Léčba cukrovky: inzulín, metformin, strava a další

Léčba cukrovky: inzulín, metformin, strava a další

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Začněme mýtem: Všichni lidé s diagnostikovanou cukrovkou potřebují k léčbě inzulin.

Ačkoli se všeobecně věřilo, nemohlo to být dále od pravdy. I když je pravda, že někteří lidé s cukrovkou potřebují inzulín (včetně všech lidí s diabetem 1. typu), léčba cukrovky je ve skutečnosti mnohem mnohostrannější a zahrnuje mnoho léků a změny životního stylu. Abychom vám poskytli skutečná čísla o inzulínu, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v roce 2011:

způsoby, jak zvýšit průtok krve do penisu
 • 17,8% lidí s diabetem bylo léčeno samotným inzulínem
 • 50,3% lidí s diabetem bylo léčeno pouze pilulkami
 • 13,0% lidí s diabetem bylo léčeno kombinací inzulínu a pilulek

Životně důležité orgány

 • Zatímco každý s diabetem 1. typu (T1DM) musí užívat inzulin, méně než třetina lidí s diabetem 2. typu (T2DM) ano.
 • V průběhu let bylo vyvinuto několik různých forem inzulínu i řada různých způsobů přijímání inzulínu.
 • Prvním lékem, který se obvykle předepisuje pacientům s T2DM, je metformin, který zvyšuje citlivost těla na inzulín a snižuje množství glukózy, kterou játra uvolňují do krevního oběhu.
 • Diabetes typu 2 lze také léčit změnami životního stylu, které vedou ke ztrátě hmotnosti.

Jak se tedy léčí cukrovka? Pojďme to rozdělit podle typu:

Jak se léčí cukrovka 1. typu?

Hned poté, co vám řekneme, že ne všichni lidé s cukrovkou potřebují inzulín, řekneme vám, že všichni lidé s cukrovkou 1. typu skutečně inzulín potřebují.

Problém u diabetes mellitus 1. typu (T1DM) spočívá v tom, že pankreas již nevytváří inzulín - a inzulín je pro život nezbytný. V důsledku toho musí dostávat inzulín jako léčbu. Ve skutečnosti byl před objevením inzulínu ve 20. letech 20. století T1DM vždy fatální.

V průběhu let bylo vyvinuto několik různých forem inzulínu i řada různých způsobů přijímání inzulínu. Standardní způsob podávání inzulínu je injekce inzulínu (nazývané také inzulínové injekce). To je případ, kdy má jedinec injekční lahvičku s inzulínem, natáhne předem určenou dávku inzulínu do injekční stříkačky a podá si injekci.

Uživatelsky přívětivější formy podávání inzulínu zahrnují inzulínové pero a inzulínovou pumpu. Inzulínové pero je zařízení, které již obsahuje několik dávek inzulínu a používá menší jehlu. Inzulínová pumpa je nositelné zařízení, které umožňuje kontinuální infúzi nízkých hladin inzulínu s většími dávkami podle potřeby v době jídla. Budoucnost terapie inzulínovou pumpou může zahrnovat propojení pumpy s neustálým monitorováním glukózy, aby mohla podávat inzulín přímo v reakci na hladinu cukru v krvi. To by vytvořilo uzavřenou formu podávání inzulínu a někdy se jí říká umělý pankreas.

Pro ty, kteří se mohou cítit nepříjemně s tolika vpichy jehly za jeden den, může být inzulín podáván také tryskovým injektorem, což je zařízení, které funguje tak, že střílí vysokotlakou tekutou medikací přes kůži. Kromě toho existuje jedna forma inhalačního inzulínu schválená FDA, která se nazývá Afrezza.

Cílem inzulínové terapie je napodobit to, co by se přirozeně dělo v těle. To zahrnuje trvalé udržování nízké hladiny inzulínu (bazální hladinu) s hroty kolem jídla (bolusy). Za tímto účelem bylo vyvinuto mnoho různých typů inzulínu (nazývaných také inzulínové analogy). Obecně jsou klasifikovány podle doby jejich nástupu (jak dlouho trvá, než začne inzulin fungovat), podle svého vrcholového času (jak dlouho po injekci je inzulín nejúčinnější) a podle doby jejich trvání (jak dlouho trvají účinky inzulínu). Mezi typy inzulínu patří:

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více
 • Rychle působící: Začíná pracovat za 15 minut, vrcholí za 1 hodinu, je účinný po dobu 2-4 hodin (např. Lispro / Humalog, aspart / Novolog)
 • Pravidelné nebo krátkodobé: Začíná pracovat za 30 minut, vrcholí za 2-3 hodiny, je účinné po dobu 3-6 hodin (např. Humulin R, Novolin R)
 • Středně působící: Začíná pracovat za 2-4 hodiny, vrcholí za 4-12 hodin, je účinný po dobu 12-18 hodin (např. NPH / Humulin N, NPH / Novolin N)
 • Dlouhodobě působící: Začíná pracovat po několika hodinách, je účinný po dobu 24 hodin (např. Detemir / Levemir, glargin / Basaglar, glargin / Lantus)
 • Mimořádně působící: Začíná pracovat po několika hodinách, je účinné po dobu 42 hodin (např. Degludec / Tresiba)

V závislosti na konkrétních potřebách a životním stylu jednotlivce lze tyto formy inzulínu používat v kombinaci s ostatními.

