Depo-testosteron: použití a vedlejší účinky

Depo-testosteron: použití a vedlejší účinky

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Obávaný nízký T - pokud máte tolik diskutovaný stav, může dojít k únavě, přibývání na váze, nízké sexuální touze a celé řadě dalších příznaků. Naštěstí je k dispozici skvělá léčba, včetně Depo-testosteronu.

jak může člověk produkovat více spermií

Depo-testosteron je injekční forma testosteronu (T), která je dostupná pouze na lékařský předpis a vyrábí ji společnost Pfizer. Je k dispozici také jako generikum: testosteron cypionate. Terapie testosteronem (která u dospělých mužů zvyšuje hladinu T na normální rozmezí) může být prospěšná pro pacienty s několika různými stavy.reklama

Doplňky podpory římského testosteronuNabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistěte více

Testosteron cypionate je takzvaný depotní injekční přípravek. Jako depotní forma T má Depo-testosteron a delší poločas než jiné dostupné formy T (jako je testosteron propionát) (Petering, 2017).

Poločas rozpadu měří dobu, za kterou je lék odstraněn z vašeho těla. Pokud je poločas rozpadu léku dlouhý, má delší dobu na to, aby pracoval v těle.T je mužský pohlavní hormon - nebo androgen - o kterém je známo, že hraje roli v sexuálním zdraví a rozvoji mužských pohlavních znaků v pubertě. Ale T je esenciální hormon u mužů i žen po celý život (Nassar, 2021).

Pokud jde o testosteron, je toho více než na první pohled, protože nízká hladina může vést k zdravotní rizika což může být překvapením, například (Saad, 2017):

 • Deprese a poruchy nálady
 • Změny v distribuci cholesterolu, svalů a tuků
 • Stav krve (anémie a posuny hemoglobinu)
 • Ztráta minerální hustoty kostí a snížení pevnosti kostí
 • Sexuální dysfunkce (ztráta sexuální touhy, erektilní dysfunkce)

Co jsou posilovače testosteronu? Pracují?

5 minut čtení

Kdy je léčba testosteronem prospěšná?

Terapie testosteronem je prospěšná pro dvě primární stavy: hypogonadismus a genderovou dysforii.

Hypogonadismus

Mít nízké T , jinak známý jako hypogonadismus, může vést k příznakům, které mohou významně ovlivnit váš život. Některé formy hypogonadismu jsou genetické a jiné lze během života získat v důsledku dalších faktorů, včetně (Petering, 2017):

jak pěstovat větší penius
 • Obezita
 • HIV
 • Některé léky
 • Stárnutí
 • Některé typy rakoviny

Vývoj nízkého T může vést k nepohodlí prsu, ztrátě ochlupení na těle a snížené sexuální touze. Terapie T je uvedeno u pacientů s nízkými příznaky T, kteří nemají vysoké riziko nežádoucích účinků (Mulhall, 2018).

Jak T pomáhá s těmito příznaky?

Vědci se rozhodli odpovědět na tuto otázku v souboru studií známých jako T-zkoušky . Vědci srovnávali injekci T s placebem u více než 700 mužů, kteří měli hypogonadismus. Bylo zjištěno, že obnovení hladin testosteronu má v těchto klinických studiích značné výhody, včetně zlepšení (Snyder, 2018):

 • Sexuální funkce
 • Nálada a deprese
 • Hustota kostních minerálů

Testosteron undekanoát: použití a vedlejší účinky

5 minut čtení

Vědci zahrnutí do studie rovněž uváděli rizika, s vyšší mírou u starších pacientů nebo u pacientů s predispozicí k srdečním problémům. Z tohoto důvodu je substituční léčba testosteronem neschváleno FDA u pacientů, kteří mají nízké T v důsledku stárnutí, i když se v těchto případech často používá mimo označení (Elagizi, 2018). V další části se budeme zabývat možnými riziky terapie T.

Rodová dysforie

Terapie T má také klinické výhody při léčbě genderové dysforie (která může vést k těžké depresi a generalizované úzkosti), kterou zažívají trans folks. Je předepsáno hlavně pro trans muži kteří touží po maskulinizaci, ale může také pomoci zmírnit úzkost a sociální utrpení (Gava, 2018).

