Vedlejší účinky DHEA (dehydroepiandrosteron)

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
léky na krevní tlak, které způsobují vypadávání vlasů

DHEA nebo dehydroepiandrosteron je hormon, který je přirozeně produkován tělem v nadledvinách a v menší míře ve varlatech / vaječnících. Je předchůdcem mužských a ženských pohlavních hormonů, jako jsou androgeny a estrogeny. DHEA je jedním z nejhojnějších cirkulujících steroidů u lidí - dokud tomu tak není. Výzkum odhaduje, že lidé mají nejvyšší úrovně DHEA, když je jim 20 , pak se naše hladiny hormonů ponoří (Neunzig, 2014).

Jakmile budete mít několik desetiletí pod opaskem, můžete začít uvažovat o alternativním zdroji DHEA: doplňcích stravy. Může však být obtížné nebo nemožné rozhodnout, která z mnoha možností volného prodeje je pro vás ta pravá. A vždy je důležité si uvědomit, že to, že je něco k dispozici na přepážce, neznamená, že vám to nemůže ublížit.

Životně důležité orgány

 • Výzkum odhaduje, že lidé mají nejvyšší hladiny DHEA (dehydroepiandrosteronu) během svých 20 let; hladiny hormonů se začnou snižovat počátkem 30. let.
 • Mezi nejčastější vedlejší účinky doplňků DHEA patří akné, vypadávání vlasů, podráždění žaludku a vysoký krevní tlak.
 • Doplňky DHEA také obsahují seznam možných interakcí s různými léky, jako je inzulín, antidepresiva a léky proti rakovině.
 • Než začnete užívat doplněk DHEA, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste pochopili možné vedlejší účinky a zda tento doplněk ve skutečnosti může způsobit více škody než užitku.

Vedlejší účinky DHEA

Většina vedlejší účinky doplňků DHEA jsou mírné ; lidé mohou mít akné nebo žaludeční nevolnost. Ženy mohou zaznamenat změny v jejich menstruačních cyklech, abnormální růst vlasů nebo hlubší hlas s doplňky DHEA, zatímco muži někdy zaznamenávají bolest nebo zvětšení prsou. Pokud jste těhotná nebo kojíte, měli byste se vyvarovat užívání doplňků DHEA, protože mohou vést k vyšší než normální hladině androgenů (mužských hormonů) a mohou ovlivnit vývoj plodu (NIH, 2020).

Interakce DHEA

Protože se DHEA převádí na jiné hormony, mohou jeho hladiny ovlivnit celkovou hormonální rovnováhu vašeho těla. Pokud užíváte léky, které také ovlivňují hladinu vašich hormonů, doplňky DHEA mohou narušit působení těchto léků a jejich zamýšlené účinky. Jiné léky, pokud se užívají s DHEA, mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud užíváte jiné léky, včetně jiných doplňků dostupných bez předpisu. Některé z léky které byste se měli vyvarovat užívání doplňků DHEA (NIH, 2020):

