Domácí prostředky proti lupům - tady je to, co nám říká výzkum

Domácí prostředky proti lupům - tady je to, co nám říká výzkum

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Lidé se hodně zbavují. Ve skutečnosti jsme toho tolik shodili 20% bakterií na našich podlahách pochází z našich vlasů, kůže a nosů (Hospodsky, 2012). Ale navzdory tomu, že každý z nás každý den vylučuje kožní buňky, může se cítit jako sociální stigma, pokud je vaše vylučování viditelné. Lupiny, ty svědění, bílé vločky na pokožce hlavy, se mohou cítit obzvláště obtížně řešitelné, protože nemohou být zakryty dlouhými rukávy nebo kalhotami a mohou se na hlavě objevit i na ramenou. I když se to může cítit izolovaně, až polovina světové populace po pubertě prožívá stav pokožky (Turner, 2012). Dokonce dinosauři měli lupiny (McNamara, 2018).

Životně důležité orgány

 • Lupiny jsou obvykle způsobeny seboroickou dermatitidou nebo kvasinkovou houbou zvanou Malassezia.
 • S tímto stavem jsou spojeny nedostatky riboflavinu (vitamin B2), niacinu (vitamin B3), zinku a pyridoxinu (vitamin B6).
 • Domácí léky, které mají vědeckou podporu, mají antiseptické, antibakteriální nebo antifungální vlastnosti.
 • Šampony proti lupům jsou k dispozici v přepážkách nebo na předpis.

Co způsobuje lupy?

Ale abychom pochopili, jak můžeme omezit nebo vyhnat otravné vločky, musíme pochopit, co je způsobuje. Příčin lupů je několik, ale některé jsou častější než jiné. Ačkoli suchá kůže může způsobit svědění pokožky hlavy a bílé vločky, které vypadají jako lupy, je to úplně jiný stav. (Pokud si nejste zcela jisti, které máte, podívejte se na náš článek o suché pokožce hlavy vs. lupy, kde najdete další informace.)

Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida a tento stav můžete dostat kdekoli, kde máte olejové žlázy, jako je pokožka hlavy, obočí, třísla, podpaží a dokonce i po stranách nosu. Dokonce i děti dostávají seboroickou dermatitidu a dost často na to, aby tento stav měl svůj vlastní název: kolébka. Tento typ dermatitidy způsobuje, že se vaše pokožka stává mastnou, červenou a šupinatou a vločky, které způsobuje, mohou být buď žluté nebo bílé.

reklama

Předepsaný šampon proti lupům, dodán

způsoby, jak vyrůst větší penis

Je čas se ve vlasech cítit dobře.

Zjistit více

Kvasinková houba Malassezia je další častou příčinou lupů. Tato houba je přitahována k olejovým žlázám na pokožce hlavy, tváři a horním kmeni a může nejen způsobit lupy, ale také zhoršit další kožní onemocnění. Může také způsobit zarudnutí, svědění a odlupování, ale příznaky mají tendenci být v méně závažné míře, než když jsou lupy způsobeny seboroickou dermatitidou. Od té doby Malassezia má rád oleje, vstřebává mastné kyseliny z vašich olejových žláz a porušuje kožní bariéru pokožky hlavy, což vede ke ztrátě vody, která může způsobit suchost a šupinatost, kterou spojujeme s lupinami (Wuthi-udomlert, 2011).

nízké hladiny testosteronu u žen

Je to méně časté, ale lupiny mohou být způsobeny i jinými formami dermatitidy, jako je ekzém nebo psoriáza, dieta nebo alergická reakce na vlasové přípravky. Pokud trpíte lupy, může být užitečné zkontrolovat krevní test nedostatek živin protože nízké hladiny riboflavinu (vitamin B2), niacinu (vitamin B3), zinku a pyridoxinu (vitamin B6) jsou spojeny se seboroickou dermatitidou (Borda, 2015).

Domácí léky na lupy

Mnoho z nás slyšelo, že pravidelné šamponování může poškodit naše vlasy. I když to může být případ lidí s přirozeně nízkou produkcí oleje, lidé s vyšším množstvím přírodních olejů, kteří jsou náchylní k lupům, ve skutečnosti musí pravidelně šamponovat. To pomáhá odstranit přebytečný olej, který se může hromadit, a urychlit plísňové infekce, které vedou ke vzniku lupínkových vloček v dříve zdravých vlasech. Tyto léky na domácí lupy, podložené vědeckými důkazy, vám mohou pomoci, pokud byste chtěli vyzkoušet přírodní alternativu před zvážením předpisu nebo standardního šamponu proti lupům.

jablečný ocet

Mnoho zdravotních tvrzení o jablečném octě, pokud jde o léčbu lupů, například myšlenka, že ocet může povzbudit vaše tělo k vylučování odumřelých kožních buněk, prostě nemá vědeckou podporu. Ale víme, že jablečný ocet má protiplísňové vlastnosti proti určité druhy hub (Mota, 2015; Kang, 2003). Neexistují žádné studie, které by prokázaly, že jablečný ocet může působit přímo na typ kvasinkové houby Malassezia to je však spojeno s lupinami.

