Podporuje ashwagandha hladinu hormonů štítné žlázy?

Podporuje ashwagandha hladinu hormonů štítné žlázy?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Většina z nás myslí v extrémech. Jsme buď šťastní, nebo smutní, tlustí nebo hubení, stresovaní nebo uvolnění. Pravda však často leží uprostřed, ať už jde o emoce nebo zdraví. Jakmile to přestanete zvažovat, je docela zřejmé, že mezi nemocnými a zdravými existuje obrovská propast. Někteří z lidí, kteří si toto rozdělení nejvíce uvědomují, jsou ti, kteří mají pocit, že mají pomalý metabolismus, ale nikdy jim nebyla diagnostikována porucha štítné žlázy. Právě pro tyto lidi se může zdát obzvláště lákavý ashwagandha, doplněk s rozsáhlými potenciálními přínosy pro zdraví, včetně pro vaši štítnou žlázu.

Co je ashwagandha?

Ashwagandha je rostlina známá jako adaptogen, což znamená, že většina lidí předpokládá, že jde o doplněk, který pomáhá v boji proti stresu. A i když je to pravda, adaptogeny jako ashwagandha (nebo Withania somnifera ) Pomozte svému tělu vyrovnat se se všemi druhy stresu, ať už jde o chronický stres z práce nebo fyzický stres z vyčerpávajícího cvičení. Není to ani úplně nové. Ashwagandha, také známý jako indický ženšen nebo zimní třešeň, se používá v ájurvédské, indické a africké tradiční medicíně. Tradiční postupy, jako je ajurvéda, používaly kořen a bobule této rostliny k léčbě široké škály zdravotních stavů a ​​moderní výzkum hledá důkazy podporující některá z těchto použití.Životně důležité orgány

 • Ashwagandha je adaptogen, skupina rostlin, které mohou pomoci tělu zvládat stres.
 • Tento doplněk může pomoci zvýšit hladinu hormonů štítné žlázy.
 • Lidé s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy mohou pociťovat přibývání na váze, únavu, zácpu, problémy s pamětí nebo dokonce depresi.
 • Ashwagandha však může interagovat s léky na štítnou žlázu, takže je důležité prodiskutovat režim doplňků se zdravotnickým pracovníkem.
 • Ačkoli ashwagandha může pomoci snížit funkci štítné žlázy, nedoporučuje se to u pacientů s hypertyreózou nebo u lidí s Hashimotovou tyroiditidou.

Potenciální přínosy ashwagandhy pro zdraví jsou překvapivě rozsáhlé. Ashwagandha root je považován za drogu Rasayana, sanskrtské slovo, které se promítá do cesty esence a praxe ájurvédské medicíny, která odkazuje na vědu o prodloužení života. Je vhodné popsat kořen tímto způsobem. Mnoho různých systémů ve vašem těle musí pracovat na maximum, abyste mohli žít dlouhý a zdravý život - a potenciální výhody ashwagandhy se pohybují od poznání po zdraví kloubů ve vašich prstech. Ale pro mnoho lidí, kteří mají pocit, že mají pomalý metabolismus, může být nejzajímavější potenciální výhodou této rostliny to, jak interaguje s vaší štítnou žlázou.

Může ashwagandha pomoci léčit hypotyreózu?

Ačkoli existují určité vědecké důkazy, které by naznačovaly, že ashwagandha může pomoci funkci štítné žlázy, je důležité zde rozlišovat. Lidé s hypotyreózou pravděpodobně užívají léky na hormon štítné žlázy na předpis, v takovém případě je třeba s poskytovatelem zdravotní péče, který předepisuje, projednat zahájení doplňkového režimu. Pokud máte podezření, že máte hypotyreózu, je důležité vyhledat lékařskou pomoc od odborníka. Ashwagandha může interagovat s léky na štítnou žlázu, a proto je důležité diskutovat o vaší touze přidat tento doplněk do vaší rutiny s lékařským odborníkem.reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.Zjistěte více

Stručná poznámka o tom, jak funguje vaše štítná žláza: Štítná žláza je součástí osy hypotalamus-hypofýza-štítná žláza (HPT), což znamená, že všichni pracují společně v systému. Hypofýza produkuje hormon stimulující štítnou žlázu (TSH), který v podstatě stimuluje štítnou žlázu k tvorbě vlastních hormonů, trijodtyroninu (T3) a tyroxinu (T4). T3 je aktivnější z hormonů štítné žlázy.