reklama

Získejte 15 $ z první objednávky léčby ED

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistěte více
 • Léky, které snižují hladinu estrogenu: Některé chemoterapeutické léky pro ženy po menopauze s rakovinou prsu snižují hladinu estrogenu v těle, včetně anastrozolu (Arimidex) a exemestanu (značka Aromasin). Vzhledem k tomu, že DHEA je prekurzorem estrogenu, může zvyšovat hladinu estrogenu a potenciálně snižovat účinnost anastrozolu a exemestanu.
 • Léky používané k léčbě rakoviny citlivé na estrogen: Fulvestrant (značka Faslodex), letrozol (značka Femara) a tamoxifen (Nolvadex) jsou léky používané k léčbě rakoviny citlivé na estrogen, jako je rakovina prsu. Jak název napovídá, rakoviny citlivé na estrogen jsou ovlivněny hladinami estrogenu v těle. DHEA může zvýšit množství estrogenu v těle a snížit účinnost těchto léků.
 • Estrogen nebo testosteron: Vzhledem k tomu, že se DHEA přeměňuje na estrogen a testosteron, jeho použití s ​​doplňováním hormonů může způsobit, že vaše hladiny budou vyšší, než se očekávalo, a povedou k dalším vedlejším účinkům.
 • Antidepresiva: Mnoho léků používaných k léčbě deprese působí zvýšením hladiny serotoninu, což je chemická látka v mozku (neurotransmiter) důležitá při poruchách duševního zdraví a nálady. DHEA může také zvýšit hladinu serotoninu. Užívání DHEA s určitými antidepresivy by mohlo potenciálně zvýšit hladinu serotoninu na nebezpečnou hladinu a vyvolat závažné vedlejší účinky, jako je serotoninový syndrom (problémy se srdcem, záškuby svalů, vysoký krevní tlak, neklid atd.). Nezapomeňte informovat svého poskytovatele zdravotní péče před zahájením doplňků DHEA, pokud užíváte antidepresiva, jako je sertralin (značka Zoloft), fluoxetin (značka Prozac), paroxetin (značka Paxil), citalopram (značka Celexa), duloxetin (značka Cymbalta) ), amitriptylin (značka Elavil) nebo imipramin (značka Tofranil).
 • Léky na ředění krve (antikoagulancia): DHEA může ovlivnit váš účinek krevní destičky shlukněte se, což vede ke zpomalení schopnosti srážení krve a ke zvýšení pravděpodobnosti vzniku modřin a krvácení. Z tohoto důvodu byste neměli užívat jiné léky na ředění krve (antikoagulancia), jako je aspirin, ibuprofen (značka Advil, Motrin atd.), Naproxen, klopidogrel (značka Plavix), diklofenak (značka Voltaren), warfarin ( značka Coumadin), heparin, rivaroxaban (značka Xarelto), apixaban (značka Eliquis), mimo jiné (PDR, nd). Určitý byliny může také zpomalit srážení krve a pokud užíváte DHEA, měli byste jej používat opatrně; mezi ně patří angelika, hřebíček, danshen, česnek, zázvor, ginkgo a ženšen Panax (NIH, 2020).
 • Triazolam (značka Halcion): DHEA může snížit, jak rychle vaše tělo rozloží triazolam, benzodiazepin používaný k léčbě nespavosti. To může vést k delšímu působení léku a ke zvýšení rizika nežádoucích účinků, jako je sedace (ospalost).
 • Inzulín a další léky k léčbě cukrovky: DHEA může způsobit změny v tom, jak vaše tělo reaguje na inzulín nebo jak reguluje hladinu cukru v krvi úrovně. Z tohoto důvodu by lidé s cukrovkou měli být při užívání DHEA opatrní. Pokud užíváte také jiné diabetické léky, jako je metformin, glipizid, glyburid nebo jiná antidiabetická léčiva, informujte svého poskytovatele zdravotní péče a pečlivě sledujte hladinu glukózy v krvi (PDR, n.d.).

Tento seznam nepředstavuje všechny možné lékové interakce s doplňky DHEA. Máte-li další dotazy, obraťte se na svého lékaře nebo lékárníka.

Doplňky DHEA

Jak již bylo vysvětleno dříve, tělo přirozeně produkuje DHEA, ale hladiny vrcholí v rané dospělosti a postupně se snižují. Ve Spojených státech je DHEA volným doplňkem a nazývá se vaginální vložka na předpis prasteron (značka Intrarosa ) (FDA, 2016).

Důležitým upozorněním, které je třeba sdílet, je to, že doplňky DHEA, stejně jako všechny doplňky, nejsou regulovány Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se stejnými přísnými standardy kontroly kvality jako léky. Čistota, účinnost, účinnost a bezpečnost doplňků se proto u různých výrobců mohou lišit (FDA, 2019). FDA navrhuje následující kroky, které spotřebitelům pomohou chránit se (FDA, 2019):

 • Vždy si přečtěte štítky produktu a postupujte podle pokynů.
 • Přírodní neznamená vždy, že je produkt bezpečný pro člověka.
 • Hledejte produkty, které za názvem přísady obsahují USP; to znamená, že výrobce postupoval podle standardů US Pharmacopoeia.
 • Doplňky vyrobené nebo prodané národně známou potravinářskou nebo farmaceutickou společností se pravděpodobně vyrábějí pod přísnou kontrolou.
 • Pokud hledáte další informace o tom, jak byl produkt vyroben, napište společnosti.

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistěte více

Nejlepší doplněk DHEA

Neexistuje žádný nejlepší doplněk DHEA; existuje jen málo vědeckých údajů, které by porovnávaly různé doplňky DHEA navzájem.

V tuto chvíli existuje pouze jeden Schváleno FDA formulace DHEA: prasteron (značka Intrarosa). Prasteron je jiný název pro DHEA a Intrarosa je vaginální vložka pro ženy po menopauze, které se potýkají s vaginálním ztenčením a bolestí během sexu. Nejedná se o ústní doplněk (FDA, 2016).

Spolupracujte se svým poskytovatelem zdravotní péče a zjistěte, proč uvažujete o DHEA a který produkt je pro vás vhodný.

Výhody DHEA

V průběhu let byla učiněna různá tvrzení týkající se potenciálních přínosů DHEA pro zdraví, jako jsou anti-stárnutí a zlepšení poruch nálady, kognitivní funkce, svalová síla a sexuální funkce. DHEA byl také nabízen k léčbě adrenální nedostatečnosti, osteoporózy a vaginální atrofie (řídnutí).

