní výhody terapií energetickým polem, včetně masáží energetickým polem - až na jednu výjimku. Caulfield poukazuje na to, že placebo efekt je velmi skutečný a může se při této terapii uplatnit. Ale a zdůrazňuje tento bod dvakrát, placebo efekt je nadhodnocen. Vysvětluje, že se také může stát přirozený vývoj stavu, který chce pacient léčit. Pokud si někdo myslí, že jeho bolesti zad jsou lepší po absolvování energetické terapie nebo u praktického lékaře Reiki, vysvětluje, že to nemusí být kvůli léčbě, ale spíše tomu, jak se bude stav vyvíjet.

I když existují studie o starších formách práce s energií, jako je akupunktura, nevytvářejí pro ně silný důvod. Základní pravidlo pro akupunkturu je: Čím lepší je studie - tedy zaslepená, s falešnou akupunkturou jako kontrolou -, tím menší je účinek, vysvětluje Caulfield, který pozorně sledoval studie o akupunktuře. Výzkum, včetně recenzí minulých studií, o tinnitus (Park, 2000), předmenstruační syndrom (Cho, 2010), zotavení po mrtvici (Hopwood, 2008) a astma (Martin, 2002) neprokázali žádný přínos z akupunktury nebo žádný větší přínos než u akupunktury. Existují i ​​další studie, které ukazují výhody, ale Caulfield vysvětluje, že někteří odborníci se domnívají, že pozitivní účinky zjištěné v těchto studiích jsou způsobeny účinkem placeba.

Slavná energetická terénní studie

Ale i když zde hraje placebo efekt, Caulfield poukazuje na hlavolam. Opravdu chcete lékařské ošetření na základě podvodu? ptá se. Ano, placebo efekt je podvod. Když lidé říkají, že existuje silný placebo efekt, připouštějí, že se jedná o placebo divadlo a že to ve skutečnosti nefunguje. To znamená, že nemůžete plně souhlasit se svou léčbou. A Caulfield vysvětluje, že pokud řekneme ano terapiím založeným na klamu, to, co ve skutečnosti děláme, je vyzývat k erozi kritického myšlení a žádat lidi, aby věřili v magické věci, abychom mohli vyvolat placebo efekt. Existuje však navrhnout nějaký výzkum že placeba s odůvodněním (pacientovi je vysvětleno, že dostávají placebo a proč) jsou, jako by ne efektivnější než klamná placeba (Locher, 2017). V tomto případě se stává otázkou osobní hodnoty. Soukromé sezení s terapeutem energetického pole Hough vám může vrátit 2 400 $. Pokud by byli transparentní ohledně toho, odkud pocházejí výhody, otázkou by bylo, zda osoba věří, že placebo efekt za tu cenu stojí.

To je velký, i když. Alternativní medicína a terapie nejsou ve většině jurisdikcí regulovány vládou, takže nic nebrání tomu, aby odborníci tvrdili o výhodách, které prostě nejsou pravdivé. Mohou také zadržet, že to, za co platíte, je placebo efekt. V některých případech zdůrazňuje Caulfield, že jsou slibnými výhodami pro lidi s vážným zdravotním stavem, jako jsou pacienti s rakovinou. A je těžké to sledovat, protože v této oblasti není mnoho vědy. Tady je jedna studie na odborníky na energetické pole, a to není příliš lichotivé.

Studie, kterou navrhla 11letá dívka, ale kterou provedli vědci, si kladla za cíl zjistit, zda terapeutické dotykové praktiky mohou skutečně cítit pole lidské energie nad pokožkou pacientů. Aby mohli své dovednosti vyzkoušet, měli praktici zavázané oči a byli požádáni, aby zjistili, která z jejich rukou je blíže k ruce výzkumníka. Ruka výzkumníka byla náhodně umístěna, jak bylo určeno otočením mince. Čtrnáct praktických lékařů bylo testováno desetkrát. Sedm praktikujících bylo testováno 20krát. Všichni neudělali nic lepšího než náhodnou šanci a zaznamenali průměrnou úspěšnost pouhých 44% (Rosa, 1998). Jednoduše řečeno, jejich úspěšnost byla zhruba stejná, jako kdyby náhodně hádali.kolik čajových lžiček je 1500 mg soli

Jaká masáž energetického pole je správná

Caulfield není pro tyto typy duchovních uzdravovacích procedur žádným cizincem, o kterém byste neměli podezření u někoho, kdo tak otevřeně říká, že nemá žádné prokázané výhody. Vyzkoušel Reiki, akupunkturu a baňkování a - i když necítí, že by měl z léčby nějaký fyzický přínos - říká, že pochopil, proč si někteří lidé užívají těchto léčivých terapií. Je to klidný čas a okamžik, vysvětluje a dodává, že může být velmi silné, když někdo věnuje pozornost nám a našim potřebám po dobu jedné hodiny nebo jak dlouho léčba trvá. Může to být všechno, jak tomu říká, placebo divadlo, ale mluví o tom, co lidem chybí ve standardní zdravotní péči.