Prášek do pečiva

Soda bikarbóna může bojovat proti lupům dvěma způsoby: zaprvé jako jemný exfoliant, který dokáže odstranit nežádoucí šupinky z pokožky hlavy, a zadruhé jako protiplísňový prostředek, který sníží zdroj těchto vloček. Jedna studie na zkumavce zjistili, že jedlá soda byla schopná zastavit růst plísní u 79% typů, které testovali, a snížit růst u dalších 17% (Letscher-Bru, 2013). Další studie kteří zkoumali, jak koupelové sody ovlivňují lidi s psoriázou, zjistili, že tato léčba úspěšně snižovala svědění a podráždění (Verdolini, 2005).

Ale možná budete chtít být opatrní s jedlou sodou. Spona do spíže má pH 9, díky čemuž je zásaditá. Alkalické ošetření Bylo prokázáno, že potenciálně způsobují poškození vlasových vláken, což může vést k jejich lámání a krepatění (Dias, 2014). Další studie Ukažte, že alkalické ošetření může zbavit hydrataci pokožky a způsobit její suchou a šupinatou pokožku (Gfatter, 1997), což by v první řadě zrušilo veškerou exfoliaci jedlé sody. Pokud chcete vyzkoušet sódu bikarbónu, začněte konzervativně, abyste viděli, jak vaše pokožka reaguje.

způsoby, jak zvětšit svůj penis

Kokosový olej

Lupiny mohou být zhoršeny ekzémem, ale právě tam přichází kokosový olej. Aplikace kokosového oleje po dobu osmi týdnů snížila příznaky atopické dermatitidy, typu ekzému, o 68% v jedna studie (Evangelista, 2014). Tento typ ekzému je známý tím, že způsobuje odlupování a zánět. Suchá kůže může také lupiny zhoršovat, i když suchá pokožka hlavy se opět liší od lupů. Další studie zjistili, že kokosový olej byl při léčbě suché pokožky stejně účinný jako minerální olej (Agero, 2004).

Olej z čajovníku

Pokud jste obeznámeni s éterickými oleji, už to víte olej z čajovníku je považován za švýcarský armádní nůž na oleje používané k léčbě nejrůznějších podmínek. Lupiny nejsou výjimkou. Olej z čajovníku je dobře známý svým antiseptickým, antimikrobiálním a protizánětlivým účinkem (Carson, 2006), ale má také antifungální aktivitu, která může konkrétně cílit Malassezia . Zaměřením na tento typ kvasinek může být olej z čajovníku schopen zmírnit příznaky seboroická dermatitida (Gupta, 2004). Jedna studie který testoval účinnost šamponu s 5% oleje z čajovníku zjistil, že ve srovnání se šamponem s přidaným placebem tento vzorec snížil závažnost příznaků lupů o značných 41% (Satchell, 2002).

Olej z citronové trávy

Šamponování pomocí produktu vyrobeného z oleje z citronové trávy úspěšně ošetřilo lupy cílením Malassezia , jedna studie ukázala (Wuthi-udomlert, 2011). Pokud však chcete vyzkoušet tento konkrétní přírodní lék, chcete hledat konkrétní koncentraci. Jedna studie testované roztoky s 5, 10 a 15% koncentrací oleje z citronové trávy a shledaly 15% roztok jako nejúčinnější. Netrvalo dlouho ani to, abychom viděli významné výsledky. Po sedmi dnech se lupiny účastníků zlepšily o 51% a do 14. dne se zlepšily o 74% (Chaisripipat, 2015).

Eukalyptus olej

Nejdříve nejdříve: Chcete-li k léčbě lupů doma používat eukalyptový olej, musíte zředit éterický olej v nosném oleji, neutrálním oleji, který je šetrný k pokožce, jako je mandlový, jojobový nebo kokosový olej. Ukázalo se, že eukalyptus má protizánětlivé vlastnosti (Hotta, 2010), který může pomoci zmírnit příznaky seboroické dermatitidy. Ale také má antiseptické, antibakteriální a antifungální vlastnosti a bylo prokázáno, že léčí bakteriální dermatitidu (Orchard, 2017), což může pomoci proti několika zdrojům šupinaté pokožky hlavy. Jedna sloučenina extrahovaná z eukalyptu, 1-8 Cineol, byla ukázána a 2012 studie úspěšně bojovat proti lupům (Selvakumar, 2012).

