Šampon blokující DHT: je prokázáno, že zastavuje vypadávání vlasů?

Šampon blokující DHT: je prokázáno, že zastavuje vypadávání vlasů?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

jak mohu pěstovat svůj penis

Na trhu je spousta šamponů proti vypadávání vlasů, které slibují, že zastaví padání vlasů a vytvoří silnější vlasy. Někteří tvrdí, že to dělají prostřednictvím patentovaných nápojů s vitamíny a minerály; další mají za cíl blokovat DHT, hormon, který poškozuje vlasové folikuly a způsobuje vypadávání vlasů. Věda zjistila, že DHT je velmi reálná a při vytváření plešatosti je velmi efektivní. Ale co ukazuje výzkum o šamponech, které tvrdí, že blokují DHT?

Životně důležité orgány

 • Mužská plešatost je způsobena DHT (dihydrotestosteron), androgenem nebo pohlavním hormonem.
 • U geneticky vnímavých lidí způsobuje DHT zmenšení vlasových folikulů a ztenčení kratších chloupků.
 • Perorální lék finasterid (značka Propecia) je účinným inhibitorem DHT.
 • Některé šampony tvrdí, že blokují DHT, aby ošetřily řídnoucí vlasy a způsobily jejich růst.

Co je DHT?

DHT (dihydrotestosteron), je mužský pohlavní hormon známý jako androgen. Androgeny přispívají k typickým charakteristikám dospělých mužů, jako je hlubší hlas, zvýšená svalová hmota a ochlupení. DHT pomáhá při vývoji mužských genitálií in utero a dalších změnách, ke kterým dochází během puberty.

Ale v dospělosti vás DHT může zapnout. U geneticky náchylných lidí napadá DHT vlasové folikuly na pokožce hlavy, což způsobuje jejich zmenšení a ztenčení a zkrácení vlasů. Nakonec mohou tyto folikuly úplně přestat produkovat vlasy. Vědci si nejsou zcela jisti, proč je DHT takovým podkopávačem. Ale ve věku 50 let bude více než polovina amerických mužů trpět vypadáváním vlasů způsobeným DHT.

Co dělá DHT?

U mužů se DHT tvoří, když enzym 5-alfa-reduktáza převádí testosteron na DHT. Po vytvoření se DHT může spojit s androgenními receptory na vlasových folikulích ve vaší pokožce hlavy. To způsobí, že se zmenšují, postupně se zmenšují a vytvářejí méně robustní vlasy.

Je nám líto, že muži, kteří ztrácejí vlasy, nemají více testosteronu než muži s plnými paštikami. Androgenní receptory v jejich vlasových folikulech jsou na účinky DHT citlivější.

Výzkum také spojil DHT s problémy prostaty, včetně zvětšené prostaty (Carson, 2003).

reklama

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarma

Najděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovuje

Zjistěte více

Jak tvrdí šampon blokující DHT?

Několik druhů šamponů tvrdí, že snižuje účinky DHT na vlasové folikuly. Nejúčinnější zátkou DHT je perorální lék finasterid (Propecia). Finasterid snižuje množství DHT, které tělo vytváří, ale zcela ho nevylučuje.

Některé šampony blokující DHT obsahují jako účinnou látku ketokonazol, antimykotikum. Nizoral je volně prodejný šampon proti lupům, který obsahuje 1% ketokonazolu. Vyšší koncentrace jsou k dispozici na lékařský předpis; nejběžnější je 2% ketokonazol.

Některé produkty prodávané jako šampony proti vypadávání vlasů blokující DHT obsahují přírodní přísady, jako je zinek, biotin, niacin a další přírodní výtažky a rostlinné látky, jako je saw palmetto.

Výzkumní pracovníci domnívají se, že ketokonazol může být antiandrogen, který může narušit schopnost DHT poškodit folikuly (Perez, 2004); může také snížit zánět, který způsobuje poškození folikulů.