Terapie T může vést k fyzickým změnám potvrzujícím pohlaví u mužů, kterým byla při narození přidělena žena. Ve vědeckém výzkumu jsou tyto změny přezdívány virilizace and include (Unger, 2016):

 • Prohloubení hlasu
 • Zvýšený růst vlasů na těle
 • Zvýšený vývoj a změny v distribuci svalové hmoty.

Lidé, kteří berou T obecně všimněte si změn do jednoho měsíce od zahájení léčby, ale obvykle se dostaví významné výsledky přibližně po třech měsících léčby testosteronem (Hembree, 2017).

Jaké jsou rozdíly mezi testosteron-cypionátem a jinými formami T?

Jak již bylo zmíněno, Depo-testosteron je injekce s dlouhodobým účinkem. Existuje však několik dalších forem léčby T na předpis (Petering, 2017):

jak mohu zvýšit, kolik ejakuluji
 • Testosteron undekanoát, užívaný ústy (značka Jatenzo)
 • Testosteron enanthát, užívaný injekčně (značka Delatestryl)
 • Testosteronový nosní gel aplikovaný na nos (značka Natesto)
 • Testosteron topický gel naneseno na pokožku (značky Androgel, Fortesta a Testim)

Existují rozdíly v tom, jak jsou tyto formy T užívány, proto věnujte zvláštní pozornost návodům k použití na předpis a pečlivě dodržujte rady poskytovatele zdravotní péče. Všechny výše uvedené léky na předpis se ukázaly jako bezpečné a účinné formy léčby testosteronem.

Testosteron cypionát by měl být skladován při pokojové teplotě, aby se zabránilo tvorbě pevných látek v lahvičce. Pokud k tomu dojde, můžete použít teplo z dlaní rukou a lahvičku rolovat, dokud ztvrdlé krystaly nezmizí.

Injekce testosteronu cypionátu

6 minut čtení

Kdo by se měl vyhnout užívání T?

Starší pacienti trpící zdravotními potížemi, jako je srdeční selhání nebo nekontrolovaný vysoký krevní tlak, mají větší riziko výskytu závažných vedlejších účinků při užívání T (Elagizi, 2018). FDA vydal úřední bezpečnostní oznámení v roce 2015 se požaduje, aby výrobci léčiv změnili štítky na výrobcích obsahujících T, aby odrážely riziko srdečních záchvatů a dalších srdečních problémů (FDA, 2015).

Lidé žijící s těžkým onemocněním ledvin nebo jater by neměli užívat testosteron, protože rizika mohou být při dlouhodobé léčbě vysoká. T je také kontraindikován u pacientů s rakovinou prsu, rakovinou prostaty a určitými krevními podmínkami (konkrétně s polycytemií) (Nassar, 2021).

Jaké jsou možné vedlejší účinky injekčního testosteronu?

Byly hlášeny závažné alergické reakce na obsah testosteron-cypionátu. Pokud po užití první dávky narazíte na příznaky alergie (kopřivka, otoky, potíže s dýcháním), druhou dávku užijte a vyhledejte okamžitou lékařskou péči (Nassar, 2021).

Testosteron má potenciál zneužívání, a proto je regulovanou látkou podle plánu III. Užívání vyšších dávek T, než je předepsáno, nebo jejich kombinace s užíváním anabolických steroidů může vést k závažným a život ohrožujícím nežádoucím účinkům (Elagizi, 2018).

T může přijít s některými vedlejšími účinky, ale pro mnoho lidí výhody často převažují nad riziky, pokud jsou uvedeny. Mezi možné nežádoucí účinky T patří (Nassar, 2021):

 • Akné a změny na pokožce
 • Bolest v místě vpichu, svědění
 • Gynekomastie (zvětšení prsou)
 • Bolesti hlavy
 • Benigní zvětšení prostaty
 • Vysoký krevní tlak
 • Zvýšení hladiny vápníku
 • Edém (jinak známý jako zadržování tekutin)
 • Změny v krvi (riziko hluboké žilní trombózy a zvýšeného počtu červených krvinek)

Jaké jsou vedlejší účinky TRT?

