Vyprší platnost kondomů? Jak dlouho vydrží kondomy?

Vyprší platnost kondomů? Jak dlouho vydrží kondomy?

Všechny kondomy v určitém okamžiku vyprší. Jak dlouho vydrží, záleží na tom, z čeho jsou vyrobeny a jak je skladujete. Na rozdíl od jiných antikoncepčních prostředků vás většina kondomů může ochránit před nechtěným těhotenstvím i pohlavně přenosnými infekcemi (STI). Výjimkou jsou přírodní kondomy vyrobené z jehněčí nebo ovčí kůže, které nechrání před pohlavně přenosnými chorobami.

je salbutamol stejný jako albuterol

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Různé druhy kondomů

Existují tři hlavní typy kondomů: latex, syntetický a přírodní ( Mahdy, 2020 ).

 • Latexové kondomy jsou vyrobeny z přírodního kaučuku. Asi 80% kondomů na trhu je latex.
 • Syntetické (nelatexové) kondomy jsou vyrobeny z polyurethanu nebo polyisoprenu. Pokud jste alergičtí na latex, můžete si vybrat syntetické kondomy. Asi 15% kondomů je vyrobeno ze syntetických materiálů ( Greenberg, 2017 ).
 • Jehněčí / ovčí (přírodní) kondomy jsou vyrobeny z jehněčí nebo ovčí střevní membrány. Představují zbývajících 5% trhu s kondomy. Pamatujte, že na rozdíl od jiných typů kondomů kondomy z jehněčí a ovčí kůže nechrání před pohlavně přenosnými chorobami, jako je HIV / AIDS.

Můžete také najít kondomy potažené spermicidem, obvykle nonoxynol-9. Ačkoli se to zpočátku zdá jako dobrý nápad pro zajištění dvojité ochrany proti neúmyslnému těhotenství, není tomu tak. Kondomy potažené spermicidem nefungují o nic lépe než nepotažené kondomy, aby se zabránilo těhotenství. Mohou dokonce způsobit podráždění a infekce močových cest u žen. A snižují životnost (dobu před jejich vypršením) kondomů až o dva roky (Mahdy, 2020).

Kdy vyprší platnost různých typů kondomů?

Na vnější straně každé krabičky kondomů a každého jednotlivého obalu kondomu je razítko s datem vypršení platnosti. Než si koupíte kondomy, nezapomeňte zkontrolovat datum vypršení platnosti.

Kondomy mají velmi různou délku života v závislosti na materiálu, z něhož jsou vyrobeny, a na tom, zda mají správné skladování (Mahdy, 2020; Národní koalice, 2021; FDA, 2020 ):

 • Latexové kondomy vydrží až pět let.
 • Polyuretanové kondomy vydrží až pět let.
 • Polyisoprenové kondomy poslední pro až tři roky.
 • Jehněčí / ovčí kondomy trvat až jeden rok.

Nehormonální antikoncepce: co to je? Jak to funguje?

8 minut čtení

Tato data předpokládají, že kondomy nejsou potaženy spermicidem - což, jak již bylo zmíněno, snižuje jejich životnost přibližně o dva roky - a že jsou správně skladovány.

způsobuje nošení čepic vypadávání vlasů

Kde byste měli mít kondomy?

Teplo, vlhkost a přímé sluneční světlo mohou degradovat obal kondomu i kondom a způsobit jejich poškození. Nejlepší je tedy kondomy skladovat na chladném, tmavém a suchém místě, jako je skříň nebo zásuvka. Neukládejte je na místa, která se mohou zahřát nebo zvlhčit, jako je vaše koupelna, peněženka nebo auto. Je důležité nevystavovat je přímému slunečnímu světlu, například držet je blízko okna.

Měli byste používat různé typy lubrikantů s různými kondomy?

Je důležité používat správný druh lubrikantu s různými materiály kondomů.

 • Latex —Používejte pouze lubrikanty na vodní nebo silikonové bázi (jako K-Y Jelly, sliny nebo glycerin). Ne používejte lubrikanty na bázi oleje s latexovými kondomy. Mezi lubrikanty na bázi oleje patří dětský olej, kokosový olej, vazelína (vazelína), většina krémů na ruce a tělo, masážní olej, minerální olej, jedlé oleje a šlehačka. Maziva na bázi oleje mohou způsobit roztržení latexu.
 • Polyuretan —Používejte lubrikanty na vodní nebo olejové bázi. Ne používejte lubrikanty na bázi silikonu - některé druhy silikonu mohou polyurethan rozkládat.
 • Polyisopren —Používejte lubrikanty na vodní nebo silikonové bázi. Ne používejte maziva na bázi oleje. Polyisopren je syntetický kaučuk a stejně jako latex se může při použití s ​​oleji roztrhat. (Je však bezpečné používat polyisoprenové kondomy, pokud máte alergii na latex).
 • Jehněčí / ovčí kůže —Použijte s jakýmkoli lubrikantem.

