Eczema herpeticum - stav kůže způsobený oparem

Eczema herpeticum - stav kůže způsobený oparem

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud máte ekzém, zejména typ atopické dermatitidy, může opar znamenat mnohem víc než nepohodlnou lézi na rtu. Virus Herpes simplex, virus, který způsobuje opary nebo genitální opar, může infikovat pokožku lidí ekzémem a způsobit rozsáhlou vyrážku na obličeji a krku; toto se nazývá ekzém herpeticum (také známý jako Kaposi varicelliformní erupce). Tato vyrážka se může někdy rozšířit po širokých oblastech kůže kolem těla. Virus herpes simplex můžete zachytit sdílením nádobí, šálků, kosmetiky nebo kontaktem s pokožkou s někým, kdo má otevřené rány. Virus může také žít na klikách a jiných neživých objektech. Tohle znamená tamto časté mytí rukou je důležité (AAD, n.d.). Eczema herpeticum vypadá jinak než atopická dermatitida nebo ekzém. Lidé s ekzémem mají obvykle suché, šupinaté a svědící skvrny na kůži, zejména na tvářích, pokožce hlavy, čele a dalších částech obličeje. Nicméně, vyrážka z ekzému herpeticum vypadá jako rozšířené bolestivé, vyražené léze doprovázené zduřenými lymfatickými uzlinami na obličeji a krku, horečkou, zimnicí a celkovým pocitem, že se necítíte dobře (Siegfried, 2015). Eczema herpeticum může mít také shluky malé vodnaté puchýře které jsou svědivé a bolestivé, puchýře, které vypadají červeně, fialově nebo černě, nebo puchýře, které při otevření otevírají hnis (NEA, n.d.).Životně důležité orgány

 • Eczema herpeticum je kožní infekce virem herpes simplex (HSV), která nejčastěji postihuje lidi s ekzémem nebo atopickou dermatitidou.
 • Vyrážka z ekzému herpeticum je obvykle rozšířena na obličeji a krku se svědivými, bolestivými puchýři a někdy je doprovázena horečkou a zduřenými lymfatickými uzlinami.
 • Přibližně 10–20% lidí s atopickou dermatitidou dostane ekzém herpeticum.
 • Léčba ekzému herpeticum se obvykle provádí antivirovými léky, jako je acyklovir a valacyklovir.

Kdo dostane ekzém herpeticum?

Každý, kdo má atopickou dermatitidu, může dostat ekzém herpeticum, ale kojenci a malé děti jsou nejčastěji postiženými, zvláště pokud mají středně těžký až těžký ekzém (AAD, n.d.). Přibližně 10–20% lidí s atopickou dermatitidou vyvinout ekzém herpeticum (Siegfried, 2015). Nevíme, proč někteří lidé vystavení viru herpes simplex prostě mají opary, zatímco jiní dostanou ekzém herpeticum. Víme, že atopická dermatitida ovlivňuje zdraví pokožky a kožní bariéru - díky tomu může být pokožka náchylnější k infekcím. Lidé s jiné kožní stavy Stejně jako kontaktní dermatitida nebo seboroická dermatitida (dermatitida bez ekzému) může také dostat ekzém herpetikum z infekce virem herpes simplex (NEA, n.d.).

Známky a příznaky ekzému herpeticum

reklama

Pohodlný způsob, jak kontrolovat vzplanutí ekzémuNavštivte lékaře online. Nechte si na dveře doručit léčbu ekzémem na předpis.

Zjistit více

Po kontaktu s virem herpes simplex trvá vyrážka ekzému herpeticum až dva týdny. Infekce obvykle začíná u kůže postižené ekzémem a poté se šíří do normální kůže po dobu 7–10 dnů (Santmyire-Rosenberger, 2005)

Nálezy na kůži:

 • Rozšířená vyrážka na obličeji a krku
 • Vyrážka, která se šíří do dalších oblastí těla
 • Děrované léze
 • Shluky malých vodnatých puchýřů, které jsou svědivé a bolestivé
 • Puchýře, které vypadají červeně, fialově nebo černě nebo vytékají hnis, když se rozlomí