Tyto důvody jsou podle něj naprosto legitimní pro získání masáže energetickým polem. Chápu to, říká, chápu, proč si lidé myslí, že to funguje, a chápu, proč to může někoho přitahovat, ale ve skutečnosti neexistují žádné důkazy, které by to vůbec podporovaly. Caulfield navrhuje, že je důležité, abyste pochopili, co jste a co nedostanete z relace. Jděte na relaci, kde si můžete užít zážitek a historii a kulturu těchto léčby, které jsou vyjádřením alternativních způsobů myšlení. Udělejte to však s vědomím, že neexistují žádné vědecky prokázané přínosy pro zdraví.

Existují nějaká potenciální rizika nebo úvahy?

Největší úvahou je, zda masáž energetickým polem vůbec funguje. A abyste se sami rozhodli, budete muset použít kritické myšlení. Odborníci se stále častěji pokoušejí vysvětlit a legitimovat tyto praktiky vědeckým jazykem, vysvětluje Caulfield, což může způsobit, že řada těchto typů léčby bude pro lidi, kteří nečtou studie, obtížná. Například baňkování začalo tvrzením, že by mohlo sladit vaše meridiány, a pomalu se vyvinulo, aby vysvětlilo, že jeho účinky jsou způsobeny přitahováním krve blíže k poraněným oblastem těla.

V případě masáže energetickým polem poukazují obhájci jako Gwenyth Paltrow na kvantovou fyziku. To může znít legitimně a autoritativně pro mnoho lidí, kteří neznají tuto oblast. Ale Caulfield říká, že neexistuje způsob, který by mohl ospravedlnit druh výhody, které tvrdí, a povzbuzuje lidi, aby používali svou vrozenou skepsi. Pokud vás něco automaticky podezřívá, začněte tím, navrhl, když se ho zeptali, jak si mohou zákazníci udělat vlastní due diligence, než zaplatí za jedno z těchto ošetření.

Existuje také riziko, že se někdo rozhodne platit za masáž energetickým polem, místo aby hledal jiné možnosti s vyšší pravděpodobností léčby svého stavu. Než začnete s těmito alternativními terapiemi, nezapomeňte si promluvit se svým lékařem, který vás může projít celou řadou možností léčby a jejich účinností. Může být velmi užitečné uvažovat o těchto alternativních terapiích jako o doplňkové léčbě, kterou lze spárovat s tím, co váš poskytovatel zdravotní péče navrhuje pro vaši situaci a potřeby.

Reference

 1. Cho, S.-H., & Kim, J. (2010). Účinnost akupunktury při léčbě premenstruačního syndromu: Systematický přehled. Doplňkové terapie v medicíně, 18 (2), 104–111. doi: 10.1016 / j.ctim.2009.12.001, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK79253/
 2. Hopwood, V., Lewith, G., Prescott, P., a Campbell, M. J. (2008). Hodnocení účinnosti akupunktury v definovaných aspektech zotavení po cévní mozkové příhodě. Journal of Neurology, 255 (6), 858–866. doi: 10.1007 / s00415-008-0790-1, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18465110
 3. Locher, C., Nascimento, A. F., Kirsch, I., Kossowsky, J., Meyer, A., & Gaab, J. (2017). Je zdůvodnění důležitější než podvod? Randomizovaná kontrolovaná studie otevřené placebové analgezie. Bolest, 158 (12), 2320–2328. doi: 10,1097 / j.pain.0000000000001012, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28708766
 4. Martin, J., Donaldson, A., Villarroel, R., Parmar, M., Ernst, E., & Higginson, I. (2002). Účinnost akupunktury u astmatu: systematický přehled a metaanalýza publikovaných údajů z 11 randomizovaných kontrolovaných studií. European Respiratory Journal, 20 (4), 846–852. doi: 10.1183 / 09031936.02.00078702, https://erj.ersjournals.com/content/20/4/846
 5. Park, J., White, A. R., a Ernst, E. (2000). Účinnost akupunktury jako léčba tinnitu. Archivy otolaryngologie - chirurgie hlavy a krku, 126 (4), 489. doi: 10,1001 / archotol.126.4.489, https://jamanetwork.com/journals/jamaotolaryngology/fullar Article/404551
 6. Rosa, L., Rosa, E., Sarner, L., & Barrett, S. (1998). Bližší pohled na terapeutický dotek. Jama, 279 (13), 1005. doi: 10,1001 / jama.279.13.1005, https://jamanetwork.com/journals/jama/fullar Article/187390
Vidět víc