Mezi invazivnější metody léčby T1DM patří transplantace slinivky břišní (ADA, 2003) nebo transplantace buněk ostrůvků (NIH, 2018). Ty se však provádí jen zřídka a nepředstavují standardní léčbu onemocnění. Obě tyto terapie řeší základní problém v T1DM: že pankreas přestal produkovat inzulín. Transplantace pankreatu byly úspěšně provedeny a zahrnují výměnu celého pankreatu. To vyžaduje dárce a také vyžaduje, aby osoba s T1DM zůstala na celoživotních lécích, které potlačují imunitní systém (aby tělo odmítlo transplantaci). Transplantace ostrůvků pankreatu zahrnuje transplantaci pouze ostrůvků Langerhans, což jsou oblasti slinivky břišní, které produkují inzulín. Toto je v současné době pouze experimentální léčba T1DM. V obou případech neexistuje záruka, že se T1DM nebude opakovat.

Lidé s T1DM se také musí zapojit do úprav životního stylu, aby zvládli svůj stav. Celkovým cílem lidí s T1DM je dosáhnout lepší kontroly glukózy (udržení normální hladiny cukru v krvi). Za tímto účelem by lidé s T1DM měli sledovat, co a kdy jedí, včetně relativního počtu sacharidů, tuků a bílkovin. Lidé s T1DM by navíc měli pravidelně kontrolovat hladinu glukózy v krvi a podle toho upravit dávkování inzulínu. Cvičení každý den je jedním ze způsobů, jak udržet hladinu cukru v krvi na nízké úrovni. Pokud však změníte množství cvičení, které každý den děláte, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče, protože to je třeba zohlednit při určování dávky inzulínu.

jak rychle zhubnete na wellbutrinu

Jak se léčí cukrovka typu 2?

Možná ještě více než v T1DM jsou úpravy životního stylu důležité při léčbě diabetes mellitus 2. typu (T2DM). Nadváha nebo obezita a sedavý způsob života jsou dva z nejvýznamnějších rizikových faktorů pro vznik inzulínové rezistence, která je příčinou cukrovky 2. typu. Jakýkoli takový léčebný režim pro T2DM by měl zahrnovat cíl hubnutí a cvičební plán. Podle studií (Gaal, 2015), úbytek hmotnosti o 5–10% tělesné hmotnosti může zlepšit kondici, snížit hladinu HbA1c, zlepšit rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění (CVD) a snížit užívání cukrovky, hypertenze a léků snižujících hladinu lipidů.

Věnování pozornosti stravě je nejúčinnějším způsobem, jak zhubnout. Jíst stravu, která je bohatá na celá, nezpracovaná jídla a má nízký obsah sacharidů, může pravděpodobně vést k většímu úbytku hmotnosti než dieta složená ze zpracovaných potravin (např. Chleba a těstovin). Dalším účinným nástrojem pro hubnutí je odříznutí dalších zdrojů cukru, jako jsou nápoje slazené cukrem. Někteří lidé s cukrovkou mohou považovat za účinné věnovat pozornost glykemickému indexu nebo glykemickému zatížení potravin, což jsou hodnoty přiřazené potravinám obsahujícím sacharidy, které poskytují představu o tom, jak moc může každá potravina zvýšit hladinu cukru v krvi.

Pokud jde o fyzickou aktivitu, doporučuje se, aby každý absolvoval alespoň třicet minut mírného cvičení alespoň pět dní v týdnu.

Odvykání kouření může také zlepšit rizikové faktory a zlepšit celkové zdraví.

Zatímco někteří lidé s T2DM potřebují pro kontrolu hladiny cukru v krvi inzulín, většina jej nepotřebuje. Místo toho existuje řada dalších perorálních léků a injekčních léků, které pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi. Jedním z nejpopulárnějších a obvykle prvních léků předepsaných u pacientů s T2DM je metformin (značka Glucophage). Metformin působí tak, že zvyšuje citlivost těla na inzulín a snižuje množství glukózy, kterou játra uvolňují do krevního řečiště. Jiné třídy léků, které lze použít k léčbě T2DM, zahrnují:

 • Inhibitory alfa-glukosidázy (např. Akarbóza / prekosa)
 • Sekvestranty žlučových kyselin (např. Colesevelam / Welchol)
 • Agonisté dopaminu-2 (např. Bromokriptin / Parlodel)
 • Inhibitory DPP-4 (např. Sitagliptin / Januvia)
 • Agonisté receptoru GLP-1 (např. Dulaglutid / Trulicity, exenatid / Byetta, liraglutid / Victoza)
 • Meglitinidy (např. Repaglinid / Prandin)
 • Sulfonylmočoviny (např. Glimepirid / Amaryl, glipizid / Glucotrol, glyburid / DiaBeta)
 • Inhibitory SGLT2 (např. Canagliflozin / Invokana, empagliflozin / Jardiance)
 • Thiazolidindiony (např. Pioglitazon / Actos, rosiglitazon / Avandia)

Jak se léčí gestační diabetes?