Chcete-li zjistit, zda máte hypotyreózu, váš poskytovatel zdravotní péče provede krevní testy, aby zjistil vaše hladiny TSH. Vysoký počet TSH znamená, že vaše štítná žláza nedrží krok s poptávkou - hypofýza pracuje stále více a více, aby vaše štítná žláza vytvářela hormony, s malým až žádným úspěchem. To by znamenalo, že máte hypotyreózu, ačkoli přesná rozmezí pro tuto diagnózu se mohou u lékařských odborníků lišit. U subklinické hypotyreózy jsou hladiny TSH vysoké, ale hladiny T3 a T4 jsou normální.

Ashwagandha a funkce štítné žlázy

Ashwagandha může být schopen pomoci těm, kteří mají sníženou funkci štítné žlázy. Časná studie u lidí s bipolární poruchou si všimli, že doplňky ashwagandha podávané účastníkům ovlivnily jejich hladinu štítné žlázy, i když to nebylo to, co měli v úmyslu studovat (Gannon, 2014). Doplňování ashwagandhy po dobu osmi týdnů zlepšilo hladinu TSH, T3 a T4 v krvi u pacientů se subklinickou hypotyreózou, jedna malá placebem kontrolovaná studie nalezeno (Sharma, 2018). Účastníci, kterým byl podáván ashwagandha, dostávali pouze 600 mg denně, což je přibližně polovina dávky běžně prodávané společnostmi ve zdravotnických obchodech a online. (Množství, které užíváte, může záviset na stavu, který doufáte řešit, a to vše rozdělujeme v našem průvodci dávkami ashwagandhy.)

jak poznat, zda máte ed

Vědci předpokládají, že účinek ashwagandhy na hladinu hormonů štítné žlázy může mít něco společného se vztahem mezi hladinami TSH a kortizolu. V této oblasti je zapotřebí dalšího výzkumu. Probíhá debata o tom, jaká je nejlepší léčba pro ty, kteří mají subklinickou hypotyreózu (Walter, 2012). A důkazy stále nejsou dost silné, aby doporučily ashwagandhu k léčbě jakéhokoli zdravotního stavu. Přesto, pokud máte zájem přidat do své rutiny doplňků ashwagandhu, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče, který vám může nabídnout více informací na základě vašeho osobního zdravotního stavu.

A co ashwagandha a hypertyreóza nebo Hashimotova tyroiditida?

Hypotyreóza a subklinická hypotyreóza nejsou jedinými stavy štítné žlázy. Je možné mít hypertyreózu, při které je štítná žláza nadměrně aktivní, nebo mít Hashimotovu tyroiditidu, autoimunitní formu hypotyreózy. Navrhuje se však, aby se lidé s některým z těchto stavů štítné žlázy vyhýbali ashwagandha.

Protože ashwagandha může zvyšovat hladinu hormonů štítné žlázy, nedoporučuje se to u pacientů s hypertyreózou, kteří již nadměrně produkují T3 a T4. Withania somnifera se také nedoporučuje u pacientů s Hashimotovou tyreoiditidou, ale z jiného důvodu. Hashimotova tyroiditida je autoimunitní onemocnění, což znamená, že je spojena s imunitním systémem. Ashwagandha byl ukázán posílit reakci imunitního systému, což může potenciálně zhoršit Hashimotovu tyroiditidu (Vetvicka, 2011).

Na co se ještě ashwagandha používá?

