Lupy a vypadávání vlasů: jsou spojeny?

Lupy a vypadávání vlasů: jsou spojeny?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud trpíte vypadáváním vlasů, je přirozené starat se o svoji pokožku hlavy trochu navíc. Záchvat lupů může zaměřit vaši pozornost dále na tuto oblast. Je docela možné, že jste jedním z mnoha lidí, kteří zažili lupy i vypadávání vlasů současně, protože lupy postihují zhruba jednoho z pěti Američanů a více než polovina mužů pociťuje vypadávání vlasů v době, kdy dosáhnou 35. Ale to není To neznamená, že tyto dvě podmínky spolu souvisejí.Existuje několik příčin lupů, včetně tzv. Kvasinkové houby Malassezia , stav nazývaný seboroická dermatitida a další kožní stavy, jako je ekzém a psoriáza. Ve vzácných případech mohou být lupy způsobeny nedostatkem některých vitamínů a minerálů. U některých lidí může u některých produktů dojít k alergické kontaktní dermatitidě, což je alergická reakce na složku ve vzorci, což může napodobovat příznaky lupů. I když může být přítomna červená, suchá pokožka s odlupováním a svěděním, není tento stav lupy.

reklama

Předepsaný šampon proti lupům, dodánJe čas se ve vlasech cítit dobře.

Zjistěte více

Seboroická dermatitida je nejčastější příčinou lupů. U pacientů se seboroickou dermatitidou se pokožka stává mastnou a tělo vytváří příliš mnoho šupinatého, šupinatého keratinu. Tyto kožní zbytky mohou vést k červené, šupinaté a svědivé pokožce hlavy a vést k vylučování, které si většina lidí obvykle spojuje s lupy. Lupám je diagnostikováno více mužů než ženám, což může být způsobeno skutečností, že mužské hormony urychlují větší produkci oleje.

Co způsobuje vypadávání vlasů?

Na zdraví vlasů nemá vliv pouze pokožka hlavy. Ve skutečnosti má vypadávání vlasů mnoho složitých příčin, včetně určitých chorob a zdravotních stavů, diety, hormonálních změn, stárnutí, genetiky i emocionálního traumatu. V některých případech je na vině za vypadávání vlasů prostý nedostatek makro (sacharidů, tuků, bílkovin) nebo mikroživin (vitamíny a minerály). Zdravotní stavy, které zdánlivě nesouvisí s pokožkou hlavy, mohou také způsobit vypadávání vlasů, jako jsou stavy štítné žlázy, autoimunitní stav zvaný alopecia areata a některé stavy ovlivňující imunitní systém. Nejčastěji je vypadávání vlasů dědičné a postupuje s věkem. Tento typ vypadávání vlasů se nazývá androgenní alopecie a může k němu docházet jak u mužů, tak u žen, a proto je také známý jako plešatost mužského vzoru nebo plešatost ženského vzoru.reklama

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarma

Najděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovuje

Zjistěte více

Mohou lupy způsobit vypadávání vlasů?

Lupiny, stejně jako šampony proti lupům a léčivé šampony, nejsou pravděpodobnými příčinami vypadávání vlasů. Tato léčba běžně používá antifungální látky k řešení potenciální plísňové infekce z Malassezie. Jako účinnou látku na lahvičce můžete vidět pyrithion zinečnatý (také nazývaný pyrithion zinek), sulfid seleničitý nebo ketokonazol. O žádné z těchto složek není známo, že by způsobovala vypadávání vlasů. Některá ošetření obsahují kyselinu salicylovou, která pomáhá zabránit odlupování odstraněním přebytečných odumřelých kožních buněk z pokožky hlavy. I když je známo, že tyto druhy přísad způsobují podráždění, šamponování žádnými z nich by nemělo způsobit vypadávání vlasů.

Silné lupy však mohou způsobit intenzivní svědění a poškrábání, které může mít za následek poškození vlasových folikulů a následné vypadávání vlasů, ale není to běžný výskyt. Vypadávání vlasů spojené s mírným poškrábáním je obvykle reverzibilní, jakmile se svědění a neodolatelné nutkání poškrábat dostanou pod kontrolu. Poškození vlasových folikulů v důsledku intenzivního poškrábání však může být nevratné kvůli možnému zjizvení. Hledání léčby lupů, jakmile si všimnete, že může pomoci zmírnit svědění rychleji, snižuje šanci, že byste se dostatečně poškrábali, aby způsobili tento typ nevratného poškození.

Může dojít k dočasnému vypadávání vlasů. Někteří lidé si všimnou, že jejich vlasy padají nebo kolik vlasů ztrácí, se zvyšuje, když mají lupy. Stejně jako všechny vlasy, které vypadnou z mírného poškrábání, měl by se zastavit zvýšený pokles vlasů spojený s lupy a vlasy by měly po ošetření pokožky hlavy dorůst. Klíčem je minimalizace poškození vlasových folikulů a zánětu, což může mít trvalý vliv na hustotu opětovného růstu. Protože růst vlasů je pomalý proces, může chvíli trvat, než se vaše vlasy znatelně vrátí do normálu.

Ošetření vypadávání vlasů může způsobit suchou pokožku hlavy

Vlasové přípravky používané ke zpomalení vypadávání vlasů nebo k jejich opětovnému růstu mohou způsobit alergickou kontaktní dermatitidu s vedlejšími účinky, které napodobují příznaky lupů. Minoxidil konkrétně může ovlivnit zdraví pokožky hlavy vysušením pokožky. Vzhledem k tomu, že tento lék vyžaduje důsledné používání, aby se zabránilo vypadávání vlasů, suchost se může časem zhoršovat, což vede k odlupování, zarudnutí a potenciálnímu svědění. Pokud je to váš případ, promluvte si se svým dermatologem o tom, co prožíváte, a zda by alternativní léčba k řešení alopecie mohla být pro vás a vaši rutinu péče o vlasy lepší.