Přístup k léčbě gestačního diabetu začíná úpravami životního stylu. Patří mezi ně dieta, cvičení a časté kontroly hladiny cukru v krvi. Některé ženy mohou vyžadovat inzulínové injekce, aby si upravily hladinu cukru v krvi, pokud samotné stravování a cvičení nejsou účinné. Některé studie prokázali, že perorální léky na cukrovku, jako je metformin, lze bezpečně užívat v těhotenství (Feig, 2011). Je však známo, že metformin prochází placentou (což znamená, že se dostane k dítěti). Ve výsledku se někteří zdravotničtí pracovníci domnívají, že je třeba provést další výzkum týkající se užívání perorálních léků k léčbě gestačního diabetu. Léčba je zásadní, protože gestační diabetes může vést ke komplikacím jak u matky, tak u novorozence. Ženy, které mají gestační cukrovku, mají zvýšené riziko potřeby řezu C a také zvýšené riziko rozvoje T2DM po těhotenství. A novorozenci jsou vystaveni riziku vysoké porodní hmotnosti, nízké hladiny cukru v krvi a rozvoje T2DM později v životě.

Co obnáší celoživotní léčba cukrovky typu 1 a cukrovky typu 2?

T1DM a T2DM jsou celoživotní nemoci. Kromě změn v životním stylu a užívání léků užívaných každý den má významná část léčby diabetu co do činění s pravidelným připojením k systému zdravotní péče a vyšetřováním dalších stavů, které se u diabetu vyskytují nebo jsou komplikacemi cukrovky. Mezi hlavní pilíře celoživotního managementu patří:

 • Kontrola hladiny cukru v krvi: Mít příliš vysokou hladinu cukru v krvi (tzv. Hyperglykemii) nebo příliš nízkou hladinu cukru v krvi (zvanou hypoglykemii) může být nebezpečné. Ovládání hladiny cukru v krvi je proto křehkou rovnováhou, která má zůstat v normálním rozmezí. Váš poskytovatel zdravotní péče může provést krevní test hemoglobinu A1c (HbA1c), aby sledoval, jak dobře byly během posledních 2–3 měsíců kontrolovány cukry v krvi. Často se uvádí, že cílový HbA1c pro lidi s diabetem je<7.0. However, to minimize the risk of hypoglycemia, a target of <8.0 may be more appropriate for specific individuals.
 • Léčba vysokého krevního tlaku (hypertenze) a vysokého cholesterolu (hyperlipidémie): Diabetes je rizikovým faktorem pro mnoho dalších onemocnění, včetně kardiovaskulárních onemocnění (onemocnění srdce a cév). Proto je zásadní identifikovat a léčit další rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění. Doporučení se mění každých několik let, ale lidé s diabetem by se měli obvykle zaměřit na a cílový krevní tlak<140/90 or <130/80 a většina lidí s diabetem ve věku 40-75 let by měla užívat statin, což je lék na snížení hladiny cholesterolu (Bangalore, 2011).
 • Roční screeningové zkoušky: Dlouhodobě může cukrovka vést k problémům s očima (diabetická retinopatie), problémům s ledvinami (diabetická nefropatie) a nervovým problémům (diabetická neuropatie). Pokud není zaškrtnuto, může dojít k slepotě, potřebě dialýzy nebo transplantace ledvin a amputacím. Abychom tyto komplikace sledovali, měli by lidé s T1DM a T2DM podstoupit každoroční oční vyšetření (známé jako fundoskopická zkouška), každoroční zkoušku nohou a roční test moči, který hledá malé množství bílkovin (mikroalbuminurie).

Reference

 1. Americká diabetická asociace. (2003). Transplantace slinivky břišní u pacientů s diabetem 1. typu. Péče o cukrovku , 26 (Dodatek 1). doi: 10.2337 / diacare.26.2007.s120, https://care.diabetesjournals.org/content/26/suppl_1/s120
 2. Bangalore, S., Kumar, S., Lobach, I., & Messerli, F. H. (2011). Cíle krevního tlaku u subjektů s diabetes mellitus 2. typu / narušenou hladinou glukózy nalačno. Oběh , 123 (24), 2799–2810. doi: 10.1161 / oběhaha.110.016337, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21632497
 3. Feig, D. S. a Moses, R. G. (2011). Terapie metforminem během těhotenství: Dobré pro husy a dobré i pro housenky? Péče o cukrovku , 3. 4 (10), 2329–2330. doi: 10.2337 / dc11-1153, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21949224
 4. Gaal, L. V. a Scheen, A. (2015). Řízení hmotnosti u diabetu 2. typu: současné a vznikající přístupy k léčbě. Péče o cukrovku , 38 (6), 1161–1172. doi: 10,2337 / dc14-1630, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25998297
 5. Národní institut zdraví. (2018, 1. října). Transplantace ostrůvků pankreatu. Citováno z https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/insulin-medicines-treatments/pancreatic-islet-transplantation .
Vidět víc