Potenciální využití ashwagandhy však jde daleko za štítnou žlázu. Výzkum ve skutečnosti ukazuje, že doplňky ashwagandha, jako jsou prášky a extrakty:

 • Může zvýšit testosteron
 • Může zvýšit plodnost mužů zvýšením počtu spermií
 • Může snížit hladinu cukru v krvi
 • Může snížit hladinu kortizolu
 • Může snížit úzkost a depresi
 • Může snížit zánět
 • Může zvýšit svalovou hmotu a svalovou sílu
 • Může pomoci snížit hladinu cholesterolu

(Všechny tyto potenciální účinky jsme prošli podrobně v našem průvodci po výhody ashwagandhy .) O silných účincích této rostliny se předpokládá, že pocházejí z prospěšných sloučenin, včetně withanolidu (nejznámější z nich je withaferin A), glycowithanolidů (které se chlubí antioxidačními vlastnostmi) a alkaloidů. Withanolidům se však dostává největší pozornosti pro jejich anxiolytické vlastnosti nebo potenciální schopnost zmírnit účinky stresu (Singh, 2011). Ale jednou z hlavních výhod ashwagandhy je, že je široce dostupná a většina ji dobře snáší. Ačkoli má bylina potenciální vedlejší účinky, lidské studie obvykle zjistí, že jsou mírné.

Ashwagandha výhody, které byly prokázány výzkumem

9 minut čtení

Potenciální vedlejší účinky ashwagandhy

Jak již bylo zmíněno, klinické studie účinků této adaptogenní byliny na člověka ukazují pozoruhodně nízkou míru vedlejších účinků, ale dochází k nim. Jeden účastník ve studii na Withania somnifera vypadla poté, co pocítila zvýšenou chuť k jídlu a libido i vertigo (Raut, 2012). Ačkoli každý by měl před poskytnutím nového režimu doplňků mluvit s poskytovatelem zdravotní péče, existují někteří lidé, pro které je to ještě důležitější. Pokud užíváte léky na vysoký krevní tlak, hladinu cukru v krvi nebo funkci štítné žlázy, nezapomeňte si promluvit s poskytovatelem zdravotní péče o ashwagandha.

Těhotné a kojící ženy by se měly ashwagandha vyhýbat. A lidé s autoimunitním onemocněním - jako je revmatoidní artritida nebo lupus - by se měli před zahájením doplňkového režimu poradit s poskytovatelem zdravotní péče. Lidé, kteří dodržují stravu, která vylučuje čeledi Solanaceae nebo hnízdo - skupinu rostlin, která zahrnuje rajčata, papriky a lilky - by se také měli vyhnout ashwagandha, protože je součástí této rodiny rostlin.

Co je třeba vzít v úvahu při nákupu ashwagandhy

Ashwagandha je považován za doplněk, třídu produktů, která je pouze volně regulována americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Ačkoli jsou produkty jako prášek, extrakt a tobolky ashwagandha snadno dostupné ve zdravotnických obchodech a online, je důležité nakupovat od společnosti, které důvěřujete.

Reference

 1. Gannon, J. M., Forrest, P. E. a Chengappa, K. R. (2014). Drobné změny indexů štítné žlázy během placebem kontrolované studie extraktu Withania somnifera u osob s bipolární poruchou. Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, 5 (4), 241. doi: 10.4103 / 0975-9476.146566 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4296437/
 2. Raut, A., Rege, N., Shirolkar, S., Pandey, S., Tadvi, F., Solanki, P.,… Kene, K. (2012). Průzkumná studie hodnotící snášenlivost, bezpečnost a aktivitu Ashwagandhy (Withania somnifera) u zdravých dobrovolníků. Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, 3 (3), 111–114. doi: 10.4103 / 0975-9476.100168 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3487234/
 3. Singh, N., Bhalla, M., Jager, P. D. a Gilca, M. (2011). Přehled o Ashwagandha: Rasayana (Rejuvenator) z Ayurveda. African Journal of Traditional, Complementary and Alternative Medicine, 8 (5 Suppl), 208–213. doi: 10,4314 / ajtcam.v8i5s.9 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252722/
 4. Vetvička, V. a Větvičková, J. (2011). Účinky WB365 zvyšující imunitu, nová kombinace extraktů Ashwagandha (Withania somnifera) a Maitake (Grifola frondosa). North American Journal of Medical Sciences, 320-324. doi: 10,4297 / najms.2011.3320 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3336880/
 5. Walter, K. N., Corwin, E. J., Ulbrecht, J., Demers, L. M., Bennett, J. M., Whetzel, C. A., & Klein, L. (2012). Zvýšený hormon stimulující štítnou žlázu je spojen se zvýšeným kortizolem u zdravých mladých mužů a žen. Thyroid Research, 5 (1), 13. doi: 10,1186 / 1756-6614-5-13 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23111240/
Vidět víc