Doxycyklin: antibiotická léčba akné

Doxycyklin: antibiotická léčba akné

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud trpíte akné, víte, jak moc může ovlivnit váš život. Pravidelné výpadky mohou způsobit vážné ponoření sebedůvěry, zvláště pokud je těžko zakrýváte. Pokud lokální léčba pro vás nefunguje, může váš dermatolog navrhnout doxycyklin - pilulku, která vám pomůže léčit vaše zity.

Není mnoho lidí obeznámeno s touto pilulkou, protože její použití jako léčby akné se za posledních několik let drasticky změnilo. Pokud vás ale zajímá doxycyklin, jste na správném místě. Podívejme se, jak přesně tato pilulka funguje a zda by pro vás mohla být dobrá.

Co je doxycyklin?

Doxycyklin je antibiotikum třídy tetracyklinů na předpis, říká dermatologka Julia Schwartz, MD. To znamená, že toto antibiotikum nebylo vytvořeno k léčbě akné. Původně byl formulován a stále je běžným antimikrobiálním přípravkem používaným k léčbě mnoha bakteriálních a parazitárních infekcí, říká Schwartz. Doxycyklin se také používá k léčbě Staph aureus, včetně methicilin-rezistentního Staphylococcus aureus nebo MRSA, a infekcí měkkých tkání, chorob přenášených klíšťaty, jako je Lyme nemoc a malárie. Může být také použit jako léčba syfilisu (1). Doxycyklin se prodává jako generický lék, ale prodává se také pod značkami jako Doryx, Vibramycin, Oracea, Adoxa a další.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Jak to funguje?

Stručně řečeno, doxycyklin funguje kontrola bakterií, které by mohly způsobit akné (2). Účinnost Doxy při léčbě akné byla použita jak pro své antimikrobiální vlastnosti, tak pro různé protizánětlivé vlastnosti, říká Dr. Schwartz. To je pravda - ne všechno akné je způsobeno olejem nebo odumřelou kůží. Podle Dr. Schwartze může být určité akné způsobeno bakterií zvanou propionibacterium, která je ve skutečnosti přirozenou a normální součástí naší kožní flóry. I když tato bakterie nezpůsobí akné u každého, za určitých okolností spustí chronické záchvaty (3). Takže doxy funguje na kontrolu těchto bakterií, čímž kontroluje vaše akné.

Je doxycyklin bezpečný?

Odpověď na tuto otázku je obecně jednoznačná ano. Podle Dr. Schwartze však doxycyklin vyvolává několik červených vlajek. Zatímco doxy existuje již mnoho let a je obecně bezpečným lékem, který se užívá po dlouhou dobu, užívání doxycyklinů upadlo u dermatologů z laskavosti, říká. Stalo se tak z dlouhého seznamu důvodů, včetně zvýšeného dohledu nad antibiotiky nebo zvýšené kontroly, zda jsou některá antibiotika nezbytná. Rovněž upadl v nemilost kvůli rostoucí míře antibakteriální rezistence.

Existují jistí lidé, kteří nikdy by neměl užívat doxycyklin , nicméně (4). Tito lidé zahrnují:

 • Těhotná žena. Doxycyklin může poškodit vyvíjející se plod. Z tohoto důvodu může váš dermatolog navrhnout přechod na antikoncepci, aby se zabránilo těhotenství během vašeho cyklu doxycyklinů.
 • Děti do osmi let. Může ovlivnit růst a způsobit trvalé zabarvení zubů.
 • Pacienti s alergiemi na tetracyklin. Doxycyklin je tetracyklin.

Máte-li jakékoli obavy ohledně doxycyklinu, je dobré se poradit se svým lékařem. Pokud se ukáže, že toto antibiotikum pro vás není dobrá volba, nikdy se nebojte - existují i ​​jiná antibiotika, která vám mohou pomoci akné vyčistit.

Rutina péče o pleť: co to znamená? Měl bys mít?

