Diaforéza - co to je a co můžete udělat, abyste ji léčili

Diaforéza - co to je a co můžete udělat, abyste ji léčili

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Diaforéza je nadměrné pocení, které není způsobeno teplotou kolem vás nebo fyzickou námahou, ale základním stavem léčby. Dalším termínem pro pocení je sekundární hyperhidróza. Hyperhidróza je stav, kdy máte nadměrné pocení; Sekundární označuje skutečnost, že pocení je sekundární k samostatnému zdravotnímu stavu nebo je vedlejším účinkem léku. Diaforéza nebo sekundární hyperhidróza se liší od primární hyperhidrózy; primární hyperhidróza je nadměrné pocení, které není způsobeno zdravotním stavem nebo vedlejšími účinky léků.

Životně důležité orgány

 • Diaforéza, další slovo pro sekundární hyperhidrózu, je nadměrné pocení v důsledku nesouvisejícího zdravotního stavu nebo vedlejšího účinku léků.
 • Mezi běžné příčiny pocení patří menopauza, těhotenství, cukrovka, hypertyreóza, infekce a některé druhy rakoviny.
 • Léčba zahrnuje identifikaci základního stavu nebo léků a jejich řešení za účelem zlepšení pocení.
 • Jiné léčby zahrnují antiperspiranty na předpis, injekce botulotoxinu, iontoforézu a anticholinergní pilulky.

V diaforéze potíte se nad průměrem bez obvyklých spouštěčů , jako je venkovní teplota nebo cvičení. Potení se často vyskytuje spíše na velkých plochách těla, než jen na konkrétních místech, jako jsou dlaně nebo chodidla. Sekundární hyperhidróza také obvykle začíná v dospělosti a může se objevit v noci i během dne (Nawrocki, 2019).

reklama

Řešení nadměrného pocení doručeno k vašim dveřím

Drysol je lék na předpis první volby při nadměrném pocení (hyperhidróze).

Zjistěte více

Jaké jsou potenciální příčiny pocení?

Existuje široká škála podmínek, které mohou způsobit silné pocení.

Hormonální příčiny

Hormonální abnormality jsou častými příčinami diaforézy a zahrnují menopauzu, hypertyreózu, těhotenství, cukrovku a endokrinní nádory.

 • Menopauza: Epizody nadměrného pocení během dne i noci jsou časté u žen, které procházejí menopauzou nebo u žen v menopauze (perimenopause), kvůli hormonálním změnám; tito jsou obecně známí jako návaly horka, nebo pokud se vyskytují v noci, noční pocení. U žen ve věku kolem 50 let, které mají nepravidelnou nebo nepřítomnou menstruaci spolu s epizodami pocení, je nejpravděpodobnější příčinou hyperhidrózy menopauza. Až 80% žen v menopauze uveďte některé příznaky pocení; příznaky mohou začít roky před zastavením období (Harlow, 2020). Silné pocení může být způsobeno a dysregulace hypotalamu (žláza v mozku, která funguje jako termostat těla) způsobená poklesem hladiny estrogenu (Paisley, 2010). Pokud však existují další příznaky, jako je kašel, horečka nebo zvětšení lymfatických uzlin, může váš poskytovatel potřebovat provést další testování.
 • Abnormality štítné žlázy: Poruchy štítné žlázy, zejména hyperaktivní štítná žláza (hypertyreóza), mohou vést k pocení. Když je vaše štítná žláza nadměrně aktivní, uvolňuje příliš mnoho tyroxinu, což zvyšuje váš metabolismus a vede k pocení. Mezi běžné příznaky, které mohou poukazovat na hypertyreózu, patří zrychlený srdeční rytmus (palpitace), třes rukou, nervozita, ztráta hmotnosti a změna vzhledu oka.
 • Těhotenství: Těhotenství a s ním spojené hormonální změny mohou vést k nadměrnému pocení.
 • Cukrovka: Lidé s cukrovkou mají někdy nízkou hladinu cukru v krvi, nazývanou také hypoglykemie. Když k tomu dojde, vaše tělo aktivuje reakci na boj nebo útěk, což může také způsobit silné pocení. Tyto poklesy se mohou objevit v noci, vedoucí k nočnímu pocení (Viera, 2003). Mezi doprovodné příznaky, které mohou naznačovat, že máte epizodu nízké hladiny cukru v krvi, patří závratě, úzkost, ztráta zraku, extrémní únava a rozmazané vidění. Pokud není hypoglykemie léčena, může být život ohrožující a musíte si rychle obnovit hladinu cukru v krvi.
 • Endokrinní nádory: Nádory, které produkují přebytečné hormony, jako je feochromocytom a syndrom karcinoidního nádoru / karcinoid, mohou způsobit hyperhidrózu ovlivněním normální rovnováhy hormonů.