 • Přehled studií publikované v časopise Medical Hypotheses předpokládalo, že použití šamponu s ketokonazolem při užívání finasteridu může účinněji blokovat DHT než samotné použití finasteridu (Perez, 2004).
 • Jedna studie zjistili, že použití 2% šamponu s ketokonazolem bylo pro růst vlasů téměř stejně účinné jako 2% minoxidil (Piérard-Franchimont, 1998). To je docela významné, protože šampon je určen k umytí po několika minutách, zatímco minoxidil zůstává na pokožce hlavy po celý den.
 • Studie na zvířatech srovnání ketokonazolu s minoxidilem a minoxidilem s tretinoinem mělo významný stimulační účinek na růst vlasů, ačkoli se ukázalo, že minoxidil je účinnější (Aldhalimi, 2014).

Vědecké důkazy bohužel neukazují, že další populární přísady obsažené v šamponech blokujících DHT způsobují opětovný růst vlasů.

Ve studii z prosince 2018 publikované v časopise Journal of Drugs in Dermatology vědci zkoumali 50 nejoblíbenějších produktů na vypadávání vlasů na Amazon.com. Čtyřicet tři procent z nich byly šampony nebo kondicionéry. Ti se chlubili 15 běžnými přísadami, z nichž některé jsou považovány za látky blokující DHT. Vědci porovnali tyto přísady s dostupným vědeckým výzkumem o vypadávání vlasů a jejich opětovném růstu. Každému byl přidělen odpovídající stupeň hodnocení od A do F. Všichni získali C (aminokyseliny / proteiny, beta-sitosterol, zelený čaj, dýňová semínka, rozmarýnový olej, dýňový olej, zinek a vitamíny B3 a E ) nebo D (list kopřivy, pygeum, měď, železo, vitamin B5 a biotin).

Žádný ve srovnání s topickým minoxidilem, který dostal A. (Ačkoli vědci poznamenali, že minoxidil zůstává na pokožce hlavy, zatímco šampony na vypadávání vlasů jsou po několika minutách omyty.)

Jak vybrat šampon k léčbě vypadávání vlasů

 • Vyberte si šampon obsahující ketokonazol. Podle současného vědeckého výzkumu je ketokonazol jedinou složkou šamponu, která je účinná při zastavení vypadávání vlasů a při opětovném růstu vlasů.
  • Něco, na co nezapomeňte: Volně prodejný ketokonazol (značka Nizoral) je 1% formulace. Síla předpisu je 2%, což je to, co bylo testováno ve většině vědeckých výzkumů. Možná budete chtít vyzkoušet OTC verzi nebo si promluvit s dermatologem nebo poskytovatelem zdravotní péče o tom, zda je síla předpisu pro vás ta pravá.
 • Nepropadejte konvenční moudrosti. Po celá desetiletí se biotin (vitamin B7) propaguje jako doplněk, který přispívá ke zdravému růstu vlasů, a to buď orálně, nebo v šamponu. Důkazy na podporu těchto tvrzení jsou však slabé; the JDD vědci mu přidělili stupeň D. (Užívání biotinu perorálně může být také nebezpečné - přečtěte si proč zde.)
 • Nenechte se unést recenzemi Amazonu. Podle autorů JDD studie, průměrné hodnocení zákazníků u 50 nejlepších produktů na vypadávání vlasů bylo čtyři hvězdičky z pěti. Ale pouze jedna běžná složka v těchto produktech - minoxidil v topické formě - měla dostatečnou vědeckou podporu, aby byla hodná stupně A. Žádný z ostatních neměl ani B.
 • Vyberte šampony bez parabenů. Bez ohledu na to, jaký šampon používáte, vyberte formulaci bez parabenů. Tyto syntetické sloučeniny (používané v přípravcích pro osobní péči, jako jsou šampony, zubní pasty, krémy a deodoranty) působí jako xenoestrogeny, neboli syntetické verze ženského hormonu estrogenu. Jejich složení je tak podobné estrogenu, že si tělo může myslet, že je to pravé. To může odhodit vaše hormony. Ve skutečnosti byly v Evropě zakázány v roce 2012.
 • Vyberte šampony, které neobsahují sulfáty. Sulfáty jsou pěnivé látky přidávané do některých šamponů. Běžným je laurylsulfát sodný. Ačkoli sulfáty nebyly spojeny s mužskou plešatostí a neovlivňují hladinu DHT, bylo prokázáno, že odstraňují proteiny, jako je keratin, z vlasů, což způsobuje poškození, podráždění pokožky hlavy a vzhled tenčích vlasů.