9 minut čtení

Jak mohu užívat doxycyklin?

Podle Dr. Schwartze kvůli obavám z dlouhodobé léčby budou dermatologové obvykle předepisovat doxycyklin na kratší dobu - obvykle kolem tří měsíců. Předepisujeme to, abychom zvládli vzplanutí akné a poté přepnuli na primárně aktuální přístup nebo jinou perorální možnost, říká. Jak dlouho to trvá, záleží zcela na osobě, ale u většiny pacientů dojde během tohoto tříměsíčního období ke zlepšení akné.

Typicky je doxycyklin předepisován dvakrát denně. Ale nedávno byla vyvinuta a schválena pro doléčení akné a růžovky forma doxycyklinu s nižším časovým uvolňováním, nazývaná Oracea. Při pouhých 40 mg denně oproti 100 mg dvakrát denně pro běžné generické dávkování je Oracea submikrobiální, říká Dr. Schwartz. To znamená, že není dostatečně silné, aby vymazalo všechny mikroby, takže to nezpůsobí, že se u vás vyvine odpor. To znamená, že stále má účinné protizánětlivé vlastnosti plné dávky doxy, takže stále funguje na vyčištění akné. Typicky byste pilulku užívali jednou denně s jídlem a velkou sklenicí vody, abyste omezili nežádoucí účinky.

Potenciální rizika a vedlejší účinky doxycyklinu

Kromě možné rezistence na antibiotika má doxycyklin ještě několik dalších vedlejších účinků, kterých byste si měli být vědomi. Tyto zahrnují:

 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Bolest břicha
 • Průjem
 • Bolesti hlavy
 • Pálení žáhy
 • Podráždění jícnu
 • Zvýšená citlivost na UV / sluneční světlo způsobující spáleniny

Doxycyklin by nikdy neměl být kombinován s perorálními retinoidy, jako je isotretinoin, také známý jako Accutane, kvůli zvýšenému riziku vzácného onemocnění zvaného pseudotumor cerebri, říká Dr. Schwartz. Pseudotumor cerebri je stav, při kterém se zvyšuje tlak kolem vašeho mozku, což způsobuje bolesti hlavy a problémy se zrakem. Pokud si všimnete tohoto vedlejšího účinku a užíváte také isotretinoin, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Opalovací krém s SPF 50+ by se měl nosit denně a během dne znovu aplikovat, přičemž by se měl užívat doxycyklin. Vždy byste měli užívat doxycyklin s vodou a jídlem, abyste se vyhnuli podrážděnému žaludku. Doporučuje se také neležet alespoň 30 minut po užití doxycyklinu, aby nedošlo k pálení žáhy a podráždění jícnu.

Perorální léky, jako je doxycyklin, mohou pomoci vyčistit vaše tvrdohlavé zity, což vám pomůže cítit se jistější. Pokud si myslíte, že tento lék může být pro vás to pravé, domluvte si schůzku se svým lékařem a prodiskutujte všechny své možnosti.

příznaky nadměrného testosteronu u žen

Reference

 1. Účinnost doxycyklinu při léčbě syfilisu. Americká společnost pro mikrobiologii. Přístup k 20. listopadu 2019. Zobrazit zdroj.
 2. Perorální doxycyklin v léčbě akné vulgaris: Současné pohledy na klinické použití a nedávné nálezy s novou formulací malých tablet s dvojitým skórem. Časopis klinické a estetické dermatologie. Přístup k 20. listopadu 2019. Zobrazit zdroj.
 3. Propionibacterium Acnes a chronická onemocnění. Infekční etiologie chronických nemocí. Přístup k 20. listopadu 2019. Zobrazit zdroj.
 4. Přehodnocení doxycyklinů v těhotenství a v raném dětství. Znalecký posudek o bezpečnosti léčiv. Přístup k 20. listopadu 2019. Zobrazit zdroj.
Vidět víc