Infekce

Další možnou příčinou nadměrného pocení jsou infekce ; běžnými infekcemi, které to způsobují, jsou virus lidské imunodeficience (HIV), tuberkulóza (TB), infekce sliznice srdce (endokarditida) a infekce kostí (osteomyelitida) (Walling, 2011). Mezi běžné příznaky infekce patří horečka, zimnice a kašel.

Infarkt

Jedním z klasických příznaků infarktu (infarktu myokardu) je diaforéza. Dalšími varovnými příznaky jsou bolest na hrudi / tlak / tlak na mačkání, dušnost, bledost, nevolnost, úzkost a bolest paží, krku, zad nebo čelisti. Srdeční záchvaty jsou lékařskou pohotovost; Pokud se u Vás vyskytne některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Stažení látky

Vysazení u lidí, kteří zneužívají určité látky, jako je alkohol a benzodiazepiny, může způsobit diaforézu.

Rakovina

Některé druhy rakoviny, jako je leukémie a lymfom, mohou mít silné pocení; tyto stavy mají také další příznaky a příznaky, jako je nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, únava a zvětšení lymfatických uzlin.

Anafylaxe

Lidé, kteří trpí anafylaxí, mají extrémní alergické reakce na spouštěče, jako jsou včelí bodnutí, arašídy, korýši atd. Během anafylaxe jsou běžnými příznaky pocení, dušnost, úzkost, svědění, kopřivka, pokles krevního tlaku a v závažných případech , ztráta vědomí a smrt. Anafylaxe je lékařská pohotovost; pokud se u Vás vyskytnou tyto příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jiné zdravotní stavy

Jiné zdravotní stavy které mohou způsobit pocení: gastroezofageální reflux (GERD), úzkostné poruchy, autoimunitní poruchy (jako je revmatoidní artritida a arteritida obrovských buněk, obezita, poruchy spánku (jako je obstrukční spánková apnoe) a mozková mrtvice (Mold, 2012).

Léky

Jak již bylo zmíněno dříve, některé léky mají jako své vedlejší účinky silné pocení, včetně (McConaghy, 2018)

 • Antidepresiva, jako je venlafaxin a fluoxetin
 • Léky na cukrovku, jako je inzulín, sulfonylmočoviny a thiazolidindiony
 • Hormonální terapie, jako je raloxifen a tamoxifen
 • Léky používané k léčbě horeček (antipyretika), jako je acetaminofen a aspirin

Léčba pocení

Nejlepší způsob, jak snížit pocení, je najít základní stav a léčit ho. Některé potenciální možnosti léčby, v závislosti na některých běžných příčinách pocení, jsou následující:

Příčina nočního pocení Potenciální léčba
Menopauza Hormonální substituční léčba
Infekce Antibiotika / antivirotika
Rakovina Chemoterapie, radiační terapie, chirurgický zákrok nebo kombinace léčby
Léky Upravte dávkování nebo alternativní léčbu
Zneužívání návykových látek Vyhýbání se, rehabilitace
GERD Léky proti GERD
Porucha štítné žlázy Radioaktivní ablace štítné žlázy, chirurgie, jiné terapie
Cukrovka Upravte léky nebo chování, abyste zabránili nočním poklesům hladiny cukru v krvi

