Má minoxidil vedlejší účinky? Co jsou?

Má minoxidil vedlejší účinky? Co jsou?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Televizní reklamy na léky na předpis jsou překvapivě nezapomenutelné. Možná si nepamatujete, která droga byla spojena s konkrétní reklamou, ale existují určité prvky, které si všichni pamatujeme, například herectví. Je ironií, že nejsušší částí těchto reklam může být to, co si mnozí z nás pamatují nejvíce: dlouhý seznam vedlejších účinků čtených monotónně rychlým tempem.

Životně důležité orgány

  • Minoxidil je topická léčba androgenetické alopecie bez lékařského předpisu.
  • Nežádoucí účinky jsou vzácné, ale mohou zahrnovat svědění nebo podráždění v místě aplikace.
  • Může také dojít k růstu vlasů na jiných místech než na hlavě.
  • Před zahájením léčby minoxidilem se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud máte problémy se srdcem.

Přesněji řečeno, mnozí z nás si pamatují, že si uvědomili, že některé z vedlejších účinků zněly mnohem horší než stav, na který byl lék navržen. To může být důvod, proč se hodně obáváme možných vedlejších účinků, když uvažujeme o rozhovoru s poskytovatelem zdravotní péče o novém léku, jako je minoxidil.

Je téměř zaručeno, že jste viděli reklamu na značkovou verzi minoxidilu Rogaine. Stejně jako Rogaine je generická verze k dispozici na volném trhu a je schválena americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k léčbě androgenní alopecie (nebo androgenetické alopecie), známé také jako mužská plešatost nebo ženská plešatost. Minoxidil se prodává jako topický roztok nebo topická pěna a má dvě různé síly (2% a 5%) a je formulován tak, aby bojoval proti vypadávání vlasů.

Minoxidil byl původně vyvinut jako perorální lék k léčbě vysokého krevního tlaku. Není zcela jasné, jak minoxidil pomáhá při vypadávání vlasů, ale vědci mají podezření, že lokální aplikace minoxidilu zvyšuje průtok krve do vlasového folikulu. Rané studie o minoxidilu v jeho perorální formě ukázaly, že u některých účastníků došlo k opětovnému růstu vlasů. Přibližně 40% mužů užívajících 5% minoxidil a přibližně 22% mužů užívajících 2% minoxidil může dosáhnout mírného nebo hustého opětovného růstu (Olsen, 2002).

Jedna studie u mužů ukázala, že se používá dvakrát denně, 5% topický roztok minoxidilu rychleji než 2% minoxidil (Olsen, 2002). Ženy mohou také užívat minoxidil v 5% koncentraci, ale je tu určitá nuance. Ačkoli je minoxidil k dispozici v koncentraci 5% jako topický roztok a topická pěna, ženy by tento topický roztok používat neměly.

reklama

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarma

Najděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovuje

Zjistěte více

Přestože lze do čtyř měsíců zaznamenat opětovný růst vlasů, většina studií o účinnosti tohoto léku se zaměřuje na mnohem delší dobu. Za zmínku stojí také to, že při prvním zahájení léčby minoxidilem, kterému se někdy říká vylučování minoxidilu, si lidé mohou všimnout většího vypadávání vlasů. Pokud k tomu dojde, nemusíte paniku. Předpokládá se, že minoxidil posouvá, v jaké fázi jsou vaše vlasové folikuly, což může způsobit určité počáteční vylučování, než začne opětovný růst vlasů.

Chcete-li však tyto výsledky vidět na dané časové ose, je třeba použít aktuální minoxidil podle pokynů. Obecně se doporučuje, aby se minoxidil (roztok i pěna) nanášel dvakrát denně. Ačkoli byste při příští dávce neměli aplikovat více, abyste nahradili vynechanou dávku, může být užitečné, abyste zabránili přeskočení aplikace. Měli byste se také vyvarovat čehokoli, co by se dotýkalo nebo třelo o místo aplikace. Toho lze dosáhnout aplikací léku dvě až čtyři hodiny před spaním a ranním zaschnutím před nasazením klobouku.

Šampony Minoxidil jsou trochu jiné. Vzhledem k tomu, že je třeba je opláchnout, budete je muset vmasírovat stejně jako u typického šamponu, ale poté je nechejte 3–4 minuty sedět. Tyto šampony by se měly používat 3–5krát týdně. Mnoho značek, které vyrábějí šampony obsahující minoxidil, má kondicionéry ve stejné řadě, které také obsahují tento lék.

Existují nějaké vedlejší účinky minoxidilu?

Ačkoli jsou možné nežádoucí účinky, jsou vzácné. Při lokálním nanášení na neporušenou pokožku absorbují se pouze asi 2% minoxidilu , což je jeden z důvodů, proč jsou nežádoucí účinky tak vzácné (Suchonwanit, 2019). Časté nežádoucí účinky jsou svědění a podráždění v místě aplikace. Měli byste však sledovat příznaky alergické reakce, jako je kožní vyrážka, kopřivka a potíže s dýcháním. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto závažných nežádoucích účinků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Ačkoli byly vzácné, byly hlášeny další vedlejší účinky minoxidilu, jako je točení hlavy, bolest na hrudi, přírůstek hmotnosti, otok obličeje a nepravidelný srdeční rytmus. Pokud se u Vás vyskytne některý z těchto závažných nežádoucích účinků, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře.

Minoxidil neinteraguje s žádnými léky užívanými orálně, ale stále stojí za zmínku všechny léky, které užíváte, když mluvíte se svým poskytovatelem zdravotní péče. Pokud máte problémy se srdcem, jako jsou srdeční choroby, měli byste se před zahájením léčby minoxidilem poradit s lékařem.

Možné vedlejší účinky zahrnují také růst ochlupení na obličeji nebo růst ochlupení na těle v jiných oblastech než v místě aplikace, pokud se lék důkladně nevymyje z rukou před dotykem jiných částí těla.

Reference

  1. Olsen, E. A., Dunlap, F. E., Funicella, T., Koperski, J. A., Swinehart, J. M., Tschen, E. H. a Trancik, R. J. (2002). Randomizovaná klinická studie s 5% topickým minoxidilem versus 2% topickým minoxidilem a placebem v léčbě androgenetické alopecie u mužů. Journal of the American Academy of Dermatology, 47 (3), 377-385. doi: 10,1067 / mjd.2002.124088, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12196747/
  2. Suchonwanit, P., Thammarucha, S., & Leerunyakul, K. (2019). Minoxidil a jeho použití při poruchách vlasů: recenze [oprava]. Návrh, vývoj a terapie léčiv, 13, 2777-2786. doi: 10,2147 / dddt.s247601, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6691938/
Vidět víc

banneradss-2