Jak používat šampon blokující DHT

Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků šamponem blokujícím DHT, použijte jej v kombinaci s jedním z těchto čtyř ošetření vypadávání vlasů.

Finasterid

Finasterid (značka Propecia) je perorální lék, který působí tak, že zabraňuje přeměně testosteronu na DHT z enzymu 5-alfa-reduktázy. Čím méně DHT cirkuluje ve vaší krvi, tím méně dochází k poškození vlasových folikulů. Americká asociace pro vypadávání vlasů zjistili, že finasterid zastavil progresi vypadávání vlasů u 86% mužů, kteří užívali léky v klinických studiích, a 65% z nich zaznamenalo zvýšený růst vlasů.

Přečtěte si více o finasteridu zde.

Minoxidil

Minoxidil (značka Rogaine) je pěna nebo tekutina vtíraná do pokožky hlavy dvakrát denně. Vědci se domnívají, že pomáhá zastavit nebo zpomalit vypadávání vlasů tím, že zvyšuje tok krve a živin do vlasových folikulů. Asi 40% mužů zažívá opětovný růst vlasů při používání minoxidilu a studie zjistily, že společné používání finasteridu a minoxidilu je pro ochranu vlasů účinnější než při použití jednoho z nich.

Přečtěte si více o minoxidilu zde.

Zařízení LLLT

Kromě užívání finasteridu a užívání minoxidilu můžete provádět laserovou terapii na nízké úrovni (LLLT), která je pro léčbu vypadávání vlasů schválena FDA. Mezi tato zařízení patří hůlky, které míříte na pokožku hlavy nebo čepice, které můžete nosit. Vyzařují červené LED světlo, o kterém se předpokládá, že zvyšuje průtok krve do folikulů a snižuje zánět.

Podle metaanalýzy studií z roku 2017 publikovaný v časopise Journal of the American Academy of Dermatology, bylo zjištěno, že LLLT je lepší než placebo v dorůstajících chloupcích (Adil, 2017). Vědci dospěli k závěru, že LLLT, finasterid a minoxidil jsou účinné při podpoře opětovného růstu vlasů u mužů s vypadáváním vlasů mužského typu.

Masáž pokožky hlavy

Ve studii publikováno v časopise Dermatological Therapies, 327 mužů s mužskou plešatostí sledovalo video o standardizované masáži hlavy, poté si je sami prováděli po dobu 11 až 20 minut denně (anglicky, 2019). Vědci zjistili, že 69 procent z nich uvádí stabilizaci nebo opětovný růst vlasů.

Reference

 1. Adil, A., & Godwin, M. (2017, červenec). Účinnost léčby androgenetické alopecie: Systematický přehled a metaanalýza. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28396101
 2. Aldhalimi, M. A., Hadi, N. R., & Ghafil, F. A. (2014, 9. března). Promotivní účinek topického ketokonazolu, minoxidilu a minoxidilu s tretinoinem na růst vlasů u myších samců. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24734193
 3. Americká asociace pro vypadávání vlasů. (n.d.). Citováno z https://www.americanhairloss.org/men_hair_loss/treatment.html
 4. Carson, C., & Rittmaster, R. (2003, duben). Úloha dihydrotestosteronu v benigní hyperplazii prostaty. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12657354
 5. English, R. S., & Barazesh, J. M. (2019, březen). Sebehodnocení standardizovaných masáží pokožky hlavy pro androgenní alopecii: výsledky průzkumu. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30671883
 6. Hugo Perez, B. S. (2004). Ketocazol jako doplněk finasteridu v léčbě androgenetické alopecie u mužů. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14729013
 7. Piérard-Franchimont, C., De Doncker, P., Cauwenbergh, G., & Piérard, G. E. (1998). Ketokonazolový šampon: účinek dlouhodobého užívání při androgenní alopecii. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9669136
Vidět víc