Další příznaky: • Horečka a zimnice
 • Obecná malátnost (necítí se dobře)
 • Oteklé lymfatické uzliny v oblastech vyrážky

V závažných případech infekce můžete dostat komplikace z ekzému herpeticum. Někteří lidé mohou mít jizvy ze všech svých puchýřů. Pokud se virus dostane do oka, můžete dostat infekci rohovky oka - herpetickou keratitidu. Herpetická keratitida může vést k zjizvení a slepotě, pokud není rozpoznána a léčena. U lidí se slabým imunitním systémem může být ekzém herpeticum život ohrožující; infekce se může šířit krví a vést k selhání a smrti orgánů (NEA, n.d.).

Diagnóza ekzému herpeticum

Váš poskytovatel zdravotní péče může někdy diagnostikovat ekzém herpeticum pouhým pohledem, ale často a vzorek kůže pomáhá potvrdit diagnózu. Může začít škrábáním infikované kůže a prohlížením obsahu puchýřů pod mikroskopem (říká se tomu kožní stěr) (AAD, n.d.). Také virové kultury a polymerázová řetězová reakce (PCR) testování může pomoci identifikovat, co je příčinou infekce (Siegfried, 2015).

Proč je to všechno nutné, pokud to poskytovatel pozná podle vzhledu? Někdy ekzém herpeticum připomíná jinou kožní infekci zvanou impetigo. Impetigo je bakteriální kožní infekce, obvykle bakterií Staphylococcus aureus nebo Streptococcus pyogenes, které jsou běžnými kožními bakteriemi. Lidé s atopickou dermatitidou jsou náchylnější k impetigo než lidé bez ekzému. Impetigo obvykle má zarudnutí, otok, citlivost a medově žlutou krustu infikované kůže (Siegfried, 2015). Léčba těchto dvou stavů je odlišná, jednou je virová infekce a druhou způsobenou bakteriemi. Uvedené další testování může v případě potřeby pomoci tyto dva odlišit.

Možnosti léčby ekzému herpeticum

Vzhledem k tomu, že je způsoben virem, je nejlepší léčba ekzému herpeticum antivirové léky , jako acyklovir (intravenózně nebo ústy) nebo valacyklovir (ústy) (Santmyire-Rosenberger, 2005). Tyto léky pomáhají zahnat současné ohnisko, ale nezabraňují dalším vzplanutí. Někteří lidé dostávají bakteriální kožní infekce navíc k virové infekci (sekundární bakteriální infekce) a potřebují také antibiotika. Pokud je ekzém herpeticum závažný, můžete vyžadovat hospitalizaci, dokud se váš stav nezlepší.

Pokud máte jakoukoli formu ekzému a objeví se u vás jiný druh vyrážky, obzvláště bolestivá nebo puchýře, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Můžete mít kožní infekci. U zdravých lidí může rychlé rozpoznání a léčba většinou vést k mírnému onemocnění s několika dlouhodobými následky.

jaké vitamíny jsou dobré pro vylepšení mužů

Reference

 1. Americká akademie dermatologie (AAD) - Opary: Mám nechat dítě s ekzémem pryč ?. (n.d.). Citováno 26. února 2020, z https://www.aad.org/public/diseases/eczema/childhood/health-concerns/cold-sores
 2. Národní asociace pro ekzémy (NEA) - Co je to ekzém herpeticum a jak víte, že ho máte? (n.d.). Citováno 26. února 2020, z https://nationaleczema.org/eczema/related-conditions/eczema-herpeticum/
 3. Santmyire-Rosenberger, B., & Nigra, T. (2005). Psoriasis herpeticum: Tři případy Kaposiho varicelliformní erupce u psoriázy. Journal of the American Academy of Dermatology, 53 (1), 52-56. doi: 10.1016 / j.jaad.2005.01.140, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15965420
 4. Siegfried, E., & Hebert, A. (2015). Diagnóza atopické dermatitidy: napodobeniny, překrytí a komplikace. Journal of Clinical Medicine, 4 (5), 884-917. doi: 10,3390 / jcm4050884, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26239454
Vidět víc