Před zahájením doplňku DHEA se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče o možných výhodách.

DHEA pro muže

DHEA přirozeně produkuje mužské a ženské pohlavní hormony v těle , a hraje zásadní roli ve vývoji mužů během puberty - myslete na mastnou pleť, akné atd. Později v životě, jak hladiny DHEA klesají, se mnoho mužů může obrátit na doplňky DHEA ke zvýšení jejich hladiny testosteronu - nicméně existuje omezené vědecké údaje podporující toto použití DHEA (NIH, 2020).

Je zapotřebí dalšího výzkumu na podporu výhod doplňování DHEA pro muže.

reklama

Doplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistěte více

DHEA pro erektilní dysfunkci

Erektilní dysfunkce (ED) nastává, když muž nemůže dosáhnout nebo udržet erekci dostatečnou pro uspokojivý sex. Několik malých studií naznačuje, že DHEA může pomoci zlepšit ED u mužů, ale bylo publikováno stejně mnoho výzkumů, které jsou v rozporu s možnou souvislostí.

Studie publikovaná v urologii zkoumala malou skupinu muži s ED kterým byl přidělen denní doplněk DHEA nebo placebo pilulka po dobu šesti měsíců. Na konci studie došlo u mužů léčených doplňky DHEA ke klinicky významnému zlepšení jejich schopnosti dosáhnout nebo udržet erekci, ale na hladinu testosteronu to neměl žádný vliv (Reiter, 1999).

reklama

Získejte 15 $ z první objednávky léčby ED

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistěte více

Ve snaze dozvědět se více o vlivu DHEA na sexuální funkce systematický přehled z roku 2017 studoval 38 klinických studií využila DHEA při řešení sexuálních problémů . Vědci zjistili, že DHEA zlepšil sexuální zájem, mazání, bolest, vzrušení, orgasmus a sexuální frekvenci u lidí se sexuální dysfunkcí. Nejvyšší pozorovaný přínos však měly perimenopauzální a postmenopauzální ženy (Peixoto, 2017).

Je důležité si uvědomit, že DHEA není tak efektivní při léčbě erektilní dysfunkce pokud je stav způsoben cukrovkou nebo nervovými poruchami (NIH, 2020).

DHEA pro ženy

Léčba DHEA byla studována u různých zdravotních problémů žen, často souvisejících s příznaky menopauzy.

Jedním z lépe ověřených použití doplňků DHEA je léčba vaginální atrofie , stav, ke kterému dochází, když se vaginální stěny po menopauze ztenčí. Menopauza se obvykle odehrává kolem 50. roku života a je přirozeným poklesem reprodukčních hormonů u ženy. Tato změna hormonů může vést k vaginální suchosti nebo zánětu vaginálních stěn a bolesti při pohlavním styku, stejně jako k dalším příznakům.

Pokud trpíte vaginální atrofií, zvažte diskusi o vaginálních vložkách DHEA s lékařem. Plechovka s vložkou prasteron (značka Intrarosa) snižují bolest při sexu u žen po menopauze (FDA, 2016).

Další možné využití pro ženy je pomoc s procesem stárnutí pokožky. Některé výzkumy naznačují, že použití DHEA na pokožku může zlepšit vzhled pokožky u žen po menopauze (El-Alfy, 2010).

A konečně, některé výzkumy naznačují, že DHEA může pomoci osteoporóza , snížení hustoty kostních minerálů, ke kterému dochází u starších dospělých, zejména žen po menopauze. Není však dostatek důkazů, aby bylo možné doporučit použití DHEA ke zlepšení kostní denzity (NIH, 2020).

DHEA pro imunitní funkci

Existuje jen málo důkazů o účincích DHEA na imunitní funkci. DHEA byl testován na několik imunitních onemocnění, ale výsledky nebyly příliš slibné. Například DHEA je pravděpodobně neúčinný pro léčbu Sjögrenův syndrom , autoimunitní onemocnění způsobující suché oči a ústa (Hartkamp, ​​2008). Není dostatek údajů k určení účinnosti DHEA pro ostatní autoimunitní onemocnění jako systémový lupus erythematodes, ulcerózní kolitida a Crohnova choroba (NIH, 2020).

DHEA pro obezitu

Obecně panuje shoda v tom, že je zapotřebí více výzkumu u lidských subjektů, aby se zjistila konkrétní souvislost mezi DHEA a obezitou.

Jedna studie zkoumala, jak DHEA ovlivňuje rozvoj obezity u potkanů; výsledky ukázaly, že krysy, které dostávaly DHEA, byly chráněny proti hromadění břišního tuku a rozvoji svalové inzulínové rezistence (Hansen, 1997).

