Způsobuje klobouk plešatost? Co nám říká výzkum

Způsobuje klobouk plešatost? Co nám říká výzkum

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Klobouky jsou univerzálním doplňkem. Jsou příležitostí pro oddané sportovní fanoušky, aby hrdě podporovali své týmy, nabízejí zahradníkům a dalším outdoorovým pracovníkům úlevu od bijícího slunce a nespočetné záběry paparazzů obsahují celebrity s čepicemi staženými dolů kvůli soukromí.

Klobouky mají jedinečnou schopnost být jak utilitární a módní, ale jsou rizikovým faktorem vypadávání vlasů nebo plešatosti? Naštěstí odpověď na tento běžný dotaz zní ne.

Studie z roku 2013, která zkoumala 92 identických mužských dvojčat, našla významné důkazy o tom, že různé faktory prostředí mohou mít vliv na vypadávání vlasů nebo plešatost mužů.

Životně důležité orgány

  • Výzkum neukazuje na přímou souvislost mezi nošením klobouků a vypadáváním vlasů.
  • Androgenní alopecie, známá také jako mužská nebo ženská plešatost, se obvykle objevuje postupně v průběhu času a projevuje se v předvídatelných vzorcích.
  • Přibližně polovina mužů ve věku 50 let má mužskou plešatost, zatímco ženská plešatost postihuje 38% žen starších 70 let.
  • Trakční alopecie, ztráta vlasů způsobená opakovaným a silným namáháním vlasových folikulů, může pramenit z napjatých účesů, jako jsou vysmívající se copánky a silné prodlužování vlasů.

Například prodloužená doba kouření a přítomnost lupů byla spojena se zvýšenou ztrátou čelních vlasů, zatímco prodloužená doba cvičení, konzumace čtyř nebo více alkoholických nápojů týdně a utrácení více peněz za přípravky na vypadávání vlasů byly spojeny s zvýšené vypadávání vlasů kolem spánků (Gatherwright, 2013).

Naopak denní používání klobouku, stejně jako vyšší index tělesné hmotnosti (BMI) a hladiny testosteronu, bylo spojeno se snížením časové ztráty vlasů (Gatherwright, 2013).

Zatímco nyní výzkum neukazuje na přímou souvislost mezi klobouky a vypadáváním vlasů, dermatologové povzbuzují nositele klobouků, aby si v létě příliš často mysleli na přiléhavý klobouk, který může dráždit nebo zapálit vlasové folikuly.

A co trakční alopecie?

Trakční alopecie je typ vypadávání vlasů způsobený opakovaným a silným namáháním vlasových folikulů. Myslete na těsný ohon nebo drdol, vysmívající se copánky nebo dredy, silné prodloužení vlasů nebo noční válečky.

reklama

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarma

Najděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovuje

Zjistit více

Kromě stylingu může nastat také situace, když se opakovaně nosí stejné těsné pokrývky hlavy, například z náboženských důvodů nebo přilba nebo přilba jako součást profesionálního požadavku. Jak však naznačuje dřívější studie, neexistují žádné přesvědčivé důkazy, které by spojovaly klobouky s vypadáváním vlasů nebo plešatostí.

Vzhledem k možnostem stylingu a použití chemických relaxancií výzkum ukazuje, že se v nich vyskytuje trakční alopecie jedna třetina žen afrického původu, které nosí tyto těsné účesy (Billero, 2018). Baleríny, gymnastky a vojenský personál - všechny známé pro přísný styling - mohou také zaznamenat vyšší míru trakční alopecie ve srovnání s širokou veřejností.

Dobrou zprávou je, že pokud je trakční alopecie detekována dostatečně včas, je možné obnovit vlasy odstraněním zdroje trakce.

Další příčiny vypadávání vlasů

Ploché čepice, čepice, kšiltovky, snapbacky - nezpůsobí, že budete plešatí, ani vám příliš často nečesají vlasy, nepoužívají velké množství produktu ani jiné běžné mýty o vlasech. Ve skutečnosti je nejčastější příčina vypadávání vlasů zcela mimo vaše ruce.

Genetika

Androgenní alopecie, známá také jako androgenetická alopecie nebo plešatost mužského nebo ženského pohlaví, je genetický stav, který postihuje obě pohlaví. Americká akademie dermatologie to odhaduje přibližně 80 milionů lidí v USA trpí vypadáváním vlasů (AAD, n.d.).

Chirurgie pro redukci pokožky hlavy: jak to funguje?

4 minuty čtení


To se promítá do okolí polovina mužů ve věku 50 let žijících s mužskou plešatostí , přičemž prevalence stoupá s věkem. Plešatost žen, která postihuje přibližně 38% žen starších 70 let, je méně častá (Phillips, 2017).

Androgenní alopecie se obvykle objevuje postupně v průběhu času a vykazuje předvídatelné vzorce. U mužů to znamená ustupující vlasovou linii nebo plešinu a u žen to jsou obvykle řídnoucí vlasy podél temene hlavy.

