Bolí test COVID-19?

Bolí test COVID-19?

Důležité

Informace o novém koronaviru (virus, který způsobuje COVID-19) se neustále vyvíjí. Náš nový obsah koronavirů budeme pravidelně obnovovat na základě nově publikovaných recenzovaných nálezů, ke kterým máme přístup. Nejspolehlivější a nejaktuálnější informace naleznete na Web CDC nebo Rady WHO pro veřejnost.

Možná jste slyšeli, že test nosních výtěrů COVID je bolestivý. Z tohoto důvodu jste se možná dokonce vyhnuli testování. Buďte si však jisti, že to může být trochu nepříjemné, nemělo by to být bolestivé. Pozitivní je, že dokončení trvá jen několik sekund.

Podívejme se blíže na to, proč může nosní výtěr z PCR způsobit nepohodlí, a prohlédněte si některé z dalších dostupných možností testování COVID.

Životně důležité orgány

 • Test COVID PCR se obvykle provádí tamponem, který vám pronikne hluboko do nosní dírky, což může být nepříjemné, ale nemělo by to být bolestivé. Pozitivní je, že test trvá jen několik sekund.
 • Mnoho lidí považuje rychlý test antigenu za pohodlnější, protože výtěr nejde tak vysoko do nosní dírky.
 • Test PCR je v detekci COVID lepší než rychlý test antigenu, ale výsledky mohou trvat déle a test je často dražší.
 • Pro udržení viru je zásadní podstoupit testování, pokud máte příznaky nebo jste byli vystaveni působení COVID. Pokud získáte pozitivní výsledek testu, je důležité informovat jakékoli blízké kontakty, abyste zabránili dalšímu šíření.

Proč je test PCR pro některé lidi nepříjemný?

Než se ponoříme, co přesně je test PCR? Tyto diagnostické testy fungují hledáním genetického materiálu z viru. To se liší od rychlého testu na antigen, který místo virového materiálu hledá virové proteiny.

Test PCR je považován za nejspolehlivější dostupný test COVID. Obvykle se provádí takzvaným výtěrem z nosohltanu, který se dostává hluboko do nosu, takže dokáže zachytit co nejvíce sekretů. Test se také někdy provádí orofaryngeálním tamponem, který jde do zadní části krku. Zatímco testy na sliny (které vyžadují plivat do nádoby) jsou jinou možnost , nejsou široce dostupné (Czumbel, 2020). A zdá se, že výzkum ukazuje, že výtěr z nosu je nejpřesnější (Wang, 2020).

Není nutné říkat, že přilepení něčeho daleko do nosní pasáže nezní jako velmi příjemný zážitek. Ale jak jsme zmínili, nemělo by to způsobovat bolest. A test trvá jen několik sekund na nosní dírku, takže bude po všem, než si to uvědomíte.

Další možností je však rychlý test na antigen. I když to lze udělat s mělčí výtěr z nosu je méně nepříjemný než hluboký ponor testu PCR a výsledky jsou obvykle rychlejší, tento test je méně přesný než testy PCR, což znamená, že mu mohou chybět některé případy COVID (FDA, 2020).

Existují nějaké komplikace z testu PCR?

I když výtěr z nosohltanu jde hluboko do nosní dírky, test PCR je velmi bezpečný. Dodnes byly provedeny stovky milionů testů a studie ukázaly, že komplikace jsou téměř neexistující (Föh, 2020).

Jaký je rozdíl mezi PCR a rychlými testy na antigeny?

Pokud test dokáže detekovat virus na tak nízkých úrovních, považuje se za vysoce citlivý, což znamená, že je dobré identifikovat, zda má osoba COVID. Test PCR je vysoce citlivý i vysoce specifický, což znamená, že je také dobrý při identifikaci, kdy člověk virus nemá. Pokud je test citlivý i konkrétní, považuje se za velmi přesný.

Ačkoli je to obvykle přesné, pokud jde o identifikaci lidí, kteří nemají COVID, rychlý test antigenu není tak přesný jako test PCR při identifikaci lidí, kteří to dělají. To znamená, že je pravděpodobnější, že dojde k falešným negativům. Jinými slovy, pokud získáte rychlý výsledek rychlého testu na antigen, ale máte příznaky COVID nebo jste byli vystaveni někomu s virem, nemůžete se na tento negativní výsledek testu spolehnout. Pokud máte podezření, že máte COVID, možná budete muset potvrdit své výsledky testem PCR (Krüttgen, 2020).