Malá studie sledovala zdravé muže a ženy ve věku od 60 do 70 let, kteří dostávali 50 mg DHEA denně nebo placebo. Na konci šesti měsíců Skupina DHEA ztratila několik kilogramů škodlivého břišního tuku (viscerální tuk) a zlepšená citlivost na inzulín (Villareal, 2004). Jiný výzkum však ukazuje protichůdné výsledky a naznačuje, že doplňky DHEA jsou nijak zvlášť užitečné pro léčbu obezity (Jedrzejuk, 2003). Výzkum zatím nepodporuje tvrzení, že DHEA pomáhá ztráta váhy (NIH, 2020).

Závěr

Právě teď je na trhu nespočet produktů DHEA, které mají stejný zdravotní stav a předpokládané výhody. Ačkoli doplňky mohou být pro určité lidi prospěšné, mohou také vést k problémům, pokud jsou užívány bez řádného vzdělání. Před zahájením doplňků DHEA se poraďte s lékařem, abyste předešli možným vedlejším účinkům nebo komplikacím.

Reference

 1. El-Alfy, M., Deloche, C., Azzi, L. (2010). Kožní reakce na topický dehydroepiandrosteron: důsledky antiageingové léčby? British Journal of Dermatology. doi: 10.1111 / j.1365-2133.2010.09972. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20698844/
 2. Hansen, P. A., Han, D. H., Nolte, L. A., Chen, M., & Holloszy, J. O. (1997). DHEA chrání před viscerální obezitou a svalovou inzulínovou rezistencí u potkanů ​​krmených stravou s vysokým obsahem tuku. Americký žurnál fyziologie. doi: 10.1152 / ajpregu.1997.273.5.R1704. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9374813/
 3. Jedrzejuk, D., Medras, M., Milewicz, A., & Demissie, M. (2003). Náhrada dehydroepiandrosteronu u zdravých mužů s úbytkem DHEA-S souvisejícím s věkem: účinky na distribuci tuků, citlivost na inzulín a metabolismus lipidů. The Aging Male, 6 (3), 151–156. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14628495/
 4. Národní instituty zdraví (NIH). (2020). DHEA. Citováno dne 27. října 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/natural/331.html#DrugInteractions
 5. Neunzig, J. Bernhardt, R. (2014). Dehydroepiandrosteron sulfát (DHEAS) stimuluje první krok v biosyntéze steroidních hormonů. Plos One. doi: 10,1371 / journal.pone.0089727. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0089727
 6. Peixoto, C., Carrilho, C. G., Barros, J. A., Ribeiro, T. T., Silva, L. M., Nardi, A. E., Cardoso, A., & Veras, A. B. (2017). Účinky dehydroepiandrosteronu na sexuální funkce: systematický přehled. Climacteric: The Journal of the International Menopause Society. doi: 10.1080 / 13697137.2017.1279141. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28118059/
 7. Peixoto, C., Devicari Cheda, J. N., Nardi, A. E., Veras, A. B. a Cardoso, A. (2014). Účinky dehydroepiandrosteronu (DHEA) při léčbě deprese a depresivních symptomů u jiných psychiatrických a lékařských nemocí: systematický přehled. Aktuální drogové cíle. https://doi.org/10.2174/1389450115666140717111116 . https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25039497/
 8. Prescribers Digital Reference (PDR) - Prasterone insert - Drug Summary (n.d.). Citováno dne 27. října 2020 z https://www.pdr.net/drug-summary/Intrarosa-prasterone-insert-24099
 9. Reiter, W. J. Pycha, A. Schatzl, G. Gruber, D.M. (1999). Dehydroepiandrosteron v léčbě erektilní dysfunkce: prospektivní, dvojitě zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná studie. Urologie. doi: 10,1016 / S0090-4295 (98) 00571-8. https://www.goldjournal.net/article/S0090-4295(98)00571-8/fulltext
 10. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2016). FDA schvaluje přípravek Intrarosa pro ženy po menopauze, které zažívají bolesti během sexu. Citováno dne 27. října 2020 z https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-intrarosa-postmenopausal-women-experiencing-pain-during-sex
 11. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2019). Otázky a odpovědi týkající se doplňků stravy. Citováno dne 27. října 2020 z https://www.fda.gov/food/information-consumers-using-dietary-supplements/questions-and-answers-dietary-supplements
 12. Villareal, D. T. a Holloszy, J. O. (2004). Vliv DHEA na působení břišního tuku a inzulínu u starších žen a mužů: randomizovaná kontrolovaná studie. JAMA. doi: 10,1001 / jama.292.18.2243 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15536111/
Vidět víc