Lupy vs. suchá pokožka hlavy - podobné problémy s různými příčinami

Lupy vs. suchá pokožka hlavy - podobné problémy s různými příčinami

Zřeknutí se odpovědnosti

Názory zde vyjádřené jsou názory odborníka a stejně jako u zbytku obsahu Průvodce zdravím nenahrazují odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku ani léčbu. Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče.

Zhruba každý pátý Američan trpí lupinami, což z něj činí extrémně běžný stav. Muži jsou často diagnostikováni častěji než ženy a věří se, že je to kvůli vlivu mužských hormonů, který zvyšuje tvorbu kožního mazu a přírodního oleje. Existují také určité zdravotní stavy, které zvyšují souvislost s lupinami, zejména Parkinsonova choroba, HIV a další stavy, které způsobují oslabení imunitního systému. Všichni máme organismy, které normálně žijí na naší pokožce a tělech. U většiny lidí nikdy nezpůsobí žádné problémy. Ale u lidí se sníženou imunitou se rovnováha může vyhodit - což povede k lupům.

můžete mít sex s malým penisem

Je snadné zaměnit suchou pokožku hlavy s lupy, protože se mohou oba projevovat bílými vločkami, ale existuje několik důležitých rozdílů. Především jsou lupy výsledkem hromadění přírodních olejů na pokožce hlavy (i když to může být způsobeno několika různými příčinami), zatímco suchá pokožka hlavy je výsledkem příliš malé vlhkosti, což má za následek suchou pokožku konkrétně na pokožce hlavy. .

reklama

Předepsaný šampon proti lupům, dodán

Je čas se ve vlasech cítit dobře.

Zjistěte více

Suchá pokožka hlavy vs. lupy

Všechny vločky nejsou podobné a jakmile se je naučíte rozeznat, je poměrně snadné rozlišit mezi skutečnými lupy a jednoduchým případem suché pokožky hlavy. Ale jejich různé příznaky jsou jen odrazem skutečnosti, že mají různé příčiny.

Lupiny mohou být v terminologii trochu matoucí. Seboroická dermatitida je lékařský termín pro lupy, ale tento termín se ne vždy používá. Nejjednodušší způsob, jak o tom přemýšlet, je, že lupy lze léčit šampony proti lupům, které jsou k dispozici na prodej. Pokud potřebuje silnější léčbu, například na lékařský předpis, označíme ji jako seboroickou dermatitidu.

Příčiny suché pokožky hlavy vs. lupy

K suché pokožce hlavy dochází, když je pokožka příliš vlhká. To se často stává, když je bariérová funkce kůže přerušena a vlhkost není účinně zadržována ve vnějších vrstvách kůže. To může být důsledkem prostředí s nízkou vlhkostí (suchý vzduch), genetiky, stavu kůže, jako je atopická dermatitida, nebo dokonce výsledků příliš drsných produktů osobní péče nebo péče o vlasy.

Příčiny lupů jsou komplikovanější. Někteří lidé věří, že existuje komenzální droždí - ten, který získá výhody od nás, ale nedává nám žádné výhody, i když neškodí -, který žije na kůži každého člověka a nazývá se Malassezia. Za normálních okolností to na nás nemá vliv, ale někteří lidé se domnívají, že způsobuje lupy u vnímavých jedinců, jako jsou lidé, kteří mají nerovnováhu kvůli oslabené imunitě. Nutriční nedostatky jako příčina lupů jsou neobvyklé, ale možné. Pokud existují, může to být niacin, riboflavin a pyridoxin (členové rodiny vitaminů B) nebo zinek.

Pokud máte reakci na produkt pro péči o vlasy, je to něco úplně jiného, ​​co se nazývá alergická kontaktní dermatitida. Rozdíl snadno poznáte, protože nástup příznaků by byl akutnější a pravděpodobně by u vás došlo k výraznějšímu zarudnutí, pálení, svědění a loupání.