Jak dlouho trvají výsledky testů?

Jedním z hlavních rozdílů mezi testy antigenu a PCR je samozřejmě to, jak rychle se výsledky vrátí. S testy na antigeny obvykle získáte výsledky do 20 minut. V některých případech můžete dokonce získat rychlý test antigenu doma a proces trvá pouhých 15 minut, než skončí s výsledky dostupnými přímo ze smartphonu.

Test PCR musí být zpracován laboratoří pomocí speciálních strojů, takže jak rychle získáte výsledky, opravdu záleží na tom, kde test získáte, kterou laboratoř používají a logistiku procesu.

Co je to test na protilátky a bolí to?

Na rozdíl od PCR a rychlých testů na antigen, a Test protilátek COVID není diagnostické. To znamená, že nedokáže zjistit, zda virus aktuálně máte. Říká vám, že pokud jste někdy měli COVID-19 v minulosti (Zolton, 2020).

Testy protilátek se provádějí na vzorku krve, nikoli na výtěr z nosu nebo nosohltanu, a lze je provést buď vpichem prstu, nebo vzorkem krve ze žíly.

Nebojte se podstoupit test na koronaviry

Pandemie toho může být strašidelná, ale testování by nemělo být jedním z nich. Ať už provádíte test PCR nebo rychlý test antigenu, můžete očekávat několik sekund nepohodlí, které zmizí hned po dokončení.

I když se vakcíny COVID šíří po celém světě, je stále důležité nosit masku a praktikovat sociální distancování, pokud jste nebyli plně očkováni nebo pokud jste v okolí jiných lidí, kteří nebyli očkováni. A nezapomeňte na další zásadní prvek, pokud jde o udržení viru v bezpečí: pokud máte příznaky COVID-19 nebo jste byli v kontaktu s někým, kdo měl pozitivní test, je důležité podstoupit test.

Reference

 1. Czumbel, LM, Kiss, S., Wolf, N., Mandel, I., Mountain, A., Great, Á., Lohinai, Z., Chef, Z., Mountain, P., Steward, MC, & Varga , G. (2020). Sliny jako kandidát na diagnostické testování COVID-19: metaanalýza. Frontiers in medicine, 7, 465. Doi: 10,3389 / fmed.2020.00465. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7438940/
 2. Föh, B., Borsche, M., Balck, A., Taube, S., Rupp, J., Klein, C., & Katalinic, A. (2020). Komplikace výtěrů z nosu a hltanu - relevantní výzva pandemie COVID-19 ?. Evropský respirační časopis, 2004004. Předběžná online publikace. Doi: 10.1183 / 13993003.04004-2020. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7736753/
 3. Krüttgen, A., Cornelissen, C. G., Dreher, M., Hornef, M. W., Imöhl, M., & Kleines, M. (2021). Porovnání testu rychlého antigenu SARS-CoV-2 se skutečnou hvězdou Sars-CoV-2 RT PCR kit. Journal of virological methods, 288, 114024. Doi: 10.1016 / j.jviromet.2020.114024. Citováno v https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7678421/
 4. Sullivan, C. B., Schwalje, A. T., Jensen, M., Li, L., Dlouhy, B. J., Greenlee, J. D., & Walsh, J. E. (2020). Únik mozkomíšního moku po testování nosních výtěrů na koronavirovou chorobu 2019. JAMA otolaryngologie - chirurgie hlavy a krku, 146 (12), 1179–1181. Doi: 10,1001 / jamaoto.2020.3579. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33022069/
 5. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2020). Bližší pohled na diagnostické testování COVID-19. Citováno v https://www.fda.gov/health-professionals/closer-look-covid-19-diagnostic-testing 10. ledna 2021
 6. Wang, X., Tan, L., Wang, X., Liu, W., Lu, Y., Cheng, L., & Sun, Z. (2020). Srovnání výtěrů z nosohltanu a orofaryngeálních výtěrů pro detekci SARS-CoV-2 u 353 pacientů obdrželo testy s oběma vzorky současně. Mezinárodní žurnál infekčních nemocí: IJID: oficiální publikace Mezinárodní společnosti pro infekční nemoci, 94, 107–109. Doi: 10.1016 / j.ijid.2020.04.023. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7166099/
 7. Zolton J. R. (2020). Testování protilátek COVID-19: budoucí směry. Globální reprodukční zdraví, 5. Doi: 10.1097 / GRH.0000000000000045. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7480799/
Vidět víc

banneradss-2