DHT a testosteron: porozumění rozdílu

DHT a testosteron: porozumění rozdílu

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Testosteron: Prakticky synonymum pro mužnost, agresivitu a sílu. Dihydrotestosteron: Strašák se bál, že si sundá vlasy z hlavy a dá si je na záda. Co je tedy v tomto „dihydro“, které bere testosteron a přeměňuje ho na agenta folikulární destrukce?

Životně důležité orgány

  • Dihydrotestosteron (DHT) je mužský pohlavní hormon, který hraje zásadní roli v mužském pohlavním vývoji.
  • DHT se vyrábí z testosteronu pomocí enzymu zvaného 5-alfa-reduktáza.
  • DHT hraje roli při vypadávání vlasů mužského typu.
  • Finasterid je FDA (Food and Drug Administration) schválený lék, který zastavuje 5-alfa-reduktázu, která může léčit vypadávání vlasů mužského typu a benigní hyperplazii prostaty (BPH).

Co je DHT?

Dihydrotestosteron (DHT) je mužský pohlavní hormon, jinak známý jako androgen, jako testosteron. Hraje rozhodující roli v mužském sexuálním vývoji. V děloze je DHT zodpovědná za to, aby se z geneticky mužských dětí staly fyzicky muži. Je nutné, aby se vyvinul penis, šourek a prostata. Během puberty „DHT způsobuje vývoj vousů a ochlupení na těle (včetně ochlupení a ochlupení pod paží) a prohloubení hlasu (Hari Kumar, 2016). DHT se také podílí na akné, hirsutismu (nežádoucí růst vlasů mužského typu u žen), vypadávání vlasů mužského typu (jinak známé jako androgenetická alopecie), benigní hyperplazii prostaty (BPH) a rakovině prostaty.

nejlepší pozice pro malý penis

Zjistěte více o vypadávání vlasů a zdraví prostaty.

Jak souvisí testosteron a DHT?

reklama

kdy obvykle začíná erektilní dysfunkce

Doplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistit více

Jak jsme již řekli, testosteron i DHT jsou oba mužské pohlavní hormony. Ve srovnání s testosteronem je DHT mnohem účinnější než hormon— výzkumní pracovníci odhadují, že způsobuje desetinásobek hormonálního účinku testosteronu (Azzouni, 2012). DHT se vyrábí z testosteronu pomocí 5-alfa-reduktázy, což je enzym, který je přítomen v kůži, prostatě, játrech a dalších oblastech celého těla. Léky určené k zastavení práce DHT vypnutím 5-alfa-reduktázy a tím zastavením přeměny testosteronu na DHT.

Dozvědět se víc o testosteron a nízko hladiny testosteronu .

DHT a vypadávání vlasů

Americká asociace pro vypadávání vlasů uvádí, že vypadávání vlasů je extrémně emocionálně znepokojující choroba, která činí postižené pacienty psychicky zranitelnými. Kvůli všem negativním souvislostem, které máme k vypadávání vlasů, utrácejí lidé ve Spojených státech více než 3,5 miliardy dolarů ročně o ošetření vypadávání vlasů (Santos, 2015). Existuje několik různých příčin vypadávání vlasů. Někteří lidé mají autoimunitní poruchy, zatímco jiní mají nedostatek živin. DHT je důležitý u androgenní alopecie (AGA), nazývané také mužská plešatost. To je nejčastější důvod, proč muži ztrácejí vlasy. Polovina všech mužů začnou ztrácet vlasy v době, kdy dosáhnou věku 50 let, a problém se s věkem zhoršuje (Phillips, 2017).

jak ztížit penis

AGA začíná u mužů nad chrámy a na vrcholu nebo koruně hlavy. Jak to pokračuje, vlasová linie vpředu ustupuje a oblast vypadávání vlasů na koruně se zvětší. Ztráta vlasů bude pokračovat, dokud nezůstane jen tenký okraj vlasů po stranách a zadní části hlavy (myslím, že Danny DeVito.)

Rozličný studie prokázali, že vyšší hladiny DHT lze nalézt ve vlasové pokožce mužů s AGA (Kaliyadan, 2013). Ve vlasové pokožce DHT zkracuje životní cyklus vlasového folikulu. Protože je růstová fáze vlasového folikulu zkrácena, vlasový folikul se postupem času miniaturizuje. To nakonec vede k viditelnému vypadávání vlasů.

Zastavení DHT

Nyní, když jste na rychlosti, co dělá DHT, jak to můžeme zastavit? Na trhu existují dva hlavní inhibitory 5-alfa-reduktázy, které blokují enzym produkující DHT, nazývané finasterid (značka Propecia nebo Proscar) a dutasterid (značka Avodart). Obě léky jsou tablety pro orální podání a jsou schváleny pro BPH, ale pouze finasterid je schválen FDA k léčbě vypadávání vlasů mužského typu (i když se dávka liší v závislosti na tom, zda jej používáte pro BPH nebo vypadávání vlasů). Dutasterid je však pro tento účel schválen v Japonsku a Koreji.

Jak dobře tyto léky fungují? Studie prokázali, že finasterid je schopen zpomalit plešatění a vypadávání vlasů u více než 80% mužů a stimuluje růst vlasů u více než 60% mužů (AAD, n.d.). Mějte na paměti, že výsledky mohou trvat několik měsíců.

je možné dorůst předkožky

A co ty šampony blokující DHT, o kterých jsem slyšel? Neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, že jakýkoli šampon je schopen blokovat DHT ve pokožce hlavy. Bylo zjištěno, že některé šampony, jako jsou ty, které obsahují ketokonazol, pomáhají při vypadávání vlasů, a fungují blokováním DHT nebo snížením zánětu pokožky hlavy. V současné době je jediným topickým lékem na vypadávání vlasů schváleným FDA minoxidil (značka Rogaine), což je lék, který neléčí vlasy blokováním DHT, ale stimulací většího průtoku krve a živin do vlasových folikulů.

Další informace o vypadávání vlasů najdete zde.

Reference

  1. Americká akademie dermatologie. (n.d.). Vypadávání vlasů: Tipy pro správu. Citováno z https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/treatment/tips#treatment
  2. Azzouni, F., Godoy, A., Li, Y., & Mohler, J. (2012). Rodina 5-alfa-reduktázy isozymů: přehled základní biologie a jejich role v lidských nemocech. Advances in Urology, 2012, 530121. doi: 10.1155 / 2012/530121, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22235201
  3. HariKumar, K. V. S., Garg, A., Ajai Chandra, N. S., Singh, S. P., & Datta, R. (2016). Hlas a endokrinologie. Indian Journal of Endocrinology and Metabolism, 20 (5), 590–594. doi: 10.4103 / 2230-8210.190523, Odkaz
  4. Kaliyadan, F., Nambiar, A., & Vijayaraghavan, S. (2013). Androgenetická alopecie: aktualizace. Indian Journal of Dermatology, Venereology, and Leprology, 79 (5), 613–625. doi: 10.4103 / 0378-6323.116730, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23974579
  5. Phillips, T. G., Slomiany, W. P., & Allison, R. (2017). Vypadávání vlasů: běžné příčiny a léčba. Americký rodinný lékař, 96 (6), 371–378. Citováno z https://www.aafp.org/afp/2017/0915/p371.html
  6. Santos, Z., Avci, P., & Hamblin, M. R. (2015). Objev drog pro alopecii: dnes pryč, zítra vlasy. Expert Expert on Drug Discovery, 10 (3), 269–292. doi: 10.1517 / 17460441.2015.1009892, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25662177
Vidět víc