Funguje minoxidil? Co říká výzkum

Funguje minoxidil? Co říká výzkum

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

jak přirozeně získat větší péro

Vezměte si dikobrazí vlasy, vařte je ve vodě a poté je nanášejte na pokožku hlavy po dobu čtyř dnů. Alternativně můžete soté nohu ženského chrta v oleji spolu s oslí kopytem a výslednou goo roztáhnout po celé řídnoucí paštice. To jsou jen některé z léčby plešatosti podrobně popsané v Ebersově papyru - egyptský text bylinných léčiv, který byl napsán kolem roku 1 500 př. N. L., I když se předpokládá, že byl sestaven z ještě dřívějších textů. Tento fascinující dokument nyní žije v Univerzita v Lipsku , Německo.

Pokud nic jiného, ​​tyto předpisy z éry Amenhotep I ukazují, že lidé byli ochotni vynaložit velké úsilí, aby si svou korunní slávu uchovali po velmi dlouhou dobu. Existuje jen velmi málo důkazů, které by naznačovaly, že některý z těchto zásahů udělal něco pro zpomalení, zastavení nebo obrácení plešatění. Neexistuje ani důkaz, který by prokázal, že nespočetné množství krémů, lektvarů, obkladů a tinktur, které byly v následujících 3500 letech nabízeny jako lokální léčba plešatosti, dokázalo také mnoho.

To vše se změnilo v roce 1988, kdy FDA schválil minoxidil pro léčbu plešatosti. Muži znepokojení ztrátou vlasů - nemluvě o dikobrazích, chrtích, oslích a zvěřinci jiných zvířat - se radovali.

Životně důležité orgány

  • Minoxidil je kapalina nebo pěna vtíraná do pokožky hlavy k léčbě vypadávání vlasů; pro zobrazení výsledků musí být používán nepřetržitě.
  • Asi 40 procent mužů pocítí opětovný růst vlasů při užívání minoxidilu.
  • Výsledky s minoxidilem trvají asi čtyři měsíce.
  • Minoxidil je nejúčinnější, pokud se používá v kombinaci s finasteridem.

Co je minoxidil?

Minoxidil je léčba vypadávání vlasů, volně prodejná tekutina nebo pěna nanášená na pokožku hlavy dvakrát denně ke zpomalení nebo zastavení progrese mužské plešatosti (aka androgenetická alopecie) a řídnutí vlasů. K udržení výsledků je nutné jej používat nepřetržitě - pokud léčbu přestanete používat, nový růst vlasů se může obrátit a vypadávání vlasů bude pokračovat.

Minoxidil má tendenci nejlépe fungovat u mladších mužů (to znamená osob mladších 40 let), kteří plešatěli méně než pět let. Jakmile se ztráta vlasů rozšíří na velkou plochu a přetrvává po dlouhou dobu, je méně pravděpodobné, že minoxidil přinese výhody. V zásadě platí, že čím jste mladší a čím dříve minoxidil začnete, tím lepší výsledky bývají.

reklama

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarma

Najděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovuje

mám vzít booster testosteronu
Zjistěte více

Funguje minoxidil?

Minoxidil je lepší při zastavení nebo zpomalení vypadávání vlasů než při opětovném růstu vlasů. Opětovný růst vlasů je spíše sekundárním ziskem; zastavení vypadávání vlasů je pravděpodobnější. Ale asi 40% mužů a 25% žen může zaznamenat opětovný růst s minoxidilem.

V studie zveřejněné v časopise Journal of the American Academy of Dermatology, muži byli zařazeni do tří různých skupin: 5% minoxidil, 2% minoxidil nebo placebo. Muži užívající 5% minoxidil měli O 45% větší růst vlasů než 2% skupina (Olsen, 2002).

Studie Ukažte, že společné užívání minoxidilu a finasteridu je účinnější než samotné užívání (Chandrashekar, 2015). Ženy však nemohou užívat finasterid a těhotné ženy by se neměly ani dotknout tablet finasteridu. (Minoxidil bude účinný, ať už jde o drahou přípravu značky, Rogaine, nebo levnou verzi prodávanou online za pár dolarů za láhev).

Ve studii z roku 2018 Vědci zjistili, že muži, kteří užívali 5% minoxidil v kombinaci s nízkoúrovňovou laserovou terapií (nebo LLLT, zařízení červeného světla s FDA očištěným na pokožce hlavy), byli se svými výsledky spokojenější než muži, kteří užívali samotný minoxidil (Faghihi, 2018).

Jak funguje minoxidil?

Přesný mechanismus působení minoxidilu v těle není zcela objasněn. Původně byl vyvinut v padesátých letech jako perorální lék k léčbě vysokého krevního tlaku. V rané studii vědci zjistili, že u některých pacientů došlo k opětovnému růstu vlasů.

Zdá se, že minoxidil funguje jako periferní vazodilatátor. To znamená, že pomáhá rozšiřovat a uvolňovat krevní cévy ke zvýšení průtoku krve. Vědci se domnívají, že minoxidil může zvýšit tok krve a živin do vlasových folikulů a stimulovat růst vlasů.