Mužská plešatost je často způsobena dihydrotestosteronem (DHT), mužským steroidním hormonem, který tělo vytváří jako normální přirozený vedlejší produkt testosteronu. U lidí, kteří jsou geneticky náchylní k androgenní alopecii, způsobuje DHT zmenšení vlasových folikulů a tvorbu kratších a tenčích chloupků.

Zatímco jiné typy vypadávání vlasů jsou obvykle reverzibilní, neexistuje androgénní alopecie. Finasterid a minoxidil mohou zpomalit nebo zastavit vypadávání vlasů, a pokud začnou dostatečně brzy, mohou dokonce některé vlasy znovu vypěstovat.

Stres

Extrémní stres a šok se v těle projevují různými způsoby, včetně vypadávání vlasů. Podle Cleveland Clinic může emoční nebo fyziologický stres vést k náhlému nástupu dočasné ztráty vlasů zvané telogen effluvium. Obvykle k tomu dochází v důsledku extrémního úbytku hmotnosti, operací, nemoci nebo porodu. Dobrou zprávou je jakmile se odstraní příčina stresu, vlasy obvykle dorostou (Cleveland Clinic, n.d.).

jak dlouhá je doba použitelnosti na kondomech

Nemoci, které mohou způsobit vypadávání vlasů: alopecie jako příznak

7 minut čtení

Stavy a nemoci

Jedním z relativně známých stavů, které mohou způsobit ztrátu vlasů nebo jejich ztenčení, je trichotillomania. Trichotillomania je duševní porucha, která zahrnuje opakované, neodolatelné nutkání vytrhávat vlasy z pokožky hlavy, obočí nebo jiných oblastí těla, a to navzdory maximální snaze zastavit. Když je posedlost zaměřena na hlavu, opakované tahání vlasů může zanechat na pokožce hlavy nepravidelné plešatiny.

Alopecia areata, stav, kdy imunitní systém těla útočí na zdravé tkáně, jako jsou vlasové folikuly, může také způsobit vypadávání vlasů a zabránit růstu nových vlasů. U biologických žen mohou hormonální změny způsobené těhotenstvím, porodem, menopauzou a problémy se štítnou žlázou potenciálně způsobit trvalou nebo dočasnou ztrátu vlasů.

Nedostatek vitamínů a minerálů

Lidé, kteří nejsou geneticky náchylní k alopecii, mohou přispět k prevenci plešatosti konzumací správných živin na podporu zdravé regenerace vlasů. Klíčem však je znalost výběru vitamínů a živin, které mohou skutečně pomoci.

Recenze 125 článků z roku 2018 na toto téma našel nedostatečné údaje k doporučení vitaminu E, zinku, riboflavinu, kyseliny listové, vitaminu B12, biotinu a několika dalších vitaminů propagovaných jako pomoc při růstu vlasů (Almohanna, 2019). Místo toho navrhli, aby lidé, kteří mají nedostatek vitaminu D nebo minerálního železa, doplnili další zdroje, aby potenciálně zabránili plešatosti.

Může nedostatek vitaminu D způsobit přibývání na váze?

5 minut čtení

Léky

Vypadávání vlasů a plešatost mohou být vedlejším účinkem některých léků a doplňků, jako jsou léky používané na vysoký krevní tlak, problémy se srdcem, rakovinu, akné a další. Zde se můžete dozvědět více o lécích, které konkrétně způsobují vypadávání vlasů u biologických mužů a žen

Reference

  1. Almohanna, H. M., Ahmed, A. A., Tsatalis, J. P., & Tosti, A. (2018). Role vitamínů a minerálů při vypadávání vlasů: recenze. Dermatology and Therapy, 9 (1), 51-70. doi: 10,1007 / s13555-018-0278-6. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30547302/
  2. Americká akademie dermatologické asociace (AAD). (n.d.). Máte vypadávání nebo vypadávání vlasů? Citováno 23. července 2020, z https://www.aad.org/hair-shedding
  3. Billero, V., & Miteva, M. (2018). Trakční alopecie: kořen problému. Klinická, kosmetická a vyšetřovací dermatologie, svazek 11, 149–159. doi: 10,2147 / ccid.s137296. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29670386
  4. Clevelandská klinika. (n.d.). Ztráta vlasů u žen. Citováno 23. července 2020, z https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16921-hair-loss-in-women
  5. Gatherwright, J., Liu, M. T., Amirlak, B., Gliniak, C., Totonchi, A., & Guyuron, B. (2013). Příspěvek endogenních a exogenních faktorů k mužské alopecii: studie identických dvojčat. Plastická a rekonstrukční chirurgie, 131 (5), 794e – 801e. Citováno z https://doi.org/10.1097/PRS.0b013e3182865ca9
  6. Phillips, T. G., Slomiany, W. P., & Allison, R. (2017). Vypadávání vlasů: běžné příčiny a léčba. Americký rodinný lékař, 96 (6), 371–378. Citováno z https://www.aafp.org/afp/2017/0915/p371.html
Vidět víc