Jsme opravdu zavěšení obecně na šupinaté pokožce hlavy, protože jsou esteticky nepříjemné, ale vločky ve skutečnosti odhalují mnoho o tom, co se děje, když se na ně podíváte blíže

Příznaky suché pokožky hlavy vs. lupy

Na šupinatých skalpech jsme obvykle zavěšeni, protože jsou esteticky nepříjemní, ale vločky ve skutečnosti odhalují mnoho o tom, co se děje, když se na ně podíváte blíže. Lupiny jsou výsledkem příliš velkého množství oleje na pokožce hlavy a hlavním vedlejším účinkem je odlupování, které má tendenci být většími částmi pokožky, které jsou mastné. Na druhou stranu suchá pokožka hlavy je obvykle jemná, velmi suchá stupnice, která má mnohem menší velikost - a samozřejmě to není kvůli produkci oleje, protože je charakterizována suchostí. Větší vločky lupů mohou mít také bílou nebo nažloutlou barvu, zatímco menší vločky spojené se suchou pokožkou hlavy jsou obvykle bílé.

Kvůli přebytečnému oleji spojenému s lupy se mohou také objevit mastné nebo mastné vlasy. To může být také doprovázeno svěděním pokožky hlavy, ačkoli suchá pokožka hlavy může také způsobit trvalé svědění.

Někdy také dochází k záměně s psoriázou, která může napodobovat lupy, když je omezena na pokožku hlavy. Psoriáza je typ atopické dermatitidy, která způsobuje, že se kožní buňky množí desetkrát rychleji než normální kožní buňky. Tento přebytek kožních buněk se hromadí v červených, hrbolatých skvrnách na těle, které jsou také šupinaté. Psoriáza na pokožce hlavy může napodobovat vzhled šupin kůže související s lupinami nebo suchou pokožkou hlavy.

Ošetření suché pokožky hlavy vs. lupy

Protože příčiny těchto stavů jsou různé, musí být také způsob, jakým s nimi zacházíme. Suchá pokožka hlavy je zacházena několika způsoby, ale tyto možnosti léčby jsou zaměřeny na to, aby se problém vyřešil. Pokud jde o produkt osobní péče, který zbavuje příliš mnoho vlhkosti, lze jej ošetřit jemnými šampony a vlasovými přípravky. Může pomoci vyhnout se nadměrnému zpracování vlasů chemickými látkami a vysoušeči vysokých teplot. Použijte kondicionér a naneste vlasový olej jako zvlhčovač pro hydrataci pokožky.

Pokud pocítíte suchou pokožku hlavy vlivem počasí, může zvlhčovač pomoci, ale ne úplně. Suchá pokožka hlavy je obecně mnohostranná, takže je tu více než jedna příčina problému. Někteří lidé jsou například jednoduše geneticky náchylní k suché pokožce. Pomůže však jakýkoli zásah, který pomáhá hydratovat pokožku.

Lupiny lze léčit přípravky, které jsou dostupné na lékařský předpis nebo na předpis. Patří mezi ně šampony s pyrithionem zinečnatým (také nazývaným pyrithion zinek), uhelným dehtem, kyselinou salicylovou, sulfidem seleničitým a ketokonazolem - přísady, které se zabývají mnoha aspekty tohoto stavu. Některé jemně odstraňují odumřelé buňky, než se mohou odlupovat, zatímco jiné bojují s plísní podobnou kvasinkám spojenou s lupy. Reakce každého na léčbu je odlišná, ale do dvou týdnů po použití byste měli vidět výrazné zlepšení. K úplnému vyřešení příznaků u mnoha lidí postačují léky dostupné v obchodě a doma, jako je čajovníkový olej. Pouze tehdy, když jsou nedostatečné, je třeba navštívit odborníka.

k čemu se sildenafil 20 mg používá

Pokud jste se nepokusili zlepšit své příznaky, naplánujte si schůzku s dermatologem s certifikací. Pokud tyto volně prodejné přípravky nejsou dostatečně silné, existují šampony proti lupům na předpis a také bezoplachové ošetření pokožky hlavy. Tyto možnosti mají tendenci používat protizánětlivé přísady a mohou být předepsány lékařským odborníkem. Nejdůležitější je, aby váš dermatolog potvrdil diagnózu a vyloučil další příčiny odlupování a související příznaky. A za druhé, je pro ně důležité navrhnout správný léčebný protokol. To může zahrnovat kontrolu základního stavu kůže, pokud nic jiného nepomohlo s vašimi příznaky.