Lupy: jaké jsou příčiny? Je to nakažlivé?

Lupy: jaké jsou příčiny? Je to nakažlivé?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

l argininový doplněk pro erektilní dysfunkci

Příčin lupů je několik a samotný stav je docela běžný a postihuje zhruba jednoho z pěti Američanů. Nejčastějšími příčinami tohoto stavu, charakterizovaného bílými vločkami, které se nejčastěji vyskytují na pokožce hlavy, jsou kvasinkové houby zvané Malassezia , stav známý jako seboroická dermatitida a další formy dermatitidy, jako je ekzém a psoriáza. V některých případech mohou být lupy způsobeny nedostatkem výživy nebo alergickou reakcí na vlasový přípravek. (Technicky to způsobuje alergickou kontaktní dermatitidu, ale výsledná suchá kůže, odlupování a svědění mohou napodobovat lupy.)

Seboroická dermatitida je nejčastější příčinou lupů. I když tento stav postihuje hlavně pokožku hlavy, může způsobit příznaky kdekoli, kde máte olejové žlázy, včetně slabin, podpaží, po stranách nosu a dokonce i obočí. U pacientů se seboroickou dermatitidou se pokožka stává mastnou a tělo vytváří příliš mnoho šupinaté šupinaté látky zvané keratin. Tyto kožní zbytky mohou vést k červené, šupinaté a svědivé pokožce hlavy a vést k vylučování, které si většina lidí obvykle spojuje s lupy. Je dost běžné, že to dostanou i děti, i když v tom případě se tomu říká kolébka, a ne lupy. Lupám je diagnostikováno více mužů než ženám, což může být způsobeno skutečností, že mužské hormony urychlují větší produkci oleje.

reklama

Předepsaný šampon proti lupům, dodán

Je čas se ve vlasech cítit dobře.

Zjistěte více

Další příčinou lupů je houba Malassezia , který má také rád tento olej a přitahují ho olejové žlázy na pokožce hlavy, tváři a horním kmeni. Malassezia může způsobit ztrátu vody na pokožce hlavy, což má za následek zarudnutí, podráždění a suchost, která vede k vločkám. Ale nezpůsobuje to jen lupiny. Malassezia místo toho může zhoršit další stávající stav kůže. Spekuluje se, že tato houba žije na pokožce každého člověka, ale lupiny způsobuje pouze u vnímavých jedinců.

na co muži při sexu myslí

Jsou lupy nakažlivé?

Lupiny jsou zánětlivé onemocnění kůže, ale nejsou infekční ani nakažlivé. Tuto podmínku pokožky hlavy nemůžete zachytit nebo ji předat někomu jinému prostřednictvím kontaktu mezi lidmi nebo dokonce sdílením polštářů. I když je vaše suchá pokožka hlavy způsobena houbami Malassezia , nepovažuje se to za infekční stav. Jsou ojediněle hlášeny případy lidí, kteří mají narušený imunitní systém a jsou vystaveni vyššímu riziku infekce, když jsou u někoho s touto houbovou infekcí. Minulý výzkum ukázal, že lidé s Parkinsonovou chorobou a HIV jsou náchylnější k rozvoji Malassezia související lupy.

I když to může být trapné a otravné, lupiny nejsou nebezpečné. Kromě odlupující se pokožky hlavy a svědění je stav obvykle neškodný. Lupiny nemají předurčují člověka k rozvoji dalších zdravotních problémů a šupinatá pokožka, která charakterizuje tento zánětlivý stav, je poměrně snadno léčitelná.

Může jablečný ocet pomoci s lupinami?

6 minut čtení

Léčba lupů

Pokud máte podezření, že trpíte alergickou reakcí na produkt, navštivte dermatologa, který vám pomůže zjistit, co se děje. Podobně, pokud máte důvod se domnívat, že vaše strava neposkytuje dostatek živin, zejména vitamínů B, může být dobrý test nechat si vyšetřit krev. Nízká hladina několika vitaminů B a zinku je spojena se seboroickou dermatitidou.

Kromě jakýchkoli základních zdravotních stavů může být léčba lupů stejně jednoduchá jako použití šamponu proti lupům, což je nejběžnější léčba lupů. Existuje mnoho volně prodejných šamponů proti lupům, ačkoli Head & Shoulders mohou být nejznámější. Tyto šampony běžně používají jako aktivní složku antifungální látky, jako je pyrithion zinečnatý (také nazývaný pyrithion zinek), sulfid seleničitý nebo ketokonazol. Šamponování s produktem, který používá kyselinu salicylovou, může také pomoci předcházet vločkám lupů odstraněním přebytečné odumřelé kůže z pokožky hlavy.

Při použití šamponu proti lupům může trvat několik týdnů, než se dostaví výsledky., Je důležité používat léčbu důsledně. Pokud jste již dříve po dobu alespoň jednoho měsíce vyzkoušeli možnosti prodeje bez lékařského předpisu a neviděli jste výsledky, obraťte se na lékaře. Silnější léčivé šampony na předpis jsou k dispozici také u vašeho dermatologa nebo poskytovatele zdravotní péče.