Aloe vera

Aloe vera je slibná jako léčba lupů, ale existuje jen málo výzkumů, které by přímo studovaly její účinky na tento stav. The lokální použití aloe vera může být prospěšné jako léčba kožních stavů, jako je lupénka, a historicky se používá k léčbě vypadávání vlasů (Aloe Vera, 2016). Minulý výzkum poznamenal, že antibakteriální a antimikrobiální aktivity aloe vera pomáhají předcházet lupům a že rostlina má také antifungální vlastnosti, které mohou chránit před alopecií (vypadávání vlasů) (Hashemi, 2015). V současné době neexistuje žádný výzkum, který by se zabýval otázkou, zda aloe vera může pomoci při léčbě plísní specifických pro lupy. Ale aloe vera také má protizánětlivé vlastnosti to může přinejmenším zmírnit příznaky nebo závažnost lupů (Vazquez, 1996).

Další možnosti léčby

Pokud pro vás žádný z těchto přírodních léků nefunguje, existují další možnosti léčby lupů. Šampon proti lupům je k dispozici na lékařský předpis, ale existují i ​​produkty bez předpisu (OTC). Mnoho šamponů proti lupům používá antifungální látku, jako je pyrithion zinečnatý (také nazývaný pyrithion zinek), sulfid seleničitý nebo ketokonazol. Můžete také vidět kyselinu salicylovou, která vám může pomoci zbavit pokožku hlavy přebytečného vodního kamene, než dostane šanci proměnit se na lupiny. Ale možná budete chtít otestovat svoji reakci na kyselinu salicylovou před tím, než se napustíte do lahve, protože může u některých lidí vysušit pokožku a způsobit nadměrné odlupování. Pokud jste vyzkoušeli OTC možnosti dříve a neviděli jste výsledky, promluvte si o možnostech předepisování se svým dermatologem.