To vše může být trochu na zamyšlení, když máte na mysli něco naléhavějšího než srovnávací nákupy - takže je dobré vědět, že můžete používat lubrikanty na vodní bázi s jakýmkoli typem kondomu.

Suchá kůže na penisu: důvod k obavám?

5 minut čtení

Jak poznáte, že je kondom stále dobrý?

Kromě kontroly data vypršení platnosti byste měli vždy (National Coalition, 2021):

nejlepší prášky na hubnutí schválené FDA
 • Zkontrolujte obal, zda nemá otvory, trhliny nebo slzy.
 • Stiskněte obal. Měla by se vytvořit vzduchová bublina, která vám řekne, že obal je neotevřený.
 • Prohlédněte si nezabalený kondom. Je suchý, křehký, tuhý nebo mazlavý? Pokud ano, zahoďte to.

Jaké jsou šance na otěhotnění při používání kondomu?

Šance na otěhotnění při používání kondomů mají hodně společného s dokonalým použitím oproti běžnému. Perfektní použití je používání kondomů během a po celou dobu, kdy máte pronikavý sex. Typické použití znamená, že nepoužíváte kondomy při každém sexuálním setkání nebo je nepoužíváte správně - druhy chyb, ke kterým může dojít v reálném životě.

Míra úspěšnosti mužského kondomu ( Marfatia, 2015 ):

 • Perfektní použití: 97% úspěšnost (tři ženy ze 100 otěhotní)
 • Typické použití: 86% úspěšnost (14 žen ze 100 otěhotní)

Míra úspěšnosti ženského (interního) kondomu ( Plánované rodičovství ):

 • Perfektní použití: 95% úspěšnost (pět žen ze 100 otěhotní)
 • Typické použití: 79% úspěšnost (21 žen ze 100 otěhotní)

Sklouznutí nebo zlomení kondomu je vzácné, ale bylo hlášeno ve 2% případů (Mahdy, 2020).

Měli byste použít kondom, jehož platnost vypršela, pokud není k dispozici nic jiného?

Předpokládejme, že nemáte k dispozici jinou formu ochrany. V takovém případě je kondom, kterému vypršela doba použitelnosti, lepší než nic. Nezapomeňte však, že používání kondomu s vypršanou platností vás vystavuje riziku těhotenství a pohlavně přenosných chorob. Abyste se těmto rizikům vyhnuli, raději se věnujte jiným typům sexu, které nevyžadují kondom, například vzájemné masturbaci.

Reference

 1. Greenberg, J. S., Bruess, C. E. a Oswalt, S. B. (2017). Zkoumání dimenzí lidské sexuality. Burlington, MA: Jones & Bartlett Learning. Citováno z https://books.google.com/books?id=_NOqCwAAQBAJ&pg=PA194&lpg=PA194&dq=polyisoprene+condoms+fda+approved+2008+pregnancy+stds&source=bl&ots=3r_ERy-B_U&sig=ACfU3U3YCUbo0ctLV2IK72BtYuPNJYaRiQ&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwj_irTO6JPqAhXbTTABHZooAdwQ6AEwDXoECA8QAQ#v= jedna stránka & q = polyisopren% 20sekund% 20fda% 20 schváleno% 202008% 20 těhotenství% 20stds & f = false
 2. Mahdy, H., Shaeffer, A. D., McNabb, D. M. (2020). Kondomy. V: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; 2021 - leden https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470385/
 3. Marfatia, Y. S., Pandya, I., & Mehta, K. (2015). Kondomy: Minulost, přítomnost a budoucnost. Indický deník sexuálně přenosných chorob a AIDS, 36 (2), 133–139. doi: 10,4103 / 0253-7184,167135. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4660551/
 4. Národní koalice pro sexuální zdraví. (2021). Existuje legitimní důvod, proč byste nikdy neměli používat kondomy, jejichž platnost vypršela. Mediální centrum. Citováno z Odkaz
 5. Plánované rodičovství. (2021). Jak účinné jsou vnitřní kondomy? Citováno z https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/internal-condom/how-effective-are-internal-condoms
Vidět víc
Kategorie Sex