2 minuty čtení

kdy můj pennis přestane růst

Pokud užíváte jiné léky a uvažujete o zahájení léčby přípravkem T, poraďte se s lékařem o všech lécích, které užíváte. Je možné, že T bude mít lékové interakce s jinými léky, které užíváte - jmenovitě s ředidly krve (jako je warfarin) a anabolickými steroidy.

Kombinace T s antikoagulancii, jako je warfarin, může zvýšit riziko krvácení. Pokud užíváte lék na ředění krve, je nutné dodržovat lékařskou pomoc poskytovatele zdravotní péče, abyste své léky užívali bezpečně.

Získejte potřebnou pomoc

Pokud trpíte příznaky nízké T nebo pohlavní dysforie, vyhledejte pomoc od svého poskytovatele zdravotní péče. TRT může být pro vás to pravé v jedné z mnoha forem.

Reference

 1. Elagizi, A., Köhler, T. S., & Lavie, C. J. (2018). Testosteron a kardiovaskulární zdraví. Mayo Clinic Proceedings, 93 (1), 83–100. doi: 10.1016 / j.mayocp.2017.11.006. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29275030/
 2. Gava, G., Mancini, I., Cerpolini, S., Baldassarre, M., Seracchioli, R., & Meriggiola, M. C. (2018). Injekce testosteronu undekanoátu a testosteronu enanthátu jsou účinné a bezpečné u transmenů po dobu 5 let podávání. Klinická endokrinologie, 89 (6), 878–886. doi: 10,1111 / cen.13821. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30025172/
 3. Hembree, W. C., Cohen-Kettenis, P. T., Gooren, L., Hannema, S. E., Meyer, W. J., Murad, M. H. a kol. (2017). Endokrinní léčba genderově dysforických / genderově nerovných osob: směrnice klinické praxe v endokrinní společnosti. Žurnál klinické endokrinologie a metabolismu, 102 (11), 3869–3903. doi: 10.1210 / jc.2017-01658. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28945902/
 4. Mulhall, J. P., Trost, L. W., Brannigan, R. E., Kurtz, E. G., Redmon, J. B., Chiles, K. A. a kol. (2018). Hodnocení a zvládání nedostatku testosteronu: směrnice AUA. The Journal of Urology, 200 (2), 423–432. doi: 10.1016 / j.juro.2018.03.115. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29601923/
 5. Nassar, G. N. a Leslie, S. W. (2021). Fyziologie, testosteron. V StatPearls. Publishing StatPearls. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30252384/
 6. Petering, R. C. a Brooks, N. A. (2017). Terapie testosteronem: přehled klinických aplikací. Americký rodinný lékař, 96 (7), 441–449. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29094914/
 7. Saad, F., Röhrig, G., von Haehling, S., & Traish, A. (2017). Nedostatek testosteronu a léčba testosteronem u starších mužů. Gerontologie, 63 (2), 144–156. doi: 10,1159 / 000452499. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27855417/
 8. Snyder, P. J., Bhasin, S., Cunningham, G. R., Matsumoto, A. M., Stephens-Shields, A. J., Cauley, J. A. a kol. (2018). Poučení z testů na testosteron. Endokrinní hodnocení, 39 (3), 369–386. doi: 10.1210 / er.2017-00234. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29522088/
 9. Unger C. A. (2016). Hormonální terapie pro transsexuální pacienty. Překladatelská andrologie a urologie, 5 (6), 877–884. doi: 10,21037 / tau.2016.09.04. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28078219/
 10. US Food and Drug Administration (FDA). (2015, březen). Sdělení FDA o bezpečnosti léčiv: FDA varuje před používáním testosteronových produktů pro nízkou hladinu testosteronu v důsledku stárnutí; vyžaduje změnu označení, aby informoval o možném zvýšeném riziku infarktu a mrtvice při používání. Citováno 5. března 2021 z https://www.fda.gov/drugs/drug-safety-and-availability/fda-drug-safety-communication-fda-cautions-about-using-testosterone-products-low-testosterone-due/
Vidět víc