Pokud jsou příčinou hyperhidrózy vedlejší účinky léků, může vaše pocení zlepšit změnu dávky nebo přechod na alternativní lék. V případech, kdy to není možné, však existují další možnosti léčby diaforézy, včetně:

 • Antiperspirant na předpis s obsahem chloridu hlinitého: Jedním příkladem je Drysol. Tento antiperspirant se dostane do a ucpává potní žlázy a vysílá signály, aby zastavil vaše tělo v produkci potu
 • Iontoforéza: Ponoření rukou nebo nohou do vody z vodovodu, zatímco zdravotnický prostředek vysílá nízkonapěťový elektrický proud do vody, aby vypnul potní žlázy
 • Anticholinergní léky: Mezi příklady patří oxybutynin a glykopyrolát. Tyto pilulky zabraňují stimulaci potních žláz
 • Injekce botulotoxinu (značka Botox): Dočasně zabraňuje stimulaci potních žláz v postižených oblastech

Jednoduché úpravy chování, jako je úprava spánkových návyků, mohou pomoci bez ohledu na příčinu, včetně

 • Nosit boty a ponožky vyrobené z přírodních materiálů, které vašim nohám umožní dýchat
 • Nosit volné oblečení z přírodních látek nebo látek odvádějících vlhkost
 • Nanášení absorpčního prášku na oblasti, které se potí

Můžete zabránit diaforéze?

Neexistuje žádný skutečný způsob, jak zabránit diaforéze; některým zdravotním stavům, které to způsobují, však lze předcházet. Cvičení, správné stravování a správa krevních cukrů mohou pomoci při cukrovce, obezitě a srdečních onemocněních. Máte-li silné pocení, noste volné a prodyšné oblečení a dbejte na to, abyste hydratovali. Měli byste si promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče o jakýchkoli změnách vašich vzorců pocení.

Reference

 1. Harlow, S. D., Elliott, M. R., Bondarenko, I., Thurston, R. C. a Jackson, E. A. (2020). Měsíční variace návalů tepla, nočního pocení a potíží se spánkem. Menopauza, 27 (1), 5–13. doi: 10,1097 / gme.0000000000001420, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31567864
 2. McConaghy, J. R. a Fosselman, D. (2018). Hyperhidróza: Možnosti správy. Americký rodinný lékař, 97 (11), 729–734. Citováno z https://www.aafp.org/afp/2018/0601/p729.html#afp20180601p729-b21
 3. Mold, J. W., Holtzclaw, B. J. a Mccarthy, L. (2012). Noční pocení: Systematický přehled literatury. The Journal of the American Board of Family Medicine, 25 (6), 878–893. doi: 10.3122 / jabfm.2012.06.120033, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23136329
 4. Nawrocki, S., & Cha, J. (2019). Etiologie, diagnostika a léčba hyperhidrózy: komplexní přehled. Journal of the American Academy of Dermatology, 81 (3), 657–666. doi: 10.1016 / j.jaad.2018.12.071, https://www.nc b i.nlm.nih.gov/pubmed/30710603
 5. Paisley, A. N., & Buckler, H. M. (2010). Vyšetřování sekundárního hyperhidrózy. BMJ, 341, c4475. doi: 10,1136 / bmj.c4475, https: //www.ncbi. n lm.nih.gov/pubmed/20829299
 6. Viera, A. J., Bond, M. M., & Yates, S. W. (2003). Diagnostikovat noční pocení. Americký rodinný lékař, 67 (5), 1019–1024. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12643362
 7. Walling, H. W. (2011). Klinická diferenciace primárního od sekundárního hyperhidrózy. Journal of the American Academy of Dermatology, 64 (4), 690–695. doi: 10.1016 / j.jaad.2010.03.013, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21334095
Vidět víc