Na rozdíl od finasteridu - který potlačuje androgenní DHT, který může napadat vlasové folikuly - nemá minoxidil žádný účinek na hormony.

jak si můžeš zlomit penis

Jak dlouho trvá působení minoxidilu?

Při použití dvakrát denně může 5% minoxidil působit rychleji než 2% minoxidil (Olsen, 2002). K zobrazení výsledků jsou obvykle zapotřebí čtyři měsíce. Někteří lidé mohou při prvním použití minoxidilu zaznamenat další ztrátu vlasů. Někteří lidé tak mohou mít pocit, že se jejich plešatost zhoršuje, než se zlepší. Ve skutečnosti to může být normální a je to důsledek toho, že vlasové folikuly posouvají fázi růstu, ve které se nacházejí.

Pokud se vaše vypadávání vlasů nezpomalilo po několika měsících používání minoxidilu, je dobré jej přestat používat a navštívit svého lékaře. K vypadávání vlasů může přispívat nebo způsobovat něco jiného. Když používáte minoxidil, pamatujte, že žádný lék nefunguje pro každého - můžete vidět výsledky, které předčí vaše očekávání, nebo minoxidil nemusí fungovat pro vás vůbec.

Funguje minoxidil na ustupující vlasové linii?

To je trochu kontroverzní. Minoxidil je schválen FDA pro použití pouze na vrcholu nebo horní části pokožky hlavy. Přečtete si, že na ustupující vlasové linii nebylo prokázáno, že je efektivní. Je to proto, že je to pravda - nebylo provedeno několik studií o účinku minoxidilu konkrétně na vlasovou linii. Když byl minoxidil vyvinut a uvolněn v 80. letech, počáteční studie a klinické studie se zaměřily na jeho účinek na temeno hlavy. Konečný vědecký verdikt však ještě není vydán.

Na co čekají? Váš odhad je stejně dobrý jako náš. Prozatím ale nepočítejte vidět výsledky z používání minoxidilu na vaší ustupující vlasové linii. (Ukázalo se však, že finasterid je účinný tam - další dobrý důvod k tomu, abyste oba léky užívali společně.)

Bude minoxidil fungovat, pokud budu úplně plešatý?

Je také nepravděpodobné, že by minoxidil znovu zarostl vlasy na zcela plešaté pokožce hlavy. Je to proto, že mužská plešatost je na rozdíl od jiných stavů, které vedou ke ztrátě vlasů (jako jsou autoimunitní onemocnění nebo nedostatek vitamínů nebo trauma) - jediná mužská plešatost pokročila do bodu, kdy je pokožka hlavy několik let holá, opětovný růst je prakticky nemožný. Je to proto, že vlasové folikuly prošly trvalejšími změnami, které obecně nelze zvrátit.

Má minoxidil vedlejší účinky?

Méně než 2% minoxidilu jsou absorbovány tělem při lokální aplikaci, takže závažné nežádoucí účinky jsou vzácné. U některých mužů se na neočekávaných místech může objevit podrážděná nebo svědivá pokožka hlavy nebo růst vlasů. Abyste se těmto vedlejším účinkům vyhnuli, nepoužívejte minoxidil více, než je doporučeno, a po použití přípravku si umyjte ruce, abyste jej nepřenášeli do jiných částí těla. Pokud se u vás objeví podráždění pokožky hlavy nebo nežádoucí růst ochlupení na obličeji, zavolejte svého lékaře.

Pokud máte problémy se srdcem nebo vysokým krevním tlakem, poraďte se se svým lékařem před použitím minoxidilu, abyste se ujistili, že je pro vás bezpečný. Pokud během používání minoxidilu pocítíte bolesti na hrudi, rychlý srdeční tep, slabost, závratě, náhlé nevysvětlitelné přibývání na váze nebo otoky rukou nebo nohou, vyhledejte lékařskou pomoc.

charlie sheen spal s muži

Během těhotenství nebo kojení by ženy neměly užívat 5% minoxidil ani žádnou jinou formu léčby. Nikdo mladší 18 let by neměl užívat minoxidil.

Reference

  1. Chandrashekar, B. S., Nandhini, T., Vasanth, V., Sriram, R., & Navale, S. (2015). Topický minoxidil obohacený finasteridem: Účet zachování hustoty vlasů po výměně perorálního finasteridu. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4314881/
  2. Faghihi, G., Mozafarpoor, S., Asilian, A., Mokhtari, F., Esfahani, A. A., Bafandeh, B.,… Hosseini, S. M. (2018). Účinnost přidání nízkoúrovňové světelné terapie k 5% roztoku minoxidilu při léčbě pacientů s androgenetickou alopecií. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30027912
  3. Olsen, E. A., Dunlap, F. E., Funicella, T., Koperski, J. A., Swinehart, J. M., Tschen, E. H., & Trancik, R. J. (2002, září). Randomizovaná klinická studie s 5% topickým minoxidilem versus 2% topickým minoxidilem a placebem v léčbě androgenetické alopecie u mužů. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12196747
Vidět víc