Reference

 1. Agero, A. L. a Verallo-Rowell, V. (2008). R15 Randomizovaná dvojitě zaslepená kontrolovaná studie porovnávající extra panenský kokosový olej s minerálním olejem jako zvlhčovačem pro mírnou až středně těžkou xerózu. Kontaktujte Dermatitis, 50 (3), 183–183. doi: 10.1111 / j.0105-1873.2004.00309ew.x, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15724344
 2. Aloe Vera. (2016, 29. listopadu). Citováno z https://nccih.nih.gov/health/aloevera
 3. Borda, L. J. a Wikramanayake, T. C. (2015). Seboroická dermatitida a lupy: komplexní přehled. Journal of Clinical and Investigative Dermatology, 3 (2). doi: 10.13188 / 2373-1044.1000019, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4852869/
 4. Carson, C.F., Hammer, K.A., & Riley, T.V. (2006). Olej Melaleuca alternifolia (Tea Tree): Přehled antimikrobiálních a dalších léčivých vlastností. Recenze klinické mikrobiologie, 19 (1), 50–62. doi: 10.1128 / cmr.19.1.50-62.2006, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16418522
 5. Chaisripipat, W., Lourith, N., & Kanlayavattanakul, M. (2015). Vlasový tonik proti lupům s obsahem citronové trávy (Cymbopogon flexuosus). Výzkum doplňkové medicíny, 22 (4), 226–229. doi: 10.1159 / 000432407, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26566122
 6. Dias, M. F. G., Pichler, J., Adriano, A., Cecato, P., & Almeida, A. D. (2014). PH šamponu může ovlivnit vlasy: Mýtus nebo realita? International Journal of Trichology, 6 (3), 95. doi: 10.4103 / 0974-7753.139078, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4158629/
 7. Evangelista, M. T. P., Abad-Casintahan, F., & Lopez-Villafuerte, L. (2013). Vliv topického panenského kokosového oleje na index SCORAD, transepidermální ztrátu vody a kapacitu pokožky u mírné až středně závažné dětské atopické dermatitidy: randomizovaná, dvojitě zaslepená klinická studie. International Journal of Dermatology, 53 (1), 100–108. doi: 10.1111 / ijd.12339, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24320105
 8. Gfatter, R., Hackl, P., & Braun, F. (1997). Účinky mýdla a detergentů na pH povrchu pokožky, hydrataci stratum corneum a obsah tuku u kojenců. Dermatology, 195 (3), 258–262. doi: 10.1159 / 000245955, https://www.karger.com/Article/Abstract/245955
 9. Gupta, A. K., Nicol, K., & Batra, R. (2004). Úloha antifungálních látek při léčbě seboroické dermatitidy. American Journal of Clinical Dermatology, 5 (6), 417–422. doi: 10.2165 / 00128071-200405060-00006, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15663338
 10. Hashemi, S.A., Madani, S.A., & Abediankenari, S. (2015). Přehled vlastností aloe vera při hojení kožních ran. BioMed Research International, 2015, 1–6. doi: 10.1155 / 2015/714216, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4452276/
 11. Hospodsky, D., Qian, J., Nazaroff, W. W., Yamamoto, N., Bibby, K., Rismani-Yazdi, H., & Peccia, J. (2012). Obsazenost člověka jako zdroj vnitřních bakterií přenášených vzduchem. PLoS ONE, 7 (4). doi: 10,1371 / journal.pone.0034867, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3329548/
 12. Hotta, M., Nakata, R., Katsukawa, M., Hori, K., Takahashi, S., & Inoue, H. (2009). Carvacrol, součást tymiánového oleje, aktivuje PPARα a γ a potlačuje expresi COX-2. Journal of Lipid Research, 51 (1), 132–139. doi: 10.1194 / jlr.m900255-jlr200, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2789773/
 13. Kang, H.-C., Park, Y.-H., & Go, S.-J. (2003). Inhibice růstu fytopatogenní houby, druhu Colletotrichum kyselinou octovou. Mikrobiologický výzkum, 158 (4), 321–326. doi: 10.1078 / 0944-5013-00211, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14717453
 14. Letscher-Bru, V., Obszynski, C. M., Samsoen, M., Sabou, M., Waller, J., & Candolfi, E. (2012). Antifungální aktivita hydrogenuhličitanu sodného proti houbovým látkám způsobující povrchové infekce. Mycopathologia, 175 (1–2), 153–158. doi: 10,1007 / s11046-012-9583-2, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22991095
 15. Mcnamara, M. E., Zhang, F., Kearns, S. L., Orr, P. J., Toulouse, A., Foley, T.,… Zhou, Z. (2018). Zkamenělá kůže odhaluje koevoluci s peřím a metabolismus u pernatých dinosaurů a raných ptáků. Nature Communications, 9 (1). doi: 10.1038 / s41467-018-04443-x, https://www.nature.com/articles/s41467-018-04443-x
 16. Mota, A. C. L. G., Castro, R. D. D., Oliveira, J. D. A., & Lima, E. D. O. (2014). Antifungální aktivita jablečného octa na druhy Candida zapojené do stomatitidy na zubní protézy. Journal of Prosthodontics, 24 (4), 296–302. doi: 10.1111 / jopr.12207, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25219289
 17. Orchard, A., & Vuuren, S. V. (2017). Komerční éterické oleje jako potenciální antimikrobiální látky k léčbě kožních onemocnění. Doplňková a alternativní medicína založená na důkazech, 2017, 1–92. doi: 10.1155 / 2017/4517971, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5435909/
 18. Satchell, A. C., Saurajen, A., Bell, C., & Barnetson, R. S. (2002). Ošetření lupů 5% šamponem z čajovníku. Journal of the American Academy of Dermatology, 47 (6), 852–855. doi: 10,1067 / mjd.2002.122734, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12451368
 19. Selvakumar, P., Naveena, B. E., & Prakash, S. (2012). Studie o antidandruffové aktivitě éterického oleje coleus amboinicus a eucalyptus globulus. Asian Pacific Journal of Tropical Disease, 2. doi: 10,1016 / s2222-1808 (12) 60250-3, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2222180812602503
 20. Turner, G. A., Hoptroff, M. R., & Harding, C. (2012). Dysfunkce stratum corneum v lupinách. International Journal of Cosmetic Science, 34 (4), 298–306. doi: 10.1111 / j.1468-2494.2012.00723.x, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3494381/
 21. Vázquez, B., Avila, G., Segura, D., & Escalante, B. (1996). Protizánětlivá aktivita extraktů z gelu Aloe vera. Journal of Ethnopharmacology, 55 (1), 69–75. doi: 10,1016 / s0378-8741 (96) 01476-6, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9121170
 22. Verdolini, R., Bugatti, L., Filosa, G., Mannello, B., Lawlor, F., & Cerio, R. R. (2005). Staromódní lázně s hydrogenuhličitanem sodným pro léčbu psoriázy v éře futuristických biologů: Starý spojenec, kterého je třeba zachránit. Journal of Dermatological Treatment, 16 (1), 26–29. doi: 10.1080 / 09546630410024862, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15897164
 23. Wuthi-udomlert, M., Chotipatoomwan, P., Panyadee, S., & Gritsanapan, W. (2011). Inhibiční účinek formulovaného šamponu z citronové trávy na Malassezia Furfur: droždí spojené s lupy. Jihovýchodní Asie Journal of Tropical Medicine and Public Health, 42 (2), 363–369. Citováno z https://www.tm.mahidol.ac.th/seameo/publication.htm
Vidět víc